علت خارش پوست بعد از استحمام

دوره مقدماتی php

خواص دارویی و گیاهی

بررسی و راهنمای انتخاب پزشک شما

خارش پوست یک امر بسیار طبیعی است ولی بعضی اوقات این موضوع برای افراد تبدیل به یک موضوع بسیار آزاردهنده می‌شود.

شهریور ۱۷, ۱۳۹۷شهریور ۱۷, ۱۳۹۷

شهریور ۶, ۱۳۹۷شهریور ۵, ۱۳۹۷

شهریور ۴, ۱۳۹۷

شهریور ۱, ۱۳۹۷

دوره مقدماتی php

گرفتگی عروق به افزایش چربی‌ها، کلسترول و سایر مواد داخل و خارج دیواره شریانی (پلاک) اشاره دارد که می‌تواند جریان خون را محدود کند.

شهریور ۱۹, ۱۳۹۷شهریور ۱۹, ۱۳۹۷

شهریور ۱۱, ۱۳۹۷شهریور ۱۱, ۱۳۹۷

شهریور ۵, ۱۳۹۷

شهریور ۳, ۱۳۹۷

تست عملکرد کبد شامل آزمایش خون است که برای کمک به تشخیص و نظارت بر بیماری کبد یا آسیب کبدی استفاده می‌شود.

شهریور ۱۹, ۱۳۹۷شهریور ۱۹, ۱۳۹۷

شهریور ۱۵, ۱۳۹۷شهریور ۱۵, ۱۳۹۷

شهریور ۱۳, ۱۳۹۷شهریور ۱۳, ۱۳۹۷

شهریور ۱۲, ۱۳۹۷شهریور ۱۲, ۱۳۹۷

عفونت در بیماران دیابتی یک امر شایع است چرا که این بیماری ارگان‌های متعدد ایمنی بدن را نیز درگیر می‌کند.

شهریور ۱۸, ۱۳۹۷شهریور ۱۸, ۱۳۹۷

شهریور ۱۳, ۱۳۹۷شهریور ۱۳, ۱۳۹۷

شهریور ۵, ۱۳۹۷

شهریور ۱, ۱۳۹۷

زردی نوزادان پدیده‌ای است که برای اکثر آنها رخ می‌دهد. این موضوع سبب نگرانی مادران می‌شود. در دامه درباره علت‌ها و درمان‌های زردی بحث کرده‌ایم.

شهریور ۱۹, ۱۳۹۷شهریور ۱۹, ۱۳۹۷

شهریور ۱۸, ۱۳۹۷شهریور ۱۸, ۱۳۹۷

شهریور ۱۵, ۱۳۹۷شهریور ۱۵, ۱۳۹۷

شهریور ۱۴, ۱۳۹۷شهریور ۱۴, ۱۳۹۷

انحراف بینی یک عارضه‌ی نسبتا شایع است که بسته به درجات آن عوارض متفاوتی دارند. این عارضه عموما به جراحی نیاز دارد.

شهریور ۱۸, ۱۳۹۷شهریور ۱۸, ۱۳۹۷

مرداد ۶, ۱۳۹۷

مرداد ۳, ۱۳۹۷

مرداد ۱, ۱۳۹۷

دریافت مطالب آموزشی پزشکی هر هفته در ایمیل شما

عضویت شما با موفقیت ثبت گردید. ارزشمندترین مطالب برای شما ارسال خواهد شد.

بهمن ۲۹, ۱۳۹۶

مرداد ۱۳, ۱۳۹۷مرداد ۱۳, ۱۳۹۷

بهمن ۱۷, ۱۳۹۶

بهمن ۵, ۱۳۹۶

اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۷

من IBS دارم که علائمم شبیه شماست.

سلام و تشکر از ارسال نظر دوست عزیز سیاست کاری ما در سایت مبتنی بر…

سلام با تشکر از شما، دوست عزیز سیاست کاری ما در سایت مبتنی بر آگاهی…

تورو خدا به دادم برسید : من چندسال پیش توی تصادف قسمت انتهایی پشت قفسه…

سلام با تشکر از شما، دوست عزیز سیاست کاری ما در سایت مبتنی بر آگاهی…

شهریور ۲۲, ۱۳۹۷شهریور ۲۲, ۱۳۹۷

شهریور ۲۲, ۱۳۹۷شهریور ۲۲, ۱۳۹۷

شهریور ۲۱, ۱۳۹۷شهریور ۲۱, ۱۳۹۷

شهریور ۲۱, ۱۳۹۷شهریور ۲۱, ۱۳۹۷

شهریور ۲۱, ۱۳۹۷شهریور ۲۲, ۱۳۹۷


مرام نامه دکتردکتر

مجله اینترنتی دکتردکتر زیر مجموعه شرکت سازگار سلامت نوین ایرانیان است که با هدف آموزش و راهنمایی مخاطبان حوزه سلامت دایر شده است.
بدیهی است که باید پیرو سیاست های شرکت و
حامی پزشکان دکتردکتر باشیم اما اینجا مکانی بی‌طرف برای آموزش و انتخاب است. امیدواریم بتوانیم قدمی هرچند کوچک، برای بهبود فرهنگ پزشکی کشور برداریم.

کلیه مطالب این سایت برای مجموعه دکتردکتر محفوظ است
خانه

موبایل

 

خارش پوست، یکی از شایع‌ترین شکایاتی است که بیماران را مجبور می کند برای تخفیف یا درمان آن به متخصصین پوست و مو مراجعه کنند. گاه خارش چنان شدید است که فرد، قادر به خوابیدن نبوده و امکان زندگی عادی برای فرد وجود ندارد.

 

خارش پوست

شما هم مطمئناً حس خارش را زمان گزیده شدن توسط پشه تجربه کرده اید و یا شاید به دنبال مصرف دارویی خاص یا غذای پر ادویه، دچار خارش و کهیر شده باشید.

دلایل متعددی برای خارش پوست وجود دارد که برخی از آنها مربوط به بیماری‌های پوستی است و برخی مربوط به بیماری های سیستمیک.

گاه خارش محدود به کف سر است، مانند کسانی که مبتلا به درماتیت سبوره هستند که باعث شوره سر و التهاب خارش دار می شود.

گاه فرد مبتلا به آلرژی، خشکی پوست یا اگزما است. این افراد از خارش شدیدی رنج می برند و به سبب آن، بیشتر قسمت های بدن خود را با خاراندن، زخم می کنند و نیاز به درمان طولانی مدت، زیر نظر پزشک متخصص پوست دارند.

در برخی بیماری های داخلی، خارش علامت مهمی محسوب می شود.

از مهم ترین علل خارش، هپاتیت و بیماری کبدی همراه با زردی و گاهی بدون آن است

همچنین نارسایی کلیه، کم کاری یا پرکاری تیروئید، کم خونی فقر آهن، پلی سیتمی ورا، برخی سرطان های خون شامل لوسمی و لنفوم (به خصوص لنفوم هوچکین)، انگل های روده ای و بیماری های روحی ـ روانی نیز از جمله علل خارش می باشند.

دیابت نیز جزء علل داخلی خارش مطرح می شود، اما اغلب افراد مبتلا به دیابت، خارش ندارند. اگر بیمار مبتلا به دیابت، فاقد بیماری پوستی خارش دار باشد و با خارش مراجعه کند، ابتدا باید به دنبال علتی غیر از دیابت گشت.

برخی بدخیمی های داخلی می توانند با خارش همراه باشند، لذا اگر فردی با خارش معمولی مزمن مراجعه کرد باید یک معاینه کامل و آزمایشات لازم برای بررسی بدخیم های داخلی و نیز آزمایشاتی جهت بررسی عملکرد تیروئید، کبد و کلیه و نیز بررسی های هپاتیت و حتی کم خونی فقر آهن، بر اساس صلاحدید پزشک مد نظر باشد.

 

کبد انسان

بیماری های کبدی مختلف می توانند با خارش همراه باشند و بطور کلی 20 تا 50 درصد بیماران مبتلا به یرقان (زردی) خارش دارند. خارش در این افراد احتمالاً منشأ مغزی دارد، زیرا مشاهده شده است که در سیستم اعصاب مرکزی، سطح پپتیدا اوپیوئید (مخدر) افزایش یافته و گیرنده های آنها کاهش یافته است. در این افراد، سطح اسیدهای صفراوی سرم با شدت خارش هماهنگی ندارد.

سیروز صفراوی اولیه نیز یکی از بیماری‌های کبدی است که بیشتر در خانم های بالای 30 سال رخ داده و می تواند با خارش شدیدی همراه باشد.

از بیماری های داخلی، نوعی پرخونی به نام پلی سیتمی ورا وجود دارد که در آن بیش از یک‌سوم افراد از خارش رنج می برند. خارش این افراد بیشتر با تغییرات حرارت و به خصوص دقایقی بعد از استحمام است. علت خارش در این بیماری مشخص نیست، ولی آسپیرین موجب تخفیف فوری خارش در آنها می شود (تحت نظر پزشک).

از بحث بیماریهای داخلی که بگذریم، بیماری های پوستی متعددی وجود دارند که خارش در آنها وجود داشته یا علامت و شکایت اصلی است. به عنوان مثال مشخصه اصلی بیماری هایی مانند اگزمای سرشتی، گال و درماتیت هرپتی فرم، خارش فراوان است.

بیشتر خارش ها با گرما تشدید می شوند. همچنین استرس، اضطراب و ترس می تواند خارش را تشدید نمایند. اکثر خارش ها، شب هنگام زمانی که فرد از کار و فعالیت روزانه فارغ می شود، تشدید می یابند

کانال گوش خارجی، پل و سوراخ بینی و ناحیه اطراف مقعد و ناحیه تناسلی نواحی مستعد خارش محسوب می شوند.

برخی خارش ها در حیطه بیماری های پوست و مو بسیار مرتبط با مسایل روحی و روانی هستند که به همین علت به آنها درماتیت های عصبی (نورودرماتیت) می گویند. در این بیماریها، فرد تمایل بسیار زیادی به خاراندن برخی نواحی در دسترس پوست مثل ناحیه پشت گردن، پلک فوقانی، ناحیه تناسلی و پشت پا یا جلوی ساق پا دارد.

خارش زیاد در این بیماران، موجب پیدایش پوست ضخیم شبیه به بیماری پسوریازیس (داءالصدف) می گردد. در درمان این افراد باید به مسائل روحی توجه شود و درمان جسمی کافی نمی باشد.

بسیاری از مواد مخدر نیز باعث خارش می شوند و در لیست مواد خارش زا، باید این مواد را نیز در نظر داشت.

 

علل ایجاد کهیر در بدن

در برخی موارد مثل کهیر، علت اصلی خارش ماده هیستامین است. کهیر می تواند به دلیل مصرف یک دارو مانند آنتی بیوتیک ها یا غذاهای خاص مثل ماهی و ادویه جات و یا به دلیل برخی عفونت ها مثل عفونت های تنفسی فوقانی باشد. البته علل متعدد دیگری هم برای کهیر وجود دارند، مثلاً ممکن است نور آفتاب یا تماس با آب یا تماس با سرما یا ارتعاش موجب کهیر شود.

گاهی حساسیت های پوستی موجب خارش های شدید می شود؛ مثلا کسی به اسپری ضدعرق و مام زیر بغل دچار حساسیت است.

 

درمان خارش پوست

برای درمان خارش، اول باید علت آن را فهمید و بدون این مهم، فائق آمدن بر خارش بسیار مشکل است. اما برخی اقدامات وجود دارد که می توانند به تخفیف خارش کمک کنند، مثلا خنک نگه داشتن محیط و پرهیز از حمام داغ و لباس پشمی.

خشکی پوست یکی از علل مهم خارش است، لذا در بیمارانی که از خشکی پوست رنج می برند، چرب نگه داشتن پوست برای تخفیف خارش اهمیت بسیاری دارد

در افراد مسن که در فصل سرما، دچار خارش پوست می شوند، خشکی یک علت مهم و شایع است که باید مراقب استفاده از شوینده های نامناسب پوست و استحمام مکرر که باعث خشکی پوست می شوند بود و مرتب از کرم مرطوب‌کننده استفاده نمایند.

برخی داروهای موضعی می توانند موجب کاهش خارش های موضعی شوند، مانند بی حس کننده های موضعی (مثل کرم لیدوکائین یا ژل بنزوکائین) و برخی آنتی هیستامین های موضعی مثل کرم داکسپین.

محلول های موضعی حاوی کامفور یا فنتول نیز می تواند خنک کننده و تخفیف دهنده خارش باشند.

کورتون موضعی در برخی موارد که علت خارش، التهاب است مثل اگزما می تواند مفید باشد.

کرم یا لوسیون کالامین نیز می تواند مفید باشد.

باید توجه داشت که تمام داروهای موضعی گاهی می توانند خود موجب ایجاد آلرژی و حساسیت و تشدید خارش شوند، بنابراین مصرف این داروها باید زیر نظر پزشک و متخصص پوست باشد تا بتواند اتفاقات احتمالی را مدیریت نماید.

از نظر داروهای خوراکی، داروهای آنتی هیستامین از شایع ترین داروها برای تخفیف خارش می باشند. بسیاری از این داروها خواب آور بوده و به خصوص در افرادی که رانندگی می کنند یا در افراد مسن باید بسیار مراقب بود.

از برخی داروهای مخدر مثل نالوکسان و نالترکسون نیز اثرات ضدخارش دیده شده است و در نهایت از نور درمانی نیز می توان در برخی خارش ها استفاده کرد. مثلا در بیماران مبتلا به اگزمای سرشتی یا بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیه.

به یاد داشته باشید که هر نوع دارویی (چه موضعی و چه خوراکی) باید تحت نظر پزشک مصرف شود و از مصرف خودسرانه آنها خودداری کرد

اگر دچار خارش پوستی هستید و علت آن را نمی دانید پزشک متخصص پوست می تواند با پیدا کردن علت خارش (ناشی از بیماری پوستی یا غیر پوستی)، به رفع یا حداقل تخفیف خارش شما بسیار کمک کند.

منبع: فصل نامه بهداشت پوست و مو (شماره 21) – دکتر فریبا قلمکار پور ، متخصص پوست و مو/تبیان

 


رازهای زیبایی

منبع = هلپ کده

اگر بگوییم ریشه بسیاری از این دردسرها در شیوه حمام کردن و رعایت نکردن برخی اصول قبل و بعد استحمام است و به راحتی می‌توانید از دست آن خلاص شوید، حتما تعجب خواهید کرد.

حتما شنیده‌اید که پدر یا مادرتان با تعجب از خشک شدن پوست دست و صورت خود حرف می‌زنند و می‌گویند در جوانی هرگز مجبور نبودند مرطوب‌کننده استفاده کنند. به‌خصوص آقایان میانسال و مسن که حس خوبی از چرب کردن دست و صورت یا دیگر قسمت‌های پوست خود ندارند؛ اغلب پوست دست‌هایشان خشک و ترک‌خورده است یا به‌دلیل خارش ناشی از خشکی و خاراندن مکرر دچار خراش و زخم هستند.

اگر بگوییم ریشه بسیاری از این دردسرها در شیوه حمام کردن و رعایت نکردن برخی اصول قبل و بعد استحمام است و به راحتی می‌توانید از دست آن خلاص شوید، حتما تعجب خواهید کرد. بهتر است این شیوه حمام رفتن اصولی و سلامت را اجرا کنید تا خودتان ببینید چند درصد از مشکلات پوستی شما به‌خصوص خشکی و پیامدهای آن از بین می‌رود.

توصیه ما به افراد مسن و افرادی که پوست خشکی دارند هفته‌ای 1 یا 2 بار حمام است. استحمام به‌خصوص اگر همراه با شستشوی پوست با مواد شوینده باشد باعث خشکی پوست می‌شود. حتی خود آب به تنهایی می‌تواند چربی پوست را که در سطح آن و برای حفاظت آب موجود در سلول‌های بافت پوست است، از بین ببرد.

به همه افراد چه جوان و چه پیر توصیه می‌شود هرگز با آب داغ دوش نگیرند اما این توصیه و تاکید در افراد مسن جدی‌تر است چرا که به دلیل بالا رفتن سن و تغییرات هورمونی مخصوص سالمندی، پوست دستخوش تغییراتی می‌شود که نمی‌تواند به خوبی سال‌های گذشته، آب موجود در خود را حفظ کند. پوستتان به صورت مکرر خشک می‌شود، به‌خصوص اگر در معرض باد قرار بگیرد یا با شوینده‌های مختلف در تماس باشد. حتما با آب ولرم دوش بگیرید و قبل از حمام کردن حتما دمای آب را بررسی کنید. بهتر است پیش از درآوردن لباس‌ها دمای آب را با ناحیه آرنجتان بررسی کنید. حتما این کار را بلد هستید و به یاد زمانی که دمای آب را برای حمام کردن بچه‌های کوچک آماده می‌‌کردید، می‌افتید.

سالمندان باید از شوینده‌های بسیار ملایم مانند صابون یا شامپوهای بچه یا پن‌های مخصوص شستشوی بدن(لابراتوارهایی اقدام به تولید شوینده های اسیدی تحت عنوان پاک کننده های سنتنیک یا پن کرده اند که این شوینده ها چربی روی پوست را کمتر پاک می کنند و جلوی رشد میکروب ها را می گیرند.) استفاده کنند تا چربی نهفته موجود در سطح پوست را با دست خود از بین نبرند. آنها نباید از لیف و کیسه‌های زبر استفاده کنند و پوستشان را به بهانه رفع خارش با لیف و کیسه بسایند. توجه کنید یکی از علل مهم خارش، خشکی بیش از حد پوست است. با تلاش برای حفظ رطوبت پوست به زودی از این خارش رها می‌شوید.

سعی کنید حوله و لباستان را داخل حمام بپوشید. اگر در حمام فضایی برای قرار دادن حوله ندارید، می‌توانید آن را در یک لگن یا ظرف مخصوص قرار دهید و یک لوسیون مرطوب‌کننده که حاوی وازلین یا اوسرین است نیز کنار حوله‌تان بگذارید زیرا باید در فضای حمام که مرطوب است، آرام حوله لطیف خود را روی پوست گذاشته و بردارید. هرگز حوله را به شدت روی پوست خود نمالید. همان‌جا لوسیون بدن را نیز به همه پوستتان بزنید تا مانع تبخیر بیش از حد آب از سطح بدن ‌شود. توجه کنید لوسیون‌های عطری مناسب نیستند.

جنس حوله‌تان باید لطیف و ظریف باشد تا بافت خشن حوله باعث آزردگی پوست نشود، حتی همین حوله ظریف را نباید با خشونت روی پوست حرکت داد. بهتر است پس از حمام و پوشیدن لباس‌ها، حوله را در محیطی خارج از حمام نگهداری کنید. اگر حوله را در محیط حمام آویزان می‌کنید، بهتر است نزدیک شوفاژ و دور از توالت (فرنگی یا ایرانی) باشد. توجه کنید نگهداری حوله و توجه به بهداشت آن لازمه حفظ سلامت پوست شماست. رطوبت عامل مناسبی برای رشد مکیروب‌ها و قارچ‌هاست. در محیط تاریک و گرم حمام سرعت تکثیر این قارچ‌ و میکروب‌ها زیاد می‌شود. اگر عادت دارید بعد از حمام حوله خیس را همان جا آویزان کنید، بهتر است بدانید محیط مرطوب حمام اصلا مناسب نیست و باید حوله در هوای آزاد پهن شود تا خوب خشک شود. بعد از خشک شدن می‌توانید آن را در کمد و کشو یا حتی محل خاصی که در حمام دارید، قرار دهید.

بهتر است حداقل هر 2 هفته یکبار حوله‌تان را بشوییدو برای خشک کردن از فضای باز داخل اتاق یا بیرون و در معرض آفتاب استفاده کنید. حوله‌ها را حتما در دمای بالا و با آب در حد جوش بشویید. اغلب میکروب‌ها در دمای نزدیک 80 درجه می‌میرند. حوله‌ای که در این دما و با هر شوینده‌ای شستشو داده شود، پاکیزه و عاری از هر گونه آلودگی است. اگر به مشکل خاص پوستی یا بیماری قارچی دچار شده‌اید، بهتر است از مواد ضدعفونی‌کننده هم استفاده کنید. بعد از شستشو هم خوب آن را آبکشی کنید. اگر ماشین لباسشویی اتوماتیک دارید هم لازم است بعد از خشک کردن حوله با ماشین آن را در فضای باز یا اتاق بگذارید که کاملا خشک شود.گردآوری:گروه سلامت سیمرغseemorgh.com/healthمنبع:salamat.ir

نام (اجباری)

آدرس پست الکترونیکی (اجباری است اما نمایش داده نمی‌شود)

مرا برای نظر‌های بعدی به یاد بسپار

تصویر امنیتی جدید

All Rights Reserved – © 2018 | باز نشر مطالب پورتال سیمرغ تنها با ذکر نام و آدرس seemorgh.com مجاز می باشد.

9

دوره مقدماتی php

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *