شرایط نگهداری درخت بید مجنون

دوره مقدماتی php
شرایط نگهداری درخت بید مجنون
شرایط نگهداری درخت بید مجنون

بید مجنون از جمله درختان زینتی و محبوب در ایرانی می باشد، که در مناطق مختلف ایران بسیار یافت می شود. در این مطب به نحوه کاشت بید مجنون و روش پرورش آن خواهیم پرداخت، تا پایان همراه ما باشید.

کاشت بید مجنون در محوطه ساختمان ها، پارک ها و باغ ها بسیار زیباست. شاخه های آویز این درخت نمایی بسیار دیدنی به محوطه می بخشد. برای کاشت و پرورش این درخت کافی است به نکات نوشته شده در این مطلب توجه کنید.

درخت بید مجنون از دیرباز مورد توجه طبیعت دوستان و عاشقان بوده است. نام لاتین این درخت زیبا Weeping willow است که از خانواده Salicaceae می باشد. این درخت دارای شاخه هایی به رنگ قهوه ایی روشن یا قهوه ایی مایل به زرد می باشد. برگ های آن تا حدودی کشیده بوده و شاخه های آن به سمت پایین حالت افتادگی دارد. این افتادگی و زیبایی درخت آن را به بید مجنون معروف ساخته است .

این گیاه زیبا در شمال کشور چین و همچنین در بین النهرین (دجله و فرات) و راه ابریشم دیده شده است. اصالت این درخت به کشور چین باز می گردد.

شرایط نگهداری درخت بید مجنون

دوره مقدماتی php

این درخت زیبا در انواع خاک ها به خوبی توانایی رشد دارد. و مشکلی از این نظر وجود ندارد.

در شرایط دمایی مناسب که نه زیاد سرد باشد و نه زیاد گرم. این درخت به سرما حساس بوده و ممکن از در زمستان های بسیار سرد بدنه ی آن ترک خورده و گیاه از بین برود. این درخت اگر در سایه کشت شود و نور خورشید کمی به آن برسد باعث کشیده تر شدن برگ ها، افزایش فاصله بین آن ها می شود. احتمال بیماری های قارچی در این حالت بسیار بالا است. کاشت بید مجنون در محل هایی که نور گیر می باشد درای بهترین نتیجه است.

درخت بید مجنون بسیار آب دوست می باشد. هرچه میزان آبیاری و آبدهی آن بالا باشد رشد درخت نیز متناسب با آن افزایش پیدا می کند. این درخت دارای ریشه های عمیقی است که همین امر باعث دوام آوردن درخت در خشک سالی های کوتاه می شود.

در آبیاری باید توجه داشت که در ابتدای کاشت بید مجنون باید ابیاری به صورت عمقی باشد تا ریشه در امتداد عمق خاک رشد یابند.

هرس کردن بید مجنون در کاشت بید مجنون و نگه داری از آن و چگونگی بالا روندگی درخت بسیار موثر است. بهترین زمان برای هرس کردن درخت در فصل پاییز می باشد. نحوه هرس کردن اینگونه است که شاخه هایی که روی زمین افتاده است را کوتاه نمایید و همچنین  سر شاخه ها به صورت نا منظم بریده شوند.

کاشت بید مجنون از دو راه ممکن است :

برای قلمه زدن و کاشت بید مجنون باید یا شاخه هایی که نرم و سبز هستند که در اوایل بهار می رویند یا از شاخه های رسیده که در اواخر پاییز و زمستان موجود است استفاده شود.

برای قلمه زدن به روش زیر عمل می کنیم :

ابتدا قلمه را از درخت جدا نموده و سپس تمام جوانه های آن ارا جدا کرده و فقط یک عدد از آن ها را نگه می داریم. این قلمه ها تقریبا به صورت افقی کاشت می شوند . به این صورت که سعی می شود تمام قلمه زیر خاک قرار گیرد  مقدار کمی از آن بیرون خاک باشد. آبیاری این قلمه ها بسیار مهم است و باید شدت آبیاری نسبت به خود درخت بیشتر باشد.

یک راه دیگر برای کاشت بید مجنون پیوند زدن آن با درخت بید معمولی (بید مشک) می باشد. این راه تکثیر به نسبت قلمه زدن بیشتر پیشنهاد می گردد زیرا فرم زیبا تری پیدا می کند.

برای پیوند زدن به صورت زیر عمل می کنیم :

ابتدا قلمه هایی از خود درخت بید معمولی به روش قلمه زدن تهیه شود، سپس قلمه را نیز به همان روش کاشته و صبر می کنیم تا بید معمولی تا ارتفاع حدودا ۲ متر رشد کند. زمان پیوند زدن بید مجنون با بید معمولی در این ارتفاع است که این پیوند باید به صورت پوستی یا T شکل باشد.

بیماری های درخت بید مجنون

این درخت ممکن است دچار بیماری های گوناگونی شود که در ادامه به آن می پردازیم :

انواع بیماری ها:

هر گیاهی در طول زندگی خود ممکن است دچار برخی بیماری ها و آفات شود. برای جلو گیری از این مشکلات بهتر است درباره ی بیماری های درخت و یا گیاه مورد نظر اطلاعاتی داشته باشید.

این بیماری توسط باکتری به وجود می آبد که در اکثر گیاهان ممکن است رشد یابد. این بیماری زائده هایی در سطح بدنه بید مجنون ایجاد می کند.

این بیماری توسط قارچ اینجاد می شود. این قارچ در سطح بدنه درخت لکه هایی ایجاد می کند که البته کشنده نیست.

این بیماری لکه های سیاه برجسته روی تنه ی بید مجنون ایجاد می کند.

این بیماری توسط قارچ ایجاد می شود و ابتدا از برگ های کوچک شروع کرده و سپس به شاخه ها می رسد و باعث ایجاد کپک می شود .

این بیماری نوعی پوسیدگی در ریشه می باشد. که ممکن است درخت را به راحتی از پا در بیاورد.

شرایط نگهداری درخت بید مجنون

درخت بید مجنون همانند سایر درختان زینتی از طرفداران زیادی برخوردار است. شاخه های آویز آن زیبایی اش را دو چندان کرده. و مردم را به نشستن زیر سایه شاخه هایش فرا میخواند. از کاشت این درخت زیبا در محوطه هایتان لذت ببرید.


می 17, 2019 در 1:20 ب.ظ


سلام‌درخت‌بید‌مجنون‌دم‌در‌حیات‌تو‌کوچه‌کاشتم‌دوسالی‌هست‌امسال‌اولش‌خوب‌سرسبز‌بود‌بعدش‌برگهاش‌زرد‌شده‌وشروع‌کردن‌به‌ریزش‌جوابی‌از‌این‌سایت‌شما‌دریافت‌نکردم‌دراین‌مورد‌لطفا‌کمکم‌کنید‌حیف‌این‌درخت‌خشک‌بشه‌ممنون‌از‌سایت‌عالیتون‌


پاسخ دادن


نوامبر 26, 2019 در 3:23 ب.ظ


زرد شدن برگ های بید مجنون علت های متفاوتی داره و باید علت رو پیدا کنید تا راه درمان رو پیدا کرد. محتصرا چندتا از علت ها رو ذکر می کنیم :
.۱ وجود نخاله های ساختمانی در خاک
۲٫ وجود درخت اکالیپتوس در نزدیکی بید ( ریشه های اکالیپتوس به ریشه ی بید حمله میکنند.)
۳٫ آبیاری کمتر از حد انتظار گیاه و یا آبیاری بیش از اندازه
۴٫ تغذیه نکردن خاک
با تشکر از نظر شما


پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • عکس قرانی پروفایل
 • دیدگاه

  وب‌ سایت

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

  ورود


  نام کاربری یا نشانی ایمیل


  رمز عبور

  شرایط نگهداری درخت بید مجنون

  مرا به خاطر بسپار


  معرفی و نگهداری درخت بید مجنون : یکی از درختان زیبا با نیاز آبی نسبتا زیاد که برای پارکها، حیاط بسیار مناسب می باشد، توجه داشته باشید که درخت بید مجنون مثمر نیست و فقط جنبه تزئینی داره ولی در عوض شاخه های آبشاری  زیبای اون میتونه زیبایی خاصی به محل زندگی و باغچه شما بده، ما در این مطلب قصد داریم نحوه نگهداری و همچنین تکثیر و کاشت بید مجنون روب هش ما آموزش بدیم پس با ما همراه باشید و هر آنچه برای نگهداری این درخت نیاز دارید رو فرا بگیرید.

  نام علمی این گیاه Salix babylonica می باشد و از خانواده Salicaceae (سالیکاسها) به حساب میاد و بومی مناطق شمالی و غربی چین می باشد (خیلی شبیه اونا نیست؟ :)) ولی در در کنار رود دجله و فرات و همچنین بابل (باستانی) هم دیده شده است. گستره این گیاه رو میشه در امتداد جاده ابریشم از جنوب غربی آسیا و اروپا هم مشاهده کرد.

  بسیاری این درخت رو شبیه اکالیپتوس میداند با این تفاوت که رشد شاخه و برگها اون به شکل کمانی می باشد، این درخت در زمستان برگ‌هایش می ریزد، در خاک مرطوب و سرد رشد کرده و بیشتر در نیم‌کره شمالی یافت می‌شود.

  بید مجنون درختی برگ ریز در اندازه متوسط ​​تا بزرگ است که در طول رشد خود به ارتفاع ۲۰ تا ۲۵ متر بلندی میتواند برسد. درختی با رشد سریع  و دارای طول عمر کوتاه، بین ۴۰ تا ۷۵ سال است. این درخت در بهار شروع به گلدهی میکند که این گلها فاقد ارزش زینتی هستند.

  شاخه های آن قهوه ای مایل به زرد ، با جوانه های کوچک هستند. برگ ها متناوب ، مارپیچ ، مرتب و باریک به رنگ سبز روشن به طول ۴ تا ۱۶ سانتی متر و عرض ۵ تا ۲ سانتی با حاشیه دندانه دندانه ریز و نوک تیز میباشند و در پاییز به رنگ زرد طلایی در می آیند. گل های آن در اوایل بهار میرویند.

  شرایط نگهداری درخت بید مجنون

  بید مجنون به علت زیبایی و سایه انداز بودن کاربرد فراوانی در فضای سبز دارد. کاشت در چمن کاریها، حاشیه آبنماها، باغهای صخره ای و پارکها از کاربرد های آن در فضای سبز است.

  آیا میدانسید از بید مجنون میشه هورمون ریشه زایی ساخت؟

  اگر بخواهیم به شکل خلاصه نیازهای این درخت رو بیان کنیم باید گفت که به نور زیاد و مستقیم آفتاب، آبیاری متوسط به بالا (عاشق رطوبت هست) برای رشد دمای حدود 18 الی 25 درجه سانتی گراد و هرس منظم نیاز دارد که در ادامه تمامی موارد رو به شکل کامل مورد بررسی قرار میدهیم.

  برای اینکه  درختی سرحال و شاداب داشته باشید سعی کنید در 3 الی 4 سال اول کاشت آن اقدام به آبیاری خوب و منظم کنید تا پس از رفتن ریشه ها به اعماق زمین در صورت کم شدن آبیاری درخت دچار مشکل آبیاری نشود ولی توجه داشته باشید که این درخت رطوبت رو دوست داره ولی نه اینکه زمین را باتلاقی کنید چون موجب ریز برگها اون و در نهایت مرگ گیاه خواهد شد.

  همانند سایر درخت ها این درخت نیز به نور زیاد و مستقیم برای رشد و گلدهی نیاز دارد پس سعی کنید محلی رو برای کاشت انتخاب کنید که حداقل روزانه 6 ایل 8 ساعت نور مستقیم به درخت بتابد. اگر شما در درخت خود رنگ پریدگی برگها و یا زیاد شدن فاصله بین برگها رو مشاهده کردید بدونید که نیاز نوری رو به خوبی رعایت نکردید.

  این گیاه به دمای حدود -17 درجه سانتی گراد بسیار مقاوم میباشد پس میتونید در مناطق سردسیری هم اقدام به کاشت اون کنید ولی توان مقاومت تا دمای حدود 40 درجه سانتی گراد را نیز دارد ولی در این وضعیت باید میزان آبیاری رو بالا ببرید تا درخت شما دچار مشکلات ناشی از کم آبی نشود. ولی توجه کنید که سرمای هوا باعث ایجاد شکاف در تنه درخت خواهد شد پس بهتره در فصل های سرد سال با نایلون تنه پایینی رو بپوشانید.

  در هر خاکی به راحتی میتونید اون رو پرورش بدید و نیاز به تغذیه خاصی هم ندارد ولی اگر از کود حیوانی استفاده کنید نتیجه بهتری برای رشد و گلدهی درخت بید مجنون خواهید داشت.

  اگر دوست دارید که درخت شما شکل و زیبایی خودش رو به مرور حفظ کنه حتما هرس سالانه رو در اولویت کارهای خود قرار بدید، برخی میگونید که تا گیاه جوان هست نباید هرس کنید این زمانی درست است که شما نیاز به شکلدهی نداشته باشید ولی اگر دوست دارید فرم خاصی به درخت خود دهید باید از همان ابتدا هرس را انجام دهید.

  زمان هرس پاییز و یا قبل از شروع جوانه زنی در پایان زمستان می باشد؛ توجه داشه باشید که در هر نوبت هرس بیشتر از 30 درصد از شاخه ها را هرس نکیند.

  این درخت رو میشه به 2 روش تکثیر نمود یکی استفاده از قلمه و دیگری پیوند زدن با درخت بید (بید مشک) :

  برای قلم زدن باید شاخه های جوان رو که همین امسال رشد کرده اند رو از درخت جدا کنید (شاخه هایی که در فصل بهار رشد کرده اند رو در فصل پاییز یا اواخر زمستان) پس از جدا کردن قلمه تمام جوانه ها رو از قلمه جدا کنید و فقط یک جوانه بر روی اون باقی بماند و سپس قلمه ها را در خاکی سبک با رطوبت بالا بکارید (برای این کار میتونید به گلدان هم منتقل کنید). پس از ریشه زدن درخت را تا بهار سال بعد جابجا نکنید و یا میتویند از ابتدا به محلی که دوست دارید بکارید منتقل کنید.

  یکی از بهترین راهای تکثیر بید مجنون که هم کیفیت و هم فرم بهتری به درخت شما میده پیوند زدن با بید می باشد برای این کار ابتدا قلمه هایی از درخت بید معمولی بزنید و سپس قلمه را پرورش بدید تا گیاه به حدود 2 متر برسد سپس از بید مجنون قلمه گرفته و به شکل T با بید معمولی پیوند بزنید.

  گیاهی حشره خیز و آفت دوست هست و بیماری های چون لاروهای بید، شپشک، کنه تار عنکبوت، شته به این گیاه حمله خواهند کرد ولی درخت مقاومی میباشد و شما میتوانید با استفاده از سم های حشره کش آنها را از بین ببرید. برای کنه و شته از لیندین یا مالاتیون استفاده کنید.

  سایر بیماری های میشه به پوسیدگی ریشه (Root Rot ریشه های نزدیک به تنه ی درخت شروع به پوسیدگی می کند) که کم کم باعث افتادن درخت میشود، Willow Scab این بیماری نوعی قارچ است که از به برگها میپسبد و موجب میشود که قسمت های زیرین برگها به رنگ سبز زیتونی تبدیل شوند،زنگ سفید که موجب به وجود آمدن لکه های نارنجی در پشت برگها میشه، Physalospora Miyabeana هم نوعی قارچ است که تنه درخت رو درگیر میکنه،انتراکنوز هم نوعی قارچ است که باعث زرد شدن و ریزش برگها میشود و در نهایت قانقاریا یا قیری شدن یا Tar Disease باعث ایجاد لکه های سیاه و قهوه ای روی برگها خواهد شد.

  بهترین روش های تکثیر درخت کاج 

  5 دلیل برای کاشت درخت در فصل زمستان

  آبیاری درختان باید بر چه اساسی باشد؟

  سلام .من یک درخت بید دارم که ۱۰روزی هست که تمام برگهیش زرد شده همش ریخته و پوسته پوسته شده تنش وداره خم میشه .راه کارش چیست .ایا دوباره میشه زندش کرد .ودر اخر وقتی پوست مکنی زیرش پر از لکه لکه های سیاه شده

  سلام باید سم پاشی کنید با قارچ کش

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  وب‌سایت

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

  شرایط نگهداری درخت بید مجنون

  تمامی حقوق محفوظ است . در گل من و تو ما با ♥ برای شما

  طرز تهیه چای ماسالا بنگلادشی

  طرز تهیه چای ماسالا

  طرز تهیه چای زیره

  گیاهان دارویی در استان لرستان

  09358504040

  شرایط نگهداری درخت بید مجنون

  درخت بید مجنون به زبان لاتین با نام Weeping willow  و با نام علمی Salix babylonica شناخته شده است.

  این درخت گونه ای برگریز از بید و ازخانواده Salicaceae (سالیکاسها) و متعلق به نواحی خشک شمال چین است؛ اما این نوع گیاه از امتداد جاده ابریشم به سمت جنوب غربی آسیا اروپا نیز را یافت.

  این درخت به دلیل اینکه از شاخه های سر به زیر تشکیل شده به درخت بید مجنون معروف است.

  درخت بید درختی در اندازه های متوسط تا بزرگ است و سرعت رشد بالایی دارد که طول آن در زمان رشد به ارتفاع 20 تا 25 سانتی متر می رسد اما متاسفانه فقط بین 40 تا 75 سال عمر می کند.

  درخت بید مجنون دو پایه است به این معنا که دو پایه نر و ماده آن از هم جدا است و برای تشکیل گل باید این دو پایه به هم نزدیک باشند.

  در صورتی که بهم نزدیک شوند گل های سنبله مانندی در فصل بهار بر روی درخت نمایان می شود.

  تنه ی این درخت از چوب نرم و سبکی تشکیل شده و رنگ آن قهوه ای مایل به زرد است.

  جالب است که برگ های متنوعی دارد از جمله برگ های متناوب، مارپیچ، مرتب و باریک که طول آن ها 4 تا 16 سانتی متر و عرض 5 تا 2 سانتی دارد.

  این برگ ها حاشیه ی دندانه دندانه ریز و نوک تیز هستند و در پاییز به رنگ زرد طلایی در می آیند.

  گل های آن در اوایل بهار میرویند ولی پوشش و میوه ندارند.

  درخت بید مجنون

  این درخت شبیه درخت اکالیپتوس است با این تفاوت که برگ های کوچک تر با بافتی نرم تر دارد و رنگ آن سبز روشن است. و حالت رشدی آن به صورت شاخه های کمانی و آویزان است.

  برای کاشت این درخت می توان از دو روش قلمه و پیوند زدن استفاده کرد.

  برای قلمه زدن دو نوع قلمه دارد قلمه سبز یا قلمه چوب نرم که بهار و تابستان موجود است و قلمه چوب رسیده یا قلمه سخت که در اواخر پاییز و اوایل زمستان پیدا می شود.

  از هر دو قلمه باید برگ ها و جوانه هایش را حذف کرده و تنها یک جوانه باقی بماند.

  کشت این جوانه به صورت افقی است به روشی که بیشتر آن در خاک و مقدار بخش کوچکی از خاک بیرون بماند.

  همینطور باید دقت داشته باشید به آبیاری زیادی نیاز دارد.

  روش پیوند زدن به دلیل شکل ظاهری بسیار زیبا نسبت به قلمه زدن مناسب تر و معمول تر است.

  در این روش از بید معمولی 20 سانتی متر همانند قلمه در خاک میکارند و بعد از یک سال به روی همان شاخه در ارتفاع 2 متری پیوند می زنند که به صورت پیوند پوستی یا همان پیوند T در می آید.

  بذر درخت

  برای این درخت می توان از خاک های متفاوتی استفاده کرد اما بهتر از ابتدا خاک را با کود پوسیده گاوی مخلوط کرد.

  اگر در هنگام کاشت خاک را به خوبی با کود دامی پوسیده مخلوط کرده باشید دیگر کود دهی گیاه آنچنان ضرورتی ندارد.

  درخت بید مجنون

  برای گیاهان بزرگ تر و بهتر؛ باید هر سال یکبار یا هر دو سال یکبار در آغاز فصل بهار کود دامی به ضخامت 5 تا 10 سانتی متر را در اطراف خاک گیاه پخش کرد و با خاک تا عمق 20 تا 30 سانتی متر مخلوط کرد.

  همچنین می توان از کود شیمیایی با نسبت 4-6-10 (همانند کودی با فرمول 8-12-20) در 6 تا 8 هفته بعد از شروع رشد یعنی در واقع اواسط فصل بهار استفاده کرد.

  شرایط نگهداری درخت بید مجنون

  این کود برای درختان جوان 1 تا 2 سال مناسب است و برای درختان بزرگ تر 2 سال بهتر از فرمول 10-10-5 یا 10-10-10 استفاده کرد.

  شایان ذکر است که این درخت رطوبت را دوست دارد اما قابلیت این را دارد که تا حدودی خشکی را تحمل کند.

  برای درختان بید چند ساله که ریشه ای عمیق و گسترده ای دارند، می توانند نیاز آبی خود را از اعماق زمین برطرف کنند.

  اما باید توجه داشت که خشکی و گرمای طولانی باعث سوختن برگ ها نیز می شود.

  برای درختان جوان بهتر است 3 تا 4 سال خوب آبیاری عمقی شود تا ریشه ی آن به سمت اعماق حرکت کند.

  درخت بید مجنون به نور زیادی احتیاج دارد و  حداقل باید 6 تا 8 ساعت در مقایل تابش مستقیم آفتاب قرار داشته باشد.

  در غیر این صورت نور کم باعث رنگ پریدگی برگ ها، و زیاد شدن فاصله ی بین آن ها و همچنین شیوع بیماری قارچی می شود.

  برای مطالعه مقاله معرفی گونه های مهم بید می توانید از این لینک استفاده نمایید.

  درخت بید مجنون

  درختان بید مجنون به سرمای زمستان بیشتر از گرما تابستان حساس هستند تا حدی که فقط می توانند در دمای 17- درجه زنده بمانند.

 • ایا روغن خراطین برای صورت خوبه
 • سرمای بیش از حد باعث ایجاد شکاف هایی عمودی بر روی تنه اصلی می شود.

  اما می توان این درختان را در مکان هایی که زمستانش سرد تر از 4- درجه نمی شود نگهداری کرد در صورتی که خوب آبیاری شود.

  این درختان تا زمانی که جوان هستند نیازی به هرس ندارند اما باید این درخت را طوری پرورش داد که تنها یه تنه ی اصلی داشته باشد تا جلوه پیدا کند.

  پس اگر متوجه رشد 2 یا 3 شاخه اصلی دیگر شدید، آن شاخه اصلی را که در مرکز گیاه قرار دارد نگهدارید و دیگر شاخه ها را حذف کنید.

  در مورد درختان بزرگتر اگر مکان کافی در اختیار است فقط برای حذف شاخه های آسیب دیده یا آفت زده هرس ضرورت پیدا می کند.

  در صورتی که فضا نسبت به درخت کوچک است برای جلوگیری از تداخل ساقه ها با گیاهان دیگر بهتر در اواخر زمستان تا اوایل بهار برخی از ساقه ها را قطع کرد.

  دقت داشته باشد هرس نباید بیش از 30 درصد حجم کل ساخسار صورت گیرد.

  برای مطالعه مقاله با درخت بید فری آشنا شویم می توانید از این لینک استفاده نمایید.

  درخت بید مجنون

  آفات این گیاه لاور های بید، شته، شپشک و کنه تار عنکبوت به شمار می آید.

  شرایط نگهداری درخت بید مجنون

  انواع بیماری های ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  در این نوع بیماری ریشه های نزدیک به تنه ی درخت شروع به پوسیدگی می کند و استحکام و اتصال درخت به زمین به تدریج کاسته می شود. و باعث سقوط درختان بزرگ می شود.

  این بیماری باعث ایجاد لکه های سیاه یا قهوه ای رنگ بر روی برگ ها و همینطور به وجود آمدن نواحی سفید یا سیاه رنگ به روی ساقه یا تنه درخت می شود.

  این بیماری به صورت قارچ از برگ های جوان و بالغ تغذیه می کند این قارچ ها ابتدا به برگ ها متصل می شود و باعث می شود

  در قسمت زیرین برگ ها نواحی سبز زیتونی رنگی شکل گیرد و سپس به شاخه های کوچک می چسبد و شانکر و کپک ایجاد می کند.

  این باکتری در سایر گیاهان نیز تولید بیماری می کند.

  بیماری قارچی انتراکنوز

  موجب زرد شدن و ریزش برگ ها در فصل بهار می شود ولی مجددا برگ های تازه و سالم بر روی درخت ظاهر می شود.

  نوعی قارچ است که شاخه و تنه ی درخت را آلوده کرده و باعث خسارت زیادی می شود.

  بیماری زنگ و سفیدک پودری

  بیماری زنگ باعث ایجاد لکه های نارنجی رنگ در پشت برگ ها و بیماری سفیدک پودری که موجب ظهور لکه های سفید رنگ بر روی برگ ها می شود.

  در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

  سلام
  درخت بید ۳ ساله دارم طول تنه حدود ۳متر و قطر آن ۵سانت است
  اما کل شاخه های آن ریخته وفقط تنه باقی مانده
  باید چکار کنم؟؟؟

  برای فهمیدن اینکه چرا درخت بید شما مشکل دارد باید از شما چند تا سئوال بپرسم لطفا برای شماره 09358504040 در واتس اپ پیغام دهید تا بتوانیم کمک کنیم

  سلام،حدود یکماه و نیم هست یه درخت بید مجنون کاشتم ،تا دو روز پیش سرسبز و پر از برگ و شاداب بود،اما از سه روز پیش ناگهان تمام برگها زردو خشک شدن و ریختند،خوب که به ساقه درخت نگاه کردم متوجه شدم سوراخهای نسبتا کوچکی تو تنه درخت ایجاد شده،بالا تنه درخت خشکیده ،البته شاخه ها هنوز تر هستند و از پایین درخت هنوز جوانه میزنه و سبز میشه،احساس میکنم که کرم زده،باید چکار کنم تا درخت دوباره سبز و شاداب شود؟

  برای از بین بردن حشرات داخل بدنه بید باید از سم دیازنون استفاده کنید به این صورت که سم را داخل سرنگ ریخته و در جاهایی که بر روی درخت بید سوراخ به وجود آمده تزریق کنید.

  کرم ساقه خور ار بین برده

  متوجه منظور شما نشدم

  سلام خیته نباشید
  درخت بیدمجنون سه ساله داریم که برگ ها و ساقه ی ان زرد یا نیمه خشک شده است،به نظر شما بیماری و درمانش چیه؟
  ممنون

  باید درخت بید مجنون رو از نظر تنه درخت حتما چک کنید تا حشره بر روی بدنه آن نباشد و آبیاری آن هم هر 2 روز یکبار انجام شود.

  علت این بیماری در بید چیست

  کدوم بیماری بید منظورتون است

  سلام.بید مجنون ما یکساله ست ولی برگهاش تابستان شروع به زرد شدن کرد.پشت برگها شته زده بود.سم پاشی کردیم ولی هنوز خیلی سرحال نشده.در ضمن الان که آخر پاییز هست باید چه مقدار آبیاری بشه؟ممنون از راهنماییتون

  از بعد از شروع باران نیازی به آبیاری نیست اگر سال بعد باز هم شته داشت از سم دیازنون استفاده کنید

  سلام..خیلی ممنون از اطلاعاتی که به بنده و دیگر دوستان میدید…فقط نحوه کاشت درخت بید زمانی که میخوایم داخل خاک بکاریم توضیح کاملی داده نشده منضور مثال درخت یک تا۳ساله با ارتفاع یک مترتا۳متر را چندسانت بایدزمین رو کند ریشه درخت چقدر باید درخاک قرار بگیره و قودال به چه شکل باید کنده بشه درزمستان بعدازکاشت بازهم باید آبیاری کنیم ممنون ازشما..

  برای کاشت درخت بید سه ساله گودالی به قطر 1.5 متر و عمق 1 متر بکنید و بعد از قرار دادن درخت با مخلوط خاک نرم سرند شده و ماسه بادی ریشه درخت را بپوشانید و حتما آب دهید تا هوای بین ریشه از بین برود.

  سلام
  روز درختکاری سال گذشته در کرمان بید مجنون در کوچه کاشتم و باخاک باغچه داخل حیاط و کود حیوانی مخلوط کردم.اسفند امسال یک سال از کاشت درخت می گذرد.آیا نیاز هست کود به درخت بدم؟محیط بسیار کمی در اطراف تنه درخت وجود داره و باقی آسفالت هست در صورت نیاز به کود لطفا کود مایع معرفی کنید.با سپاس فراوان از راهنمایی شما.

  لطفا به نهالها بعد از سه سالگی کود بدهید.

  سلام
  میگن درخت بید رو ک توی کوچه جلو درب منزل بکارید ریشه اش زیادی پخش میشه و دور لوله های فاضلاب خانگی می پیچه و شته میگیره . شما توصیه می کنید دم در خونه بکارم این نهال بید رو یا اینکه درخت دیگه ای رو بکارم … اما از بید هم خوشم میاد . لطفا دقیق راهنمایی بفرمایید

  درخت بید احتیاج به آبیاری فراوان دارد ولی من تا بحال در مورد پیچیده شدن دور لوله های فاضلاب نشنیده بودم اگز از دیوار یک متر و نیم میتوانید فاصله دهید و دور تا دور درخت بر روی زمین به شعاع هفتاد و پنج سانت آزاد است حتما بکارید

  سلام نهال بید مجنون دو ساله خریدم نهال فروش سر نهال را با اره برید بعد بمن گفت نهال رشد می کند الان کلا فقط تنه مونده آیا نهال رشد می کند

  خیالتان در مورد درخت بید راحت باشد بدون هیچ مشکلی رشد میکند و زیبا میشود

  سلام من ی بید مجنون رو به تازگی تو حیاط خانه کاشتم چیزی که خیلی نگرانم کرده اینه که شنیدم ریشه هاش ب سیستم فاضلاب آسیب میزنه چون لوله های فاضلاب از زیر درخت رد شده تو عمق دو متری و فاضلاب شهری هم هست ولی میگن ریشه های ریزی داره ک همه جا نفوذ میکنه تا بزرگ نشده ریشه هاش اگه قراره دردسر بشه جابجا اش کنم

  نه بید توانایی شکاند لوله فاضلاب را ندارد.

  سلام من نهال بید امسال گرفتم طولش تقریبا ۴ متره .تودحیاط اومدم بکارم دیدم خاک نیست و زمین چال هست اندازه یم موزاییک و عمق ۵۰ سانت خالی کردن و نهال رو کاشتم و بجای چال خودش خاک ریختم بنظر شما کافیه ؟؟؟

  برای بهتر عمل کردن جا برای ریشه ها احتیاج به 1.5 قطر و ا.5 متر ارتفاع است.

  سلام
  گفته می شود ریشه درخت بید، خیلی پخش می شود و زیر موزائیک می افتد و به زیر ساختمان نفوذ می کند و موزائیک هارا بلند می کند
  آیا این مطلب درست هست؟

  بله ریشه اکثر درخت ها این توانایی را دارند ریشه بید هم می تواند موزاییک را بلند کند

  سلام
  یک بید مجنون تقریبا ١٠ ساله و شاید کمی بیشتر جلوی منزل ما هست تا اواخر پاییز شاداب بود و برگ ها طبیعی ریخته در طول زمستان آبیاری هم شده به صورت ٢ هفته یک بار اما بهار امسال خیچ برگی نداده و تقریبا هر شاخه که دست میزنم خشک است !!! آیا راهی برای برگشت هست یا اینکه کلا خشک شده؟؟ خواهشن کمک کنید برام خیلی مهمه

  درخت بید مجنونی که تنه آن خشک شود راهی برای بازگشت ندارد متاسفانه

  سلام
  خشک شدن بید مجنون را چکونه تشخیص دهیم و آیا راهی برای برگشت هست درخت بالای ١٠ سال عمر دارد و بهار امسال هیچ برگی نزده و هر شاخه دست میزنم کاملا خشکه

  اگر تنه اصلی خشک شده باشد راهی ندارد برای بازگشت

  سلام برایبیماری لکه های قیری چی پیشنهاد میدین، من چند تا درخت بید دارم که پارسال تقریبا۶-۷ تا درخت ده ساله با این سیاه شدن کاملا خشک شدن ،ممنون میشم راهنمایی کنید که تمسال درگیر این نشیم دوباره

  درخت بید مجنون که بیماری لکه های قیری دارد با قارچ کش از بین ببرید

  سلام چند روز نهال بیدمجنون خریدم ولی هنوز تو گلدونه. چون زیر باران بود دیگه بهش آب ندادم فقط یک روز، ولی تمام برگ هاش خشک شده. راه حلی هست درست بشه؟

  باید ببینید تنه نهال بید مجنون خشک شده و یا فقط برگهایش از بین رفته که میتواند برای جابجایی باشد

  سلام قبل از عید امسال یک درخت بید مجنون کاشتم از کسی که درخت رو خریدم گفت خرداد ماه به محل پیوند و تنه درخت گازوییل اسپری کن تا از کرم زده شدن درخت جلو گیری بشه الان نمیدونم این کار رو انجام بدم یا نه خوشحال میشم اگر راهنمایی کنید

  گازوییل که نه ولی می توانید از قارچ کش و چسب باغبانی ترکیب کنید و استفاده کنید اگر به هیچ عنوان به اقلام بالا دسترسی نداشتید آنوقت از گازوییل با دقت بسیار زیاد که به خاک درخت نریزد استفاده کنید

  عرض سلام خدمت شما بنده یه بید مجنون در مغازه ام
  کاشتم ارتفاع این درخت حدود ۶متر و قطر ان ۷ یا ۸ سانت می باشد می خواهم بید فر قرمز و زرد بهش پیوند بزنم لطفا بگید چطوری و چه موقع از سال باید انجام بشه و طریقه پیوند چه طوری بزنم و برای رفع افت از چه سمی و چه طوری بزنم ممنونم از راهنمایی
  بی منت شما استاد محترم .

  زمان پیوند وقتی است که درخت در خواب است به شخصه انتهای زمستان را پیشنهاد میکنم از هیچ سمی استفاده نکنید فقط از چسب پیوند بین دو شکاف استفاده کنید و با چسب کاملا ببندید.

  سلام.درخت بید 2 ساله پیوند خورده ای را خریدم که طول آن 4 متر است
  به تازگی کاشته ام با توجه به هوای داغ یزد
  سر برگ هاش زرد رنگ و حالت سوختگی دارد
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  اگر درخت تازه کاشته شده است زردی بعضی از برگها طبیعی است و بعد از مدتی از بین میرود

  سلام خوبین درخت بید مجنون داشتم که اسفند کاشته بودم. که پیوند روی بید بود.خیلی هم شاداب و خوب رشد میکرد.امروز از صب تا عصر از محل پیوند به بالا تموم برگهاش خشک شد.بلا استثنا همه اش.ولی پایه بید هنوز جوانه هاش سبزن.چی شده؟

  احتمالا درخت بید مجنون شما دچار آفت شده است و از پیوند به بالا از بین رفته است اما می تواند رشد کند و یک درخت بید معمولی شود

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  وب‌ سایت

  راههای ارتباطی با ما

  مقاله های جدید

  طرز تهیه چای ماسالا بنگلادشی

  طرز تهیه چای ماسالا

  طرز تهیه چای زیره

  گیاهان دارویی در استان لرستان

  طرز کاشت دارچین

  محصولات جدید

  محبوب ترین محصولات

  ارسال با پست 72 ساعته

  کلیه کارت های شتاب

  از ساعت 9 تا 17

  فقط 7 روز

  بالای دویست هزار تومان خرید

  (فقط تا وزن 200 گرم)

  poponik Email address:

  شما در حال حاضر دسترسی به اینترنت ندارید.


  کلمه کاربری یا ایمیل *


  گذرواژه *

  لطفا پاسخ را به عدد انگلیسی وارد کنید:


  ورود

  بید مجنون با نام انگلیسی Weeping willow و نام علمی Salix babylonica از خانواده Salicaceae، درختی است خزان کننده و بومی شمال چین. شاخه های آن نرم و به رنگ قهوه ای مایل به زرد است. این درخت شبیه درخت اکالیپتوس می باشد اما برگها آن کوچکتر، بافت آن نرم و رنگ آنها سبز روشن است و همچنین حالت رشدی بید که شاخه ها کمانی است و آویزان ، می توان این دو را از هم تمایز داد. این نوع بید به دلیل فرم شاخه ها که حالت سربه زیر دارد به نام بید مجنون خوانده می شود.

  بید مجنون درختی دوپایه است یعنی پایه نر و ماده جدا بوده و برای تشکیل گل باید این دو بهم نزدیک باشند که اگر این شرایط فراهم گردد، گلها با آرایش سنبله در بهار بر روی درخت ظاهر می گردند.

  درخت بید درختی در اندازه های متوسط تا بزرگ است و سرعت رشد بالایی دارد که طول آن در زمان رشد به ارتفاع 20 تا 25 سانتی متر می رسد اما متاسفانه فقط بین 40 تا 75 سال عمر می کند.

  تنه ی این درخت از چوب نرم و سبکی تشکیل شده و رنگ آن قهوه ای مایل به زرد است. جالب است که بید مجنون برگ های متنوعی دارد از جمله برگ های متناوب، مارپیچ، مرتب و باریک که طول آن ها 4 تا 16 سانتی متر و عرض 5 تا 2 سانتی دارد.این برگ ها حاشیه ی دندانه دندانه ریز و نوک تیز هستند و در پاییز به رنگ زرد طلایی در می آیند. گل های آن در اوایل بهار می رویند ولی پوشش و میوه ندارند.

  شرایط نگهداری درخت بید مجنون

  آبیاری:

  اگرچه این درخت رطوبت دوست است اما می تواند خشکی را تا حدودی تحمل کند. بنابراین درختان بید مجنون چندساله چون سیستم ریشه ای عمیق و گسترده ای یافته اند پس به راحتی می تواند نیاز آبی خود را از اعماق برطرف کنند پس آبیاری برای آنها کمتر صورت می گیرد. البته باید توجه داشت که اگر هوا خیلی گرم شد باید به این مسله توجه داشت که خشکی طولانی باعث سوختگی برگها می گردد. اما درختان جوان بهتر است در ۳-۴سال اول خوب آبیاری شوند تا به خوبی استقرار یابند و البته بهتر است آبیاری عمقی باشد تا ریشه به سمت اعماق حرکت کند.

  خاک:بید مجنون در انواع خاکها به خوبی رشد می کند . برای این درخت می توان از خاک های متفاوتی استفاده کرد اما بهتر از ابتدا خاک را با کود پوسیده گاوی مخلوط کرد.

  اگر در هنگام کاشت خاک را به خوبی با کود دامی پوسیده مخلوط کرده باشید دیگر کود دهی گیاه آنچنان ضرورتی ندارد. برای گیاهان بزرگ تر و بهتر؛ باید هر سال یکبار یا هر دو سال یکبار در آغاز فصل بهار کود دامی به ضخامت 5 تا 10 سانتی متر را در اطراف خاک گیاه پخش کرد و با خاک تا عمق 20 تا 30 سانتی متر مخلوط کرد.

  همچنین می توان از کود شیمیایی با نسبت 4-6-10 (همانندکودی با فرمول 8-12-20) در 6 تا 8 هفته بعد از شروع رشد درخت بید مجنون یعنی در واقع اواسط فصل بهار استفاده کرد. این کود برای درختان جوان 1 تا 2 سال مناسب است و برای درختان بزرگ تر 2 سال بهتر از فرمول 10-10-5 یا 10-10-10 استفاده کرد.

  دما:

  در زمستان اگر سرما خیلی شدید شود باعث ترک خوردن تنه درخت و از بین رفتن گیاه می گردد. در کل درخت بید مجنون به سرمای خیلی زیاد حساس است.

  نور:

  بید مجنون به نور کامل و مستقیم خورشید نیاز دارد و اگر در سایه کشت گردد یا در منطقه ای باشد که نور کم است باعث رنگ پریدگی برگها، باریک شدن و طویل شدن شاخه ها، افزایش فاصله بین برگها و همچنین افزایش خطر بروز بیماریهای قارچی میگردد.

  کشت این گیاه به دو طریق صورت می گیرد .

  قلمه : از این گیاه دو نوع قلمه می توان تهیه نمود؛ قلمه سبز یا قلمه چوب نرم در بهار و تابستان و قلمه چوب رسیده یا قلمه سخت در اواخر پاییز و اوایل زمستان. هر نوع قلمه که تهیه شود باید تمام برگها و جوانه های آن حذف شده و تنها یک جوانه بر روی آن باقی بماند. کشت این قلمه به طور افقی کشت میگردد به طوری که بیشتر قلمه در خاک باشد و فقط بخش کوچکی از آن از خاک بیرون بماند. و نیاز به آبیاری زیادی دارد .

  پیوند زدن : مناسب ترین و معمول ترین روش تکثیر بید مجنون پیوند زدن میباشد چون شکل ظاهری بسیار زیبایی نسبت به قلمه زدن پیدا می کند . برای این کار ابتدا از بید معمولی یا همون بید مشک قلمه های ۲۰ سانتی تهیه کرده و مثل روش بالا قلمه ها را در زمین میکارن سال بعد روی آن شاخه در ارتفاع حدود ۲ متری پیوند میزنند که پیوند به صورت پوستی یا همان پیوند T میباشد .

  هرس کردن بید مجنون در کاشت بید مجنون و نگه داری از آن و چگونگی بالا روندگی درخت بسیار موثر است. بهترین زمان برای هرس کردن درخت در فصل پاییز می باشد. نحوه هرس کردن اینگونه است که شاخه هایی که روی زمین افتاده است را کوتاه نمایید و همچنین سر شاخه ها به صورت نا منظم بریده شوند.

  این درختان تا زمانی که جوان هستند نیازی به هرس ندارند اما باید این درخت را طوری پرورش داد که تنها یه تنه ی اصلی داشته باشد تا جلوه پیدا کند. پس اگر متوجه رشد 2 یا 3 شاخه اصلی دیگر شدید، آن شاخه اصلی را که در مرکز گیاه قرار دارد نگهدارید و دیگر شاخه ها را حذف کنید.

  در مورد درختان بزرگتر اگر مکان کافی در اختیار است فقط برای حذف شاخه های آسیب دیده یا آفت زده هرس ضرورت پیدا می کند. در صورتی که فضا نسبت به درخت کوچک است برای جلوگیری از تداخل ساقه ها با گیاهان دیگر بهتر در اواخر زمستان تا اوایل بهار برخی از ساقه ها را قطع کرد.دقت داشته باشد هرس نباید بیش از 30 درصد حجم کل ساخسار صورت گیرد.

  آفات این گیاه لاور های بید، شته، شپشک و کنه تار عنکبوت به شمار می آید. انواع بیماری های ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  بیماری پوسیدگی ریشه یا Root Rot

  در این نوع بیماری ریشه های نزدیک به تنه ی درخت بید مجنون شروع به پوسیدگی می کند و استحکام و اتصال درخت به زمین به تدریج کاسته می شود. و باعث سقوط درختان بزرگ می شود.

  بیماری قانقاریا یا قیری شدن یا Tar Disease

  این بیماری باعث ایجاد لکه های سیاه یا قهوه ای رنگ بر روی برگ های بید مجنون و همینطور به وجود آمدن نواحی سفید یا سیاه رنگ به روی ساقه یا تنه درخت می شود.

  شرایط نگهداری درخت بید مجنون

  بیماری Willow Scab

  این بیماری به صورت قارچ از برگ های جوان و بالغ تغذیه می کند این قارچ ها ابتدا به برگ های بید مجنون متصل می شود و باعث می شود در قسمت زیرین برگ ها نواحی سبز زیتونی رنگی شکل گیرد و سپس به شاخه های کوچک می چسبد و شانکر و کپک ایجاد می کند.

  بیماری گال طوقه یا Agrobacterium Tumefaciens

  این باکتری در سایر گیاهان نیز تولید بیماری می کند.

  بیماری قارچی انتراکنوز

  موجب زرد شدن و ریزش برگ های بید مجنون در فصل بهار می شود ولی مجددا برگ های تازه و سالم بر روی درخت ظاهر می شود.

  بیماری Physalospora Miyabeanaنوعی قارچ است که شاخه و تنه ی درخت بید مجنون را آلوده کرده و باعث خسارت زیادی می شود.

  بیماری زنگ و سفیدک پودری

  بیماری زنگ باعث ایجاد لکه های نارنجی رنگ در پشت برگ ها و بیماری سفیدک پودری که موجب ظهور لکه های سفید رنگ بر روی برگ های بید مجنون می شود.

 • جدیدترین مدل سقف کاذب کناف
 • بیشتر بخوانید:

  روش های کاشت و پرورش درخت انبه

  با روش کاشت و تکثیر درخت پسته آشنا شوید

  کاشت آفتابگردان،روش کاشت آفتابگردان چگونه است؟

  از شرایط مورد نیاز برای نگهداری از انواع درخت زینتی بید مجنون چه می دانید؟ آیا می دانید که، علت خشک شدن درخت بید مجنون چیست؟
  تا بحال کارشناسان بیش از ۴۰۰ گونه مختلف از درخت بید مجنون شناسایی کرده اند که در فارسی تقریبا تمامی آنها با نام بید شناخته می شوند. همانطور که می دانید، این درخت دارای ساقه های سبک و آویخته می باشد که با وزش باد به آسانی تکان می خورند و‌ منظره ای شگفت انگیز را به وجود می آورند.

  روش نگهداری از درخت بید مجنوندرخت بید مجنون از دسته گیاهانی است که دوستدار رطوبت و ‌آب می باشد و توصیه می شود که آبیاری آن بصورت عمقی انجام شود. این درخت دارای ریشه های قوی می باشد و البته لازم به ذکر است که تا اندازه ای می تواند خشکی را تحمل کند، اما اگر در خاک آن بیش از حد تحمل درخت خشک شود، برگ های آن شروع به ریزش می کند.
  از لحاظ نور، درخت بید مجنون نیاز به آفتاب مستقیم و ‌نور زیاد دارد و لدجذا نور کم موجب کم شدن تعداد برگ ها و فاصله آنها از یکدیگر بر روی شاخه ها می شود.

  برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

   

  گروه بازرگانی یونا فلور، به عنوان یک عضو از گل فروشان و تامین کنندگان گل و گیاه در ایران هدف خود را به پیشرفت صنعت گل و مترفع ساختن مشکلات موجود در این صنعت اختصاص داد است. به همین منظور، با ایجاد یک پایانه اینترنتی گل و گیاه، سعی دارد، تمامی گل، گیاهان و درختان ایرانی را نه تنها در سطح کشور بلکه در سطح جهانی به همگام معرفی نماید.

  شرایط نگهداری درخت بید مجنون

  شنبه تا پنجشنبه: 8 الی 19

    شماره همراه: 09129477953

   واتس آپ: 989129477953+

    اینستاگرام: yonaflor

   تلگرام: yonaflorco@

   آدرس سروش: yonaflorco@

  پست الکترونیک: yonaflorco@gmail.com

   

  معرفی ، تکثیر و نگهداری بید مجنون :

  هیچ موقع از آب دادن این درخت دست بر ندارید چون بسیار زیاد آب را دوست دارد و هر چقدر آب بهش بدهید بیشتر رشد میکند.

  بید مجنون با نام انگلیسی Weeping willow و نام علمی Salix babylonica از خانواده  Salicaceae، درختی است خزان کننده و بومی شمال چین. شاخه های آن نرم و به رنگ قهوه ای مایل به زرد است. این درخت  شبیه درخت اکالیپتوس میباشد اما برگها آن  کوچکتر، بافت آن نرم و رنگ آنها سبز روشن است و همچنین حالت رشدی بید که شاخه ها کمانی است و آویزان ، میتوان این دو را از هم تماییز داد. این بید به دلیل فرم شاخه ها که حالت سربه زیر دارد به نام بید مجنون خوانده میشود. بید مجنون درختی دوپایه است یعنی پایه نر و ماده جدا بوده و برای تشکیل گل باید این دو بهم نزدیک باشند که اگر این شرایط فراهم گردد، گلها با آرایش سنبله در بهار بر روی درخت ظاهر میگردند.

  تکثیر:

  کشت این گیاه به دو طریق صورت میگیرد .

  شرایط نگهداری درخت بید مجنون

  قلمه :  از این گیاه دو نوع قلمه میتوان تهیه نمود؛ قلمه سبز یا قلمه چوب نرم در بهار و تابستان و قلمه چوب رسیده یا قلمه سخت در اواخر پاییز و اوایل زمستان. هر نوع قلمه که تهیه شود باید تمام برگها و جوانه های آن حذف شده و تنها یک جوانه بر روی آن باقی بماند. کشت این قلمه  به طور افقی کشت میگردد به طوری که بیشتر قلمه در خاک باشد و فقط بخش کوچکی از آن از خاک بیرون بماند. و نیاز به آبیاری زیادی دارد .

  پیوند زدن : مناسب ترین و معمول ترین روش پیوند زدن میباشد چون شکل ظاهری بسیار زیبایی نسبت به قلمه زدن پیدا میکند . برای این کار ابتدا از بید معمولی یا همون بید مشک قلمه های ۲۰ سانتی تهیه کرده و مثل روش بالا قلمه ها را در زمین میکارن سال بعد روی آن شاخه در ارتفاع حدود ۲ متری پیوند میزنن که پیوند به صورت پوستی یا همان پیوند T میباشد .

  آبیاری:

  اگرچه این درخت رطوبت دوست است اما میتواند خشکی را تا حدودی تحمل کند. بنابراین درختان بید چندساله چون سیستم ریشه ای عمیق و گسترده ای یافته اند پس به راحتی میتواند نیاز آبی خود را از اعماق برطرف کنند پس آبیاری برای آنها کمتر صورت میگیرد. البته باید توجه داشت که اگر هوا خیلی گرم شد باید به این مسله توجه داشت که خشکی طولانی باعث سوختگی برگها میگردد. اما درختان جوان بهتر است در ۳-۴سال اول خوب آبیاری شوند تا به خوبی استقرار یابند و البته بهتر است آبیاری عمقی باشد تا ریشه به سمت اعماق حرکت کند.

  خاک:

  این درخت در انواع خاکها به خوبی رشد میکند .

  دما:

  در زمستان اگر سرما خیلی شدید شود باعث ترک خوردن تنه درخت و از بین رفتن گیاه میگردد. در کل به سرمای خیلی زیاد حساس است.

  نور:

  بید مجنون به نور کامل و مستقیم خورشید نیاز دارد و اگر در سایه کشت گردد یا در منطقه ای باشد که نور کم است باعث رنگ پریدگی برگها، باریک شدن و طویل شدن شاخه ها، افزایش فاصله بین برگها و همچنین افزایش خطر بروز بیماریهای قارچی میگردد.

   

  (لطفا مطالب سایت منصوری گل را بدون ذکر منبع منتشر نفرمایید)

  سلام من میخوام بید مجنون بگیرم واسه جلو در خونه قشم هستم این درخت با هوای قشم سازگاره یان کیی تجربه نداره؟

  سلام، خواهش میکنم یکی بگه که چرا من چندین قلمه از بید مجنون گرفتم و داخل لیوان آب گذاشتم و خوبم ریشه زدند بعد در گلدون گذاشتم و مرتب آب دادم بعد از مدتی ریشه های قلمه ها سیاه شد یه چیزی مثل گندیده شدن ، آخه چرا

  سلام فک کنم ریشه اش گندیده در اثر ابیاری زیاد

  تاسف باره که به هیچ یک از سوالات جواب ندادید

  سلام من امسال دو اصله نهال بید مجنون کاشتم و هفته ای ۲ بار ابیاری میکردم از هفته پیش در عرض ۳ روز شروع به خشک شدن برگ ها و شاخه ها کرد و وقتی دقت کرم ساقه درخت ها از سمتی که به طرف افتاب هست خشک شده ایا مجدد میتوانم نجاتشون بدم ؟؟

  سلام من یه درخت بید مجنون دارم طول تنه حدود ۳متر و قطر آن ۵سانت است اما کل شاخه های آن ریخته وفقط تنه باقی مانده است چه کارش کنم؟؟؟

  سلام. من مادرم علاقه زیادی به بید مجنون داشتند. الان فوت کردن و میخوام بالا سر مزارشون بید بکارم. مزارشون در اسلامشهر هست. و کمی کم ابی هست. خودمم هفته ای یکبار به سر مزار میرم. میشه لطف کنید منو راهنمایی کنید ببینم چه جوری میشه این درخت را در اونجا کاشت

  خدا بیامرزتشون

  خدا رحمتشون کنه

  سلام دوتا درخت بید مجنون خریدم امسال کاشتم…یکیشون قشنگ و خوبه شاخه و برگهاش …اما یکی نوع شاخه هایش و برگهاش رو ب پایین نیست رو ب بالا هست امکان دارد ایا این درخت مجنون نباشه؟یعنی نرک باشه پیوندش از بید معمولی بوده؟جای پیوند و شاخه پیوند بزرگ وجود داره اما نمیدونم پیوند مجنونه یا ن؟

  سلام.حدود یک ماه پیش من یک شاخه باریک از یک بید مجنون جداکردم. چند قسمتش کردم ،تمام برگهاسیشان را جداکردم و چندتاش را داخل آب گذاشتم و چند تاش را هم داخل گلدان کوچک کاشتم‌ و مداوم آب میدهم‌ یکی از شاخه هایی که داخل آب گذاشته بودم الان ریشه کرده و ادن قسمتش کا داخل آب بوده دوتا جوونه زده .الان باید چیکارش کنم؟

  سلام.وقت بخیر.طه هستم از اصفهان.پارسال بید فر دوبسته خریدیم داخل آب گذاشتیم و بعد از مدتی خشکید.خانمم انداخت دور.بعد اقوام گفتن باید میکاشتی داخل خاک تو باغچه. حالا امسال هم دوبسته خریدیم سبز و زیبا شدن.میخواستم زمان کاشتن داخل باغچه و نحوه کاشتنش را توضیح بدین.یعنی چه موقع بکارم وقتی برگ ها ریخت.و چطوری داخل باغچه بکارم. زمین را گود کنم بکارم تو باغچه این را دقیق توضیح بدید .ممنون میشم

  سلام سپاسگزار از مطالب ارزنده. بید مجنونی دارم که جوان است زیر برف بهاری بی موقع شکست. آیا میتوانم ناحیه شکسته را دوباره پارچه پیچ کنم ؟ آیا مجددا جوش میخورد؟

  شرایط نگهداری درخت بید مجنون

  ما یدونه داشتیم پیوند زدیم در کمال تعجب گرفت

  با سلام اخیراً یک بید مجنون یک متری را داخل باغچه کاشته‌ام، یکی از دوستان پیشنهاد کرد برای اینکه درخت قد بکشد، تمام شاخه های فرعی آنرا قطع کرده تا فقط تنه‌ی درخت بالا برود، سوال داشتم که آیا اصولاً این کار درست است؟ و با قطع شاخه‌ها و برگها، آیا متابولیسم درخت متوقف نخواهد شد؟ با تشکر

  سلام من ۳ سال پیس در حیاط خونم در شمال درخت بید کاشتم راستش نگرانم چون شنیدم این درخت ریشه عمیقی داره و ممکنه به تاسیسات زیربنایی ساختنان صدمه بزنه … چه کار باید بکنم? همین الان هم دیوار سه کنج درخت ترک بزرگی برداشته

  ؟؟سلام من یک درخت بید دو ساله در حیاط کاشتم مرتب هم اب میدادم الان برگهاش داره خشسک میشه اول بهار چکار کنم؟

  اگر امسال کاشتید و داره برگهاش خشک میشه نگران نباشید دوباره برگ میده اما اگر سالهای پیش کاشتید و الان داره برگهاش خشک میشه دیگه نمیشه کاریش کرد

  سلام مهدی هستم یه بید مجنون بیرون خونه کاشتم نهال هستش میخواستم داخل باغچش فل فل بکارم بذرو رختم کود هم حیوانی ولی خیلی کم ریختم پای بذرها حالا تمام جونه های درخت خوشک شده خیلی ناراحتم چه کار کنم ممنون

  سلام مهدی هستم یه بید مجنون بیرون خونه کاشتم نهال هستش میخواستم داخل باغچش فل فل بکارم بذرو رختم کود هم حیوانی ولی خیلی کم ریختم پای بذرها حالا تمام جونه های درخت خشک شده خیلی ناراحتم چه کار کنم ممنون

  سلام . نزدیک یک ماهه که دوتا درخت بید مجنون خریدم . روزی که خریدم جوانه داشتن ولی از وقتی کاشتمشون هیچ رشدی نداشتن . علت چیه؟؟ممکنه خشک شده باشن؟

  سلام من چد شاخه بيد مجنون خريدم از اين هايي كه توي گلدون آب ميذارن و كلي برگ هم دادن پايينشم ريشه داده ميخواستم بدونم اگه ريشه هاش بزرگ تر شد بكارمش توي خاك بيشتر ميمونه يا همينطور توي آب باشه؟و اگر توي آب باشه فقط خشك نميشه بعد مدتي؟

  سلام نهال بید مجنون در جایی کاشتم که روزانه ۸ ساعت آفتاب مستقیم داره میخواستم بدونم حداکثر آب مجاز چند لیتره در روز (یا در هفته) تا به حداکثر رشد خودش برسه؟؟؟

 • ادرس فيك امريكا براي اپل ايدي
 • آیا تناسبی بین میزان آبیاری و رشد بید مجنون وجود داره؟

  یعنی اگر روزی ۱۰ لیتر آب بدم بهتر رشد میکنه به نسبت اینکه ۵ لیتر آب بدم ؟؟؟( با روش های آبیاری زیر سطحی که باعث فرسایش خاک و مشکل برای تنه درخت نشه)

  سلام بید مجنون آب زیادی دوست دارد که آب فراوان باعث رشد بهتر آن میشود. اینکه روزی چقدر آب بدهید بستگی به فصل دارد در فصل تابستان به دلیل گرمای زیاد باید انقدر آب بدهید که پای درخت به خوبی خیس شود و نوبت آبیاری بعدی زمانی باشد که سطح خاک در حال خشک شدن است در زمستان معمولا نیازی به آبیاری ندارد مگر اینکه در منطقه ای خشک زندگی میکنید و زمستان بارش باران ندارید

  درود من یک نهال بید مجنون از گل فروشی گرفتم و تو باغچه کاشتم ایا بید میشه. یا باید دوباره قلمه بهش بزنم. سپاس

  سلام‌و وقت بخیر خدمت اساتید من بید دوستم واسم از ساقه های جوان زده تو آب انداخته ریشه های نیم سانتی و یک سانتی در اومده تو آب نگهداریش کنم

  یا بزنم تو خاک یا همیجوری تو آب نگهداریش کنم تا‌کی تو آب باشه!؟

  سلام من یه سبد گل خریده بودم که برای تزئینش از یسری چوب قهوه ای رنگ مجعد استفاده شده بود که بعد یک هفته شروع کرد جوونه زدن و من چوبا رو تو آب نگه داشتم و برگ و ریشه داد .بعدا پرسیدم گفتن چوب بید هستش .الان از آب درآوردم تو گلدون کاشتمش ولی تو دو روزه برگای بالاش داره خشک میشه .زیاد آبم بهش دادم .چیکارش کنم که خشک نشه؟

  سلام بید از آب خوشش می آید و دلیلش آب زیاد نیست حتما در منزل نگهداری میکنید بید مجنون یک درخت بیرونی است و نمیتوان در منزل نگهداری کرد.

  ممنون از پاسخ شما خب الان هوا سرده مجبورم تا بهار داخل نگهش دارم

  سلام از اینکه در احیای طبیعت قدمهای خوبی برداشتی عالی وجای قدردانی وتشکر ویژه دارد بنده یک زحمتی داشتم اینکه نحوه پیوند وقلمه کاشتن اش با تصویر نشان دهید…ممنونم

  شرایط نگهداری درخت بید مجنون

  سلام من یه نهال سه ساله بیدمجنون دارم میخواستم بدونم در فصل پاییز و زمستان آبیاری رو باید به چه صورت انجام بدم و اینکه نوعی آفت خیلی ریز سفید به همراه تار دیده میشه روی برگها و تقاطع شاخه ها برای رفعش چه باید کرد؟ با تشکر

  سلام من یک درخت بید مجنون دوساله دارم که از بالا درخت سوخته ولی از پایین تنه درخت دو تا جوانه جدید دارد. حالا لازم هست که دوباره پیوند بزنم یا شاخه هایی که رشد میکنند به صورت بید مجنون در خواهد آمد. با سپاس

  با سلام اگر جوانه هایی که داده بالای پیوند هست که مجنون خواهد شد و بهتره شاخه های خشک را اره کنید. اما اگر زیر پیوند است نرک در میاد و فایده ای ندارد. برای فهمیدن اینکه زیر پیوند هست یا نه باید شما به تنه درخت دقت کنید معمولا بید از ۲ متر به بالا پیوند زده میشه و قسمت پیوند مشخصه

  سلام من ۳ ۴ سری از بید مجنون قلمه های مختلف گرفتم ، در اب گذاشتم ریشه داد و کاشتم ، خشک شد در ماسه کاشتم ، ان هم بعد از مدتی که سبز شد و رشد کرد خشک شد در خاک معمولی هم کاشتم همینطور از بالا شروزع به سیاه شدن کرد و تا پایین امد دلیل این اتفاق چیست؟ با تشکر

  سلام من یک بید نرک ویک مجنون ویک بید فر دارم . دوست دارم روی تنه بید نرک پیوند مجنون بزنم خواهش میکنم راهنمایی بدهید ممنون

  منظور از آبیاری عمقی چیست و چطور باید انجام داد .سپاس

  آبیاری عمقی یعنی اینکه فراوان به درخت آب بدید تا آب خوب به عمق خاک نفوذ کند. یعنی شلنگ را پای درخت بگذارید تا خوب اب بخورد.

  به نظرم من تلاش شرکت محترم خیلی واضح و جالب است اما درمورد کود دهی بهینه چیزی ثبت نگردیده متشکر خواهم شد دراین مورد نیز در سایتتان توضیحاتی جالبتر و کارسازتر اشاره فرمایید متشکر

  چشم حتما

  مطالب سایت بسیار آموزنده و مفید است ممنون

  سلام از شما سپاسگزاریم موفق باشید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  وب‌ سایت

  ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

       


  نام فارسی: بید مجنون


  نام انگلیسی: willow


  نام علمی:salix babylonica


  خانواده:  salicaceae


  نوع: درخت خزان دار

  شرایط نگهداری درخت بید مجنون


  اندازه: 15*8 متر


  فرم: افشان


  بافت: نرم


  رنگ برگ ها: سبز روشن


  فصل گلدهی: اوایل بهار


  رنگ گل ها: شاتون ها ی به رنگ سبز و زرد  کاربرد د فضای سبز و محوطه سازی:

  سایه انداز ، سد بصری ، درخت محوطه چمن ، تاکیدی

  بید مجنون گونه‌ای برگریز از بید است که در اصل متعلق به نواحی خشک شمالی کشور چین است اما از طریق جاده ابریشم به دیگر نقاط جهان راه پیدا کرده است. بید مجنون از درختان معروف پارک ها و فضای سبز می باشد که به خاطر شکل و فرم زیبایش مورد توجه است. درختی است پر رشد و سریع رشد و دارای شاخه های نرم با برگ های ریز است.شاخه های افتاده و لرزان درخت فرم افشان خیلی زیبایی را ایجاد می کند. برگها در اوایل بهار معمولا زود ظاهر می شوند و به رنگ سبز روشن هستند که در زمینه سبز چمن کاری های وسیع منظره بهاری دل انگیزی خلق می کنند.این درخت مناسب کاشت در حاشیه نهرها، انواع آب نماها و برکه ها می باشد و نیازمند آب زیادی است.


  خاک مناسب:

  خاک هایی با حاصلخیزی متوسط را دوست دارد و در صورتی که آب کافی و خاک مناسب برای ان فراهم شود در بیشتر نقاط کشور قابل کشت است.  عوارض و بیماریها:

  بید مجنون در مقابل وزش بادهای سنگین و همچنین آفات و بیماری ها حساس است.


  مشکلات:

  به خاطر داشتن ریشه های گسترده احتمال آسیب رساندن به ساختمان و آب نماها و تاسیسات زیر زمینی نزدیک مثل کابل ها و لوله ها وجود خواهد داشت و درختان پیوندی نسبت به انواع قلمه ای فرم زیبا و قشنگ تری به خود می گیرد.


  هرس کردن:

  برای زیبایی و حفظ فرم درخت می توان شاخه های رسیده به زمین را در یک ارتفاع معین هرس کرد.  ازدیاد و تکثیر بید مجنون:

  در صورت ازدیاد از طریق بذر لازم است بذرها بلافاصله بعد از رسیدن جمع اوری و کاشته شوند (زمانی که کپسول ها از سبز به زرد تغییر رنگ می دهند). بذرها بعد از رسیدن تنها به مدت چند روز زنده هستند و در صورت قرار گرفتن در زطوبت مناسب در عرض 12- 24 ساعت جوانه می زنند. بیدها به راحتی از طریق قلمه زدن ساقه و ریشه نیز تکثیر می شوند. قلمه های خشبی کاشته شده در اوایل بهار نیز یکی از روش های تکثیر متداول بید مجنون است.


   


  عکس هایی دیگر از درخت بید مجنون : 

  شرایط نگهداری درخت بید مجنون
  شرایط نگهداری درخت بید مجنون
  0

  دوره مقدماتی php

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *