پنیرک در واژن نشانه چیست

دوره مقدماتی php
پنیرک در واژن نشانه چیست
پنیرک در واژن نشانه چیستعلت خارش واژن با ترشح یک عفونت قارچی است  

 

ترشحات سفید رنگ پنیری یک عفونت قارچی است که باعث تحریک، ترشحات و خارش شدید واژن می شود. کاندیدیازیس واژینال نیز نامیده می شود، ترشحات سفید رنگ پنیری تا حدودی از هر 4 زن، 3 زن را در برخی از دوره های زندگی خود را تحت تأثیر قرار می دهد. 

دوره مقدماتی php

پنیرک در واژن نشانه چیست

 

چه عواملی باعث عفونت مخمر می شوند؟

عفونت های مخمر معمولاً در اثر رشد بیش از حد نوعی قارچ به نام کاندیدا ایجاد می شود که به مخمر نیز معروف است. مقادیر کمی مخمر و ارگانیسم های دیگر به طور معمول در واژن شما و همچنین در دهان و دستگاه گوارش شما یافت می شود. عفونت های مخمر زمانی رخ می دهند که تعادل ارگانیسم های واژن شما بهم بریزد و مقدار مخمر بیش از حد رشد کند و باعث عفونت شود. عفونتهای مخمر دقیقاً قبل یا درست بعد از دوره قاعدگی دیده می شود. برخی از انواع عفونتهای “مخمر” برای درمان سخت تر بوده و در نتیجه گونه های دیگر ایجاد می شوند. اگر علائم شما بهتر نمی شود ، باید از پزشک خود بخواهید که در مورد سایر انواع عفونت بررسی شوید.

 

علت ترشحات پنیری واژن:  

آنتی بیوتیک ها (برای آکنه ، گلو ، عفونت گوش یا حتی انواع دیگر عفونت های واژن) زیرا می توانند باکتری های طبیعی را در واژن شما از بین ببرند و بگذارند مخمر رشد کند.

اضافه وزن 

دیابت

بارداری

عفونت HIV

استروئیدها

قرص های ضد بارداری و سایر داروهای ضد بارداری

لباس زیر تنگ ساخته شده از موادی مانند نایلون که رطوبت و گرما را به خصوص در تابستان به نگه می دارد . (لباس زیر نخی انتخاب خوبی است.)

 

عفونت های مخمر معمولاً در اثر رشد بیش از حد نوعی قارچ به نام کاندیدا ایجاد می شود 

 

علائم عفونت مخمر چیست؟

شایع ترین علائم عفونت مخمر خارش و ترشحات واژن است. ترشحات معمولاً غلیظ ، سفید و کاملاً شبیه به پنیر است. ترشحات بی بو خواهد بود. علائم دیگر سوزش، قرمزی و تحریک ناحیه واژن است. عفونت های شدید مخمر ممکن است باعث تورم واژن شود. بعضی اوقات، زنان در هنگام ادرار، احساس درد می کنند، زیرا ادرار از بافت های دردناک عبور می کند.

مقاربت جنسی نیز ممکن است برای خانم ها به دلیل التهاب واژن دردناک باشد.

 

عفونت های مخمر چگونه تشخیص داده می شوند؟

پزشک نمونه ای از ترشحات واژن شما برمیدارد. نمونه به همراه مایع مخصوص آن روی اسلایدها قرار می گیرد. پزشک شما یا شخصی که در آزمایشگاه کار می کند ، می تواند نمونه زیر میکروسکوپ را بررسی کند تا ببیند رشد مخمر بیشتری دارید یا خیر. برای ارزیابی ترشحات واژن آزمایش های دیگری نیز وجود دارد. 

 

درمان ترشحات پنیری واژن:

عفونتهای مخمر با قرصی که بلعیده اید، یا با کرم واژینال یا شیاف واژینال (یک ماده کاملاً جامد که داخل واژن خود می کنید ، در آنجا حل می شود و دارو را آزاد می کند) درمان می شود. پزشک شما برای شما توضیح می دهد که انتخاب شما چیست و کدام درمان برای شما بهتر است.

پنیرک در واژن نشانه چیست

 

آیا عفونتهای مخمر می توانند مشکلات جدی ایجاد کنند؟

مشخص نیست که عفونتهای مخمر باعث ایجاد مشکلات جدی در سلامتی می شوند. با این حال، عفونت مخمر به خودی خود بسیار ناخوشایند است، بنابراین باید هر چه سریعتر تشخیص داده و تحت درمان قرار گیرید.

 

پیشگیری از ترشحات سفید واژن:

می توانید خطر ابتلا به عفونت مخمر را از طریق موارد زیر کاهش دهید:

• پوشیدن لباس زیر پنبه ای

• اجتناب از پوشیدن شلوارهای تنگ

• لباس خیس خود را سریع عوض کنید

• بعد از دوش گرفتن یا شستن ناحیه تناسلی را کاملاً خشک کنید

 • طریقه ی مصرف ریتالین
 • • مصرف پروبیوتیک یا خوردن غذاهای سرشار از پروبیوتیک

  • مصرف آنتی بیوتیک ها فقط با تجویز پزشک استفاده کنید.

  • مصرف قند را کاهش می دهد، زیرا مخمر از قند تغذیه می کند 

  • اجتناب از اسپری های واژن، عطرها و لوسیون ها که می توانند واژن را تحریک کرده و باعث عدم تعادل باکتری ها و مخمرها شوند.

   

   درمان خانگی ترشحات پنیری واژن

   

  اگر من همیشه به عفونت مخمر مبتلا شوم ، چه می شود؟

  برخی خانم ها هر ماه نزدیک پریودی دچار عفونت پنیری می شوند. پزشک احتمالا توصیه می کند هر ماه پیش از عفونت پنیری قرص مصرف کنید. این کار از بدتر شدن علائم جلوگیری می کند. همچنین اگر به مدت طولانی دچار عفونت می شوید باید به مدت شش ماه قرص های خوراکی مصرف کنید. پیش از مشورت با پزشک هیچ گونه قرصی مصرف نکنید. 

  اگر زیاد دچار عفونت پنیری می شوید امکان دارد مشکلی مانند دیابت داشته باشید. با پزشک خود صحبت کنید و آزمایشات لازم را انجام دهید.

  پنیرک در واژن نشانه چیست

   

  درمان خانگی عفونت پنیری واژن :

   روغن درخت چای :

  روغن درخت چای دارای خاصیت ضد قارچی است که ممکن است مخمرها و قارچ ها را از بین ببرد. طبق تحقیقات انجام شده در مورد این روغن اساسی توانایی آن در کشتن طیف وسیعی از مخمرها و قارچ ها را تأیید کرد.

  برای درمان عفونتهای قارچی واژن. برخی از خانم ها از اضافه کردن روغن درخت چای رقیق شده به تامپون و قرار دادن این ماده در مهبل شبانه خبر می دهند.

  با این حال ، باید با احتیاط از روغن درخت چای استفاده کرد زیرا باعث تحریک پوست می شود ، دیواره های واژن به خصوص حساس هستند.

  افراد می توانند از 3-5 قطره روغن درخت چای را با 1 اونس روغن نارگیل گرم شده مخلوط کنند تا یک تامپون خیس شود. مهم است که به طور مرتب تامپون را عوض کنید.

   

  مکمل های پروبیوتیک :

  برخی مکمل های پروبیوتیکی ممکن است یک راه حل طبیعی برای عفونت مخمر ارائه دهند. 

  برخی از مارک های مکمل های پروبیوتیکی، محصولات بهداشتی مخصوص تولید مثلی را برای سلامت تولید مثل زنان به فروش می رسانند. این اهداف برای بازگرداندن تعادل باکتریها و مخمرها در مهبل است. مکمل ها به صورت خوراکی یا به صورت واژینال وارد می شوند.

  زنان مبتلا به عفونت مزمن مخمر یک قرص پروبیوتیکی مخصوص را داخل واژن وارد کردند. تقریبا 87 درصد از بهبود علائم خود گزارش داده اند. 

   

  روغن نارگیل:

  روغن نارگیل خاصیت ضد قارچ دارد و نشان داده شده است که با مخمر کاندیدا آلبیکنس مبارزه می کند . روغن نارگیل آلی خام را می توان در داخل یا خارج از کشور به منظور کاهش علائم استفاده کرد.

  روغن نارگیل گرم همچنین می تواند به عنوان روغن حامل روغنهای اساسی ضد قارچ از جمله روغن درخت چای یا روغن پونه کوهی استفاده شود.

   

  سیر:

  سیر یک ضد قارچ و آنتی بیوتیک شناخته شده است . با این حال ، تحقیقات اخیر حاکی از آن است که خوردن سیر هیچ تاثیری در سطح مخمر موجود در مهبل (واژن) ندارد.

  بعنوان جایگزینی برای خوردن سیر ، برخی از خانمها سعی کرده اند از سیر در داخل واژن استفاده کنند. آنها ادعا می کنند با قرار دادن یک حبه سیر که با نخ بسته شده و در واژن قرار داده اند ، از عفونت مخمر رهایی یافته اند. در حالی که هیچ مدرکی برای صحت این کار وجود ندارد ، این یک داروی خانگی کم خطر برای عفونت مخمر است.

  افرادی که پوست حساس دارند ممکن است دچار سوختگی و حتی آسیب پوستی شوند. به این ترتیب، در صورت داشتن پوست حساس، افراد نباید از سیر استفاده کنند. اگر سوزش بدتر شد ، افراد باید مصرف خود را قطع كنند.

   

  گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

   

   

  محصول معجزه آسا برای پرپشتی مو و ابرو

  نظم و زیبایی را به دندان های خود ببخشید

  موخوره وشکنندگی موهاتو بااین روغن درمان کن

  آموزش ماساژ به صورت آکادمیک و عملی

  خدمات درمانی و مشاوره ترک اعتیاد

  پرسودترین راه کسب و کار در این کساد بازار

  صفر تا صد کسب و کارتو اینترنتی میکنیم

  کسب و کار اینترنتی، پر سودترین هستند

  با فضای مجازی کسب و کارت رو نجات بده!

  پیوند موی طبیعی بدون تراشیدن سر

  خرید گیفت کارت اپل

  درکوتاه ترین زمان پاسخ سوال پزشکیت روبگیر

  سوالات پزشکیتو آنلاین بپرس

  گیفت کارت ارزان/تحویل آنی وپشتیبانی

  Makan Inc.‎| All Rights Reserved – © 2013 – 2020


   

  آدرس مطب: تهران، اشرفی اصفهانی، بالاتر از پونک، نبش کوچه نوزدهم، ساختمان بانک سامان، پلاک 24، طبقه 4، واحد 7


  ترشحات واژن رخدادی معمول و نرمال در دستگاه تناسلی زنان است. با این وجود، برخی انواع ترشحات نشان دهنده بیماری هایی مانند عفونت یا اختلالات دیگری هستند. ترشحات غیر طبیعی و غیر معمول ممکن است سبز یا زرد باشند یا بوی بدی بدهند. ترشحات سفید غلیظ شایع ترین نوع ترشحات هستند و معمولا طبیعی می باشند ولی ممکن است در برخی حالات اگر همراه با علائم دیگر باشند، ممکن است نشان دهنده مشکلاتی باشند. در این مقاله ما درباره علل ترشحات سفید واژن و ترشحات غیر عادی سفید واژن صحبت می کنیم. با ما همراه باشید.

  پنیرک در واژن نشانه چیست

  فهرستعلل ترشحات سفید واژنانواع ترشحات سفید غیر عادینکته نهایی درباره ترشحات سفید واژن 


   


  دلایل شایع ترشحات زیاد عبارتند از:

  • تخمک گذاری:
  در زمان تخمک گذاری، رحم شما ترشحاتی تولید می کند که از نظر بافت و رنگ مانند سفیدۀ تخم مرغ است و به لقاح کمک می کند. به عبارت دیگر، این ترشحات نشانۀ این است که هم اکنون از هر زمان دیگر بارورتر هستید. در این هنگام، سطح هورمون استروژن در بدن شما بالاست و همین موضوع باعث ترشحات بیش از حد معمول واژن می شود. اگر 10 تا 14 روز بعد از اولین روز شروع پریود خود، ترشحاتی به رنگ کرم روشن یا شیری مشاهده کردید، نشانۀ تخمک گذاری شماست و جای هیچگونه نگرانی نیست.

  بیشتر بخوانید: روش دقیق تعیین زمان تخمک گذاری

  • بارداری:
  کاملاً طبیعی است که خانم ها در اوایل دوران بارداری خود ترشحات زیاد واژن به رنگ سفید یا شیری داشته باشند. این موضوع به این دلیل است که واژن خود را برای بارداری آماده می کند، دیواره های آن ضخیم می شود، و غشاءِ مخاط هم فعال تر می شود. در سه ماه اول بارداری این ترشحات معمولاً با لکه بینی و درد شکم (به علت لقاح) همراه هستند و در این زمان واژن مخاط بیشتری تولید می کند تا دهانه رحم را بسته، مرطوب، تمیز و سالم نگه دارد. در سه ماه دوم بارداری، ترشحات به تدریج غلیظ تر و کرمی تر می شوند. به این تغییرات توجه کنید و در صورتی که متوجه تفاوتی در بو یا رنگ این ترشحات شدید، به پزشک خود مراجعه کنید.

  • استرس:
  در صورتی که تحت استرس روحی یا احساسی باشید، می بینید که مقدار ترشحات سفید رنگ واژن شما بیشتر از همیشه است. اگر چه به طور دقیق علت این افزایش ترشحات مشخص نیست، پژوهشگران معتقدند که این موضوع به عدم تعادل هورمون ها، که تأثیر مستقیم بر تولید ترشحات واژن دارد، مربوط است. همچنین میان عدم تعادل هورمون ها و سیستم ایمنی، ارتباطی وجود دارد. اگر اختلالی در تعادل باکتری های واژن شما اتفاق بیفتد، ممکن است چرخۀ قاعدگی شما را مختل کند و باعث ترشحات بیش از اندازه شود. این اتفاق به خودی خود بی ضرر است، اما شما باید به دنبال چاره ای باشید که استرس خود را کم کنید و از مشکلات احتمالی که برای سلامت شما دارد، جلوگیری کنید.

  • یائسگی:
  زمانی که خانم ها به دوران یائسگی خود نزدیک می شوند، ممکن است این دوران برای آنها بسیار سخت و ناراحت کننده باشد. جدا از علائم دیگر، برخی از آنها ترشحات غیر معمول و نامنظمی را تجربه می کنند که دلیل آن تغییر سطح هورمون ها است. این ترشحات معمولاً سفید و غلیظ اما کم هستند و تا زمانی که رنگ و بوی آن تغییر نکند نباید نگران بود.

  • چرخۀ قاعدگی:
  حتی اگر قبل و بعد از عادت ماهیانۀ خود دچار ترشحاتی شوید که نسبت به حالت عادی کرمی تر یا شیری تر هستند، می توانید آن را بخشی از چرخۀ قاعدگی خود بدانید. نگران نباشید و به طور منظم چرخۀ قاعدگی خود را بررسی کنید. طی سال ها متوجه چگونگی عملکرد بدن خود خواهید شد.   

  به خاطر داشته باشید مقاله هایی که درباره انواع ترشحات واژن منتشر شده اند، برای آگاهی شما مفید و کمک کننده هستند اما فقط پزشک می تواند به طور دقیق شما را معاینه کند و تشخیص مناسب را بدهد. از خود درمانی بر مبنای اطلاعاتی که از اینترنت دریافت کرده اید بپرهیزید.

  در ادامه شایع ترین علائم هشدار دهندۀ مربوط به ترشحات غیر عادی توضیح داده شده است. اگر متوجه وجود این علائم شدید، به پزشک خود مراجعه کنید. مهم ترین علائمی که نشان می دهند ترشحات واژن شما غیر عادی است، عبارتند از:

  • بوی تند و نامطلوب (بیشتر بخوانید: درمان بوی بد واژن)
  • رنگ متمایل به سبز یا خاکستری ترشحات واژن و ظاهر چرک مانند
  • بافت پنیری یا کف مانند یا برفکی


  • درد واژن، ورم، خارش واژن، احساس سوزش، زخم، جوش یا قرمزی در بافت واژن به همراه ترشحات یا بدون آن
  • خونریزی در زمانی غیر از پریود

  علل شایع ترشحات غیر عادی واژن می تواند بسیار متفاوت باشد:

  کاندیدیازیس یا برفک واژن (عفونت قارچی دستگاه تناسلی)عفونت قارچی دستگاه تناسلی یکی از شایع ترین علل ترشحات غیر طبیعی واژن است. این عفونت زمانی اتفاق می افتد که قارچ کاندیدا آلبیکانس در ناحیۀ واژن بیش از اندازه رشد کند. کاندیدا درحالت عادی در واژن کاملاً سالم نیز پیدا می شود. دلایلی که باعث رشد بیش از حد کاندیدا و ایجاد عفونت شدید توسط آن می شود، عبارتند از:

  • استفادۀ طولانی مدت از آنتی بیوتیک (شایع ترین علت)
  • دیابت
  • استرس
  • بارداری
  • قرص های ضد بارداری
  • عدم تعادل هورمون ها
  • سیستم ایمنی ضعیف
  • کم خوابی
  • مصرف کورتون

  از هر چهار زن بالغ، سه نفر در طول زندگی خود دچار عفونت قارچی می شوند. پس نترسید، اما به خاطر داشته باشید که باید به موقع آن را درمان کنید تا از مشکلات بیشتر جلوگیری کنید. متاسفانه وقتی به عفونت قارچی مبتلا می شوید، احتمال آن که در آینده باز هم به آن دچار شوید بیشتر است.
  عفونت های قارچی معمولاً باعث ایجاد ترشحات سفید رنگ پنیری شکل می شوند. همچنین ممکن است دچار سوزش و خارش بشوید. اگر پزشک تشخیص بدهد که علت ترشحات شما عفونت قارچی است، برایتان دارو تجویز می کند.

  آیا شما هم دچار عفونت واژن هستید؟ اگر به هر دلیلی حس می کنید ممکن است دچار عفونت واژن شده باشید، در این صورت می توانید به خانم دکتر متین ذاکرین جهت ویزیت و معاینه مراجعه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و تعیین وقت با شماره 02144463475 تماس بگیرید.

  بیماری های مقاربتیبیماری های منتقل شونده از راه جنسی مانند تریکوموناس، عفونت کلامیدیا و سوزاک هم می توانند باعث ایجاد ترشحات ضخیم شوند، ولی در این حالت ترشحات بودار هستند و رنگ و غلظت آنها تغییر می کند.

  تریکوموناس (تریک):
  این عفونت که از راه رابطه جنسی منتقل می شود، توسط انگلی به نام تریکوموناس واژینالیس ایجاد می شود. مشکل این است که 70 درصد از زنان و 50 درصد از مردانی که به این عفونت مبتلا هستند، هیچ علامتی ندارند. معمولاً افراد با رابطۀ جنسی این عفونت را منتقل می کنند، اما باید مراقب باشید! ممکن است از طریق لباس حمام یا حوله نیز به این عفونت مبتلا شوید.
  به طور معمول، تریکوموناس باعث ایجاد ترشحاتی به رنگ سبز یا زرد، رقیق، کف مانند و با بوی بد می شود؛ اما ممکن است که رنگ زرد آن بسیار کمرنگ باشد و به نظر سفید بیاید. علائم شایع این بیماری مقاربتی شامل التهاب، سوزش ادرار، خارش در ناحیۀ تناسلی و درد در هنگام مقاربت جنسی است. تریکوموناس می تواند عوارض مختلفی را در دوران بارداری ایجاد کند و حتی خطر ابتلا به بیماری اچ آی وی/ ایدز را افزایش می دهد.عفونت کلامیدیا و سوزاک:
  بیماری های جنسی هستند که باعث ایجاد ترشحات غیر طبیعی زرد یا سبز شوند. با این حال، در برخی موارد حتی اگر شما ترشحاتی کاملاً شفاف داشته باشید، نشان دهندۀ سلامتی شما نیست. این دو بیماری جنسی ممکن است به مدت طولانی «نامرئی» باشند. اگر فکر می کنید ممکن است یکی از این دو بیماری را داشته باشید، سعی نکنید خود درمانی انجام دهید. باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. متخصص زنان می تواند با دقت شرایط شما را بررسی کند و مطابق با تشخیص خود، روش درمان مناسبی را تجویز کند. خوشبختانه این بیماری ها قابل درمان هستند. دوز مناسبی از آنتی بیوتیک ها، به شما برای درمان این بیماری های ناخوشایند کمک می کند.

  بیشتر بخوانید: آزمایش تشخیص بیماریهای مقاربتی


  آتروفی واژن

  پنیرک در واژن نشانه چیست


  اکثر زنان بین 45 تا 55 سالگی دچار یائسگی می شوند، هرچند استثناهایی هم وجود دارد. آتروفی واژن معمولاً بعد از یائسگی و زمانی که سطح هورمون استروژن کم کم کاهش می یابد و دیواره های واژن نازک می شود، اتفاق می افتد. آتروفی واژن احتمال ابتلا به عفونت های مزمن واژن و مجاری ادرار را با علائم زیر افزایش می دهد:

  • خشکی واژن
  • ترشحات زرد کمرنگ یا سفید غلیظ
  • سوزش
  • لکه بینی پس از مقاربت جنسی
  • درد در هنگام مقاربت جنسی
  • بی اختیاری ادرار
  • عفونت های مکرر مجاری ادرار
  • کوتاه شدن کانال واژن

  به جز یائسگی، شرایط دیگری وجود دارد که می توانند سطح استروژن زنان را کاهش دهند؛ مانند:

  • یائسگی در اثر جراحی (خارج کردن تخمدانها)
  • شیردهی
  • درمان هورمونی سرطان سینه
  • پرتو درمانی لگن
  • شیمی درمانی

  پزشک شما باید آزمایشهای خاصی انجام دهد تا بتواند تشخیص درستی بدهد، نه اینکه تنها به این دلیل که شما یک بیمار یائسه هستید، حدس خود را بر این بگذارد که شما به آتروفی واژن مبتلا شده اید. آزمایشهای لازم شامل پاپ اسمیر و تعیین میزان هورمون های موجود در بدن شما است که وجود بیماری را تایید می کند. درمان معمول این حالت، جایگزین کردن استروژن یا لیزر مونالیزا تاچ است که بافت واژن را دوباره احیا می کند.


  ولوو واژینیت (ورم واژن و دهانه واژن)
  ولوو واژینیت عفونتی است که در واژن و قسمت بیرونی آن اتفاق می افتد. دلایل متعددی برای ایجاد این عفونت وجود دارد. شایع ترین علت آن، باکتری ها هستند، اما این تنها دلیل نیست. عفونت ممکن است به دلایل زیر هم ایجاد شود:

  • ویروسها (به ویژه ویروس HPV_ ویروس پاپیلوم انسانی)
  • قارچ
  • انگل ها (شپش و کرم)
  • حساسیت زا ها
  • عفونت های منتقل شونده از راه جنسی
  • مواد شیمیایی تحریک کننده
  • شرایط محیطی
  علائم اصلی ولوو واژینیت عبارتند از:
  • خارش اندام تناسلی
  • احساس ناراحتی در ناحیۀ تناسلی
  • بوی بد
  • التهاب
  • افزایش سطح ترشحات (غلیظ با بوی بد)
  • سوزش و درد در هنگام دفع ادرار

  اگر هر کدام از علائم بالا را دارید، همین حالا باید به پزشک خود مراجعه کنید تا با انجام معاینه لگنی، آزمایش پاپ اسمیر و (در شرایط خیلی خاص) نمونه برداری از ناحیۀ بیرونی واژن، تشخیص مناسب برای شما داده شود. روش درمان خیلی پیچیده نیست و بسته به علت عفونت، شامل آنتی بیوتیک های خوراکی، قرص های خوراکی ضد انگل، کرم ها (آنتی بیوتیک، آنتی باکتریال یا ضد انگل)، آنتی هیستامین های خوراکی یا کرم استروژن می شود.

 • عکس دختر زیبا پروفایل
 • عفونت های باکتریایی
  همانطور که از نام آن مشخص است، واژینوز باکتریایی نوعی عفونت واژن است که علت آن رشد بیش از حد باکتری ها است. این عفونت یکی از شایع ترین عفونت های واژن بین خانم های 15 تا 44 ساله است. در حقیقت، هر ساله یک میلیون زن باردار دچار واژینوز باکتریایی می شوند و دلایل مختلفی برای آن وجود دارد؛ مانند:

  • استفادۀ بیش از حد از آنتی بیوتیک ها
  • مقاربت جنسی محافظت نشده
  • داشتن چند شریک جنسی
  • استفادۀ بیش از حد از داروهای مرتبط با واژن

  تقریبا حدود 50 تا 75 درصد زنان دچار واژینوز باکتریایی، هیچ علامتی را تجربه نمی کنند اما اگر علامتی داشته باشند، شایع ترین آنها ترشحات غیر طبیعی است. معمولاً این ترشحات سفید یا مایل به خاکستری رنگ و رقیق است، اما ممکن است گاهی غلیظ هم باشد. این ترشحات معمولاً با بوی متعفن و شبیه به بوی ماهی همراه هستند.

  بیشتر بخوانید: 9 علت بوی ماهی از واژن و درمان خانگی آن

  برای تشخیص این عفونت، پزشک شما را معاینه لگنی می کند و در مورد سابقۀ پزشکی شما سؤال می پرسد. خوشبختانه این بیماری خفیف است و به راحتی به کمک آنتی بیوتیک ها (تینیدازول، مترونیدازول، کلیندامایسین) درمان می شود. به علاوه، ممکن است پزشک دستورالعملی را برای حفظ پاکیزگی واژن به شما بدهد تا از عفونت های آینده جلوگیری کند و عفونت کنونی شما را بهبود ببخشد. مراقب باشید و آن را بدون درمان رها نکنید چون احتمال انتقال این بیماری از طریق مقاربت جنسی یا ایجاد مشکلات در دوران بارداری وجود دارد.


   

  اگرچه ترشحات سفید رنگ غلیظ می توانند کاملاً طبیعی باشند، مشکلات سلامتی بسیاری هستند که می توانند باعث ایجاد این ترشحات شوند. هر گونه تغییر در رنگ، غلظت یا بوی این ترشحات ممکن است نشانۀ مشکلی در سلامتی شما باشد. بوی پیاز یکی از انواع بوهایی است که ممکن است استشمام شود. در مقاله علت و درمان بوی پیاز واژن نکات مفیدی در این رابطه بدست می آورید. اگر علائمی نظیر خارش، سوزش یا بوی بد از ناحیه واژن، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید که مشکل شما در بهترین زمان و با روشی مناسب درمان می شود. اگر بدون درمان رها شود، باعث مسائل دیگری می شود یا در سنین بالاتر مشکل ایجاد می کند.

  اگر سوالی در زمینه ترشحات سفید رنگ واژن دارید، سوالات خود را زیر همین مقاله و در بخش نظرات بپرسید.

  لطفا خطاهای ورودی زیر را تصحیح کنید :

  سلام عزیزم اگر مدام خارش و سوزش نداری. این ترشحات همونطور که تو این مقاله گفتم طبیعی هستند و جای نگرانی ندارن.

  پنیرک در واژن نشانه چیست

  سلام دوباره باید به پزشک مراجعه کنید تا داروهای قوی تری برایتان تجویز شوند. شست و شو با سرکه هم به هیچ وجه توصیه نمیشه.  یکشنبه ها
  3 بعدازظهر تا 7:30 عصر


  دوشنبه ها
  11 صبح تا 4 عصر


  سه شنبه ها
  3 بعدازظهر تا 7:30 عصر


  پذیرش تنها و تنها با دریافت وقت قبلی  شماره های تماس با مطب


  021-44463475


  09909236065


  پیجی مفید با بیش از 100 هزار فالوئر


  لطفا خطاهای ورودی زیر را تصحیح کنید :

  لطفا خطاهای ورودی زیر را تصحیح کنید :

  آدرس مطب: اشرفی اصفهانی، بالاتر از پونک، نبش کوچه نوزدهم، ساختمان بانک سامان، پلاک 24، طبقه 4، واحد 7


  شماره های تماس با مطب:


  021-44463475


  09909236065


  آیا میدانید 75% زنان حداقل یکبار در طول عمر خود به این بیماری دچار شده اند؟ که بیشترین عامل آن یک قارچ به نام کاندیدا آلبیکنز هست؟

  زمانی ما به عفونت قارچی واژن فکر می کنیم که شما ترشحات پنیرکی و خارش داشته باشید. البته خارش های فقط بیرونی ، می تواند ناشی از حساسیت به محیط یا ماده ی خاصی باشد(مثل نواربهداشتی و …). اما در کل علایم قارچ واژن را به این صورت می توان شرح داد:


  اگر ازدواج کرده اید: با مشاهده ی خارش غیر معمول و ورم و ترشحات پنیرکی به پزشک متخصص زنان مراجعه می کنید و پس از معاینه داخلی واژن با اسپکلوم ، مشکل شما و شدت آن تشخیص داده می شود.

  اگر باکره هستید، معمولا مشکل شما محدود به بیرون دستگاه تناسلی است و معاینه داخلی نیاز نیست. گاهی لازم است دستگاه تناسلی بیرونی فقط مشاهده شود.

  پنیرک در واژن نشانه چیست

  دوستان عزیز توصیه اولم این هست که اصلا خود درمانی نکنید! گاهی برخی درمان های خانگی علایم شما را بدتر می کند!


  اما داروهای این دسته از عفونتها شامل:


  فلوکونازول در بارداری ممنوع است.

  عفونت قارچی مکرر یعنی شما حداقل 4 بار در سال به این نوع عفونت بصورت علامت دار مبتلا شوید! در اینصورت خارش ناشی از کاندیدیاز واژن تبدلی به سوزش می شود!
  در این موارد شریک جنسی تان هم باید درمان شود.

  درمان قارچ واژن طولانی مدت ، استفاده فلوکونازول هفته ای یک بار به مدت شش ماه می باشد.
   


     بله ممکن است.

  برفک واژن یک عفونت قارچی رایج است که بعضی از خانم ها را درگیر خود می کند . این مشکل می تواند باعث ناراحتی و ناخشنودی فرد از شرایط شود که معمولا می توان ان را با دارو درمان کرد . اگرچه که برای بعضی از خانم ها نوع برفک شدیدتر است و ممکن است که برگردد. 

  نشانه های برفک واژن

  بهتر است که به پزشک مراجعه کنید و سریعا اقدام به مصرف داروهای تجویزی بپردازید و در صورت ابتلا به مشکلات زیر، به پزشک مراجعه کنید :

  برفک واژن چیزی نیست که از آن بترسید اما گاهی اوقات پزشک با ورود لوازمی درون آن ، به معاینه می پردازد. 

  چگونگی درمان برفک واژن

  پنیرک در واژن نشانه چیست

  برفک واژن خفیف می تواند با داروهای ضد قارچ درمان شود و علائم آن می تواند در طی یک الی دو هفته برطرف شود.

  بعضی از داروهای آن را می توان از داروخانه تهیه کرد و بعضی دیگر توسط خود پزشک ساخته می شود.

   

  علت های برفک واژن چیست ؟

  برفک واژن به علت عفونت های قارچی و مخمری به نام کاندیدا به وجود می آید.

  بسیاری از خانم ها قارچ کاندیدا را در درون خود دارند و هیچ مشکلی را نیز متحمل نمی شوند اما تعادل طبیعی میکرو ارگانیسم ها را در واژن بهم می ریزد.

  در صورت ابتلا به شرایط زیر، بیش از بقیه در معرض ابتلا به بیماری های واژن می باشید :

  پیشگیری از ابتلا به برفک واژن

  اگر چندین بار به برفک واژن مبتلا شده اید، اقدامات زیر را انجام دهید :

   

  اصلا نیاز نیست که همسرتان را از وجود این مسئله باخبر کنید زیرا برفک واژن هرگز یک عفونت مقاربتی نیست . اگرچه که احتمال عبور این عفونت در موارد بسیار نادر وجود دارد بنابراین بهتر است که تا بهبودی کامل از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید.

  بعضی از درمان ها کاندوم های لاتکس و دیافراگم را تضعیف می کند ، بنابراین بهتر است که تا چند روز بعد از درمان از این لوازم استفاده نکنید.

  برای تشخیص برفک واژن نیاز به بعضی از آزمایش ها مثل دیابت است.

  همچنین ممکن سات که داروهایی برای شما تجویز شود تا ببینند که علائم برمی گردند یا خیر.

  اگر باردار و یا شیرده هستید ، در صورت شک کوچک به این مشکل حتما به درمان گر مراجعه کنید.

  خانم های باردار برای مصرف کرم و دستگاه آن باید بیش از همه مراقب باشند تا به رحم آن ها آسیب وارد نشود. 

   شیاف بند :

  یک قرص مخصوص وارد واژن فرد می شود.

   کرم های داخل واژن :

  این کرم ها با دستگاه مخصوص در داخل واژن زده می شود.

   کپسول ها :

  این کپسول ها خوردنی هستند و از دو نوع درمان قبلی راحت تر هستند اما ممکن است عوارض جانبی مثل استفراغ یا دل درد را به همراه داشته باشد.

  این درمان ها از لحاظ تاثیرگزاری با یکدیگر مساوی هستند و می توانید آن را طبق ترجیح خودتان انتخاب کنید اما در صورت شیردهی یا بارداری نباید از کپسول ها استفاده کنید.

  این کرم ها را می توانید به پوست اطراف واژن نیز بزنید که در از بین بردن خارش و سوزش موثر است و به عنوان امولسیون و یا مرطوب کننده عمل می کند. 

  در احترام به درخواست برخی از شما کاربران از بخش سلامت نمناک در ادامه روش های درمان خانگی برفک واژن را به صورت کامل و واضح توضیح داده ایم.

  پنیرک در واژن نشانه چیست

  1. ماست

  ماست حاوی پروبیوتیک ها و باکتری های خوب است و می تواند تعادل را در این مواد ایجاد کند و از رشد قارچ مخمری جلوگیری کند . می توانید مقداری ماست را با تامپون به مدت دو ساعت درون واژن کنید و بعد از خارج کردن آن با آب ولرم محل را تمیز کنید و این کار را دو بار در روز انجام دهید.

  2. روغن نارگیل

  روغن نارگیل دارای خواص ضد قارچی است که می تواند عفونت های مخمری را از بین ببرد . برای استفاده از آن باید کل ناحیه بیرونی را با روغن نارگیل ، دو الی سه بار در روز تمیز کنید و همچنین می توانید آن را جزء رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید و یک قاشق چای خوری در روز از آن استفاده کنید . به تدریج می توانید دوز آن را به سه قاشق غذاخوری در روز برسانید.

  3. سرکه سب

  سرکه سیب نیز PH واژن را متعادل می کند و از رشد مخمر جلوگیری می کند.

  3 قاشق غذاخوری از سرکه سیب خام را با دو فنجان آب گرم مخلوط کنید. سپس دو بار در روز واژن خود را با آن بشویید.

  4. بوریک اسید

  بوریک اسید نیز دارای خاصیت ضد قارچی است و در درمان برفک واژن موثر است.

 • علت لکه بيني در بارداري چيست
 • برای استفاده یک کپسول ژلاتین با سایز 00 را خریداری کنید و آن را عمیقا وارد واژن کنید و یک یا دوبار در هفته این کار را هنگام خواب انجام دهید.

  همچنین می توانید 2 فنجان آب گرم را با یک قاشق چای خوری بوریک اسید مخلوط کنید و آن را به مدت چند دقیه به واژن بزنید و سپس کامل به آب شستشو دهید. یک بار در روز به مدت دو هفته این کار را انجام دهید.

  5. آلوئه ورا

  آلوئه ورا حاوی ویتامین ها ، آنزیم ها و آمینواسیدهاست که از رشد کاندیدا جلوگیری می کند.

  آب آلوئه ورا را با دو قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا و یک فنجان آب پرتقال مخلوط کنید و کمی آب تصفیه شده در آن بریزید و سپس هر چند روز یک بار آن را بنوشید.

  همچنین می توانید به مدت چند دقیقه ژل آلوئه ورا را به محل مورد نظر بزنید و سپس شستشو دهید.

  6. روغن پونه کوهی

  این روغن به طور طبیعی دارای عوامل ضد میکروب است که از خشکی واژن جلوگیری می کند و عفونت را درمان خواهد کرد.

  کمی از این روغن را با مقدار مساوی روغن زیتون مخلوط کنید و آن را دو الی سه بار در روز به مدت یک هفته به واژن بزنید و همچنین می توانید یک الی دو عدد از کپسول روغن پونه کوهی را دوبار در روز به مدت یک هفته مصرف کنید.

  7. روغن درخت چای

  پنیرک در واژن نشانه چیست

  روغن درخت چای یک عامل ضد قارچ محسوب می شود و برای درمان برفک موثر است.

  5 الی 10 قطره از روغن درخت چای را با 4 فنجان آب مخلوط کنید و ناحیه واژن را با آن بشویید. دوبار در روز این کار را انجام دهید تا نشانه های برفک از بین برود.

  همچنین می توانید کمی از آن را به آب داخل واژن اضافه کنید و درون آب بخوابید.

  8. سیر

  سیر یکی از درمان های گیاهی است که دارای خاصیت ضد قارچی است و به کنترل مخمر قارچی کمک می کند.

  یک حبه سیر تازه را پوست بکنید و هنگام خواب ، آن را درون واژن قرار دهید . صبح روز بعد آن را در بیاورید و واژن را با آب ولرم بشویید. به مدت دو یا سه روز، یک بار در روز این کار را انجام دهید.

  9. عصاره برگ زیتون

  عصاره برگ زیتون دارای خواص ضد قارچی است و از رشد عفونت ها جلوگیری می کند.

  2 الی 3 فنجان عصاره برگ زیتون را روزانه بنوشید. برای به دست آوردن چای برگ زیتون، 1 یا دو قاشق چایخوری برگ زیتون را در آب جوش بریزید وبعد از 10 الی 15 دقیقه آن را بنوشید.

  عصاره آن را نیز می توانید سه بار در روز به اندازه 250 الی 500 میلی گرم استفاده کنید. اگرچه که بهتر است دوز آن توسط پزشک تعیین شود.

  10. جوش شیرین

  جوش شیرین نیز یکی دیگر از درمان های قوی و موثر برای عفونت های قارچی و مخمری است.

  یک فنجان جوش شیرین را با آب ولرم مخلوط کنید و 10 الی 15 دقیقه و یک بار در روز به مدت یک هفته ، آن را به واژن خود بزنی.

  همچنین نصف قاشق چای خوری جوش شیرین را در یک لیوان آب حل کنید و یک بار در روز آن را با شکم خالی به مدت دو هفته بنوشید و سپس به خود استراحت دهید و بعد از دو هفته دوباره این کار را تکرار کنید. 

  برای کاهش خطر برفک واژن ، لباس زیر پنبه ای و شلوار یا دامن شلوار بپوشید. لباس زیر تنگ و جوراب شلواری نپوشید.

  آیا انواع مختلف ترشحات واژن را می شناسید؟ آیا می دانستید که با توجه به رنگ و ساختار ترشحات واژن، می توانید فاز سیکلتان را تشخیص دهید؟ در این مقاله همراه ما باشید تا به همه این سوالات پاسخ دهیم.

  انواع ترشحات واژن و دلایلی که می توانند داشته باشند، هر کدام از موارد زیر است:

  پس از چند مدت که این مقاله را نوشتیم، بسیاری از مخاطبان مینت در سایت و در اینستاگرام ما، سوالاتی داشتند که بلخره ما عفونت داریم یا خیر؟ ترشحات آبکی واژن چه نوع ترشحاتی هستند؟

  باید بگوییم که تنها داشتن یک نوع ترشح خاص، ممکن است نشانه داشتن عفونت نباشد و سایر علائم باید بررسی شوند و در نهایت تصمیم گرفت که آیا عفونت دارید یا خیر. پس به این نکته توجه کنید که صرف داشتن یک نشانه از عفونت، نشان دهنده 100 درصد ابتلا به یک عفونت نیست.

  پنیرک در واژن نشانه چیست

  حالا این سوال پیش می آید که چطوری تشخیص دهیم به چه نوع عفونتی مبتلا هستیم؟

  به همین دلیل تصمیم گرفتیم به کمک دکتر فائزه شهبازی، بخش تشخیص و ترشحات واژینال را در اپلیکیشن مینت قرار دهیم. در این قسمت سوالات زیادی در رابطه با علائمتان از شما پرسیده می شود و در نهایت با بررسی همگی این علائم، پاسخ احتمال ابتلا به عفونت را دریافت خواهید کرد، همچنین پس از آن می توانید نکاتی را در رابطه با روند درمانی هرکدام از این عفونت ها، با توجه به شرایطی که در آن قرار دارید، دریافت کنید.

  قسمت تشخیص و درمان ترشحات واژن اپلیکیشن مینت

  این نکته نیز بسیار حائز اهمیت است که در روند درمانی ترشحات عفونی واژن، توجه به شرایطی مانند داشتن رابطه جنسی، نوع روش جلوگیری مورد استفاده، قرار داشتن در دوران شیردهی و… بسیار مهم است، بنابراین هنگام دریافت نکات درمانی، سوالاتی از این قبیل را باید پاسخ دهید تا مناسب ترین نوع درمان را در اپلیکیشن مینت دریافت کنید.

  برای مراجعه به قسمت ترشحات واژن ، کافیسیت اپلیکیشن مینت را از طریق لینک زیر دانلود کنید، سپس وارد قسمت دکتر مینت و پس از آن ترشحات واژن شوید تا مراحل بالا را انجام دهید و در نهایت احتمال ابتلا به عفونت و روش های درمانی آن را دریافت کنید و از همه مهم تر نوع عفونت واژینال شما نیز مشخص می شود.. دانلود اپلیکیشن

  بسیاری از بانوان معمولا متوجه نقاط سفید رنگی بر روی لباس زیر خود می شوند. این نقاط به دلیل وجود ترشحات واژن هستند، که طبیعی نیز به نظر می رسد. ترشحات خیس معمولا سفید یا شفاف هستند. هنگامیکه خشک می شوند، مایع از آن ها بخار می شود و مواد جامد سفید یا زرد رنگی باقی می ماند.

  این اتفاق کاملا طبیعی است، مادامیکه ترشحاتتان مشخصات زیر را داشته باشند:

  هر چند بهتر است در این باره با پزشک خود مشورت کنید، تا خیالتان کاملا راحت شود.

  هر نوع غشا مخاطی به رطوبت نیاز دارد. وضعیت سلامتی واژن به کمک یک لایه از ترشحات چسبنده حفظ می شود.

  به طور خلاصه، ترشحات واژن شامل آب، مخاط (که همچنین آب نیز دارد.) و سلول هایی است که در حال حاضر در بدنتان وجود دارند، هستند.

  هیچ چیز ناخوشایند و خجالت آور در مورد ترشحات واژن وجود ندارد و همانند بزاغ دهان، طبیعی هستند.

  در این قسمت می خواهیم انواع ترشحات واژن و اینکه هرکدام از آن ها چه چیزی در مورد بدنتان می گویند را معرفی کنیم:

  زمان دقیق تخمک گذاری در هر خانم با خانم دیگر متفاوت است و حتی گاهی اوقات در یک ماه با ماه دیگر نیز متفاوت استترشحات تخم مرغی نشانه های زنجیره واری از زمان تخمک گذاریتان هستند. آن ها بیشترین غلظت برای نفوذ اسپرم به داخل رحم دارند و به فرایند باروری بسیار کمک می کنند.

  همانند شکل زیر اگر هنگامیکه انگشتان خود را از هم دور می کنید، ترشحات واژن کش بیایند، بدین معنی است که تخمک گذاری انجام شده است.

  هرچقدر این ترشحات بیشتر کش بیایند، به این معنی است که در زمان بهتری برای باروری قرار دارید.تشخیص این ترشحات برای بار اول، ممکن است سخت به نظر آیند، اما کم کم یاد میگیرید و تفاوت ها را بهتر متوجه می شوید.

  ترشحات چسبناک واژن از ترشحات شایع در فاز لوتئال قاعدگی هستند.

   

   

  ممکن است این نوع ترشحات را چند روز پس از قاعدگیتان مشاهده کنید. (روزهای خشک به روزهای چسبناک تبدیل می شوند.)

  مقدار و نوع ترشحات واژن در خانم ها متفاوت است و به این بستگی دارد که در چه فازی از سیکل قاعدگیشان قرار دارند.

  اگر این ترشحات ضخیم به همراه سایر علائم مانند خارش، سوزش و درد باشند، احتمالا عفونت قارچی دارید. اگر نه کاملا نرمال است. ممکن است افزایش ترشحات سفید واژن را قبل یا بعد از قاعدگیتان تجریه کنید. در مقاله ای جداگانه در وبسایت مینت، علت عفونت قارچی واژن را کاملا توضیح داده ایم.

  ترشحات زرد واژن

  ترشحات زرد واژن، ترشحات طبیعی نیستند و ممکن است نشانه ای از عفونت باکتریایی یا بیماری های منتقل شونده جنسی باشند. همچنین همراه این ترشحات، بوی بدی نیز وجود دارد.

  پنیرک در واژن نشانه چیست

  ترشحات قهوه ای واژن ممکن است به دلیل قاعدگی های نامنظم رخ دهند. اگر ترشحات قهوه ای مداومی را تجربه کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید. چرا که ممکن است نشانه ای از سرطان رحم باشد. همچنین در دوران یائسگی، نباید هیچگونه خونریزی واژینال داشته باشید، چرا که ممکن است نشانه ای از سرطان رحم باشد.

  داشتن ترشحات سبز واژن، طبیعی نیست. این نوع از ترشحات، نشانه ای از عفونت های باکتریایی یا بیماری های منتقل شونده جنسی هستند. هر زمانی که این ترشحات را تجربه کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید. اگر مبتلا به تریکومونیازیس باشید، پزشک مصرف آنتی بیوتیک را تجویز خواهد کرد.

  ترشحات عفونی قارچی به دلیل رشد قارچ ها در واژن به وجود می آیند. علائم عفونت قارچی عبارتند از:

  تقریبا 90 درصد از بانوان، حداقل یک بار در طول زندگیشان، عفونت های قارچی را تجربه می کنند. عفونت های قارچی، مسری نیستند و می توانید برای درمان آن ها از کرم های ضد قارچ بدون نسخه استفاده کنید. اما اگر با این کرم ها بهبود نیافتید یا بیش تر از 4 بار در سال عفونت قارچی داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

  در این قسمت از مقاله می توانید علائم انواع ترشحات واژن را در یک نگاه ببینید و اگر هر نشانه غیر طبیعی داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید. توضیحات بیشتر در رابطه با انواع ترشحات واژن در همین مقاله داده شده است.

  انواع ترشحات واژن و علائم آن

  برخی از بانوان در رابطه با مقدار ترشحات واژنشان نگران هستند. این ترشحات ممکن است بیش از حد به نظر برسند. اما هیچ جای نگرانی در رابطه با آن وجود ندارد.

  بدن یک خانم سالم به طور میانگین 4 – 1 میلی لیتر از ترشحات را در 24 ساعت از قاعدگی تولید می کند.

  اما این مقدار در موارد مختلف متفاوت است و حتی ممکن است به 4 میلی لیتر نیز برسد اما هنوز هم طبیعی و نرمال باشد.

  این نکته نیز حائز اهمیت است که ترشحات واژن در زمان های خاصی مانند تخمک گذاری، بارداری یا مصرف داروهای ضدبارداری افزایش می یابد.اگر ترشحات بیشتر از حد معمولتان را دارید، به ویژه اگر این ترشحات به همراه خارش، بو و درد هنگام رابطه هستند، حتما به پزشک مراجعه کنید.

 • تصاویر غواصی در جزیره کیش
 • چند روز قبل از تخمک گذاری قوام ترشحات واژن تغییر کرده و آبکی یا شبیه به سفیده تخم مرغ می‌شود. اما چه میزان از این نوع ترشحات طبیعی است و با کم یا زیاد بودن آن باید به پزشک مراجعه داشت؟

  طبیعی است که قبل از شروع قاعدگی برای یک تا 5 روز مخاط واژن حالت سفیده تخم مرغ داشته باشد و دقیقا قبل از شروع تخمک گذاری حالتی آبکی بگیرد. اما اگر در طول چرخه مرتبا با فواصل گوناگون ترشحات تخم مرغی مشاهده کردید یا این نوع ترشحات بیش از یک هفته به طول انجامید یعنی دچار عدم تعادل هورمونی هستید.

  به طور معمول افزایش سطح استروژن و هورمون LH سبب تغییر در مخاط و تخمک گذاری می‌شود. گاه بدن برای تخمک گذاری چندین افزایش سطح هورمون استروژن را در یک چرخه تجربه می‌کند اما به دلایلی تخمک گذاری رخ نمی‌دهد. در زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک این اتفاق رایج است و به همین دلیل از روی بررسی مخاط نمی‌توان زمان تخمک گذاری را تشخیص داد. در صورت بروز استرس بالا یا اختلالات تیروئیدی نیز ممکن است دچار تغییرات مخاط واژینال شوید.

  اگرچه از روی قوام مخاط واژن میت‌وان زمان تخمک گذاری را تشخیص داد اما در زنانی که به دلایل گوناگون استروژن چندین بار در سطح بالا قرار می‌گیرد و مخاط واژن در حال تغییر است، این تشخیص سخت می‌شود. استفاده از کیت‌های تخمک گذاری نیز در این شرایط فایده‌ای ندارد زیرا با تغییر سطح هورمون LH زمان درست تخمک گذاری تشخیص داده نمی‌شود.

  در این خانم‌ها بهترین شیوه برای باردار شدن داشتن رابطه جنسی مرتب است. زوجین می‌توانند برای این منظور دمای پایه بدن را هم اندازه بگیرند اما زمانی که دما بالا رفت دیگر موقعیت عالی برای نزدیکی نیست و باید پیش از آن به فکر نزدیکی به قصد بارداری باشند. راه کم استرس‌زاتر و کم هزینه‌تر، برقراری رابطه محافظت نشده 3 بار در هفته است.

  گاه خانم‌ها ترشحات عفونی واژن را با ترشحات طبیعی حین تخمک گذاری اشتباه می‌گیرند. مخاط طبیعی واژن روشن و کمی زرد است در حالی که ترشحات عفونی خاکستری یا زرد هستند. اگر ترشحات، پنیر مانند است، بوی نامطبوعی دارد یا همزمان با آن خارش و سوزش دارید اینها نشانه عفونت است و باید به پزشک مراجعه داشته باشید.

  همراه با برانگیختگی جنسی میزان ترشحات واژن نیز افزایش می‌یابد. اما نباید آن را با مخاط حین تخمک گذاری اشتباه گرفت. بهترین زمان برای بررسی مخاط به منظور تشخیص زمان تخمک گذاری زمانی است که رابطه جنسی نداشته‌اید و از نظر جنسی تحریک شده نیستید.

  حتی اگر یکی دو روز از رابطه جنسی شما گذشته باشد ممکن است ترکیب مایع منی و مخاط واژن شما را به اشتباه بیاندازد.

  ترشحات واژن، حین رابطه جنسی

  وظیفه اصلی ترشحات واژن، نگه داشتن سلامتی غشا مخاطی است که در واژن قرار دارد. همانند سایر مخاط بدن، مقداری رطوبت را برای راحتی و محافظت نیاز دارد.

  پنیرک در واژن نشانه چیست

  در طول سیکل قاعدگی، مقدار مخاط دهانه رحمی تغییر می کند. اما حتی در دوران اوج ترشحات ( تخمک گذاری) این مقدار برای داشتن رابطه کافی نیست.

  ترشحات معمولی واژن قسمتی از روانکاری واژن را در حین رابطه تامین می کنند اما فرایندهای دیگری نیز برای بیشتر کردن رطوبت وارد بازی می شوند.

  ناحیه واژن با مقدار زیادی خون احاطه شده است و عروق خونی در این ناحیه گسترش پیدا می کنند تا بتوانند مایع ترانسودا (مایع لغزنده در هنگام رابطه) را به دیواره های آن برسانند.

  هنگام برانگیختگی نیز، مخاط به وسیله غدد بارتولین و اسکین تولید می شود.

  لغزنده کردن واژن برای راحتی دخول و کاهش اصطکاک و سوزش حین رابطه، ضروری است. مقدار آن برای هر خانمی متفاوت است و همچنین به سن او و فاز سیکل قاعدگیش بستگی دارد.

  بانوان در بین قاعدگی هایشان، معمولا ترشحات مختلف واژن را تجربه می کنند که رنگ، مقدار و چسبندگیشان در طول سیکل تغییر می کند. ( از سفید به شفاف)

  این تغییرات در طول سیکل طبیعی است و به دلیل وجود هورمون ها، به خصوص استروژن رخ می دهد.

  در هر ترشح واژینال به دلیل وجود هورمون ها، فرایندهای زیر اتفاق می افتد:

  علائم بیماری زا ترشحات واژن

  ترشحات نرمال بدون بو هستند. رنگ سفید یا شفافی دارند، ضخیم و چسبی یا سر و چسبنده هستند.

  اگر ترشحات واژن غیر معمولی باشد ممکن است همانطور که در بالا اعلام کردیم، نشانگر بیماری های زیر باشد:

  ترشحات واژن، نقش کلیدی را در سیستم تناسلی و تولید مثل بانوان ایفا می کنند. اگر رنگ، بو یا ثبات غیر معمولی داشته باشند، به ویژه اگر همراه خارش و سوزش بیایند، ممکن از علائم عفونت یا سایر شرایط پزشکی باشند و حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

  هر کدام از عوامل زیر ممکن است منجر به افت سطح هورمون استروژن و در نتیجه کاهش ترشحات واژن یا خشکی واژن شوند:

  روش های درمانی مختلفی به همراه داروهای طبیعی وجود دارند که برای خشکی واژن و آتروفی مناسب هستند. این روش های درمانی عبارتند از:

  محصولاتی مانند لوبریکانت با پایه آب در این دسته قرار می گیرند و در صورتی که خشکی واژن شدید نباشد، بسیار کمک کننده هستند. اگر پس از استفاده از لوبریکانت، مجدد احساس خشکی کردید یا اثر بخشی لوبریکانت کاهش یافت، می توانید از آب برای تجدید اثربخشی لوبریکانت استفاده کنید.

  محصولاتی مانند جوجوبا، روغن نارگیل، مکمل های ویتامین ای و آلوئه ورا می توانند واژن را مرطوب کنند.

  کرم واژینال استروژنی

  در صورتی که خشکی واژن شدید باشد و با درمان های معمولی برطرف نشود از استروژن درمانی، استفاده می شود. کرم های استروژنی می توانند علائم خشکی واژن را کاهش دهند. این کرم مستقیما به واژن مالیده می شود تا علائم خشکی آن از بین برود. در این نوع روش درمانی، استروژن بیشتری نصبت به قرص های استروژنی جذب می شود.

  یک حلقه انعطاف پذیر است که در داخل واژن قرار می گیرد و هورمون استروژن از طریق حلقه واژینال به داخل واژن جذب می شود. تزریق هورمون استروژن به داخل واژن باعث کاهش عوارض یائسگی و بازگشت ترشحات واژن به حالت طبیعی و معمول می شود.

  این کرم ها می توانند برای بافت داخلی واژن به کار برده شوند. مقداری از استروژن موجود در کرم به داخل خون جذب می شود که می تواند سطح هورمون های استروژن را همانند تاثیر گذاری قرص های هورمونی بالا ببرد. استفاده از این کرم ها، روشی موثرتر و به همراه عوارض کمتری نسبت به قرص ها هستند.

  در این روش درمانی، قرص در داخل واژن، جایگذاری می شود و به تامین استروژن از دست رفته دوران یائسگی کمک می کند. و باعث کاهش عوارض یائسگی و بازگشت ترشحات واژن به حالت طبیعی و معمول می شود.

  این مرطوب کننده ها به سالم و مرطوب نگه داشتن واژن کمک می کنند. و اکثرا دارای پایه آب هستند و مشکلی ایجاد نمی کنند.

  یک شیاف شبانه است که برای درمان رابطه جنسی دردناک در زنان یائسه مفید است و باعث روانی حین رابطه و بازگشت ترشحات طبیعی واژن می شود.

  همانطور که قبلا اشاره کردیم، ترشحات واژن، ترکیبی از مخاط، مایعات، باکتری ها و سلول های مرده واژن و رحم هستند. رنگ، بو و قوام آن در هر روز از سیکل، ممکن است متفاوت باشد.

  ترشحات نرمال واژن برای مرطوب سازی دیواره واژن و محافظت از آن در مقابل عفونت های مختلف تولید می شوند.

  ترشحات نرمال می توانند سفید، شفاف، آبکی یا کشدار باشند.

  هر ترشحی بوی منحصر به فرد خود را دارد و ممکن است در هر خانمی متفاوت باشد. ترشحات نرمال بویی همانند شیر می دهند. بوی آن ها ممکن است با توجه به روزی که در سیکل قاعدگی قرار دارید یا پس از برقراری رابطه زناشویی تغییر کند.

  ترشحات واژن در نوجوانان

  بله، برای همه خانم ها در هر سنی که باشند داشتن مقداری از ترشحات واژن، نرمال است. در دخترخانم های کم سن و سال، ترشحات واژن معمولا بسیار کم است، اما هر چقدر به سن بلوغ نزدیک تر می شوند، ترشحات افزایش پیدا می کند. بعضی از دخترها ترشحات کمتر و بعضی نیز ترشحات بیشتری دارند. در بعضی، ترشحات شفاف است اما در بعضی سفید یا زرد رنگ است و این نکته بسیار مهم است که ترشحات نرمال واژن را بشناسید. اگر ترشحات ثبات و پیوستگی غیر معمولی دارند و یا رنگ و بوی بدی دارند، می تواند نشانه ای از عفونت باشد که نیاز به درمان های پزشکی سریعی دارند.

  در بیشتر مواقع، ترشحات واژن نرمال هستند و اتفاق شایعی بین همه بانوان است. مادامیکه چیز غیر معمول و نا خوشایندی در ترشحات خود مشاهده نکردید، نباید این ترشحات را قطع کنید. در هر صورت، چنانچه پیوستگی، بو و رنگ ترشحات غیر معمول بود، آنگاه جای نگرانی وجود دارد. همچنین اگر ترشحات همراه با سوزش و خارش بودند، می تواند نشانه ای بر عفونت باشد و سریعا باید درمان شود.

  بله، اگر ترشحات، سفید، حالت شیر، نازک و همراه با بوی خفیفی بودند، از علائم زودرس بارداری هستند. ترشحات واژن هنگام بارداری به اسم لوکره شناخته می شوند و کاملا طبیعی است و هیچ جای نگرانی وجود ندارد. از تغییراتی که ترشحات در هنگام بارداری می کنند، در پیوستگی، ضخامت، مقدار و فرکانس تکرار آن ها می توان اشاره کرد. این نوع از ترشحات، از 1 تا 2 هفته پس از لقاح شروع می شوند.

  ترشحات نرمال واژن بوی خاص خود را دارند و در هر خانمی متفاوت است. ترشحات نرمال، معمولا بویی همانند بوی شیر می دهند. این نوع ترشحات، نرمال هستند و لازم نیست کاری برای آن ها انجام دهید.

  اما اگر این ترشحات بوی ناخوشایندی بدهند یا بوی ماهی داشته باشند، باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

  سن بلوغ در دختران از 8 تا 13 سالگی شروع می شود. اما ظهور نشانه های بلوغ قبل از 8 یا بعد از 13 سالگی نیز، نرمال است. معمولا یک سال پس از اولین ترشحات واژن، اولین پریودی اتفاق می افتد. ترشحات واژن در خانم های بسیار جوان، اتفاق عجیبی نیست و کاملا طبیعی است.

  مقدار استاندارد ترشحات واژن برای هر خانمی متفاوت است. این مقدار با توجه به اینکه در چه فازی از سیکل قاعدگیتان قرار دارید و چند روز از قاعدگیتان گذشته است، متفاوت است. معمولا مقدار نرمال ترشحات واژن در هر 24ساعت، چیزی بین 4 – 1 میلی لیتر است. اما مصرف قرص های جلوگیری از بارداری، همزمان با اینکه در چه زمانی از سیکلتان قرار دارید، ترشحاتتان را کم تر می کند. در هنگام بارداری، ترشحات واژن بیشتر می شود و می توان گفت این مقدار در طول یک ماه نیز تغییر می کند و به عوامل بسیاری بستگی دارد. اما اگر احساس می کنید خیلی بیشتر از حد معمول، ترشح دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

  فیبروئید رحم، رشد غیر سرطانی رحم است. این به این معنی است که خوش خیم هستند. ترشحات فیبروئید از شفاف به سفید، قرمز خونی و در نهایت به خاکستری یا قهوه ای تغییر می کنند. این ترشحات از تومورهای فیبروئیدی جاری می شوند و کاملا نرمال هستند. داشتن ترشحات با این ویژگی ها از مهم ترین علائم فیبروئید هستند.

  ترشحات بیش از حد واژن

  عوامل مختلفی وجود دارند که باعث ترشحات بیش از حد می شوند، این عوامل عبارتند از:

  داشتن ترشحات واژینال طبیعی در هر روز، نشانگر سلامت واژن و راهی سالم برای دفع مایعات و سلول های مرده بدن است. اما داشتن بیش از حد ترشحات، می تواند نشانگر مشکلات جدی باشد. ترشحات واژن می توانند سفید رنگ، چسبناک، ضخیم یا نازک، پیوستگی کم یا زیاد، بدون بو یا بوی بدی داشته باشند. همچنین بنا به شریط گاهی نیز ممکن است زرد رنگ شود.

  بله، معمولا ترشحات ضخیم و سفید واژن به دلیل وجود هورمون پروژسترون، از علائم در راه بودن قاعدگی است. این نوع از ترشحات مادامیکه بوی بدی نداشته باشند و یکپرچه نباشند، نرمال هستند.

  در سایر فازهای قاعدگی، هنگامیکه سطح هورمون استروژن بالا می رود، ترشحات واژن آبکی و شفاف می شوند.

  اگر ترشحات شیری دارید، ممکن است باردار باشید. این ترشح سفید و نازک که حالت شیر مانند دارد، لوکره نام دارد. این نوع ترشح کاملا نرمال است و می تواند از نشانه های زودرس بارداری باشد. اما اگر این ترشح، رنگ خاکستری تیره همراه با بوی بد داشت، می تواند از علائم عفونتی به نام واژن باکتریایی باشد.

  پاسخ این سوال به نوع ترشحات بستگی دارد. چنانچه ترشحات بی رنگ یا سفید بدون بو و خارش داشتید، طبیعی است، در غیر این صورت می تواند نشانه عفونت باشد. برای اطلاعات بیشتر به متن این مقاله مراجعه کنید.

  خیر، به احتمال زیاد دچار عفونت قارچی واژن یا همان کاندیدیازیس شده اید.

  چنانچه ترشحاتتان همراه با بوی بد و خارش باشد، به احتمال زیاد عفونت دارید. برای اطمینان بیشتر، اپلیکیشن مینت را نصب کنید، به قسمت دکتر مینت و سپس بخش تشخیص ترشحات واژینال مراجعه کنید و به سوالات آن پاسخ دهید تا نوع ترشحاتتان مشخص شود.

  بله. ترشحات سبز واژن از نشانه های بیماری های مقاربتی یا باکتریایی است. برای اطلاعات بیشتر به متن مقاله مراجعه کنید.

  خیر، ترشحات زرد رنگ واژن نیز می تواند از نشانه های عفونت باکتریایی یا بیماری های مقاربتی باشد.

  عالی بود مطالبتون ممنونم
  فقط ممکنه ترشحات شیری رنگ بارداری دو روز بعد از تخمک گذاری باشه؟

  سلام من ترشحاتم سیاه رنگ بدون بو و خارش

  عالی ،سپاس

  سلام من ۲۰ مرداد سقط کردم.۴ هفته بار دار بودم.الان ۳۰ شهریوره هنوز پریود نشدم هیچ علائمی از پریودی هم‌ندارم ولی ترشح دارم.بنظرتون از چی میتونه باشه؟!

  سوگند جان سلام، چندین ماه پس از سقط ممکنه پریودی به حالت قبل نباشه، گاهی ۶ ماه طول میکشه که رحم خودشو بازسازی کنه و به خالت قبل برگردید.

  سلام من ۱۴سالمه و از۱۰سالگی ترشحات دارم و۱۱سالگی پریود شدم…یه دوباری شده که ترشحات سفید رنگیذمیبینم که زیاد غلیظ نیستن و یکم چسبناکن و بوش هم فکر کنم طبیعی باشه چون زیاد تند نیست..و یه چند ماهی میشه که تمام بدن ام خارش داره ازجمله جای شخصیم…این ترشحات بخاطر بلوغ هستش یا مشکی دارم؟ممنون میشم جوابم و بدید خیلی واسم مهمه…

  مهدیه جان سلام، این مدل ترشحات کاملا طبیعی هستش، اما خارش بدنتون رو باید پیگیر باشین، شاید به خوراکی یا فصل خاصی حساس هستین یا از شوینده مناسب پوستتون استفاده نمیکنین. برای خارش ناحیه تناسلی روی پوستتون میتونید از پماد تریامسینولون ان ان روزی دوبار بمدت یک هفته استفاده کنید.

  سلام ترشحات زرد رنگ همراه با بو و خارشم دارم به نظرتون از چیه؟ عفونت باکتریایی؟
  زیگیل تناسلی هم این علائمو داشت اخه ؟
  تو رو خدا میترسم راهنماییم کنید دکتر هنوز نرفتم ازدواج کردم رابطه هم دارم

  سمیه جان سلام، برای فهمیدن نوع عفونت خود، اپلیکیشن مینت رو نصب کنید، به قسمت دکتر مینت مراجعه کنید و قسمت ترشحات رو انتخاب کنید نوع عفونت و راه درمان رو به طور اختصاصی هر فرد بهتون ارائه میده.

  سلام ترشحات زرد رنگ همراه با بو و خارشم دارم به نظرتون از چیه؟ عفونت باکتریایی؟
  زیگیل تناسلی هم این علائمو داشت اخه ؟
  تو رو خدا میترسم راهنماییم کنید دکتر هنوز نرفتم ازدواج کردم رابطه هم دارم🙏🙏🙏

  سلام
  میشه اومدن مایع قهوه ای از دارو باشه مثل آزوتومایسین
  چون من خودم چن روزیه که اونطوریم و خب درد و خارشم ندارم
  چیز خاصیه یا نه؟؟؟

  رها جان سلام، خیر به مصرف آنتی بیوتیک ارتباطی نداره. ترشحات قهوه ای دلایل مختلفی میتونه داشته باشه که توی سایتمون توضیح دادیم در این مورد، میتونید مطالعه کنید.

  سلام من مرضیه ۱۴ سالمه و هنوز پرید نشدم چند بار ترشحات سفید, قرمز و مشکی رنگ مشاهده کردم میخواستم بدونم اینا طبیعیه یا مشکل خاصی دارم؟؟

  سلام
  وقتتون بخیر
  خیلی ممنون از مقاله ی کامل و خوبتون. عذر میخوام من سه روزی از پریودی ام گذشته. اما امروز ترشح معمولی سفید رنگی که ازم خارج میشه همراه با لکه های خونی بود. در عین اینکه همراه هم خارج شدند اما با هم مخلوط نشدند. جدا از هم و قابل تشخیص بودند. چند ماه قبل هم اینطور شده بودم. مشخصات خون دوران پریودی رو نداره. نمی دونم چه خونی هست و چرا اینطور میشه!؟ انگار مقداری خون پریودی در راه خروج مونده باشه و حالا همراه با ترشحات خارج بشه. دقیقا نمی دونم چه خونی هست!؟ مشکل جدی مثل خارج یا سوزش یا بوی بد و…هم ندارم. همه چیز عادی هست. امکانش هست راهنمایی ام کنید که آیا موضوع جدی ای هست یا نه!؟ خیلی ممنونم از جوابتون.

  سلام من مرضیه م من الان یه مدت میشه که این ترشح ها رو دارم یک بار ترشح قرمز و مشکی دیدم ولی از اون به بعد فقط ترشح های سفید دیدم هنوز هم عادت ماهانه نشدم لطفا بگین خطری داره

  سلام خانم دکتر من وقتی ۲۳ ساله بودم گاهی در لباس زیرم (شورت) چیزی شبیه عدس میدیدم تقریبا ماهی یکبار یا دوبار این اتفاق میفتاد…
  یبار که بیشتر دقت کردم دیدم پر از رگ هست و رنگش هم کرمی بود… این موضوع تا چندین ماه ادامه داشت 🥴
  الان ۳ ساله که دیگه نمیبینم. ولی واقعا میخوام بدونم اونها چی بودن
  ببخشید برای این سوال عجیب
  ممنون میشم جواب بدین ⚘

  سلام من ۱۹ سالمه من ترشحات بی رنگ چسبناک دارم و کمی سفیدک که خیلی کم هستند ولی جای رنگ زرد رو‌ روی لباس زیرم میگزارند همچنین بوی هم دارند نمیدونم که طبیعی هست یا نه اما خودم از بوش اذیت میشم
  به دکتر مراجعه کردم و بهم قرص انتی باکتری داد و سری آخر یک قرص femrelief one dose treatment for virginal thrush بهم داد البته اول یه کرم‌ داد که برای اینکه دخترم استفاده نکردم به نظر شما اینا طبیعی هست!؟

  سلام من ۲۸ابان پریودم تموم شده و حدودا دو روزه که لک بینی دارم به صورت خون اب و لکه های قهوه‌ای علتش میتونه برانگیختگی جنسی باشه؟ چون ۳ آذر رابطه داشتم البته بدون دخول و تماس آلت‌ها و اینکه از چند روز به بعد نگران‌کننده هستش؟

  سلام دختر من 8 سالشه و این اواخر میگه که ترشح داره و زرد رنگ بوده ینی طبیعیه و تو 9سالگی پریود میشه ؟ چقدر زوده اخه مشکلی داره ؟ و یا اینکه به پزشک مراجعه کنم ؟

  با سلام
  خیلی وقته که من ترشحات سفید و زرد و پنیری دارم. چیکارکنم نمی تونم هم به پزشک مراجعه کنم؟ در ضمن من هنوز مجردم

  سلام، شما احتمالا عفونت قارچی دارید، جهت اطمینان بیشتر و دریافت راهکارهای درمانی به اپلیکیشن و قسمت تشخیص و درمان ترشحات واژن مراجعه کنید

  سلام من پریود خیلی نامنظمی دارم ب طوریکه بعضی وقتا هر دوماه ی بار یا حتی سه ماه ی بار پریود میشم 17 سالمه الانم ترشحاته آبکی سفید رنگ دارم

  سلام من هنوز پریود نشده بودم که ترشح سفیدی داشتم بعد یک ماه که پریود شدم ترشحم قرمز مایل به رنگ تیره آیا تغییر رنگ بر اثر عادت ماهیانه ام است؟

  سلام خسته نباشید .حدود سه روزه ک لگنم درد میکنه
  امروز هم ترشحات ضخیم و پنیر مانند دیدم .ولی ن سوزش و ن خارشی دارم
  به نظرتون علت خاصی داره یا طبیعیه؟

  سلام وقت بخير
  من الان در دوران تخمك گذاري هستم
  ترشحاتم سفيد رنگه و بيشتر از قبل،نياز هست ب دكتر مراجعه كنم؟
  بو نداره،سفيد رنگه شله سفت نيست،خارش و سوزش هم ندارم

  سلام وقت بخير
  من الان در دوران تخمك گذاري هستم
  ترشحاتم سفيد رنگه و بيشتر از قبل،نياز هست ب دكتر مراجعه كنم؟
  بو نداره،سفيد رنگه شله سفت نيست،خارش و سوزش هم ندارم
  نيازهست دارو مصرف كنم؟

  سلام ترشحات سفید رنگ دارم از قبل از پریودیم تاالان ک تموم شده توش دونه های سفید هست زمان پریودیم هم توی ترشحاتم دونه های سفید و قرمزمیدیدم میشه لطفا جواب بدین نشونه ی چی هستن خیلی نگرانم

  ممنونم اگه جواب سوالمو بدید

  سلام من ۱۴سالمه بخاطر قدم کوتا بود و بلوغم ک تاخیر بیوفته و پریود نشم
  امپول بیستوهشت روزه میزدم الانم بیست و هشت روقطع کردم و هرشبی رو میزنن از همون وقت ترشحات سفید رنگی دارم میشه جواب بدید چه مشکلی دارم

  سلام من یک هفته بعد از اتمام قایدگیم که تخمک گذاری دارم معمولا ترشحات استروژنی اولیه که دارم قهوه ای روشن هست یعنی خون تیره داره ,این مورد طبیعیه؟ در حال حاضر یک زخم کوچیک واژن هم دارم که دارم درمان میکنم این بار ترشحات استروژنیم کمی روشن بود مممنه به خاطر زخم باشه؟

  سلام حدود 9 روز پیش رابطه داشتم و 13 ساعت بعد از رابطه قرص تنسی و 12 ساعت بعد از ان قرص اچ دی مصرف کردماز همان روز تا امروز ترشح سفید رنگ داشتم بعضی روزا کم و بعضی روزا زیاد علت چی میتونه باشه؟؟

  سلام
  من يه دختر شش ساله دارم كه گهگاهي دچار ترشحات واژن ميشه (كاملاً شفاف و بي رنگ ، كمي ليز) خارش و سوزش و درد هم نداره.
  آيا اين طبيعي هست؟ و چه اقدامي بايد انجام بدم؟

  سلام دکتر من ۵ بهمن پریود شدم و بعدش قرص اورژانسی خوردم و روز ۲۳ بهمن پریود شدم دوباره ، دوره تخمک گذاریم رو چطور باید حساب کنم؟خیلی استرس دارم روز ۲۹ بهمن رابطه مقعدی با نامزدم داشتم امکان داره باردار باشم؟؟

  سلام لطفا کمکم کنید من خجالت میکشم برم دکتر ازدواج کردم و هنوز دخترم یه مدت خارش و سوزش واژن داشتم الان چند روزیه خارشم تموم شده فقط گاهی سوزش دارم ولی ترشح کرمی مایل ب زرد دارم از پماد کلوتریمازول و قرص سفکسیم استفاده میکنم فکر میکنم بخاطر همینم هست ک خارشم تموم شده مشکلم چیه؟؟

  سلام خانم دکتر اگر فردی ترشحات سبز رنگ داشته باشه و دیر درمان کرده باشه و الان درمان شده باشه امکانش هست ک دیگه نتونه باردار بشه یعنی به باردارشدنش آسیب رسیده باشه ؟من ۱۸ سالمه و مجردم

  سلام من ۶روز ک پریودیم عقب افتاده ودیشب ک خودمو پاک کردم ترشحات قهوه ای دیدم علایم پریودی هم دارم ممکنه باردارباشم؟؟؟؟

  سلام، بارداری به عوامل خیلی زیادی بستگی داره، و همینطوری نمیشه در موردش نظر داد

  سلام خسته نباشید.من ترشح دارم در طول روز البته نه مقدار خیلی زیاد.بعد که لباس زیرم رو مشاهده میکنم ترشحات سفید یا گاهی زرد خیلی کم رنگ میبینم(چسبان و بد بو نیست و سوزش و خارش ندارم)ولی مطمئن نیستم این ترشح عادیه یا پنیریه.البته شده گاهی زیر دلم درد کنه.سونو و ازمایش هورمونی دادم و مشکلی نبود

  سلام، مشکلی ندارید

  سلام خسته نباشید، عذر میخوام من یسری ترشحات داشتم قبلا پنیری شکل بدون بو بودن،خارشم شدید داشتم، که رفتم دکتر گفتن قارچه، پماد و قرص واژینال دادن استفاده کردم، مدتی حالم خوب بود، تا اینکه با همسرم که نزدیکی داشتیم متوجه شدم که پریودیم حدودا ۱۰ روز عقب افتاد، فک کردم حاملگی باشه، چندین بار تست گرفتم باردار نبودم، تو همین شرایط ترشحات واژینالمم حالت شیر برنجی گرفته بودن، چون این ترشحات واسم تازگی داشتن یکم نگران شدم، فکر کردم بازم از قارچ باشه، به همون خاطر بازم از قرص واژینال استفاده کردم، علیرغم استفاده من، ترشحاتمم تغییری نکرد البته اینو بگم که این ترشحات داخل واژنن، یعنی چون بیشتر خودم حساس شدم وقتی دستمو داخل میبردم متوجهش میشدم وگرنه توی لباس زیر چیزی از ترشحات نبود و سوزش یا خارشی ندارم، یعنی خیلییییی کمممم، هر چند وقت یکبار ی لحظه خیلی کم وگرنه مث سابق نیست، میخواستم بدونم این ترشحات طبیعین؟؟؟ یا خیر، چون من فقط وقتی دستمو وارد بدن میکنم متوجهش میشم ، ممنون میشم سوال منو ج بدین، با تشکر از سایت خوبتون.

  سلام
  من خیلی وقته ترشحاتم بوی بدی میده
  ولی حالتشون دائما تغییر میکنه
  اگه ممکنه میشه بگید چه مشکلی دارم و در ضمن مجرد هستم
  دکتر نمیتونم برم دارو یا درمانی هست

  سلام خوبین من ۲۴سالمه مجرد تو ترشحاتم ک شفافه هستش خون دیدم نشانه چیست اینم بگم من پریودم نامنظمه ی ماه سر وقت میشم ماه بعد دوباره نامنظم مثلن چندماه بعد میشم میشه اینم بگید از چیه دسترسی ب شهر ندارم خاهش میکنم اون دوتارو بگید

  سلام وقتتون بخیر
  من یک سقط فراموش شده در 9 هفته داشتم که از وقتی فهمیدم تا وقتی بچه افتاد یک ماه طول کشید و مدام خونریزی شدید و لکه بینی داشتم. برای سقط کورتاژ بدون بیهوشی شدم که کامل نیفتاده بود و طی 2 نوبت جفت دفع کردم و خونریزیم تمام شد و فقط لک بینی داشتم. بعد از 4 هفته پریود شدم که شدت خونریزیم خیلی کم بود. الان روز آخر پریویم هست ولی 3 روزه که ترشحات واژنم خیلی زیاد شده. ترشحاتم شفاف، بی رنگ ، چسبناک هست و کش میاد. هیچ بویی هم نداره ولی بعد از کمر درد های شدید میاد و لکه های خون و لخته توشه(البته هنوز پریود هستم). آیا با این وجود احتمال عفونت وجود داره یا نه صرفا عدم تعادل هورمونی هست و جای نگرانی نداره؟
  ممنون از شما و مطالب خوبتون.

  سلام ببخشید من ترشحاتم ی مدته سبز رنگ و آبی رنگ شده.ینی مشکل من خیلی حاده؟خاهشا جواب بدید

  سلام. احتمالا به عفونت مبتلا شدید

  سلام و وقت بخیر ،ترشحاتم آبکی و سر هست ،ی کمم زیر دلم درد میگیره گاهی، ی وقتا هم سمت چپم سمت کلیه ، گاهی هم ترشح مث شیر ک رنگ شیری هم داره هست ،آیا عفونته، از چه نوع؟؟سپاس از وجودتون🌼

  سلام آناهیتا جان. اگه بوی بدی نداره و همراه با سوزش و خارش نیست، عفونت نداری

  سلام من ترشحات کاملا شبیه اب دارم با قوام مثل اب سوزش و خارش ندارم ولی یکم بوی وایتکس میده دختر هستم علت چی میتونه باشه نگران شدم ممنون…

  سلام من ۱۶ سالمه و ترشح سفید رنگ داشتم اما دقیقا روزی که واکسن بزرگسالی مو زدم ترشحات قهوای رنگ یعنی یه چیزی شبیه رنگ خون بود من چی کار کنم این مشکلی داره😓😓😓😔😔😔

  سلام من ۱۴سالمه ولی پریود نمیشم یه چیزی مدتهاست منو نگران کرده من از ۱۲سالگی ترشح داشتم اول سفید بودن بعد کم کم زرد و الان ترشح قهوه ای دارم به همراه بوی بد وقتی بلافاصله از دستشویی میام بو بدتره قبلا یه جسم خارجی رفته بود توی واژن من ولی خارجش کردم اینا نشونه چیه؟

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

  اپلیکیشن مینت ، اپلیکیشن تخصصی سلامت بانوان و اولین تقویم تخمک گذاری و پریود ترکر ایرانی

  دکتر سولماز محمدی جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در شیراز – جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در شیراز

  ترشحات واژن عملکرد مهم مراقبتی در سیستم تولید مثل زنان است. مایع تولید شده توسط غدد در داخل مهبل و دهانه رحم حاوی سلول‌های مرده و باکتری‌ها است. این ترشحات، واژن را تمیز نگه می‌دارند و به جلوگیری از عفونت کمک می‌کنند. در اغلب موارد ترشح زنان کاملاً طبیعی است. مقدار ترشحات زنان می‌تواند متفاوت باشد همان‌ طور که بسته به زمان چرخه قاعدگی بو و رنگ ترشحات نیز متفاوت است. به‌ عنوان مثال اگر تخمک‌گذاری، تغذیه با شیر مادر یا تحریک جنسی ایجاد شود واژن ترشح بیشتری خواهد داشت. بوی ترشحات نیز اگر شما حامله باشید یا در مورد بهداشت شخصی خود دقت نکنید متفاوت است. هیچ یک از این تغییرات علائم هشدار دهنده نیستند با این‌ حال، اگر رنگ، بو و یا غلظت ترشحات بسیار غیرمعمول است و با خارش یا سوزش واژن همراه است احتمال عفونت و اختلالات دیگر وجود دارد.

  در صورتی که ترشحات زنان غیرمعمول با علائم دیگری مانند تب، درد شکم‌، کاهش وزن غیر قابل توضیح، خستگی یا افزایش ادرار همراه باشد باید در اسرع وقت به متخصص مراجعه کنید. اگر در مورد غیر عادی بودن ترشحات نگران هستید نیز یک قرار ملاقات با پزشک بگیرید. متخصص زنان و زایمان پس از آزمایشات فیزیکی ممکن است نمونه‌ای از ترشحات را بگیرد یا آزمایش پاپ اسمیر برای نمونه‌گیری سلول‌های دهانه رحم را جهت بررسی بیشتر انجام دهد. نوع درمان به علت علائم بیمار بستگی دارد و ممکن است شامل دارو یا سایر موارد برای مقابله با علت اصلی باشد.

  شماره تماس : 09170836882

  واتساپ : 09170836882

  پنیرک در واژن نشانه چیست

  انواع مختلفی از ترشحات واژن زنان وجود دارد که بر اساس رنگ و شدت آن‌ها طبقه‌بندی می‌شوند. برخی از انواع ترشحات طبیعی هستند اما بعضی دیگر ممکن است اختلالی را نشان دهد که نیاز به درمان دارد.

  ترشحات سفید واژن به‌ ویژه در ابتدا یا انتهای چرخه قاعدگی زن طبیعی است. با این‌ حال اگر ترشحات همراه با خارش باشد و دارای غلظت و پنیری شکل باشد طبیعی نیست و نیاز به درمان دارد. این نوع ترشحات واژن ممکن است نشانه‌ای از عفونت قارچی باشد.

  ترشحات واژن بی‌رنگ و رقیق کاملاً طبیعی هستند و ممکن است در هر زمان از ماه رخ دهد. این نوع ترشح ممکن است پس از ورزش بسیار شدید باشد.

  هنگامی‌که ترشحات واژن بی‌رنگ اما کش‌دار و مخاطی است نشان می‌دهد که بدن زن احتمالاً در حال تخمک‌گذاری است. این ترشحات واژن نیز طبیعی است.

  ترشحات واژن قهوه‌ای یا خونی معمولاً طبیعی هستند به‌ ویژه هنگامی که در طول یا بعد از چرخه قاعدگی رخ می‌دهد. ترشحات اواخر دوران پریودی زن می‌تواند قرمز به نظر برسد. زن همچنین ممکن است مقدار کمی ترشحات واژن خونی را در بین قاعدگی‌ها تجربه کند که لکه بینی نامیده می‌شود. اگر لکه بینی در طول زمان غیر پریودی زن رخ دهد و اخیراً رابطه جنسی بدون محافظت داشته است، این ترشحات واژن می‌تواند نشانه‌ای از حاملگی باشد. لکه بینی در اوایل بارداری می‌تواند نشانه‌ای از سقط جنین باشد بنابراین باید به پزشک مراجعه کنید.

  ترشحات واژن زرد یا سبز واژن به‌ ویژه هنگامی که غلیظ، تکه‌ای و یا همراه با بوی بد واژن باشد طبیعی نیست.

  ترشحات طبیعی واژن عملکرد بدن سالم است و این روش بدن برای تمیز کردن و حفاظت از مهبل (واژن) است. این ترشحات طبیعی است و با ورزش، تحریک جنسی، تخمک‌گذاری، مصرف قرص ضد بارداری و استرس عاطفی افزایش می‌یابد. با این‌ حال ترشح غیرطبیعی واژن معمولاً به دلیل عفونت ایجاد و باعث بوی بد واژن می‌شود.


  ارتباط کیست تخمدان و ریزش مو


  لکه بینی چیست؟


  بهترین متخصص زنان در شیراز

  واژینوز باکتریایی عفونت باکتریایی است و کاملاً شایع است. این عفونت موجب افزایش ترشح واژن می‌شود که دارای بوی زیاد و متعفن است گرچه در بعضی موارد علائم خاصی ایجاد نمی‌کند.

  تریکوموناس واژینالیس نوع دیگری از عفونت است اما یک پروتئاز (ارگان تک سلولی) باعث آن می‌شود. این عفونت معمولاً از طریق تماس جنسی گسترش می‌یابد اما می‌تواند با استفاده مشترک از حوله یا لباس‌های حمام افزایش یابد. این عفونت منجر به ترشحات واژن زرد یا سبز می‌شود که دارای بوی نامطبوع است. درد، التهاب و خارش نیز علائم شایع هستند اگر چه برخی افراد نشانه‌ای از آن ندارند.

  عفونت قارچی واژن نوعی عفونت قارچی است که علاوه بر ایجاد عفونت‌های سفید و پنیری شکل باعث سوزش و خارش نیز می‌شود. وجود عفونت قارچی در مهبل طبیعی است اما رشد آن در شرایط خاصی می‌تواند از کنترل خارج شود. استرس، دیابت، استفاده از قرص ضدبارداری، بارداری و مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها (به‌ خصوص استفاده بیش از حد از آن‌ها در طول 10 روز( ممکن است احتمال ابتلا به عفونت‌های قارچی را افزایش دهد.

  گونوره و کلامیدیا عفونت‌های منتقله از راه مقاربت جنسی هستند که می‌توانند ترشحات غیرطبیعی ایجاد کنند که اغلب زرد و سبز هستند.

  بیماری التهابی لگن عفونتی است که اغلب از طریق تماس جنسی گسترش می‌یابد. این اتفاق زمانی می‌افتد که باکتری‌ها در مهبل و دیگر ارگان‌های تولید مثل پخش می‌شود و ممکن است ترشح غلیظ و ناپایدار به وجود آورد.

  پاپیلومای انسانی (HPV) یا سرطان دهانه رحم که به‌ واسطه تماس جنسی گسترش می‌یابد می‌تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود. اگر چه ممکن است هیچ نشانه‌ای وجود نداشته باشد اما این نوع سرطان می‌تواند ترشح خونین، قهوه‌ای یا رقیق با بوی بد تولید کند. سرطان دهانه رحم به‌ راحتی می‌تواند با پاپ اسمیر سالانه و تست‌های HPV پیشگیری شود.

  وقتی بیمار دچار ترشح غیرطبیعی واژن می‌شود باید تست فیزیکی از جمله آزمایش لگن دریافت کند. پزشک همچنین سؤالات متعددی در مورد علائم، چرخه قاعدگی و فعالیت جنسی او خواهد پرسید. در بسیاری از موارد عفونت توسط آزمایش فیزیکی یا لگن تشخیص داده می‌شود. اگر پزشک بلافاصله نتواند مشکل را تشخیص دهد ممکن است برخی از آزمایش‌های اضافی را تجویز کند. پزشک ممکن است بخواهد از جراحی زنان برای تشخیص عفونت ویروس پاپیلوم (HPV) یا سرطان دهانه رحم استفاده کند. ترشح بیمار نیز می‌تواند زیر میکروسکوپ بررسی شود تا عامل عفونی دقیقاً مشخص شود. هنگامی که پزشک علت ترشح را تشخیص دهد گزینه‌های درمان را به بیمار می‌دهد.

  چگونگی درمان بیمار بستگی به علت ترشحات واژن دارد. به‌ عنوان مثال، عفونت‌های قارچی معمولاً با داروهای ضد قارچی وارد شده به واژن در قالب کرم یا ژل درمان می‌شوند. واژینوز باکتریایی با قرص‌ها یا کرم‌های آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود. تریکوموناس معمولاً با داروی مترونیدازول یا تینیدازول درمان می‌شود.

  برای کاهش احتمال ابتلا به عفونت‌های قارچی هنگام مصرف آنتی‌بیوتیک، ماست حاوی باکتری‌های کشت‌ شده زنده و فعال بخورید. زن همچنین باید از سلامت جنسی برخوردار باشد و از راه‌های حفاظتی در برابر بیماری‌های منتقله از راه جنسی استفاده کند. در اینجا چند نکته برای جلوگیری از عفونت واژن که می‌تواند منجر به ترشح غیرطبیعی شود بیان‌ شده است:

  مطلب قبلی

  آزمایش ژنتیک قبل از بارداری و تست ژنتیک جنین

  مطلب بعدی

  مسمومیت بارداری یا پره اکلامپسی حاملگی؛ علت، علائم و درمان

  ارتباط کیست تخمدان و ریزش مو

  لکه بینی چیست؟

  پنیرک در واژن نشانه چیست

  بهترین متخصص زنان در شیراز

  زمان رجوع به متخصص زنان و زایمان

  سلام.یه سوال داشتم من یه مدتی هستش یک هفته که ترشح زرد رنگ از واژنم دارم به همراه سوزش و خارش …علت و درمانش و عوارضش چی هستش
  ممنونم راهنمایی کنین

  سلام لطفا مطالب این صفحه را دقیقا مطالعه فرمایید و در صورتی که نیاز به اطلاعات و مشاوره بیشتر دارید به متخصص زنان و زایمان مراجعه فرمایید. سپاس

  سلام من 13هفته باردارم،از ابتدای باردای ترشحات پنیری و سبز کم رنگ دارم،اما خارش و سوزش ندارن،باید چیکار کنم؟؟

  كرم واژينال كلوتريمازول شبى يك سوم اپليكاتور به مدت يك هفته

  سلام ببخشید من وازنم چند روزه سوزش داره و پهلو راستم به شدت درد می کند و احساس می کنم ترشحات سفید و حالت پنیر مانند دارد باید چکار کنم

  سلام من ترشحات زرد وبدبو دارم گاهی طوسی و قهه ای به همراه خارش که شدید نیست البته
  میخوام بدونم عفونت قارچی هست یا باکتریایی لطفا راهنمایی کنین

  سلام لطفا مطالب این صفحه را دقیقا مطالعه فرمایید و در صورتی که نیاز به اطلاعات و مشاوره بیشتر دارید به متخصص زنان و زایمان مراجعه فرمایید. سپاس

  […] داده‌اند همراه با توصیف رنگ، درجه‌ی غلظت، مقدار و بوی ترشح غیر طبیعی تا حد زیادی به متخصص زنان و زایمان کمک کنید. […]

 • سایت شرکت مینو ازادگان
 • […] ترشحات واژن: وجود ترشحات خونی یا خونریزی از […]

  سلام من ترشح دارم معمولا يا سفيد و شفاف و كشداره اما معمولا باعث زردي لباس زير ميشه همراه با بوي شديد هست
  البته جنس لباس زير رو عوض كردم اين مشكل خيلي كمتر شد ولي نه كاملا و اگه جنس قبل رو استفاده كنم اين مشكل همچنان هست همچنين نميدونم اگه به دوران قاعدگي ربط داشته باشه يا نه
  ٤ روز در هر ٣٥-٦ روز
  همراه با درد كشنده و غير قابل تحمل كه يكبار تا مرز ٦ تا مسكن خوردن رفتم و نتيجه نداشته بنظرتون چه مشكلي دارم ؟
  شديدا ام از دكتر رفتن فراري ام

  سلام و عرض ادب
  این مطالب از به روز ترین مقالات روز دنیا تهیه شده است ولی به شما پیشنهاد می گردد به متخصص زنان و زایمان جهت مشاوره مراجعه فرمایید.

  سپاس

  دکتر سولماز محمدی متخصص زنان و زایمان در شیراز

  فراموش كردم بگم سنم ٢٠ سال هست و مجردم هستم

  سلام
  ترشحات سبز رنگ بدون درد و خارش و التهاب و سوزش نشانه ی چیست؟

  سلام و عرض ادب
  این مطالب از به روز ترین مقالات روز دنیا تهیه شده است ولی به شما پیشنهاد می گردد به متخصص زنان و زایمان جهت مشاوره مراجعه فرمایید.

  سپاس

  دکتر سولماز محمدی متخصص زنان و زایمان در شیراز

  پنیرک در واژن نشانه چیست

  سلام وقت بخير من چند مدته كه ترشح كم دارم اما زرد هست و سوزش و خارش و كمي التهاب و سوزش اداري هم هست و بوي چرك ميدهد ترشح اين چه دارويي براي درمانش هست و چه بيماري هست ممنونم از شما

  سلام و عرض ادب
  این سایت جنبه اطلاع رسانی دارد و لطفا جهت مشاوره و اطمینان بیشتر به متخصص زنان و زایمان مراجعه فرمایید

  دکتر سولماز محمدی متخصص زنان و زایمان
  سپاس

  […] مشکلات آزاردهنده برای زنان است که موجب درد و ناراحتی، ترشح از واژن و خارش شدید واژن و مهبل (بافت اطراف واژن) […]

  سلام .من پارسالhpv دچار شدم.الان دقیقا یک سال ترشحات زرد رنگ پنیری دارم و خارش.
  درمان میکنم ولی یک هفته بعد قطع دارو برمیگرده.
  میشه بگین چیکار باید انجام بدم دیگه؟؟؟؟؟

  سلام من مدتیه ترشح سبز رنگ دارم که به صورت تیکه تیکه خارج میشه …بعضب وقت ها هم خیلی زیاده…خارش و سوزش هم دارم…باید چیکار کنم؟؟

  سلام من برای اولین بار با کاندوم رابطه داخلی با همسرم داشتم حالا سوزش و. خارش شدیدی دارم و. ترشخات سبز رنگ مشکل چیه؟؟

  سلام .من ۱۷ سالمه.
  ببخشید من چندین ماهه که ترشحات دارم وقتیم به پریودی نزدیک میشم بیشتر میشن ترشحات زرد و گاهی سبز رنگ و پنیری شکل و خارش دارم . از پماد های هیدروکورتیزون و کلوتریمازول ۱درصد مخلوط میکنم و میزنم خوب میشم اما به محض قطع پماد بازم دارم .میشه راهنمایم کنین و بگین چه مدت به طور مداوم از پماد بزنم تا خوب بشم یا اصلا نزنم؟

  سلام من‌مدتیه ترشح زرد رنگ دارم ولی بوی بدی خارج نمیشه!رابطه جنسی هم‌ خیلی وقته نداشتم و دوره درمان رو گذروندم اما خوب نشدم علتش چیه و باید چیکار کنم؟

  سلام ترشح سفید و پنیری و بوی زننده همراه با سوزش و آیا عفونت قارچی یا باکتریایی

  سلام وقتتون بخیر من حدودا یک ماهی میشه ترشحات سفید و زرد رنگ و پنیری دارم از پماد کلوتریمازول و قرص فلوکونازول هم استفاده کردم تاثیر نداشت لطفا راهنماییم کنید

  سلام من ۱ ماهی میشه که از واژنم تکه های سبز چرکی میومد ولی با مصرف دارو کمتر شد ولی درمان کامل نشده و ترشحاتم حالت قبلی نشده الان مثل اب چسبناک سبز شده خیلی میترسم که مشکل جدی باشه ممنون میشم راهنماییم بکنین و دارو های سفیکسیم اموکسیسیلین و مترونیدازول مصرف کردم ولی گفتم که کامل درمان نشد

  سلام من بعد از تنگ کردن واژنم دچار عفونت شدم و ترشحات سبز رنگ پنیری میبینم که قارچی هست هردارویی مصرف میگنم برطرف نمیشه باید چیکار کنم توزو خدا راهنمایی کنین خیلی نگرانم

  Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

  جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی در شیراز – دکتر سولماز محمدی – دارای بورد تخصصی، لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی، انجام دقیق ترین کنترل حاملگی های معمول و پرخطر، تشخیص به موقع سرطان بانوان، متخصص درمان نازایی، متخصص عمل های زیبایی ترمیمی زنان- متخصص زنان و زایمان و نازایی شیراز، (دكتر سولماز محمدی – متخصص لاپاراسكوپی تشخیصی و جراح و متخصص زنان و زايمان ، نازايي، درمان ناباروري)

  مشاوریاب

  اخبار سلامتی زنان


  مراقبت مادران در دوران شیردهی

  تقویت تخمک گذاری در زنان با مواد غذایی،ورزش و ماساژ برای بارداری

  بایدها ونبایدهای بارداری در سنین بالا(بارداری بعد از سن 35 سالگی)


  خطر دود سیگار در بارداری

  مقالات

  دیابت بارداری؛ علت، عوارض ودرمان با تغذیه و رژیم غذایی


  لیفت مونس پوبیس


  لوب کوچک (لابیا مینور)

  کاهش درد و جراحت با زایمان درآب تحت نظر پزشک متخصص با کمترین ریسک


  استرس زن و بارداری

  روش های دوقلو باردارشدن (بارداری دوقلویی)

  مرجع اطلاعات لاپاراسکوپی

  لاپاراسکوپی غدد لنفاوی ( نمونه گیری دقیق بافت های سرطانی لنفاوی)

  ترمیم انواع بدشکلی های رحم (دستگاه تناسلی زنان ) با لاپاراسکوپی

  کوتریزاسیون تخمدانها با لاپاراسکوپی (درمان سندرم تخمدان پلي كيستيك)

  لاپاراسکوپی درمانی(نحوه انجام فرایند،مزایا و کاربرد)

  مرجع اطلاعات لاپاراسکوپی

  لاپاراسکوپی غدد لنفاوی ( نمونه گیری دقیق بافت های سرطانی لنفاوی)

  ترمیم انواع بدشکلی های رحم (دستگاه تناسلی زنان ) با لاپاراسکوپی

  کوتریزاسیون تخمدانها با لاپاراسکوپی (درمان سندرم تخمدان پلي كيستيك)

  لاپاراسکوپی درمانی(نحوه انجام فرایند،مزایا و کاربرد)

  بارداری


  ویروس کرونا و بارداری


  خطر ویروس کرونا در کمین مادران باردار


  راه‌های تعیین جنسیت جنین


  آزمایش بارداری

  شرایط استفاده از سایت

  مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. ادامه……

  جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی در شیراز – دکتر سولماز محمدی – دارای بورد تخصصی، لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی، انجام دقیق ترین کنترل حاملگی های معمول و پرخطر، تشخیص به موقع سرطان بانوان، متخصص درمان نازایی، متخصص عمل های زیبایی زنان- متخصص زنان و زایمان و نازایی شیراز، (دكتر سولماز محمدی – متخصص لاپاراسكوپی تشخیصی و جراح و متخصص زنان و زايمان ، نازايي، درمان ناباروري)

  Welcome, Login to your account.

  Recover your password.

  A password will be e-mailed to you.

   !(function (w, d) { ‘use strict’; var ad = {zone: “brtrha1”, user: “1565432215”, width: 728, height: 90, id: ‘adro-246454’}, h = d.head || d.getElementsByTagName(‘head’)[0]; if (typeof w.adroParams != ‘object’) w.adroParams = {}; w.adroParams[ad.id] = ad; var script = document.createElement(“script”); script.type = “text/javascript”; script.async = 1; script.src = “//static-cdn.adro.ir/dlvr/rsdnt.js”; h.appendChild(script); })(this, document); var h = document.getElementsByTagName(“head”)[0], s = document.createElement(“script”); s.async = !0, s.defer = !0, s.type = “text/javascript”, d = new Date, s.src = “https://cdn.sanjagh.com/assets/sdk/www.bartarinha.ir/client.js?t=” + d.getFullYear().toString() + d.getMonth() + d.getDate() + d.getHours(), h.appendChild(s); var sabaVisionWebsiteID = “1c27cb39-612a-452a-954c-b3e3dd1f3d36”; var sabaVisionWebsitePage = “ALL” _atrk_opts = {atrk_acct: “i2i8r1SZw320l9”, domain: “bartarinha.ir”, dynamic: true}; (function () { var as = document.createElement(‘script’); as.type = ‘text/javascript’; as.async = true; as.src = “https://certify-js.alexametrics.com/atrk.js”; var s = document.getElementsByTagName(‘script’)[0]; s.parentNode.insertBefore(as, s); })();

  بنا بر تحقیقات علمی از هر ۱۰ خانم یک نفر عفونت قارچی واژن دارد. ۳۰ تا ۴۰ درصد از آن ها نیز ممکن است در دوران بارداری با این مشکل روبه رو شوند. شاید کمی ترسناک به نظر برسد، اما این پایان دنیا نیست و شما می توانید به راحتی آن را درمان کنید. قدم اول این است که درباره ی عفونت قارچی واژن اطلاعات کافی داشته باشید. در این مقاله سعی داریم هر آنچه لازم است که درباره ی کاندیدیازیس یا همان عفونت قارچی واژن بدانید، شرح دهیم. پس با ما همراه باشید.

  عفونت قارچی واژن ( واژینیت قارچی و کاندیدیازیس واژینال نیز نامیده می‌شود) یک مشکل رایج در میان زنان است. شایع‌ترین نشانه‌های آن خارش واژن و سوزش وُلوا (فرج) و ابتدای واژن است. عفونت قارچی واژینال معمولاً به‌ندرت رخ می‌دهد، اما امکان بازگشت مکرر و ایجاد علائم مزمن پایدار وجود دارد. عفونت قارچی واژینال عمدتاً در زنان در سنین باروری و در دوران قاعدگی رخ می دهد. در دوران یائسگی در میان زنانی که از هورمون درمانی با استروژن استفاده نمی‌کنند به ندرت دیده می شود و در دختران قبل از شروع قاعدگی بسیار نادر است.

  برخی زنان ترشحات غیرطبیعی ندارند، اما در برخی موارد با ترشحات سفیدرنگ غلیظ (پنیری شکل) یا رقیق همراه است.
  اما علائم عفونت قارچی واژینال ممکن است به موارد دیگری همچون واژینوز باکتریایی (عفونت باکتریایی واژن)، تریکومونیازیس (یک بیماری مقاربتی) و درماتیت ( تحریک پوست) مشابه باشد و اغلب نمی‌توان تشخیص داد خارش ناشی از قارچ است یا خیر.

  عامل عفونت قارچی واژن قارچی به نام کاندیدا است که در دستگاه گوارش و گاهی واژن زندگی می‌کند. به‌طورمعمول، کاندیدا هیچ نشانه‌ای ندارد. بااین‌حال، هنگامی‌که تغییراتی در محیط دستگاه گوارش و واژن (که می‌تواند ناشی از دارو، آسیب، یا استرس و فشار به سیستم ایمنی بدن باشد) ایجاد شود، کاندیدا می‌تواند بیش‌ازحد رشد کند و علائم توضیح داده‌شده را ایجاد کند.

  پنیرک در واژن نشانه چیست

  در اکثر زنان، بیماری زمینه‌ای که منجر به این عفونت شود وجود ندارد.

  آنتی‌بیوتیک‌ها انواع مختلفی از باکتری‌ها را می‌کشند که ممکن است شامل باکتری‌هایی باشد که در واژن زندگی می‌کنند و از واژن در برابر رشد بیش ‌از حد قارچ‌ها محافظت می‌کنند. پس برخی زنان در هنگام مصرف آنتی‌بیوتیک در معرض ابتلا به عفونت قارچی هستند.

  خطر ابتلا به عفونت قارچی واژینال در زنانی که از روش‌های ضد بارداری حاوی هورمون استروژن استفاده می‌کنند بالاتر است.

  اسفنج واژینال، دیافراگم‌ها و دستگاه‌های داخل رحمی (IUD) ممکن است خطر ابتلا به عفونت‌های قارچی واژینال را افزایش دهد. اسپرم کش ها معمولاً باعث ایجاد این نوع عفونت نمی‌شوند، اما ممکن است در برخی زنان باعث تحریک و ایجاد خارش شوند.

  عفونت قارچی در کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند( به دلیل ابتلا به ایدز یا استفاده از داروهای خاصی مانند استروئیدها، شیمی‌درمانی، داروهای پس از عمل پیوند عضو) محتمل‌تر است.

  ترشحات واژن در دوران بارداری قابل‌توجه است، هرچند همیشه دلیل آن عفونت قارچی واژینال نیست.

  زنان مبتلا به دیابت بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت‌های قارچی واژینال هستند، به‌ویژه اگر قند خون به‌خوبی کنترل نشود.

  عفونت رحم از طریق رابطه جنسی قابل ‌انتقال نیست و ممکن است در زنانی که هرگز رابطه جنسی نداشته‌اند نیز رخ دهد اما در زنانی که از نظر جنسی فعال هستند شایع‌تر است.

  برای تشخیص عفونت قارچی واژینال، پزشک یا پرستار واژن و وُلوای شما را معاینه می‌کند و نمونه‌ای از ترشحات واژن را به آزمایشگاه ارجاع می‌دهد. توجه کنید که پیش از تأیید عفونت قارچی واژینال توسط پزشک نباید درمان‌های خانگی را شروع کنید.

  زنانی که دچار خارش وولوا و ترشحات غیرعادی واژن می‌شوند با فرض اینکه دلیل این علائم عفونت قارچی واژینال است شروع به خوددرمانی با داروهای بدون نسخه می‌کنند، با وجودی که طبق مطالعه‌ای تنها ۱۱ درصد از زنان به‌درستی عفونت قارچی واژینال را تشخیص داده اند. زنانی که قبلاً به این عفونت مبتلا شده بودند تا ۳۵ درصد تشخیص دقیق‌تری داشتند.

  درمان این عفونت ممکن است از طریق قرص خوراکی و داروهای واژینال باشد.

  درمان عفونت قارچی واژینال اغلب شامل کرم یا قرص واژینال است. که کرم یا قرص را در هنگام خواب با یک اپلیکاتور داخل واژن قرار می‌دهند. علاوه بر داروهای تجویزی داروهای بدون نسخه نیز وجود دارند، بهتر است برای استفاده از آن‌ها از پزشک یا پرستار خود سؤال کنید. درمان‌های یک، سه و هفت‌روزه به یک اندازه مؤثر هستند و طول درمان بستگی به شدت عفونت شما دارد.

  قرص تجویزی به نام فلوکونازول گزینه‌ی دیگری برای درمان عفونت‌های واژن است. بیشتر خانم ها تنها به یک دوز از این دارو نیاز دارند. هرچند خانم های مبتلا به عفونت‌های پیچیده (مانند کسانی که با مشکلات پزشکی زمینه‌ای، عفونت‌های قارچی مکرر یا علائم و نشانه‌های شدید درگیر هستند) ممکن است نیاز به دوز دوم در ۷۲ ساعت (سه روز) پس از مصرف دوز اول پیدا کنند.

  عوارض جانبی فلوکونازول خفیف و نادر است که ممکن است شامل ناراحتی معده، سردرد و بثورات پوستی باشد.فلوکونازول با تعدادی از داروها تداخل دارد. اگر نگرانی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید. فلوکونازول در دوران بارداری توصیه نمی شود، زیرا خطر آسیب به جنین در حال رشد وجود دارد.

  بیشتر عفونت‌های قارچی طی چند روز پس از شروع درمان، از بین می‌روند. با این‌وجود، حتی ممکن است بعد از آن، همچنان احساس خارش و تحریک داشته باشید. طبق تحقیقات انجام شده اگر چند روز پس از اتمام درمان علائم باقی‌ماندند، برای مشاوره با پزشک یا پرستار خود تماس بگیرید.

  بین ۵ تا ۸ درصد با بازگشت مجدد عفونت در حدود چهار بار یا بیشتر در هر سال مواجه هستند.
  هیچ مدرکی وجود ندارد که خوردن ماست یا سایر محصولات «پروبیوتیک» حاوی لاکتوباسیلوس زنده یا محصولات پروبیوتیک واژینال فایده‌ای برای خانم های مبتلا به عفونت قارچی راجعه داشته باشد.

  همان‌قدر که تشخیص عفونت‌های اولیه مهم است، تشخیص عفونت راجعه نیز دارای اهمیت است. خانم هایی که مکرراً علائم و نشانه‌های حساسیت و خارش در واژن و ناحیه‌ی تناسلی را تجربه می‌کنند باید توسط پزشک معاینه شوند تا اطمینان حاصل شود که این علائم به دلیل سایر مشکلات رایج (مثلاً سایر عفونت‌های واژینال، واکنش‌های آلرژیک یا حساسیت و خشکی واژن) نباشد. در اینجا نیز خودتشخیصی به ‌اندازه‌ی کافی دقیق نیست که بتوان درمان را آغازکرد.

  خانم هایی که مکرراً با این نشانه‌ها روبه رو می‌شوند معمولاً دوره‌ی درمانی طولانی‌تری را دریافت می‌کنند که ممکن است شامل چندین دوز از فلوکونازول با فاصله‌ی چندروزه و سپس دوزهای هفتگی برای شش ماه آینده باشد.

  اگر شما هم تاکنون به عفونت قارچی واژن مبتلا شده‌اید، می توانید تجربیات، پیشنهادات و سؤالات خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید.

  منبع:

  دکتردکتر مجله اینترنتی دکتردکتر

  عفونت واژن یا واژینیت یکی از بیماری‌های شایع در خانم‌ها است. در این مطلب از مجله اینترنتی دکتردکتر به معرفی کامل انواع عفونت واژن، روش‌های درمان آن، نحوه پیشگیری از عفونت واژن و عفونت واژن در زمان بارداری پرداخته‌ایم؛ با ما همراه باشید.

  عفونت واژن علت‌های مختلفی دارد و بر اساس علائم قابل تشخیص است.

  در شرایط نرمال ممکن است روزانه از واژن خانم‌ها مقداری ترشح خارج شود که این ترشحات ظاهری شفاف تا شیری رنگ و بدون بو دارند و محیط واژن را مرطوب نگه می‌دارند. اگر روزانه مقداری از این ترشحات از بدن شما خارج می‌شود؛ طبیعی است و مشکلی وجود ندارد.

  اگر ترشحات خارج شده تغییر رنگ دادند، مقدار تخلیه ترشح از واژن تغییر کرد، به هنگام ادرار کردن درد یا سوزش داشتید، هنگام مقاربت درد، خونریزی یا لکه‌بینی داشتید؛ یعنی شما دچار عفونت واژن (vaginitis) شده‌اید و باید برای درمان آن اقدام کنید.

  پنیرک در واژن نشانه چیست

  محیط واژن سالم در حالت طبیعی دارای اسیدیته مشخص است؛ تا مانع از رشد عوامل بیماری‌زا مانند باکتری‌ها و قارچ‌ها شود. عواملی مثل استفاده از شوینده‌های نامناسب، اسیدیته واژن را تغییر داده و باعث از بین رفتن باکتری‌های مفید واژن ‌می‌شوند. در این شرایط عوامل بیماری‌زا شروع به رشد می‌کنند و باعث ایجاد عفونت در محل می‌شوند.

  اگر در معرض عوامل زمینه‌ساز عفونت واژن قرار گرفتید، لازم است به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. برای دسترسی سریع‌تر به پزشک متخصص روی تصویر زیر کلیک(یا لمس) کنید و از پزشک نوبت ویزیت حضوری یا تماس تلفنی دریافت کنید.

  دکتر سمانه یگانه متخصص زنان، زایمان و نازایی است. شما می‌توانید در مطبشان از خدمات لاپاراسکوپی و سونوگرافی، کنترل و مراقبت دوران بارداری و غربالگری سرطان سینه و درمان آن بهره‌مند شوید. برای دریافت نوبت از دکتر سمانه یگانه روی دکمه دریافت نوبت در تصویر کلیک(یا لمس) کنید.

  واژینیت انواع متفاوتی دارد که لازم است برای درمان و مراقبت بهتر نوع عفونت به درستی تشخیص داده شود. رایج‌ترین انواع عفونت‌های واژن عبارتند از:

  در اکثر موارد علت عفونت قارچی واژن کاندیدا البیکنس است؛ به همین دلیل به آن عفونت کاندیدیایی نیز گفته می‌شود. ۷۵ درصد از خانم‌ها در زندگی خود حداقل یک بار دچار عفونت قارچی یا واژینوز شده‌اند.

  این عفونت علاوه بر خانم‌ها در دختر خانم‌ها نیز دیده می‌شود. از مشخصات عفونت قارچی واژن یا واژینیت کاندیدیایی خارش، التهاب و تورم ناحیه تناسلی همراه با سوزش ادرار و درد هنگام مقاربت است.

  مشخصات ترشحات عفونت قارچی واژن

  در عفونت قارچی واژن، ترشحات فرد به رنگ سفید بدون بو یا بوی کپک، غلیظ و پنیری شکل است. میزان ترشحات در خانم مبتلا، کم تا متوسط است.

  عفونت باکتریایی واژن، ممکن است در ۴۰ تا ۵۰ درصد از خانم‌ها وجود داشته باشد. در این نوع عفونت ممکن است فرد بدون علامت باشد یا فقط خارش داشته باشد. درد و تحریک در واژینیت باکتریایی وجود ندارد.

  مشخصات ترشحات عفونت باکتریایی واژن

  ترشحات فرد سفید مایل به خاکستری است و بوی ماهی می‌دهد، ترشحات رقیق و آبکی بوده و میزان آن زیاد است.

  در عفونت تریکومونایی واژن علائمی نظیر خارش، درد شکم و سوزش ادرار وجود دارد. از ویژگی‌های این نوع واژینیت این است که طی مقاربت، قابل انتقال به آقایان است و باید هم‌زمان شریک جنسی درمان شود و تا پایان درمان از مقاربت پرهیز شود.

  در واژینیت تریکومونایی، خانم مبتلا بعد از نزدیکی و دخول ممکن است دچار لکه‌بینی و خونریزی رحم شود.

  مشخصات ترشحات عفونت تریکومونایی واژن

  ترشحات در عفونت تریکومونایی بد بو، کف‌آلود، فراوان، رقیق و به رنگ زرد یا سبز است.

  علائم عفونت واژن مواردی همچون سوزش، خارش و بوی ناخوشایند هستند. درمان، به نوع عفونت بستگی دارد. پس اولین قدم، شناسایی نوع عفونت است. برخی از عفونت‌های واژن ممکن است نشانه‌ای ایجاد نکنند. شایع‌ترین علائم عفونت واژن عبارت‌اند از:

  عفونت واژن در شرایط تهدید کننده زندگی نیست. با این حال، شما باید به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید اگر:

  اگر احساس سوزش واژن دارید و در گذشته عفونت‌های مخمر را تشخیص داده‌اید، احتمالا نیاز به مراجعه به پزشک ندارید. عفونت‌های مخمری را می‌توان در خانه با داروهای ضد قارچی واژینال درمان کرد. با این حال، اگر مطمئن نیستید که عفونت مخمر دارید، به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. اگر وقت مراجعه به پزشک را ندارید یا دسترسی به یک پزشک متخصص زنان و زایمان خوب برای شما سخت است، پیشنهاد می‌کنیم با استفاده از سیستم مشاوره متنی(پرسش و پاسخ) دکتردکتر با بهترین پزشکان متخصص زنان و زایمان به صورت متنی ارتباط برقرار کنید.

  عفونت واژن می‌تواند علل زیادی داشته باشد، پزشک عفونت را بر اساس علت آن تشخیص داده و درمان می‌کند. علل رایج عفونت واژن عبارت‌اند از:

  عفونت‌های باکتریایی: بعضی از باکتری‌ها معمولاً در واژن شما یافت می‌شوند. رشد بیش از حد باکتری‌های غیر فلور می‌تواند باعث واژینوز باکتریایی شود.

  عفونت‌های مخمری: عفونت‌های مخمری معمولاً توسط یک قارچ به نام Candida albicans ایجاد می‌شود. بسیاری از موارد، از جمله آنتی بیوتیک‌ها، می‌توانند تعداد باکتری‌ها و قارچ را در واژن کاهش دهند. این کاهش می‌تواند منجر به رشد بیش از حد مخمر و ایجاد عفونت شود.

  عفونت های انگلی: Trichomoniasis این عفونت واژن ناشی از یک انگل پروتوزایی است که می‌تواند از طریق مقاربت جنسی منتقل شود.

  آتروفی واژن: این حالت معمولاً بعد از یائسگی اتفاق می‌افتد. همچنین زمانی که میزان استروژن شما کاهش می‌یابد (مانند زمان شیردهی)، کاهش سطح هورمون باعث نازک شدن و خشکی واژن می‌شود. این امر منجر به التهاب مهبل (واژن) می‌شود.

  سایر موارد: صابون‌ها، شستشوی بدن، عطرها و واکسن‌های واژینال همه می‌توانند واژن را تحریک کنند و باعث التهاب شوند.

  برای تشخیص عفونت واژن پزشک از شما شرح حال کامل می‌گیرد. بدین صورت که پزشک از میزان ترشحات، رنگ، غلظت و بوی ترشحات از شما سوال می‌کند. همچنین ممکن است در مورد سابقه قبلی عفونت واژن، سابقه ابتلا به بیماری‌های منتقله از راه جنسی، تعداد شرکای جنسی شما سوال کند، علاوه بر آن پزشک با وسیله‌ای به نام اسپکولوم شما را معاینه کرده  و با مشاهده ترشحات نوع عفونت شما را تشخیص می‌دهد.

  پنیرک در واژن نشانه چیست

  درمان عفونت واژن به علت عفونت بستگی دارد. مثلاً:

  از همه عفونت‌های واژن نمی‌توان جلوگیری کرد. استفاده از کاندوم در طی مقاربت جنسی موجب جلوگیری از گسترش STI ها خواهد شد. همچنین خطر ابتلا به آن را کاهش می‌دهد. بهداشت مناسب می‌تواند به جلوگیری از عفونت‌های واژن کمک کند و خطر ابتلا به التهاب واژن و تحریک واژن را کاهش دهد.

  چند توصیه برای کاهش ابتلا به عفونت واژن:

  اگر ناراحتی ناخواسته در واژن احساس می‌کنید و علائم عفونت واژن را در خود تشخیص داده‌اید، فوراً به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید.

  عواملی كه خطر ابتلا به عفونت واژن را افزايش می‌دهند عبارت‌اند از:

  زنان مبتلا به تریکومونیاز یا واژینوز باکتریایی در معرض خطر بیشتری از ابتلا به عفونت‌های منتقله از راه جنسی به دلیل التهاب ناشی از این اختلالات هستند. در زنان باردار، واژینوز باکتریایی علامت دار و ترشومنیازیس با زایمان زودرس و نوزادان کم‌وزن همراه است.

  داشتن رابطه‌ی جنسی در زمان عفونت واژن  و یا ابتلا به التهاب واژن می‌تواند علائم و نشانه‌های این عارضه را وخیم‌تر کند. اگر منبع عفونت، عوامل قابل انتقال از طریق رابطه‌ جنسی باشد، به راحتی می‌تواند به شریک جنسی شما منتقل شده و او را هم آلوده کند.

  عفونت‌های قارچی و باکتریایی از راه رابطه‌ی جنسی منتقل نمی‌شوند، ولی داشتن شریک جنسی جدید و یا متعدد شانس ابتلا به عفونت باکتریایی واژن را افزایش خواهد داد. علاوه بر این عفونت تریکومونایی واژن از طریق رابطه‌ی جنسی منتقل می‌شود، برای جلوگیری از ابتلای دوباره به عفونت، برقراری رابطه‌ی جنسی را تا زمان برطرف شدن کامل عارضه و از بین رفتن علائم عفونت به تعویق بیندازید.

  عفونت قارچی واژن در میان زنان بسیار شایع است. این عفونت باعث ایجاد ترشحات غیر طبیعی از واژن، ایجاد مشکل و ناراحتی در هنگام ادرار کردن و سوزش و خارش ناحیه‌ واژن خواهد شد. همه‌ این مشکلات برقراری رابطه‌ی جنسی در زمان عفونت قارچی واژن را سخت و ناخوشایند می‌کند. 

  برقراری رابطه جنسی در زمان عفونت قارچی واژن حتی اگر فرد علائم عارضه را هم نشان ندهد، خطرناک خواهد بود. رابطه‌ جنسی روند ابتلا به عفونت را طولانی کرده و در نهایت باعث بازگشت دوباره‌ علائم خواهد شد. این علائم حتی می‌توانند از بار قبل شدیدتر باشند. رابطه جنسی در زمان عفونت قارچی واژن خطر انتقال عارضه به شریک جنسی را هم افزایش خواهد داد. 

 • فواید لیمو ترش شیرازی
 • رابطه‌ی جنسی می‌تواند دردناک و عاملی برای افزایش شدت علائم باشد

  رابطه‌ جنسی در زمان عفونت واژن می‌توانند بسیار دردناک و یا دستکم ناخوشایند باشد. اگر قسمت بیرونی (vulva) و یا لبه‌های آلت جنسی زنانه (labia) متورم باشد، ارتباط پوست به پوست می‌تواند بسیار سخت بوده و احساس ناخوشایندی را ایجاد کند. 

  دخول در هنگام رابطه‌ جنسی می‌تواند باعث وخیم شدن التهاب بافتی شود و از طرفی شدت خارش را هم افزایش دهد. در این هنگام وارد کردن هر چیزی درون واژن می‌تواند باعث انتقال باکتری‌های جدید درون منطقه شده و شدت عفونت را افزایش دهد.

  زمانی که فرد در هنگام رابطه‌ جنسی در اوج بوده و به شدت از نظر جنسی تحریک شده باشد، واژن شروع به تولید ترشحاتی می‌کند که خود این ترشحات محیط واژن را بیش از پیش مرطوب کرده و شدت خارش و ترشحاتی با بوی نامطبوع را افزایش می‌دهند.

  رابطه‌ی جنسی می‌تواند عفونت را به شریک جنسی شما منتقل کند

  با وجود اینکه احتمال انتقال عفونت قارچی واژن در طی رابطه‌ی جنسی به شریک جنسی وجود دارد، ولی باید توجه داشت که این انتقال به شرایط آناتومیکی شریک جنسی بستگی دارد.

  اگر شریک جنسی مرد باشد، احتمال کمی وجود دارد که به عفونت قارچی مبتلا شود. بر اساس تحقیقات تنها 15 درصد از مردانی که شریک جنسی آن‌ها به عفونت قارچی واژن مبتلا است، در صورت داشتن رابطه‌ جنسی محافظت نشده به این عارضه دچار خواهند شد. احتمال ابتلای مردان ختنه نشده به عفونت قارچی هم بیش‌تر از سایر افراد است.

  رابطه‌ی جنسی زمان بهبود عفونت را به تعویق خواهد انداخت

  برقراری رابطه‌ی جنسی در زمان عفونت قارچی واژن روند درمان را مختل خواهد کرد. اگر برقراری رابطه‌ی جنسی در زمان عفونت قارچی واژن علائم بیماری را تشدید کند، احتمالاً منجر به افزایش زمان درمان عارضه هم خواهد شد. 

  اگر عفونت قارچی به شریک جنسی شما منتقل شود، در صورت برقراری مجدد رابطه‌ی جنسی این احتمال وجود دارد که دوباره شما به این عفونت آلوده شوید. پس به تعویق انداختن برقراری مجدد رابطه‌ جنسی تا زمان بهبود کامل از دوباره به جریان انداختن این چرخه جلوگیری خواهد کرد.

  پنیرک در واژن نشانه چیست

  اگر بار اول است که به عفونت قارچی واژن مبتلا می‌شوید، پزشک برای مدت کوتاهی داروهای ضد قارچ را برای شما تجویز خواهد کرد. این داروها ظرف چهار روز تا یک هفته باید علائم بیماری را از بین ببرند.

  بسیاری از داروهای ضد قارچی پایه‌ روغنی دارند و روغن می‌تواند لاتکس و پلی ایزوپرین (polyisoprene) تشکیل دهنده‌ی کاندوم‌ها را تخریب کنند. اگر از کاندوم برای جلوگیری از بارداری و یا عدم ابتلا به بیماری‌های مقاربتی استفاده می‌کنید، در هنگام مصرف این داروها خود و شریک جنسی خود را در معرض آسیب قرار داده‌اید. 

  اگر از طب جایگزین (alternative treatments) برای درمان عفونت قارچی واژن استفاده می‌کنید، باید توجه داشته باشید که احتمالاً روند درمان تا چندین هفته ادامه خواهد داشت. برخی از زنان مبتلا گمان می‌کنند که مشکل حل شده، ولی مشکل دوباره و این بار به شکل بدتری خود را نشان خواهد داد. این دسته از عفونت‌های قارچی واژن برای درمان نیاز به مصرف آنتی بیوتیک حداقل در یک دوره‌ی 6 ماهه را دارند.

  اگر بار اول است که به عفونت قارچی واژن مبتلا شده‌اید، حتماً به پزشک مراجعه کنید تا پزشک بتواند به درستی مشکل شما را تشخیص دهد. برخی از علائم این عارضه با دیگر انواع عفونت‌های واژن مشابه است. 

  پزشک احتمالاً برخی از داروهای ضد قارچ مانند میکونازول (miconazole)، باتکونازول (butoconazole) و ترکونازول (terconazole) را تجویز خواهد کرد. بسیاری از این کرم‌ها برای درمان عفونت قارچی واژن موثر خواهند بود. اگر بعد از استفاده از این داروها، هنوز علائم بیماری وجود داشته باشند، پزشک معالج راه‌های دیگر درمانی را امتحان خواهد کرد.

  در هنگام ابتلا به عفونت قارچی واژن اگر هر کدام از علائم زیر را مشاهده کردید، هر چه سریع‌تر با پزشک خود مشورت کنید.

  زن باردار بیش‌تر از سایر افراد در برابر برخی عفونت‌ها آسیب‌پذیر است و در صورت عدم درمان عفونت احتمال بروز مشکلات جدی در آن بسیار بیش‌تر از سایرین است. در ادامه این مقاله به معرفی انواع عفونت واژن در بارداری و علائم آن خواهیم پرداخت. هر زن بارداری که به عفونت، حتی خفیف مبتلا می‌شود باید برای معالجه‌ی آن به پزشک معالج مراجعه کند.

  برخی از انواع معمول عفونت‌ واژن در بارداری شامل این موارد هستند:

  خارش ناحیه‌ی اطراف واژن یکی از علائم معمول عفونت‌های قارچی به حساب می‌آید. عفونت قارچی واژن توسط قارچی به نام کاندیدا (Candida) ایجاد می‌شود. عفونت قارچی واژن در دوران بارداری بیش‌تر از سایر مواقع بروز می‌کند، چرا که در این دوران فعالیت سیستم ایمنی فرد تغییر کرده، سطح استروژن تولیدی بیش‌تر شده و تولید گلیکوژن افزایش پیدا می‌کند.

  بر اساس گزارشی که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد، بیست درصد زنان دارای عفونت قارچی توسط قارچ کاندیدا هستند که این آمار ۳۰ درصد زنان باردار را شامل می‌شود. شانس ابتلای زنان باردار به عفونت‌های قارچی در سه ماهه‌ی دوم و سوم بارداری بیش‌تر خواهد بود.

  علائم معمول عفونت‌های قارچی واژن عبارتند از:

  برای درمان عفونت‌های قارچی واژن دارو تجویز می‌شود، برخی از این داروها هم به صورت آزاد از داروخانه قابل تهیه هستند. اگر فرد باردار باشد اما بدون مشورت پزشک نباید این داروها را مصرف کند.

  برخی دیگر از عفونت‌های واژن مانند کلامیدیا و عفونت‌های باکتریایی واژن دارای علائم مشابه با عفونت‌های قارچی واژن هستند، بنابراین لازم است که قبل از شروع فرایند درمان این عارضه به دقت و درستی تشخیص داده شود.

  عفونت باکتری واژن از نوع واژینوز باکتریایی(Bacterial vaginosis (BV))  از جمله قابل درمان‌ترین عفونت‌ها هستند.

  علائم عفونت باکتریایی:

  واژینوز باکتریایی اگر درمان نشود، منجر به زایمان زودرس، نوزاد نارس و نوزاد متولد شده با وزن کم خواهد شد.

  استرپتوکوک گروه B کمابیش در بدن در ناحیه‌ی واژن و روده‌ی بزرگ وجود دارند. این گروه از باکتری‌ها معمولاً باعث ایجاد عفونت و یا بروز علائم خاصی نخواهند شد. با این همه زنانی که حامل این گروه از باکتری‌ها باشند به راحتی می‌توانند آن را به کودک منتقل کنند. یک تا دو درصد این احتمال انتقال وجود دارد. در موارد غیر معمول باکتری‌های استرپتوکوک گروه B برای نوزاد کشنده خواهند بود.

  برای درمان این عفونت آنتی بیوتیک به بدن فرد تزریق می‌شود و این مسئله شانس انتقال باکتری را به کودک کاهش خواهد داد.

  به دلایل مختلف بروز عفونت در رحم می‌تواند آسیب‌رسان باشد. عفونت‌های رحمی می‌تواند به جفت آسیب زده، در رشد جنین اختلال ایجاد کرده، باعث بروز زایمان زود رس شده و یا در نهایت منجر به تولد نوزادی با مشکلات مادرزادی شود.

  عفونت‌های رحمی در طول بارداری روند زایمان را سخت و خطرناک می‌کنند و در برخی از موارد نوزاد دچار نقص عضو و یا دیگر مشکلات تهدید کننده‌ی حیات خواهد بود.

  عفونت‌های رحمی زمانی پدیدار می‌شوند که یک باکتری از واژن به سمت رحم حرکت کند. اگر عفونت‌های باکتریایی درمان نشود‌ در نهایت خطر ابتلا به عفونت‌های رحمی نیز افزایش پیدا می‌کند‌. اگر فرایند زایمان طولانی شود، دیواره‌ی رحم آسیب دیده و احتمال بروز عفونت باکتریایی افزایش خواهد یافت.

  برای درمان عفونت‌های رحمی نیاز به مصرف آنتی بیوتیک وجود دارد، در مواردی هم فرد مبتلا باید در بیمارستان بستری شود. اگر تب در جریان زایمان ایجاد شود، پزشک یا ماما به دقت جنین را تحت نظر خواهد گرفت. اگر مشکل فرد وخیم باشد پزشک عمل سزارین را انجام خواهد داد.

  بارداری منجر به ایجاد تغییرات زیادی در بدن زنان خواهد شد، از طرفی مقاومت بدن زنان باردار در مواجهه با عوامل ایجادکننده‌ی عفونت کم‌تر از سایر افراد است و این افراد در مواجهه با عفونت بسیار آسیب‌پذیر هستند.

  برای مثال تغییرات پوستی وابسته به هورمون باعث ایجاد عارضه‌هایی هم‌چون اگزما (eczema) یا خشکی بیش از حد پوست خواهد شد. اگر ترک‌های پوستی باز شده و خونریزی کنند عفونت شدید پوستی ،سلولیت اتفاق خواهد افتاد. یکی از اختلالات نادر پوستی سندروم شیرین (Sweet’s syndrome) است که در طول بارداری شایع‌تر از سایر زمان‌هاست. اگر حاملگی در سنین بالا رخ دهد تعداد سلول‌های T خون که مسئول مبارزه با عفونت هستند، تا حد زیادی کاهش پیدا خواهد کرد. 

  برخی دیگر از عفونت‌های بارداری که می‌توانند مشکلات زیادی را ایجاد کنند، عبارتند از:

  اینکه چرا این دسته از عفونت‌ها در طول بارداری خطرات بیش‌تری را ایجاد می‌کنند، به خوبی شناخته شده نیست، ولی شاید تغییرات هورمونی در طول بارداری و یا دیگر تغییرات بدن منجر به تغییر تعداد سلول‌های خونی شود.

  در طول حاملگی گردش خون و نیاز قلب افزایش پیدا می‌کند. این نیاز خود باعث ایجاد مشکلاتی خواهد شد. برای مثال اگر زن باردار به واسطه‌ی آنفولانزا به ذات الریه مبتلا شود، در تنفس دچار مشکل خواهد بود، زیرا که نیاز جنین به قلب و ریه‌ی مادر در اولویت قرار دارد. 

  برخی از داروهایی که برای درمان عفونت‌ها به کار می‌روند، در دوران بارداری بی خطر نیستند. بنابراین زن باردار در صورت نیاز به دارو باید حتماً با پزشک خود مشورت کرده و باقی راه‌های درمانی را هم امتحان کند.

  منابع:

  mayoclinic

  healthline

  medicalnewstoday

  healthline

  mayoclinic

  پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

  دیدگاه

  نام

  ایمیل

  سلام خانم دکتر.من چند روزی میشه درد در ناحیه زیر شکم و کمردرد دارم مانند زمانی هست که پریود هستم.ترشح سفید رنگ دارم که گاهی بوی بد داره.در ضمن iud دارم.این درد از چی میتونه باشه؟عفونته یا ممکنه دستگاهم جابجا شده باشه؟ممنون میشم راهنماییم کنید

  سلام بله بخاطر عفونته
  قرص مترونيدازول ٢٥٠ ميلي گرم هر ٨ ساعت مصرف كنيد تا ٧ روز
  پماد كليندامايسين موضعي هر شب يك اپليكاتور تا ٧ شب

  سلام من ۳۱سالمه متاهلم در ناحیه واژن احساس خارش میکنم کمر درد دارم و پریودم بسیار نامنظمه ترشحات سفید تیکه تیکه ریز و بد بو دارم ینی واژن بوی بد میده چند خال ریز و قرمز در ناحیه شکم و دوتا در ران پام مشاهده کردم جدیدن نمیدونم ارتباطی به رحمم داره یا نه

  سلام شما بايد ١- درمان عفونت قارچيتون رو انحام بدين: كپسول فلوكونازول ١٥٠ ميلي گرم هرسه روز يك عدد تا سه روز و پماد كلوتريمازول هر شب يك اپليماتور تا ١٤ شب
  ٢- واسه نامنظم بودن پريودتون سونوگرافي رحم وتخمدان بديد
  ٣- توسط متخصص زنان براي زخمهاتون بررسي شويد.

  سلام خسته نباشید
  دخترم ۱۹ سالمه
  عفونت دارم ، و دارو مصرف میکنم، دوروزه ناحیع ی واژنم سوزش دارم
  توروخدا راهنمایید طاقت فرساست

  سلام
  چه داروهایی مصرف کردید و چه مدت؟
  علایم خودتون رو بیشتر شرح بدهید

  سلام، وقت بخیر من 23 ساله و مجرد هستم. حدود دو روز پیش دوش گرفتم و بعد از حمام در ناحیه واژن احساس سوزش و خارش کردم. ( قبلا یکبار این اتفاق برام افتاده بود و اهمیت ندادم) طبق توضیحات بالا مشخصات عفونت قارچی برام مشهود هست. ( ترشحات بد بو، پنیری شکل) اما الان بعد از دو روز در ناحیه رحم احساس درد خفیفی دارم و سوزش و خارش قطع شده. ممنون میشم راهنمایی کنین.

  سلام
  قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۱۲ ساعت ۲ عدد
  قرص فلوکونازول هر ۴۸ ساعت یک عدد
  تا ۷ روز مصرف شود

  سلام خانم دکتر وقت بخیر …من چند وقتی هس گاهی دچار خارش میشم البته هنگام رابطه جنسی شدت خارشم زیاد بود و از داخل احساس خارش شدید داشتم البته ترشحاتم بدون بو هس فقط وقتی روی لباس زیرم کمی بمونه زرد رنگ میشه ….ممنون میشم اگه راهنماییم کنید از چه پماد واژینالی استفاده کنم من چون مشکل معده دارم نمیتونم از انتی بیوتیک استفاده کنم

  سلام
  پماد واژینال کلوتریمازول هر شب یک اپلیکاتور
  پماد واژینال تریپل سولفا هر شب یک اپلیکاتور
  قرص فلوکونازول هر ۴۸ ساعت یک عدد (آنتی بیوتیک نیست)
  تا ۱۰ روز مصرف شود

  سلام خانم دکتر خسته نباشید من ۱۶ سالم هست و چند هفته که احساس خارش میکنم و بک هو زیر شکمم درد و میگیرع و باز خوب میشه ترشحاتمم زرد رنگ بود ولی موقعی که پریود شدم و خوب شدم سفید شده ولی خارش و یک کم سوزش موقع ادرار و شکم دردم هنوز هستش و بعضی وقتا کلیه درد میشم به خاطر کرونا هم میترسم برم دکتر میشه لطفا بگین که چیکار کنم؟

  سلام
  قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت
  قرص فلوکونازول هر ۴۸ ساعت یک عدد
  تا ۷ روز مصرف شود

  سلام با توجه به مطالب که نوشته تو این صفحه هم عفونت قارچی هم باکتریایی هست باید چه کنیم

  سلام
  قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت
  پماد واژینال کلوتریمازول هر شب یک اپلیکاتور
  پماد واژینال تریپل سولفا هر شب یک اپلیکاتور
  قرص فلوکونازول هر ۴۸ ساعت یک عدد
  تا ۷ روز مصرف شود

  سلام دکتر خسته نباشید
  عذر میخام میخواستم بدونم که داشتنِ ترشحاته زرد رنگ نشونه ی عفونتیه که از راه مقتربت جنسی به وجود میاد
  من ترشحاته زرد رنگ دارم، اما مجردم و تا ب حال هیچ رابطه ایی نداشتم
  ممکنه این نوع عفونتا واسه ی دختران مجرد پیش بیاد؟!

  سلام
  ممکنه برا مجرد هم به وجود بیاد
  قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت
  قرص فلوکونازول هر ۴۸ ساعت یک عدد
  تا ۷ روز مصرف شود

  با سلام خانم دکتر من مجردم دوساله بعد مصرف ضدبارداری دچار عفونت با رنگ سفید و بی بو و بدون خارش با عِلایم درد بدن شبیه سرماخورگی دارم فقط زمانی ک واژنم ملتهبه هر وقت التهابش میخابه دیگه درد بدن و کرگرفتگی ندارم و موقع پریود کلا علایم برطرف میشه خیلی میترسم چون میگن عفونت قارچی این علایمو نداره شمابگین چیکار کنم ؟

  سلام
  دوست عزیز علایم و شرح حال شما کامل نیست
  جهت بررسی بیشتر از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

  سلام متاهل هستم درد و خارش واژینال در قسمت خارجی واژن دارم چند باری هست ک این اتفاق واسم پیش اومده ممنون میشم کمکم کنین

  سلام
  پماد تریامسینولون ان ان هر ۱۲ ساعت به شکل سطحی و هر شب یک‌اپلیکاتور واژینال
  قرص فلوکونازول هر ۴۸ ساعت یک عدد
  تا ۷ روز مصرف شود

  سلام خسته نباشید.من ترشحاتم زیاده بیشتر وقتها آبکیه بعضی وقتها هم پنیری و زرد رنگ و بدبو خارش و سوزش در ناحیه واژن ندارم ولی بعضی وقتها سوزش ادرار شدید دارم تو دوران شیردهی هم هستم لطفا یه راهکاری برای درمان بهم بدیت خیلی اذیتم

  سلام
  قرص سفیکسیم ۴۰۰ روزی یکی
  پماد واژینال کلوتریمازول هر شب یک اپلیکاتور
  پماد واژینال تریپل سولفا هر شب یک اپلیکاتور
  تا ۷ روز مصرف شود

  سلام خانوم دکتر خسته نباشید
  من چند دوره هست که با خونِ قاعدگیم یک سری ترشحاتِ خاکستری رنگ میبینم ک بوی بدی میده
  به خاطرِ عفونته؟؟
  درمانش چیه؟!
  لطفا کمک کنید برام مقدور نیست ب پزشک مراجعه کنم

  سلام بله
  بايد قرص مترونيدازول ٥٠٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يك عدد تا ٧ روز و پمادكليندامايسين هر شب يك اپليكاتور تا ٧ شب مصرف كنيد

  سلام
  من الان سه ماهه ک سوزش شدید واژن دارم و خیلی هم دکتر رفتم دارو دادن استفاده کردم ولی خوب نشدم و خارش کم و ترشحات بودار دارم واقعا نمیدونم دیگه چیکار کنم اگه میشه راهنمایی کنید

  سلام
  پیشنهاد من اینه شما هرروز روزی ۱۰ دقیقه در آب و سرکه یا آب و جوش شیرین بشینید
  در منزل از دامن بدون لباس زیر استفاده کنید
  در بیرون حتما از لباس زیر نخی و شلوار نخی استفاده کنید
  قرص آزیترومایسین ۲۵۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۶ روز شما
  و قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۱۲ ساعت ۲ عدد همسرتان
  شیاف واژینال نیستاتین هر شب یک عدد
  پماد واژینال کلیندامایسین هر شب یک اپلیکاتور
  قرص فلوکونازول ۱۵۰ هر ۴۸ ساعت یکی شما و یکی همسرتان
  تا یک هفته مصرف کنید
  اگه بهبود نداشتید برای معاینه واژینال و بررسی زخم و عفونت مراجعه به متخصص زنان داشته باشین‌

  سلام خسته نباشید من مجردم و19ساله هستم که تقریبا یکی دو هفته اس که از درد واژن وخارش داخل رحمم اذیت میشم اصلا یه جوری شده که نشستن برام دردآوره وباید هرچند دقیقه یه باردستشویی برم وبا فشار آب قسمت واژن دردش رو آروم کنم دوسه روزپبش از داروخانه قرص سیپروفلوکساسین وپمادکلوتریمازول رو بهم دادولی فایده ایی نداشت یکی دوماه پیش هم همینجوری شدم که دردواژن وخارش شدیدداخل رحم که باعث قرمزی شده بود بودم که الان هم دوباره به سراغم اومده وشروع شده یه جوری شده که شبها نمیتونم از درد وخارش بخوام ممنون میشم راهکار بدین

  قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۱۲ ساعت ۲ عدد
  پماد تریامسینولون ان ان هر ۱۲ ساعت به موضع
  قرص فلوکونازول هر ۴۸ ساعت یک عدد
  تا ۷ روز مصرف شود

  سلام خانوم دکتر خسته نباشید
  عذر میخام من ۱۸ سالمه و مجرد هستم،
  تا حالا رابطه نداشتم (اصلا)
  چند دوره هست ک ترشحاته روزانم هم به رنگِ سفید پنیری و کدر هست و هم گاهی اوقات ب رنگ زرد هستش.
  خیلی کم سوزش و خارش دارم، ولی درد ندارم
  و اینکه میخواستم ی سوال مهم تر بپرسم، من ترشحاتم بعد از خروج از واژن سفید رنگ هستن اما وقتی چن ساعت رو لباسِ زیر میمونن زرد رنگ میشن
  کدوم ملاک هست؟؟ اون ترشحاتی ک از واژن خارج میشه یا اونیکه رو لباس بعد از چند ساعت میبینیم؟!

  سلام
  ترشحات هنگام خروج مهم است.
  قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت
  قرص فلوکونازول هر ۴۸ ساعت یک عدد
  تا ۷ روز مصرف شود

  سلام خانم دكتر
  سلام خانم دكتر
  خدا قوت
  وقتتون بخير باشه
  الهى هميشه سلامت باشيد
  من سه چهار روز قبل يه ترشح صورتى رنگ داشتم
  و ديگه چيزى نديدم دقيقاً در روز بعد پريوديم بود
  فكر كردم از پريوديم جا مونده صورتى شده و كمى متمايل به قهوه اي هست

  از ديشب ترشحات تكرار شده
  همون ترشحات صورتى و يه تيكه كوچكى ترشح قرمز (خون) توش ديدم

  با همه ى اينها من منشى مطب هستم
  و خودم و پزشكم مبتلا به كرونا شديم و يك ماهه (4هفته) شده و در قرنطينه هستيم

  ميخواستم شما بهم راهنمايي كنيد چه دارويى استفاده كنم?

  سلام دوست عزیز
  تشکر
  ذکر نکردید متاهل هستید یا خیر؟
  اگر متاهلید و یا رابطه مشکوک به بارداری داشتید اولین قدم آزمایش بارداری است
  در غیر اینصورت فعلا اقدامی نیاز نیست اگر طول کشید و ادامه دار شد قرص پروژسترون برای ۷ روز بخورید و سپس قطع کنید

  سلام خسته نباشید ببخشید من ۳سال ایودی دارم و الان بعد ۲هفته پریودیم که تموم شده دارم لکه میبینم،دلیلش چی میتونه باشه؟

  سلام
  اولین قدم انجام آزمایش بارداری است

  سلام خانم دکتر من چند وقتی خارش دارم ،البته ترشح زیاد هم دارم که بدون بوهست بعضی موقعها اینقدر ابکی هست که لباس زیرم خیس میشه ،البته خیلی هم بهداشت رو رعایت میکنم.

  سلام
  قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت
  پماد واژینال کلوتریمازول هر شب یک اپلیکاتور
  پماد واژینال کلیندامایسین هر شب یک اپلیکاتور
  قرص فلوکونازول هر ۴۸ ساعت یک عدد
  تا ۷ روز مصرف شود

  سلام ،۲۲ سالمه در ماه اول بارداری هستم و چند وقتی هست سوزش و خارش زیادی دارم و در حین رابطه سوزش و درد ممنون میشم راهکار بدین

  سلام
  از پماد هیدروکورتیزون به صورت موضعی روزی دو بار استفاده کنید

  سلام من تو هفته ۱۸ بارداری هستم از غروب خارش گرفتم
  قبلا هم اینجوری شدم مراجعه کردم عفونت بود شیاف واژینال و… تجویز کردن
  سوالم اینه فردا تعطیله نمیتونم به دکترم مراجعه کنم باید چکار کنم؟

  سلام شياف واژينال كلوتريمازول هر شب يك عدد استفاده كنيد
  اصلا نگران نباشيد قارچ واژينال هست

  سلام من دارای خشکی واژن هستم ودر هنگام رابطه مشکل دارم در هنگام نزدیک شدن پریودم واژنم بو میدهد لطفا راهنمایی کنین

  سلام
  از نرم کننده ها مثل لوبریکانت حین رابطه جنسی استفاده کنید

  سلام ، من دو شبه که تکرر ادرار دارم با سوزش واژن از بیرون و همچنین درد خفیفی در شکم دارم ، چه دارویی باید استفاده کنم، ممنون

  سلام
  از کرم واژینال کلوتریمازول هر شب یک اپلیکاتور تا دو هفته استفاده کنید

  سلام ۳۶ ساله مجرد و باکره هستم.عمل اپاندیس شدم دوماه قبل ک بعدش بهم انتی بیوتیک تاوانکس و داکسی سایکلین ۱۰۰ مصرف کردم.هفته بعد از داکسی سایکاین پریود شدم و روز سوم احساس خارش و بعد از اتمام پریود التهاب و سوزش از داخل و ترشحات نسبتا ابکی سفیدرنگ بدون بود کباعث سوزش و گزیدگی میشد.فلوکونازول ۱۵۰ هر ۷۲ ساعت ۳ عدد مصرف شد ک دیروز اخریش بود.ارشحات کمی خاکستری رنگ زدن هنوز دچار خارش و گزیدگی توسط خود ترشحات در بیرون واژن میشم.به سفکسیم مترونیدارول و سولفامیدها حساسیت دارویی دارم .و بدلیل باکره بودن شیاف و پماد داخلی نمیتونم مصرف کنم.چکنم راهنمایی بفرمایین

  سلام
  از پماد واژینال دالاواگ سی می توانید به صورت سطحی استفاده کنید

  سلام
  من باردار هستم و طبق توضیحات بالا عفونت قارچی دارم البته قبلا هم داشتم ولی تقریبا خوب شده بودم . الان درد در واژن ، خارش کم، ترشحات پنیری ، لکه بینی خیلی جزئی داشتم، میخواستم بدونم باید چی مصرف کنم. در زمینه بهداشت هم خیلی مراقبت میکنم مرتب خودم را خشک نگه میدارم

  سلام
  پماد واژینال کلوتریمازول هر شب یک اپلیکاتور تا دو هفته
  دو عدد کپسول فلوکونازول ۱۵۰ بدین صورت که هر ۷۲ ساعت یک عدد میل کنید
  پماد تریامسینولون ان ان روزی دو بار موضعی استفاده کنید

  سلام ، من ۲۰ سالمه و مجردم
  خیلی وقته کنارهای واژنم از داخل انگار یه چیز سفیدی چسبیده هر چقدرم که تمیز میکنی خودتو نمیره ، انگار اون چیزای سفید رنگ چسبیدن و نمیرن ، ترشح هم خیلی کم دارم ، درد و سوزش هم ندارم ، قرص فلوکونازول ۱۵۰ هم خوردم اما فایده نداشت ممنون میشم راهنمایی کنید

  سلام
  جهت معاینه واژینال به متخصص زنان مراجعه کنید

  دریافت مطالب آموزشی پزشکی هر هفته در ایمیل شما

  ارزشمندترین مطالب برای شما ارسال خواهد شد.

  مجله اینترنتی دکتردکتر از دی ۱۳۹۶ در راستای ارتقای فرهنگ سلامت ایرانیان فعالیت خود را آغاز کرد. به‌وجود آوردن بستری قابل اعتماد و کامل از اطلاعات پزشکی با استفاده از آخرین دانش روز دنیا از مهم‎‌ترین اهداف مجله است.

  در حال حاضر فعالیت مجله اینترنتی دکتردکتر، بر معرفی بیماری‌ها و علائم آن‌ها، معرفی مراکز درمانی و تجهیزات پزشکی متمرکز است.

  پرسش و پاسخ پزشکی از شاخص‌ترین امکانات مجله اینترنتی دکتردکتر است. سوال‌ها و دغدغه‌های پزشکی شما در این بخش توسط تیم پزشکی مجله پاسخ داده خواهند شد؛ شما همچنین می‌توانید تجربه‌های خود را از انتخاب پزشک تا راه‌های درمان در بخش پرسش و پاسخ با سایر مخاطبان به اشتراک بگذارید.

  تماس اورژانسی با پزشک

  نوبت‌دهی اینترنتی پزشکان

  پنیرک در واژن نشانه چیست
  پنیرک در واژن نشانه چیست
  0

  دوره مقدماتی php

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *