گل بابونه زرد رنگ

دوره مقدماتی php
گل بابونه زرد رنگ
گل بابونه زرد رنگ

ترویج سلامتی با همکاری اساتید و متخصصان طب سنتی ایرانی
بر اساس منابع و متون مستند طبی http://zitmeh.ir

بابونه در انگلیسی Chamomile نامی عمومی است که برای انواع مختلفی از گیاهان هم‌خانواده با مینای چمنی (از تیرهٔ کاسنیان) به کار می‌رود، گیاهی است پایا به بلندی ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتر و بسیار معطر که چندین جنس دارد و در نقاط مختلف می‌روید.

بوی خوش اندام‌های هوایی این گیاه از زمان‌های قدیم مورد توجه حکما و مردم بوده است. بابونه اغلب در چمنزارها و اراضی شنی می‌روید. مصری‌ها، ایرانیان و یونانيان باستان از بابونه برای درمان آفتابزدگی و قولنج استفاده می‌کردند.

نام‌های رایجی که برای بابونه ذکر شده بابونه حقیقی، بابونج، بابونه شیرازی و بابونق است و بابونک نیز گفته شده. شیخ ابوعلی سینا در ﻛﺘﺎب ﻗﺎﻧﻮن آورده که بابونه گیاه معروفی است و رﻧﮓ ﮔﻞ اﻧﻮاعِ ﻣﺨﺘﻠﻒ آن، ﻣﺘﻔﺎوت و ﺑﻪ رنگ‌های زرد، سفید و ارﻏﻮانی اﺳﺖ و زﻣﺎن ﺟﻤﻊ آوری آن در فصل ﺑﻬﺎر است. زین الدین عطار در کتاب «اختیارات بدیعی» بهترین نوع آن را نوعیﻛـﻪ گل‌های زرد دارد معرفی می‌کند.

وﺟﻪ تمایز انواع بابونه در گل‌هایشان اﺳﺖ و دو ﻧﻮع اصلی آن ﺑﺎﺑﻮﻧﻪ رومی و شیرازی است. دیوسکوریدوس، ابن سینا و ابن بیطار مصارف بابونه شیرازی و رومی را مشابه می‌دانند. در علم داروسازی گونه های مختلف بابونه و ترکیبات موجود در اسانس آن شناسایی و در درمان مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

گل بابونه زرد رنگ

دوره مقدماتی php

در متون پزشکی و دارویی کهن و نیز از نگاه حکمای ایران بابونه از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده و هست. برای مثال در آثار دیوسکوریدوس، جالینوس، ابن سینا و ابن بیطار با بیان‌های متفاوت به خواص درمانی این گیاه از جمله در بیماری‌های دستگاه عصبی، گوارشی و تنفسی اشاره شده است.

بابونه مقوى دِماغ و اعصاب و قوای جنسی با قوت تِرياقيه، جهت بیماری‌های دِماغی و سردرد و تحليل رياح گوش مناسب است و جویدن آن جهت زخم‌های دهان و زبان نفع بسیار دارد. مُدّر فضولات و پاک کننده کثافات سینه است و بثورات را از بین می‌برد و جوشانده آن رنج و خستگی‌ها و صلابات و نزولات و درد رحم و مقعد را زایل می‌کند.

ابن سينا به خواص اين گياه برای بهبود ورم‌ها، جوش‌ها و تب‌های مختلف اشاره كرده و اثراتش را روی اندام‌های دفعی و گوارشی، مفاصل، سر، چشم و قفسه سينه توضيح داده است.

گیاه بابونه در نرم نمودن تورم‌های مختلف، همچنین در خرد کردن سنگ مثانه و دفع سودا و بلغم متعفن و عسرالبول یا دشواری دفع ادرار و جرب و احتباس عادت زنانه مؤثر بوده و اخلاط غیرطبیعی را به طور کلی دفع می‌نماید.

بنا به اعتقاد شیخ به علت خاصيت سست كنندگی و تحلیل برندگی بابونه، تسكين دهنده ورم‌های ناشی از گرمی است و باعث تقويت اعضایی كه اعصاب از آن می‌گذرد می‌شود و چون حرارتش شبيه به حرارت جاندار است، بهترين دارو برای رفـع خستگی نسبت به دیگر داروها است.

بابونه برای سر دردهای ناشی از سردی و تخليه سر از فضولات مفيد اسـت، چـون خاصيت تحليل برندگی بدون جذب دارد. همچنين بابونه مُفتح، محلّل بدون جذب و مقوی مغز است، بابونه برای تو دماغی حرف زدن مفيـد و بدل آن شويد است همچنين برای درمان برخی انواع استفراغ نيز منفعت دارد.

طبیعت یا مزاج بابونه گرم و خشک است، حکیم عقيلی خراسانی صاحب کتاب مخزن الادويه نیز چنین آورده است: طبيعت گل بابونه در دوم گرم و در آخر اول خشك اسـت و طبيعت ريشه بابونه در دوم گرم و در اول خشك است.

طبيعت روغن بابونه در دوم گرم و در اول خشك اسـت. خاصيت آن تحليل برنده اورام بارده یعنی ورم‌های ناشی از سردی است، ضماد آن یعنی ماليدن آن روی بدن برای تب و لرزهای بلغمی و سـوداوی، بسته شدن منافذ ناشی از سرما، كمر درد، درد مفاصل توصیه شده و چكاندن قطره آن در گوش برای سنگينی گوش مفيد است. همچنین روغن بابونه برای ورم ملتحمه چشـم، سـاير ورم‌ها، معالجـه روماتيسـم و دردهای عصـبی و نقرس نیز بسیار مفید اسـت.

جوشانده يا خيسانده گل بابونه مقوی عمومی بدن، خصوصا معده است. همچنين نفخ معده و روده را از بين می‌برد. دمنوش آن برای ميگرن، سر درد، كمر درد و… مفيد است، كه به خاطر خاصيت بی حس كنندگی و ضد تشـنج بودن آن است. در ضمن جوشانده و تنتور آن برای نرم و براق كردن و طلايی رنگ كردن مو بسیار استفاده می‌شود.

مصرف دم‌کرده بابونه به شکل ناشتا مقوی معده، مقوی و بادشکن است و استفاده از بخور دم کرده آن بر روی صورت، باعث شادابی و تجدید حیات سلول‌های پوست می‌شود.

– برگرفته از مقاله بابونه در متون طب سنتی ايران و اسلام، فرزانه غفاری و الهام معین

ترویج سلامتی با همکاری اساتید و متخصصان طب سنتی ایرانی
بر اساس منابع و متون مستند طبی http://zitmeh.ir

با ثبت نام در ویرگول به آرشیو بزرگی از مقالات مرتبط با این موضوع دسترسی خواهید داشت


مطلبی دیگر از این نویسنده


مطلبی دیگر در همین موضوع


بر اساس علایق شما

از این پس او نمی‌تواند پروفایل کاربری و مطالب شما را ببیند.


دی ۷, ۱۳۹۵
admin
خواص گیاهان
1

جزیره مایورکا در جنوب اسپانیا، مدرسه ای در دل طبیعت در دل این جزیره پدر مادرها، «مدرسه جنگل »را افتتاح کردند جایی که بچه‌ها روزشان‌را […]

نظریه پیر رابی pierre rabhi راجع به مدارس در دل طبیعت را با ترجمه خانم ندا بروجردی، کارشناس ارشد توسعه پایدار از دانشگاه ورسای فرانسه را […]

تماس با طبیعت و محیط سبز بچه ها را باهوشتر میکند. طبیعت اثرهای بسیار مثبتی روی هوش بچه‌ها دارد. محققان اسپانیایی دریافته اند که کودکانی […]

خراسان شمالی دارای منطقه ای به نام گلیل است که به عنوان یکی از مناطق بکر و دست نخورده شناخته میشود و بسیار مشتاقان طبیعت […]

گل بابونه زرد رنگ

  حیاط وحش بسیار زیبای خراسان شمالی و عکس هایی زیبا از این حیات وحش عالی و دل انگیز. مقداری از این عکس ها توسط […]

بابونه زرد یا همان بابونه زرد همان گیاه بابونه ایست که هرچه خواص از گیاه بابونه شنیده و خوانده اید مربوط به آن است و دیگر بابونه ها چنین خواصی ندارند و اصطلاحا بابونه نما یا بابونه کاذب نامیده میشوند. این گیاه که معمولا در مزارع و کنار جاده ها و کنار نهر آب به صورت خودرو میروید. همان طور که از اسم این نوع از گیاه بابونه یعنی بابونه زرد مشخص است . پر ها و تمام اعضای قسمت گل این گیاه زرد رنگ است و در خراسان شمالی مخصوصا شهرستان شیروان در روستاهای عبدآباد و زوارم و گلیان و… در کنار جوب های آب به صورت فراوان دیده میشود . گیاه بابونه که معمولا به خاطر خواصش برای مو و رنگ کردن مو در بین محلی ها مشهور و شناخته میشود به دلیل خواص بالایش به داروخانه گیاهی نیز شناخته میشود.

نام علمی: Anthemis tinctoria

گیاهی است از راسته گل مینا Asterales , از خانواده گیاهان Asteraceae یا نام قدیمی Compositae

شکل گیاه :

گیاهی است یک‌ساله، معطر و به ارتفاع ۲۰ تا ۴۰ سانتیمتر که بصورت خودرو در مزارع و کنار جاده‌ها می‌روید. ساقه آن دارای انشعاباتی است و برگهای آن بریدگی‌های باریک و دراز با ظاهر برگچه مانند دارد. گل ها به صورت گل آذین کاپیتول و به رنگ سفید و زرد میباشد .کاپیتول‌های آن را در فاصله ماه‌های اردیبهشت تا مهر ماه، آن را از ساقه جدا می‌کنند.

گیاهی دایمی و همیشه سبز که توده گل‌های مینائی شکل آن به رنگ زرد لیموئی هر یک در انتهای ساقه‌ای باریک در فصل تابستان ظاهر می‌شوند. برگ‌ها بسیار منقسم و سرخس مانند بوده و در فصل زمستان جذابیت گیاه را تأمین می‌کنند. حداکثر بلندی و گستردگی آن به یک متر می‌رسد.

آنچه به عنوان بابونه در طب گیاهی قابل قبول است بابونه شیرازی با گلهای زرد است که زردی آن در حالت خیسی اندکی به دست میچسبد و حتی در حالت کاملا خشک نیز با کمی تنفس یا دادن بخار بوی آن استشمام میشود .

محل رویش : گلستان، مازندران،گیلان ، آذربایجان ،اردبیل ،زنجان، قزوین،تهران ،کردستان، خراسان شمالی

اندام دارویی گیاه : گل ها

مواد موثره : اسانس آزولن – اسانس کامازولن ( گیاهان زرد بودار این دو اسانس را دارند )

خواص درمانی : گیاه بابونه دارای خواص زیادی در انواع بیماریهاست . خواص در بیماریهای گوارشی – اعصاب و روان – زنان – پوست و مو

خواص گوارشی بابونه: تقویت دستگاه گوارش – ضد درد – ضد التهاب و سوزش معده – ضد عفونی کننده روده ها – تا حدی اشتها آور- صفرا آور – مقوی عمومی بدن – تب بر – مسکن – ضدعفونی کننده ضعیف – رفع IBS – ضد سوزش معده ( ترش کردن – ترشح اسید معده ) – ضد استفراغ و تهوع – مقوی عمومی بدن مخصوصاً مقوی معده است و به هضم غذا کمک می کند.

بدیهی است هر دارویی که مقوی معده بوده و در هضم غذا تأثیر داشته باشد، مقوی عمومی بدن هم هست، زیرا یکی از علل ضعف بدن، ضعف معده است. ضعف معده باعث کمتر هضم شدن غذاها است که در نتیجه، مقدار کمتری از مواد غذایی جذب بدن می شود.

از طرف دیگر، طبق یک اصل مسلم فیزیولوژی، هر عضوی که کار می کند، خون به مقدار بیشتر از معمولی در شرایین و مویرگ های آن عضو گردش می کند و در کسانی که معده شان ضعیف است، برای هضم غذا، خون به مدت طولانی تر، متوجه اطراف معده و روده ها می شود و از توجه به سایر نقاط بدن باز می ماند. بنابراین، یک نوع کم خونی نسبی، ضمن هضم غذا در این قبیل اشخاص دیده می شود و همین کم خونی نسبی، به خودی خود، باعث ضعف در کلیه اعضای بدن می شود.

علاوه بر این، کسانی که معده شان به سختی غذا را هضم می کند، مقداری از انرژی و قوای ذخیره بدنشان به مصرف هضم غذاها می رسد و این مسئله نیز در تشدید ضعف بدن تأثیر دارد.گل بابونه بدون کوچک ترین شک، برای این مبتلایان به این بیماری یکی از داروهای ایده آل است که نوشیدن دم کرده آن، معده را تقویت و غذاها را به سرعت و سهولت هضم می کند و به علت جذب کامل شیره غذاها، در تقویت عمومی بدن مؤثر است

خواص اعصاب و روان بابونه : آرام بخش – ضد بیخوابی – ضد اضطراب – ضد فشار عصبی ( از ایمن ترین داروهاست حتی میتوان برای آسانتر خوابیدن کودکان بالای یکسال هم دم کرده رقیق بابونه داد. برای بزرگترها یک قاشق غذاخوری سر پر در یک لیوان آب – برای بچه ها نصف قاشق در یک لیوان آب , برای شیرین کردن حتما از عسل استفاده کنید )- تقویت حافظه ـ تقویت اعصاب و مغز ـ ضد میگرن ـ خواب آور ـ ضد بیقراری ـ درمان سرگیجه ـ کمک درمان تشنج های عصبی و صرع

برای تنظیم خواب کودکان میتوان بچه را در دم کرده بابونه استحمام کرد.اگر ۲۰۰ سی سی دم کرده صاف شده بابونه را به آب حمام کودک اضافه کنیم این کار خوابیدن کودک را آسان میکند

خواص زنان بابونه : قاعده آور – ضد دردهای قاعدگی – ضد مشکلات قبل از قاعدگی p.m.s

خواص پوست و مو بابونه : نرم کننده مو – تثبیت رنگ طلایی مو – روشن کننده پوست – کمک به بستن منافذ باز پوستی – ضد التهاب – ضد حساسیت – ضد خارش – در رنگهای گیاهی جهت افزایش توناژ طلایی مو– ضد التهاب پوستی که همانند کورتون ها عمل می کند ولی عوارض آن ها را ندارد ـ رفع و درمان اگزما ـ کمک درمان جوش غرور و آکنه ـ ضد ورم و قرمزی پوست ـ برطرف کننده زخم های جلدی ـ ترمیم سوختگی ـ تقویت کننده پوست ـ تنگ کننده منافذ پوست ـ ضد عفونی کننده پوست ـ کنترل عفونت های پوستی

روش استفاده : دم کرده – بخور – کمپرس

چند نسخه گیاهی بابونه :

رفع تهوع زمان بارداری : ۵۰ گرم بابونه + ۱۰۰ گرم زنجفیل = صبح به صبح ناشتا به صورت دم کرده یک قاشق چایخوری در یک لیوان آبجوش مصرف شود.

نرم کننده مو : گیاه را به صورت پودر شده داخل زرده تخم مرغ روی موها ماساژ دهید .

روشن کننده پوست : دم کرده گیاه را به صورت بخور روی پوست جهت روشن کنندگی پوست مصرف کنید. در صورت جوش دار بودن پوست نباید بخور استفاده شود زیرا حرارت و بخور جوشها را تحریک میکند.

بخور بابونه علاوه بر تقویت پوست جهت کاهش حساسیت های فصلی – آسم و برونشیت نیز به کار میرود.

برای رفع خستگی : دم کرده بابونه برای رفع خستگی عالی است و همچنین مغز را تقویت کرده و زخم های دهان ( آفت ) را نیز درمان میکند.

بستن منافذ پوستی : به صورت کمپرس دم کرده غلیظ بابونه روی قسمتهای منافذ باز پوست مصرف شود.

عوارض جانبی : در دوران بارداری منع مصرف دارد .

فراورده های موجود در بازار : پماد ریکوبیزول برای خارش پوستی – پماد کامیل – دهان شویه ماتریکا ( ضد التهاب و ضد عفونی کننده دهان و لثه ) – بخور دینه – قطره بابونه ( ضد نفخ – ضد اسپاسم – دهان شویه ) چای بابونه

تبلیغ عجیب و غریب از بانک مسکن توسط یک خانم بی حجاب و معروف

گل بابونه زرد رنگ

برگشت به گذشته کاملا واقعی !!!!!

تغییر نماد هالیوود در اعتراض به آزاد شدن ماریجوآنا

در حاشیه نامه ضد ایرانی برخی ایرانیان ضدانقلابی ساکن خارج از کشور به ترامپ

تصادف عجیب کامیون

زمستان، چای هلدار بنوشید

مهمانی شب یلدا با مرگ یک پسر جوان به پایان رسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد

نظر

نام*

ایمیل*

آدرس

نهنگ سواری پسران بوشهری (+فیلم کاملا واقعی )

پل زیبای مخصوص عبور دوچرخه در هلند

قسمت ایرانی دهکده جهانی دبی الهام گرفته از تخت جمشید

تبلیغ عجیب و غریب از بانک مسکن توسط یک خانم بی حجاب و معروف

برگشت به گذشته کاملا واقعی !!!!!

مجله اینترنتی طلانویس تصمیم بر آن گرفته است تا با توجه به صحبت های رهبر معظم انقلاب مبنی بر اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولیدات […]

مجله اینترنتی طلانویس تصمیم بر آن گرفته است تا با توجه به صحبت های رهبر معظم انقلاب مبنی بر اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولیدات […]

با سلام در رابطه با پست های گذشته در رابطه با معرفی محصولات ایرانی با کیفیت این بار و در این پست به معرفی فروشگاه […]

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد و یا احتمالا شنیده باشید که زودپز یکی از آشنایان ترکیده و باعث خسارت مالی و حتی جانی […]

امروزه با رایج شدن استفاده از قابلمه های تفلون و یا به اصطلاح نسوز و یا نچسب عده زیادی از مردم از این نوع قابلمه […]

مدرسه جنگل، مدرسه ای طبیعی در جزیره مایورکای اسپانیا ( ترجمه خانم ندابروجردی )

اثر مثبت مدرسه در طبیعت، نظریه پیر رابی راجع به مدارس در دل طبیعت

تماس بیشتر بچه ها با طبیعت، آنها را باهوشتر و هوشیارتر می‌کند.

عکس های فوق العاده زیبای زمستانی و برفی از طبیعت

ایران هفتمین کشور مصرف کننده لوازم آرایشی دنیا، تاثیر منفی لوازم آرایش به روی خانم ها

اتاق کودکان طبق نظریه مونته سوری چگونه میتواند باشد؟

زمان و نحوه برداشت عدس از مزرعه دیم

مضرات و معایب مصرف خیارشور محلی

آهنگ زیبا و شنیدنی از محسن میرزازاده و خانم شیلان به نام خراو دکم ( به معنی خراب میکنم ) که به زبان محلی خراسان […]

اهنگ ( موزیک ) دومان به زبان کردی کرمانجی ( کردی شمال خراسان که در شهرهای شیروان، قوچان، بجنورد، اسفراین، فاروج، آشخانه، کلات، و…. به این زبان […]

متن آهنگ ارمان ارمان به زبان کرمانجی ( کردی خراسان شمالی ) با صدای آقای محسن میرزازاده که با تیراژ پایانی سریال هشت و نیم دقیقه مهمان خانه […]

Copyright © 2019 | WordPress Theme by MH Themes

بابونه یک گل معطر است که در حدود پنجاه سانتیمتر رشد می کند، برگ های پر پر سفید ادقام شده با هسته‌ی زرد رنگ جلوه‌ی بسیار زیبایی به این گل داده اند. در کل بابونه چند نوع مختلف دارد از جمله: بابونه آلمانی، بابونه رومی، بابونه زرد، بابونه بهاری و… که معروفترین آنها بابونه آلمانی و بابونه رومی هستند. نوع رومی این گیاه تلخ‌تر از همتای آلمانی خود است.

بابونه بومی اروپای غربی و شمال آفریقا است، اما در حال حاضر در مناطق معتدل در سراسر جهان کشت می شود. صادرکنندگان عمده بابونه: بلژیک، فرانسه، بریتانیا و ایتالیا هستند و همینطور به دنبال آنها، لهستان، جمهوری چک، اسلواکی، آمریکای شمالی و آرژانتین.

گرچه بابونه رومی نامیده می شود، اما تا قرن شانزدهم به آنجا نرفته و احتمالاً از طریق بریتانیا وارد روم شده و از آن به عنوان گیاه دارویی استفاده می‌شده. بابونه آلمانی از ابتدای قرن ۱ میلادی برای مشکلات گوارشی استفاده می‌شده است و برای کودکان بسیار مورد استفاده قرار میگرفته است.

مصری ها این گیاه را به خورشید اختصاص می دادند و آن را به خاطر خواص شفابخش خود برتر از همه گیاهان دیگر پرستش می کردند. سوابق حیرت‌انگیز نیز نشان می دهد که بابونه برای حداقل ۲۰۰۰ سال استفاده شده است. زنان عالی رتبه مصر از گلبرگ های خرد شده بابونه روی پوست خود استفاده می کردند. پزشکان یونان آن را برای تب و اختلالات زن تجویز می کرده‌اند. بابونه یکی از ۹ گیاه مقدس باستانیان ساکن انگلستان (آنگلوساکسون‌ها) نیز بوده است.

همینطور در یک کتاب باغبانی قدمت‌دار (Frances A. Bardswell) این چنین آمده که: بابونه بر گیاهان اطراف خود در باغ تأثیر مثبت دارد و از آن به عنوان پزشک گیاهان یاد شده. این متن به این مضمون است:

گل بابونه زرد رنگ

“هیچ چیز باغبانی را سالم نگه ندارد … مگر مقدار زیادی از بابونه … اگر حتی در نزدیکی آنها قرار می گیرد، پوسیدگی گیاهان را احیا می کنند “.

نام گیاه (Matricaria) از کلمه لاتین (برای رحم) به دلیل استفاده از آن برای مشکلات زنان که موجب کاهش درد و رنج قاعدگی در هنگام زایمان می شود مشتق شده است.

 

 

نام‌‌های ديگر: بابونه، بابونج، بابونه‌ی صغير، اقحوان، اقحوان صغير

Matricaire camomille، Petite camomille، Camomille d’allemagne، German chamomile

گياهى است از خانواده‌ی Compositae ، يكساله و بلندى آن حد اكثر تا يك متر.برگ‌های آن سبز بريده شده و بسيار نازك شبيه برگ شبت.گل‌های آن خيلى كوچك شبيه به داودى‌ها يا شبيه انواع ديگر بابونه‌ها است كه در يك طبق مدوّر كوچك قرار دارد، هر طبق دو نوع گل دارد، گل‌های سفيد كه در قسمت خارجى دايره و كمى متمايل به طرف پايين و آويزان و گل‌های زرد متمايل به قهو‌های يا زرد كه در وسط دايره‌ی مركزى قرار دارند و بسيار معطرند و در فصل‌های بهار و تابستان مى‌رسند.اين گياه بومى اروپاست و در ساير مناطق دنيا نيز پرورش داده مى‌شود، در اغلب مناطق چين، جاوه و ژاپن كاشته مى‌شود و در نواحى اروپا و آسيا به‌طور خودرو مى‌رويد و يا بعضا كاشته مى‌شود، در ايران در برخى مناطق شمال و همچنين در جنوب در شوشتر به‌طور خودرو ديده مى‌شود و در باغچه‌ها نيز كاشته مى‌شود.

طبيعت آن گرم و خشك است.

تركيب شيميايى: ماده‌ی كامازولن، ماده‌ی كامازولين، ماده‌ی آزولن، آلفاهتروزيد، يك‌بتا.هتروزيد غير متبلور، آپيژنين، ايزوآميل، ايزوبوتيل، تانن، ساليسيليك اسيد، آنژليك‌اسيد، تيگليك اسيد، آنتلميك‌اسيد، ماليك‌اسيد.

خواص درمانى: در استعمال خارجى براى درمان رماتيسم و از بين بردن نفخ و كوليك مؤثر است، در ضمن از آن براى ضد عفونى كردن مخاط دهان و لثه‌ها پس از كشيدن دندان در موارد جراحى‌‌های دهان استفاده مى‌شود.

گیاه بابونه از قدیم‌الایام به طرق گوناگون مورد استفاده در طب بوده است. چای بابونه اغلب در زیبایی برای آرام کردن ماهیچه‌های صورت استفاده می شود. این گیاه برای درد، سوء هاضمه، اسیدیته، التهاب، تهوع، استفراغ، کولیک و… مفید است. برای فتق هیاتس، زخم پپتیک، بیماری کرون و سندرم روده تحریک‌پذیر، و همچنین برای کاهش گرفتگی عضلات قاعدگی، درمان سرماخوردگی و تب و هموروئید پیشنهاد میشود.

از این گیاه برای درمان سردرد و میگرن و ایجاد آرامش حتی در کودکان استفاده می‌شده است. همچنین برای تحریک عملکرد کبد مورد استفاده قرار گرفته است. این  گیاه ضد اسپاسم بسیار قوی است که درد عضلات را تسکین می دهد، درد و تحریک‌پذیری قاعدگی را کاهش می دهد و باعث خواب‌آوری به ویژه در کودکان می شود. همینطور به عنوان یک سفید و براق‌کننده مو برای زنان توصیه میشود. (برای تمیز کردن موهای بور، یک فنجان از چای بابونه را دم کنید و بعد از استحمام موها را با آن شستشو دهید. بعد از آن موها را نشویید، در عوض، با حوله خشک و سپس موهایتان را رو به خورشید به مدت چند دقیقه قرار دهید).

در جوامع روستایی مکزیکی، تزریق این گیاه در طول و پس از زایمان به منظور کاهش درد انجام می شود. پماد ساخته شده از برگ ها و مخلوط با پیاز سرخ شده در گوشت نیز برای کاهش درد زایمان استفاده می شود. در یک بررسی انجام شده در جوامع مکزیکی، قومی در امتداد مرز تگزاس و مکزیک، بابونه بیشترین استفاده در درمان خانگی را داشت. بعضی از آنها به عنوان یک آسپیرین گیاهی محسوب می شوند بابونه بسیار کاربردهای گسترده ای دارد. این گیاه مورد استفاده مادران در پورتوریکو برای درمان آسم است. همینطور از بابونه رنگی زرد و طلایی مانند استخراج میشود که در موارد گوناگون قابل استفاده است.

 

خواص این گیاه در طب نوین هم ثابت و احراز شده است. در زیر اول به صورت کلی به موارد استفاده بابونه رومی و آلمانی پرداخته و سپس مهم‌ترین آنها را توضیح میدهیم:

نام‌‌های ديگر: بابونه‌ی زرد، عين الثور camomille jaune، Camomille des teinturiers، Oeil de boeuf ، Camomile، Yellow ox eye، Dyers camomile

گياهى است از خانواده‌ی Compositae ، دوساله يا چندساله و از نظر شكل خارجى تا حدودى شبيه ساير بابونه‌ها، و اختلاف محسوسى كه موجب تشخيص آن از ديگر بابونه‌ها مى‌شود اين است كه گل‌های اطراف طبق و گل‌های دايره وسط طبق هر دو زرد هستند.در صورتى كه در ساير بابونه‌ها گل‌های اطراف سفيدند.گل‌های آن در اواخر بهار و تابستان ظاهر مى‌شوند.ميوه‌ی آن كوچك به رنگ سفيد با پنج خط طولى مى‌باشد.اين گياه در اراضى سنگلاخى و آفتابى و آهكى مناطق مختلف اروپا و آسيا و در ايران وجود دارد، در ايران در مناطق شمال ايران و اطراف تهران و گچ‌سر و مناطق خشك گلپايگان و مرند و اشنويه و در تپه‌‌های ميبد در آذربايجان و در آذربايجان غربى به‌طور خودرو مى‌رويد.

تركيب شيميايى: كاروتن و گزانتوفيل و يك ماده‌ی رنگى زرد قابل استخراج در آن وجود دارد.

نام‌‌های ديگر: اقحوان، عين القط Camomille sauvage، Anthemis des champs، Wild chamomile.

گياهى است از خانواده‌ی Compositae ، يكساله و كوچك و بلندى آن در حدود يك وجب.

برگ‌های آن مانند بابونه‌ی معمولى تقسيم شده و نوارى است. در طبق گل اين گياه دو نوع گل يكى به رنگ زرد و ديگرى زبان‌های و به رنگ سفيد وجود دارد. اين گياه عطر ضعيفى دارد و طعم آن بسيار تلخ است. در آذربايجان غربى و جنوب غربى ايران، در شهبازان، كشور، ازنا و در دامنه‌‌های نزديك دهلران ديده مى‌شود.

طبيعت آن: گرم و خشك است.

تركيب شيميايى: ماده‌ی آنتميك‌اسيد در آن وجود دارد.

نام‌‌های ديگر: اقحوان، اقحوان بزرگ، اقحوان كبير، بابونه‌ی گاوى، كركاش، كركيش،  درخت مريم Matricaire commune، Crande camomille، PyreThre، Feverfew، Parthenium،  Parthenium Whitewort.

گياهى است از خانواده‌ی Compositae ، دوساله و چندساله.بلندى ساقه‌‌های آن تا هفتاد سانتيمتر نيز مى‌رسد. معمولا به علت گل‌های زيبايى كه دارد در باغ‌ها كاشته مى‌شود. برگ‌‌های آن متناوب و سبز با بريدگى شبيه برگ‌‌های داودى است و معمولا در اثر بريدگى به سه قسمت عمده تقسيم مى‌شود. گل‌های آن به صورت گروهى در يك طبق مجتمع كه اطراف و دور طبق گل‌های سفيد و قسمت وسط آن را به شكل داير‌های گل‌های زرد طلايى بسيار زيبا تشكيل شده است. اين گياه بومى آسياى صغير و اروپا مى‌باشد ولى در ساير مناطق عالم نيز وارد شده است، در ايران در مناطق شمالى، گيلان، لاهيجان و مازندران و در آذربايجان در تبريز به‌طور خودرو مى‌رويد. از تمام اعضاى هوايى آن عطر قوى بابونه استشمام مى‌شود.

طبيعت آن: بسيار گرم و خشك است.

تذكر: مضر دهانه معده است و اسراف در خوردن آن ايجاد سردرد و سنگينى سر مى‌نمايد.

تركيب شيميايى: الكل بورنئول يا كامفول، انواع ترپن‌ها

گل های بابونه حاوی ۱-۲٪ روغن های فرار اند که معمولاً به (چامازولن) و دیگر (فلاونوئید)ها تبدیل می شوند که دارای خواص ضد التهابی و ضد عفونی کننده هستند، مطالعه در داوطلبان انسانی نشان داد که  فلاونوئیدهای بابونه و اسانس های موجود در زیر سطح پوست به لایه های پوستی عمیق نفوذ می کنند. این برای استفاده آنها به عنوان عوامل ضد التهابی موضعی مهم است.

 

سرماخوردگی (نازوفارنژیت حاد ویروسی) شایع ترین بیماری انسانی است. این بیماری عفونی ملایم سیستم تنفسی فوقانی است. به طور معمول سرما خوردگی تهدید کننده زندگی نیست، اگر چه عوارض آن (مانند پنومونی) اگر به درستی درمان نشود می تواند منجر به مرگ شود. مطالعات نشان می دهد که استنشاق بخار با عصاره بابونه در از بین بردن نشانه های سرماخوردگی مفید بوده است؛ با این حال، تحقیقات بیشتر برای تأیید این یافته ها ضروری است.

 

گل بابونه زرد رنگ

گفته شده است که مصرف منظم فلاونوئیدها در غذا ممکن است خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی عروقی در سالمندان را کاهش دهد. در این مطالعه ۸۰۵ مرد ۸۰-۶۵ ساله به مدت ۵ سال تحت پیگیری قرار گرفتند، میزان مصرف فلاونوئید را بررسی کردند. مصرف فلاونوئید (در ترتیل مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت) به طور معکوس با مرگ‌ومیر ناشی از بیماری قلبی عروقی همراه بود.

در مطالعه دیگری در دوازده بيمار مبتلا به بيماري قلبي که تحت کاتتريسم (نوعی آزمایش بر روی قلب که در آن لوله ای به نام کاتتر در رگ های منتهی به قلب کار گذاشته میشود) قلبي قرار گرفتند، اندازه‌گيري هموديناميک  قبل و ۳۰ دقيقه پس از مصرف خوراکي  بابونه نشان داد که فشار متوسط  ​​شرياني  مغزي کوچک اما قابل توجه است. پس از مصرف بابونه، تغییرات همودینامیکی دیگر مشاهده نشد. ده نفر از دوازده بیمار بعد از نوشیدن نوشیدنی به خواب عمیق فرو رفتند. برای ارزیابی ارزش بالقوه بابونه در بهبود سلامت قلب نیاز به یک کارآزمایی بالینی تصادفی که به خوبی طراحی شده است می باشد.

 

عصاره این گیاه ممکن است به کاهش دوره اسهال در کودکان کمک کند و علائم مربوط به این بیماری را کاهش دهد. دو آزمایش بالینی اثربخشی بابونه را برای درمان کولیک در کودکان ارزیابی کرده است. چای بابونه با سایر گیاهان (بابونه آلمانی، رازیانه، مرمریت نعناع) با هم ترکیب شده بود. در یک مطالعه آینده‌نگر، تصادفی، ۶۸ کودک سالم که دارای کولیک بودند (۲ تا ۸ هفته)، چای گیاهی یا پلاسبو (گلوکز، طعم دهنده) را دریافت کردند.

اغلب کودکان در زمان کوتاهی درمان شدند و پس از ۷ روز درمان، والدین گزارش دادند که چای؛ کولیک را در ۵۷٪ نوزادان حذف می کند، در حالی که پلاسبو تنها در ۲۶٪ مفید بود. در هر دو گروه هیچ عوارض جانبی با توجه به تعداد بیداری‌های شبانه مشخص نشد. این نتایج نشان می دهد که بابونه را می توان با خیال راحت برای درمان اختلالات کولیک نوزاد استفاده کرد.

 

بابونه به طور سنتی برای شرایط متعدد گوارشی، از جمله اختلالات گوارشی، “اسپاسم” یا کولیک، ناراحتی معده، نفخ شکم (گاز)، زخم ها و تحریک گوارشی استفاده می شود.

کاربرد بابونه به ویژه در تخلیه گاز، آرام بخش کردن معده و آرام کردن ماهیچه هایی است که غذا را از طریق روده حرکت میدهند. اثر محافظتی حاوی عصاره های تلخ مثل: برگ گل مریم، لیمو، گل بابونه، برگ نعناع، و گیاه گل کلم، در مقابل پیشرفت زخم معده قبلاً گزارش شده نتایج بدست آمده نشان داد که بابونه نه تنها اسیدیته معده را به طور مؤثر به عنوان یک آنتی اسید کاهش می دهد، بلکه در مهار ثبات بیش از حد مضر نیز، موثر است.

 

مطالعات نشان می دهد که این گیاه عوارض دیابت را با سرکوب سطح قند خون و افزایش ذخیره‌سازی گلیکوژن کبدی کاهش می دهد. فعالیت عصاره بابونه نشان می دهد که مستقل از ترشح انسولین است. در هر حال مطالعات بیشتر برای ارزیابی سودمندی بابونه در مدیریت دیابت ضروری است.

 

التهاب واژن در زنان سنین مختلف شایع است. واژینیت با خارش، تخلیه واژن یا درد با ادرار همراه است. واژینیت آتروفیک اغلب در زنان یائسه یا بعد از یائسگی اتفاق می افتد و اغلب اوقات همراه با کاهش میزان استروژن است. دوش حمام بابونه ممکن است علائم واژینیت را با عوارض جانبی کم کند. داده های تحقیقاتی کافی برای به دست آوردن نتیجه‌گیری در مورد مزایای بالقوه بابونه برای این وضعیت وجود دارد.

 

بابونه در درمان اختلال اضطراب عمومی (GAD) گزارش شده است. عصاره بابونه دارای اثرات مثبت بر تشنج است.

 

 

در طب اسلامی نیز همانند طب سنتی بیشتر بر اثرات آرامبخش بابونه تأکید شده . علاوه بر آن برای: رفع کرم روده، تقویت قوای جنسی، افزایش ظرفیت ذهن، ازدیاد کننده شیر مادران، درمان سر درد و چشم درد، از بین برنده ی تب، رفع بی خوابی، رفع بی اشتهایی، رفع مشکلات معده، بهبود ضایعه های پوستی، رفع زردی و… توصیه شده.

 

اکثر کارشناسان می گویند که بابو‌نه گیاهی امن و قابل اعتماد است. اما بابو‌نه می تواند باعث خواب آلودگی شود و در دوزهای زیاد؛ استفراغ. همچنین دارای توانایی واکنش های آلرژیک در افرادی است که به گیاهان وابسته به خانواده گیاهان آلرژی دارند، گرچه این واکنش ها بسیار نادر است.

 

بابونه به عنوان یک داروی گیاهی از زمان های قدیم مورد استفاده قرار گرفته است، هنوز محبوب است و احتمالاً همچنان در آینده مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا حاوی فیتو شیمیایی های مختلف زیستی است که می تواند اثرات درمانی را فراهم کند. این گیاه می تواند در بهبود شرایط قلبی عروقی، تحریک سیستم ایمنی بدن و ارائه برخی از حفاظت ها در برابر سرطان کمک کند. تعیین اینکه آیا اثرات درمانی بابونه برای بیماران مفید است یا خیر، نیازمند تحقیق و تولید شواهد علمی بیشتر است.

نیاز به تلاش های مداوم برای تمرکز بر مطالعات پیش از موعد با بابونه که شامل مدل های حیوانی از بیماری های مختلف است، وجود دارد. در نتیجه می توان این کار را در آزمایشات بالینی تأیید کرد که به توسعه بابونه به عنوان یک عامل درمانی امیدوار کننده کمک می کند. بدون چنین شواهدی این امر هنوز معلوم نیست که آیا این درمان های اثبات نشده واقعاً مفید هستند یا نه. توصیه می شود که از استفاده جدی بابونه برای درمان مشکلات به صورت خودجوش خودداری شود و حتماً قبل از چنین مصرفی با پزشک مشورت شود.

موفق باشید:)

 

https://www.cloverleaffarmherbs.com/chamomile

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2995283/

 

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

بابونه زرد (نام علمی: Anthemis tinctoria) نام یک گونه از سرده بابونه است.

بابونه (نام علمی: Anthemis) نام یک سرده از تیره، کاسنیان است. این سرده در ایران ۳۹ گونه گیاه علفی و یک ساله و چند ساله دارد. دیگر گونه‌های آن علاوه بر ایران در عراق، افغانستان، پاکستان، آناتولی، آسیای مرکزی، لیبی، قبرس، سینا، سوریه، فلسطین، ماورای قفقاز، تالش، ترکمنستان، لبنان و قفقاز نیز می‌رویند.[۱]

تیره: کاسنیان (Asteraceae) و از خانواده مرکب ها

گروه مصرفی: مسکن ها

بابونه زرد گیاهی است علفی و یک ساله با ارتفاعی نزدیک به 5/0 متری که برگ های محکم آن، دو بار شانه ای هستند. ریشه گیاه بابونه زرد استوانه و پیچ خورده است که ریشه های فرعی منشعب شده از آن به رنگ خاکستری هستند.  گل آذین گیاه بابونه زرد کلاپرک است که بر روی هر ساقه یک گل آذین متشکل از گل یا گلچه های سفید رنگ قرار دارد.

ریشه

ریشه گیاه بابونه زرد خاصیت زیادی دارد لذا باید بعد از گلدهی، گیاه را از خاک خارج کرده و بعد از شستن، در دمای 40 درجه سانتیگراد خشک کنید. پودر حاصل را در ظرف تیره در بسته، دور از نور خورشید و دسترسی کودکان نگهداری کنید.

گل بابونه زرد رنگ

آفریقا

محل رویش بابونه زرد در ایران

عمدتاً وارداتی و برخی نقاط به صورت کاشته شده نیز وجود دارد .

بابونه زرد دارای شاخه های توخالی و ضخیمی است که رد ابتدای رشد به صورت افقی به موازات زمین رشد می کند و بعد به سمت بالا رشد خود را ادامه می دهد .

درد های روماتیسمی ( خوراکی )

دندان درد ( غرغره )

سوء هاضمه

توجه: در برخی کشور ها از گیاه بابونه زرد در ترکیب حشره کش ها استفاده می کنند .

1- بابونه زرد خاصیت تحریک کنندگی دارد که این ویژگی را مدیون ترکیبات آلکامید به ویژه پلی تورین است.

2- همچنین اینولین و تانن موجود در این گیاه باعث می شود که بابونه زرد خاصیت میکروب کشی هم داشته باشد.

آیورودا ( طب هند )

دندان درد

صرع ( احتمالاً ) ، پودر گیاه را با عسل ترکیب و تجویز می کنند .

طب ایرانی اسلامی

گیاه بابونه زرد گرم و خشک در درجه سوم و سوزاننده است و اثرات زیر را به همراه دارد :

در ترکیب با روغن زیتون معرق است .

جوشاننده آن مسکن است .

غرغره جوشاننده ریشه آن در سرکه باعث استحکام لثه ها می شود .

جوشاننده آبی و روغنی ریشه گیاه باعث رفع سستی مزمن اعصاب ( احتمالاً ) و صرع ( احتمالاً ) می شود .

مصرف به میزان درمانی عارضه ای به دنبال ندارد .

کودکان زیر 12 سال

گیاه بابونه زرد به علت دشتن ترکیبات الکامیدی به خصوص پلی تورین ، اگر میزان مصرف از حدود درمانی خارج شود فرد تحریک پذیر خواهد شد که با قطع مصرف و خوراندن مایعات فراوان این مشکل برطرف می شود .

1- دمنوش بابونه زرد

برای تهیه دمنوش باید 2 قاشق چای خوری از پودر ریشه را در یک لیتر آب جوش حل کرده و 10 دقیقه صبر کنید تا مواد آن داخل آب حل شوند. سپس ترکیب را از صافی رد کنید. محلول به دست آمده را می توانید روزانه در 3 وعده مصرف کنید.

2- دهان شویه

اگر نصف قاشق چای خوری از پودر ریشه را درون آب ولرم حل کنید ترکیبی به دست می آید که می توانید روزانه دو بار دهان خود را با آن بشویید البته بهتر است در هنگام غرغره کردن، کمی محلول را در دهان نگه دارید.

خوراکی

موضعی ( غرغره )

بارداری

شیردهی

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به عافیت بازار می باشد

بابونه یک گیاه فوق العاده است؛ تقویت کننده مغز و اعصاب و قوای جنسی است، سلامت معده را برایتان به ارمغان می آورد و با نوشیدن آن خواب راحتی خواهید داشت.بابونه از زمان خیلی قدیم مورد استعمال قرار می گرفت؛ جالینوس حکیم، قبل از کشف کنین، بابونه را برای تب های نوبه (مالاریا) توصیه می نمود و همچنین برای معالجه دردهای ناشی از ضربات خارجی و تروما، مؤثر می پنداشت. بابونه از نظر طب سنتی ایران گرم و خشک است و از تقویت کننده های تلخ به حساب می آید.

 

برای اطلاع از قیمت و سفارش محصول لطفا تماس بگیرید

بابونه زرد:  Anthemis tinctoria

خانواده : Compositae

نام انگلیسی:  Golden marguerite

گل بابونه زرد رنگ

گیاه چند ساله ای است که تا دمای C°F)-34°-۳۰)مقاوم می باشد. این گیاهان انبوه که تا ارتفاع ۶۰ تا ۱۰۰ سانتیمتری رشد و گسترش می یابند معطر و پر پشت بوده و برگ های آن دارای بریدگی های ظریفی هستند.

در تابستان و اوایل پاییز، گلهای مینایی شکل آنها که به اندازه ۴۵ سانتیمتر است این گیاهان را می پوشاند. گل های آنها به رنگ های زرد، طلایی، لیمویی یا سفید و زرد هستند.

بابونه زرد تقریباً براحتی و بدون هیچ مشکلی رشد می کند. این گیاه به نور کامل خورشید، خاکی با زهکشی کامل و آبیاری متوسط نیاز دارد. این گیاهان گل های بسیاری می دهند و باید پس از گلدهی هرس شوند. از طریق قلمه های بهاره یا تقسیم بونه های آنها در بهار یا پائیز، می توان گیاهان جدیدی بدست آورد.

© ۱۳۹۷ — تمامی حقوق متعلق به وبسایت هایپر تره‌بار است.

گل بابونه زرد رنگ
گل بابونه زرد رنگ
0

دوره مقدماتی php

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *