راه درمان بيماري سلوليت

دوره مقدماتی php

خواص دارویی و گیاهی :

 

سلولیت چیست؟

سلولیت (Cellulitis) یک عفونت باکتریایی رایج و بالقوه ی جدی است. سلولیت (Cellulitis) را باید از واژه سلولیت (Cellulite) به معنی تجمع بد شکل چربی‌هایی در زیر پوست به خصوص در خانمها که در سوخت و ساز آنها اختلال به وجود آمده‌ است افتراق داد – ویکی پدیا

سلولیت به صورت یک ناحیه ی ق رنگ و ورم کرده بر روی پوست ظاهر می شود که گرم و حساس بوده و ممکن است به سرعت گسترش پیدا کند.

سلولیت بیشتر قسمت پایین پا را تحت تاثیر قرار می دهد، البته این در حالی است که این عارضه ممکن است در تمام پوست بدن و یا حتی پوست صورت بروز کند. ممکن است سلولیت تنها لایه ی بالایی پوست را تحت تاثیر قرار دهد، اما با این وجود ممکن است در برخی موارد این عفونت به بافت های زیر پوست نیز رسیده و از آنجا به غدد لنفاوی و جریان خون منتشر شود.

اگر این بیماری درمان نشود، به سرعت گسترش پیدا می کند و میتواند حتی زندگی فرد مبتلا را به خطر بیندازد. به همین دلیل اقدام فوری برای درمان آن و مراجعه به پزشک الزامی است.

دوره مقدماتی php

علائم سلولیت چه چیزهایی هستند؟

علائم و نشانه های احتمالی سلولیت عبارتند از:

تغییرات پوستی ممکن است همراه با تب باشد. با گذشت زمان این ناحیه ی ق رنگ از پوست گسترش پیدا می کند. ممکن است بر روی ناحیه ی ق رنگ پوست لکه های ق رنگی ظاهر شوند و حتی در برخی موارد ممکن است در این قسمت تاول های کوچکی نیز مشاهده شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

تشخیص سریع و درمان این بیماری بسیار مهم است لذا مراجعه ی زود هنگام به پزشک اهمیت ویژه ای پیدا می کند.

در موارد زیر بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

اگر چنانچه شما یک راش پوستی ق، متورم، حساس به لمس و گرم دارید که به سرعت در حال پیشرفت است، حتما به صورت اورژانسی به پزشک مراجعه کنید.

علل سلولیت چه چیزهای هستند؟

سلولیت هنگامی بروز می کند که یک یا چند نوع از این باکتری از طریق یک شکاف در پوست به زیر پوست شما راه پیدا کند.

اگرچه سلولیت ممکن است در هر جای بدن شما رخ دهد اما محل شایعتر بروز این بیماری پوستی ساق پا است. باکتری خود را از طریق بریدگی ها، زخم ها، خراش ها و یا درماتیت و پای ورزشکاران به زیر پوست می رساند.

گزش برخی از حشرات و یا عنکبوت های خاص نیز می تواند باعث انتقال عفونت به شما شود. مناطق خشک و پوسته پوسته شده ی پوست نیز می توانند مکان مناسبی برای این باکتری ها به پوست باشند.

عوامل افزایش دهنده ی خطر ابتلا به این بیماری پوستی چه چیزهایی هستند؟

عوامل متعددی می تواند شما را در معرض خطر ابتلا به این عفونت پوستی قرار دهد:

عوارض سلولیت چه چیزهایی هستند؟

عفونت سلولیت ممکن است خود را به لایه های پایینتر پوست و از آنجا به غدد لنفاوی و سیستم گردش خون برساند و در سرتاسر بدن منتشر شود. حملات این بیماری ممکن است باعث متورم شدن اندام هایی که مورد حمله قرار گرفته اند شود.

در مواردی نادر، این عفونت می تواند به لایه های بسیار پایین پوست برسد و باعث بروز اختلالات پوستی خطرناک تری شود.

تشخیص سلولیت چگونه است؟

معاینه ی پوست شما توسط پزشک می تواند برای تشخیص این بیماری کافی باشد. ممکن است پزشک به منظور تشخیص دقیقتر برای شما آزمایش های دیگری از جمله آزمایش خون تجویز کند. اگر سلولیت در ساق پا رخ بدهد ممکن است علائمی مشابه علائم خون لخته شده در رگ های عمیق پا را از خود بروز دهد که پزشک برای رد این قضیه از آزمایش های یاد شده استفاده می کند.

درمان سلولیت چگونه است؟

برای درمان سلولیت معمولا پزشک برای شما آنتی بیوتیک خوراکی تجویز می کند. احتمالا پزشک به شما توصیه کند که به مدت 14 روز این دارو ها را مصرف کنید و معمولا علائم سلولیت بعد از چند روز ناپدید می شوند. اگر علائم بدتر شدند و یا شما با تب شدید مواجه شدید ممکن است لازم باشد که به بیمارستان رفته و بستری شوید و در آنجا آنتی بیوتیک های تزریقی دریافت کنید.

فراموش نکنید که مصرف خودسرانه ی دارو می تواند شرایط شما را بدتر کند لذا فقط داروهای تجویز شده توسط پزشک را بر طبق دستور خود پزشک مصرف کنید.

ممکن است پزشک به شما توصیه کند که ناحیه ای که مورد حمله قرار گرفته است را بالا نگه دارید. این کار ممکن است فرایند درمان را تسریع بخشد.

پیشگیری از سلولیت چگونه است؟

برای کمک به پیشگیری از ابتلا به سلولیت و یا سایر عفونت های دیگر، بعد از مواجه شدن با زخم های پوستی اقدامات احتیاطی زیر را انجام دهید:

افراد مبتلا به دیابت و افرادی که با گردش خون ضعیف مواجه هستند لازم است اقدامات احتیاطی بیشتری را انجام دهند:

رژیم لاغری و رژیم غذایی مدرسه بدن

مسلمآ همیشه استفاده از لباسهای پوشیده و پنهان کردن قسمتهای از بدن که دچار سلولیت شده و دارای توده یا برآمدگی است امکان پذیر نمیباشد ، پس باید به فکر درمان آن باشیم و چه بهتر از موثرترین روشها بهره ببریم.
هنوز هیچ درمانی آسان برای سلولیت وجود ندارد اما راه حلهایی برای کاهش عوارض ظاهری آن در همین مقاله بیان شده است ، سلولیت یک بیماری است که تقریبا درصد از زنان بالای سال به آن مبتلا میشوند.


چند راه کار ساده برای آب كردن پهلو ها


ویتامین برای افزایش متابولیسم و کاهش وزن


رژیم گیاهخواری و دستور غذای روزه

در زیر پوست ، یک شبکه ای از رشته های بافت همبند، به نام septae،(که وظیفه نگه داشتن چربی در محل را بر عهده دارد) وجود دارد . اگر septae قوی و محکم با هم بافته نشده (از تاثیرات ژنتیک) باشند، چربی می توانید بین آنها متورم شود و ریز موج هایی روی پوست بنام سلولیت ایجاد میکند . تراکم septae در زنان کمتر از مردان است و همین امر موجب شده زنان بیشتر در معرض ابتلا به سلولیت قرار گیرند . زنان همچنین پوست نازک تری دارند ، و همچنین هورمون هایی دارند که می تواند اندازه سلول های چربی و قدرت septae را تحت تاثیر قرار دهد.
عامل کاهش وزن در کاهش سلولیت
از آنجا که نیمی از مواد تشکیل دهنده سلولیت چربی است، به نظر می رسد که کاهش وزن از طریق رژیم غذایی و ورزش کمک خواهد کرد. و ممکن است کاهش سلولیت را بدنبال داشته باشد اما بستگی به قابلیت ارتجاعی بودن پوست شما هم دارد.


ساده ترین راه های کوتاه مدت برای بهبود ظاهر سلولیت است استفاده از یک لوسیون یا کرم است، که به دو گروه عمده تقسیم می شوند: آنهایی که حاوی کافئین هستند، و دارای یک اثر سفت کننده موقت است و به صاف کردن برجستگی ها کمک میکنند .و دسته دوم هم کرمهایی که با ویتامین A مشتق شده اند ، که در طول زمان می تواند لایه بیرونی پوست را ضخیم و توده زیر پوست را کمتر کند .

 


– اگر شما به دنبال یک راه حل طولانی مدت و اثربخش هستید، چند گزینه وجود دارد.
در بسیاری از چشمه های معدنی امکان ماساژ برای افراد قرار داده میشود ، انجام ماساژ برای افزایش گردش خون و تحریک تولید کلاژن بسیار مفید است و همین امر هم به از بین بردن سلولیت کمک خواهد کرد . شما حداقل نیاز دارید مرتبه در سال ماساژ بگیرید.

– یک روش حرفه ای دیگر مراجعه به پزشک پوست است ، متخصصین پوست با تکنولوژی بالا (و گران تر) درمانی را برای رفع سلولیت ارائه میدهند. لیزر و فرکانس رادیویی دستگاه های (RF)، که هر دو استفاده ماساژ و مکش به تحریک تولید کلاژن و تغییر septae کمک میکند و باعث صاف کردن سطح پوست میشوند . این درمان نسبتا بدون است. شما حدود چهار تا هشت جلسه دقیقه ای نیاز دارند، و می توانید پس از این دوره تا درصد کاهش در فرورفتگی ها و بهبود سلولیت را انتظار داشته باشید. نمایان شدن نتیجه از شش ماه تا دو سال یا بیشتر طول میکشد. مدت فاصله بین هر لیزر بستگی به نظر پزشک معالج دارد اما نباید کمتر از یکماه فاصله بیوفتد پس از گذشت تا ماه و تکمیل دوره درمان ، فقط کافی است هر سال یکبار لیزر را تمدید کنید تا برای همیشه از شر سلولیت خلاص شوید .

– اگر وجود سلولیت روی پوستتان شما را خیلی آزار میدهد و تمام سعیتان از بین بردن آن به هر قیمتی است (در اصطلاح خودمانی : سلولیت پوستتون رو مختون رفته) پس باید روش لیپوساکشن به کمک لیزر را حتما امتحان کنید. این روش درمان سیلولیت اغلب به نام Smartlipo شناخته میشود ، این عمل جراحی (که نیاز به بی حسی موضعی دارد) شامل قرار دادن فیبر لیزر کوچک در زیر پوست است که به ذوب شدن چربی ها کمک میکند ؛ سپس این چربی ها توسط یک کانول مکیده و از بدن خارج میگردد. این روش حدود دو ساعت طول می کشد، و شما برای چند روز درد دارید اما پس از گذشت دوره درمان از شر سلولیت و چربی های اضافه زیر پوست خلاص شده اید. اثر باقی مانده از این روش تقریبآ دائمی است بشرطی که تحت نظر پزشک خود از یک رژیم غذایی و ورزشی پیوسته پیروی کنید ، هزینه این روش درمانی بنسبت بالاست.
پیشنهاد میشود قبل از انجام هر کدام از این روشها عواقب آن را نیز پیگیری و بررسی نمایید تا ببینید برای بدست آوردن ظاهر زیبا باید به از دست دادن چه چیزی تن دهید و آیا ارزش دارد یا خیر؟ خلاصه اینکه چشم بسته اقدام نکنید و قبل از تصمیم حتما با چند پزشک متخصص مشورت نمایید.


برای کسانی که به دنبال یک راه آسان و سریع هستند ، یک روش جدید به نام Cellulazeاختراع شده است ، که در حال حاضر در اروپا و آمریکا در دسترس میباشد. این روش درمان شبیه به LIPO به کمک لیزر است اما با استفاده از یک پرتو دو طرفه برای کاهش septae و مایع سلول های چربی در زیر پوست میباشد ، استفاده دراز مدت از این روش کاملا سلولیت را از بین میبرد و نتیجه دلخواه را برای بیمار بوجود می آورد ، اما هزینه درمان سلولیت با این روش بسیار هزینه بر و گران است .

برای محاسبه شاخص توده بدنی خود BMI اینجا کلیک کنید.

 

 

سلولیت چیست ؟
سلولیت یك بیماری عفونی است كه به‌ویژه در میان افرادی كه به زخم‌های پوستی ساده خود بی‌توجهی می‌كنند، به وفور دیده می‌شود. علت اصلی این بیماری، عدم رعایت بهداشت مناسب زخم است كه در صورت عدم درمان، می‌تواند به عوارض جدی منجر شود.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز  ،  وقتی یك ناحیه از پوست زخم می‌شود و بهداشت آن به درستی رعایت نمی‌شود، باكتری‌ها از محل زخم وارد بافت‌های عمقی‌تر پوست می‌شوند و ایجاد عفونت می‌كنند. ناحیه عفونی شده، به شدت ورم می‌كند و ق می‌شود و اگر آن را لمس كنید، كاملا گرم و دردناك است.

این عفونت می‌تواند به سرعت پیشرفت پیدا كند و مناطق بیشتری را درگیر كند. بیشترین محل درگیری، پوست دست، پا یا صورت است ولی سلولیت می‌تواند پوست هر قسمت دیگری از بدن را نیز درگیر كند. در صورت عدم درمان حتی ممكن است عفونت به بافت‌هایی كه زیر پوست قرار دارند نیز حمله كند و وارد جریان خون و غدد لنفاوی شده و باعث ایجاد تب شود. این عفونت منتشر اگر درمان نشود، جان بیمار را هم به خطر می‌اندازد. به همین دلیل، مراقبت درست از زخم‌های ساده، اهمیت بسیاری دارد.
استرپتوكك و‌ استافیلوكك  نام دو باكتری است كه بیش از همه موجب این بیماری می‌شوند. سلولیت زمانی روی می‌دهد كه این باكتری‌ها بتوانند از طریق یك شكاف و یا آسیب پوستی كه در اثر مواردی چون جراحی‌های اخیر، بریدگی‌ها، زخم‌های باز، التهاب‌ها و یا سایر بیماری‌های پوستی ایجاد شده‌اند، وارد بدن ‌شوند.

حتی گزش گونه‌های خاصی از حشرات و یا عنكبوت‌ها نیز می‌تواند باكتری‌ عامل بیماری را به داخل بدن منتقل كند. نواحی پوستی بسیار خشك و شكننده هم می‌توانند به عنوان یك نقطه ی برای باكتری‌ها عمل كنند. یكی از مواردی كه به طور شایع باعث ابتلا به سلولیت دست می‌شود، بریدگی دست به دلیل گاز گرفتگی است.

دهان انسان پر از میكروب‌های مختلف است و اگر شما یك روز با مشت توی دهان كسی كوبیدید و دندان او دست شما را زخم كرد، منتظر باشید كه دست شما هم دچار سلولیت شود. درست مثل همان بیماری كه در ابتدای مطلب به آن اشاره كردم. آن بیمار پس از بستری شدن در بخش و در اثر سمج‌بازی ما دانشجوها بالاخره اعتراف كرد كه با مشت محكم توی دهان یك نفر دیگر كوبیده و زخم كوچك پشت دستش، اثر دندان فرد كتك خورده است.

علاوه بر عدم رعایت بهداشت زخم، عوامل دیگری هم وجود دارند كه باعث می‌شوند خطر ابتلا به سلولیت افزایش یابد. برخی از این عوامل عبارتند از: سن: با افزایش سن، كارایی سیستم گردش خون شما برای تحویل به موقع گلبول‌های سفید به بافت‌های دچار عفونت، كاهش می‌یابد.

در نتیجه آسیب‌های پوستی بویژه در مناطقی از بدن كه جریان خون ضعیف است، می‌توانند به سلولیت منجر شوند. ضعف سیستم ایمنی: بیماری‌هایی كه سیستم ایمنی را ضعیف می‌كنند نظیر ایدز و یا سرطان‌های خون، خطر ابتلا به سلولیت را بیشتر می‌كنند. استفاده از داروهای سركوب كننده ایمنی مثل سیكلوسپورین و یا پردنیزولون هم افراد را نسبت به ابتلا به عفونت‌هایی نظیر سلولیت حساس‌تر می‌كند.
دیابت: ابتلاء به دیابت موجب مختل شدن سیستم ایمنی و افزایش خطر عفونت‌ها می‌شود. در طی این بیماری، پوست یكی از نواحی است كه نسبت به عفونت‌ها حساس‌تر می‌شود. دیابت همچنین می‌تواند منجر به بروز زخم‌های مزمنی بر روی پاها شود كه این زخم‌ها نیز می‌توانند به عنوان مسیرهای ی برای باكتری‌ها عمل كنند. آبله‌مرغان: بروز تاول‌های پاره شده در این بیماری شایع‌، می‌تواند به عنوان عاملی جهت افزایش باكتری‌ها به داخل بدن عمل كند.
زخم‌های پوستی را ساده نگیرید
اگر شما روی پوست هر قسمتی از بدنتان، نواحی ق، متورم، دردناك، یا گرم مشاهده كردید، همان‌موقع باید به پزشك مراجعه كنید. خیلی وقت‌ها بدون اینكه شما متوجه شوید، خراش‌های ظریفی روی پوستتان ایجاد می‌شود كه میكروب‌ها می‌توانند از همین محل وارد بدن شما شوند. پزشك ممكن است برای تشخیص قطعی، درخواست آزمایش خون و كشت از زخم دهد. با توجه به آنكه علائمی نظیر قی، درد و تورم در ساق پا‌ها ممكن است در علائم بیماری‌های دیگر مثل گیركردن لخته‌های خونی در سیاهرگ‌های عمقی پا هم وجود داشته باشد، احتمال دارد كه پزشك جهت رد این‌گونه از بیماری‌ها آزمایش‌های مخصوص دیگری را نیز انجام دهد.

چنانچه بیماری تحت درمان قرار نگیرد، باكتری‌ها می‌توانند به سرعت به لایه‌های عمقی‌تر گسترش یافته و وارد گره‌های لنفاوی شوند و از این طریق در سرتاسر بدن گسترش یابند. ‌در موارد خفیف، معمولا‌ پزشك به تجویز آنتی‌بیوتیك خوراكی اكتفا می‌كند و از شما می‌خواهد یكی دو روز بعد جهت بررسی ازنظر پیشرفت درمان، مجددا مراجعه كنید.

 مصرف آنتی‌بیوتیك خوراكی باید به مدت روز ادامه پیدا كند. هرچند در اغلب موارد علائم و نشانه‌های سلولیت پس از چند روز از بین می‌روند، با این وجود درمان را تا آخر باید ادامه دهید. ولی اگر علائم بیماری شما پایدار بوده و یا از ابتدا دچار یك بیماری وسیع همراه با تب بالا باشید، در آن صورت پزشك شما را در بیمارستان بستری می‌كند و از آنتی‌بیوتیك‌های تزریقی برای درمان استفاده می‌كند.
چگونه از  زخم مراقبت کنیم ؟
جهت جلوگیری از ابتلا به سلولیت و یا سایر عفونت‌های پوستی، هر زمانی كه دچار یك زخم پوستی شدید ، اقدامات زیر را انجام دهید:
1 – روزانه زخمتان را با آب و صابون بشویید. این كار را به‌عنوان قسمتی از برنامه زندگی روزمره‌تان قرار دهید.

 2- از یك كرم یا پماد آنتی‌بیوتیك برای زخمتان استفاده كنید. در مورد اغلب زخم‌ها، یك پماد آنتی‌بیوتیك تنها، محافظت كافی را در برابر عفونت ایجاد می‌كند.
3- زخمتان را با بانداژ تمیز بپوشانید. انجام این عمل به تمیز نگاهداشتن زخم و از بین رفتن باكتری‌ها كمك زیادی می‌كند. چنانچه تاول‌هایی بر روی پوست شما وجود دارد كه از آنها ترشح خارج می‌شود، این تاول‌ها را تا زمان خشك‌شدن تمیز و پوشیده نگاه‌ دارید. هیچ‌وقت تاول‌ها را نتركانید.

4-  مرتبا بانداژ‌های زخمتان را عوض كنید. حداقل روزی یك مرتبه این كار را انجام و هر بار كه این بانداژها مرطوب یا كثیف شدند، دوباره آنها را تعویض كنید.

5- مراقب نشانه‌های عفونت باشید. تورم، قی، درد و ترشحات چركی همگی نشان‌دهنده یك عفونت احتمالی است و نیاز به بررسی و ارزیابی پزشكی دارد.
افراد مبتلا به دیابت و نیز افراد مسن كه گردش خون ضعیفی دارند لازم است كه مراقبت‌ها و پیشگیری‌های بیشتری جهت جلوگیری از بروز زخم‌های پوستی انجام دهند و در صورت ایجاد بریدگی و یا زخم پوستی، حتما باید آن را به‌طور دقیق و مناسبی درمان كنند.رعایت موارد زیر هم جهت سلامت پوست شما بسیار مفید است:
1-  همیشه پوست خود را مرطوب نگه دارید. مرطوب و تازه نگه‌داشتن پوست، از پوسته‌ریزی و ترك خوردن پوست جلوگیری می‌كند.

2-  ناخن‌های خود را به دقت بگیرید و مراقب باشید تا به پوست اطراف ناخن خود آسیب نرسانید.

3-  از دست‌ها و پاهایتان با پوشیدن جوراب‌ها و دستكش‌های مناسب به‌خوبی مراقبت كنید.

4- هرگونه عفونت پوستی سطحی نظیر بیماری‌های قارچی پا را به‌دقت مداوا كنید زیرا عفونت‌های سطحی قابلیت زیادی برای گسترش سریع دارند.

دن مو در دوره جوانی مردان، زیاد شایع نیست، بنابراین طبیعی است که نگران

آنوریسم مغزی به عنوان ایجاد تورم در یک رگ خونی مغز شناخته می شود. در

قی، ورم، حساسیت به لمس شدن، درد، گرم شدن پوست و تب از علائم سلولیت هستند.

سلولیت چیست؟

سلولیت (Cellulitis) یک عفونت باکتریایی رایج و بالقوه ی جدی است. سلولیت (Cellulitis) را باید از واژه سلولیت (Cellulite) به معنی تجمع بد شکل چربی‌هایی در زیر پوست به خصوص در خانمها که در سوخت و ساز آنها اختلال به وجود آمده‌ است افتراق داد – ویکی پدیا

سلولیت به صورت یک ناحیه ی ق رنگ و ورم کرده بر روی پوست ظاهر می شود که گرم و حساس بوده و ممکن است به سرعت گسترش پیدا کند.

سلولیت بیشتر قسمت پایین پا را تحت تاثیر قرار می دهد، البته این در حالی است که این عارضه ممکن است در تمام پوست بدن و یا حتی پوست صورت بروز کند. ممکن است سلولیت تنها لایه ی بالایی پوست را تحت تاثیر قرار دهد، اما با این وجود ممکن است در برخی موارد این عفونت به بافت های زیر پوست نیز رسیده و از آنجا به غدد لنفاوی و جریان خون منتشر شود.

اگر این بیماری درمان نشود، به سرعت گسترش پیدا می کند و میتواند حتی زندگی فرد مبتلا را به خطر بیندازد. به همین دلیل اقدام فوری برای درمان آن و مراجعه به پزشک الزامی است.

علائم سلولیت چه چیزهایی هستند؟

علائم و نشانه های احتمالی سلولیت عبارتند از:

قی
ورم
حساسیت به لمس شدن
درد
گرم شدن پوست
تب

تغییرات پوستی ممکن است همراه با تب باشد. با گذشت زمان این ناحیه ی ق رنگ از پوست گسترش پیدا می کند. ممکن است بر روی ناحیه ی ق رنگ پوست لکه های ق رنگی ظاهر شوند و حتی در برخی موارد ممکن است در این قسمت تاول های کوچکی نیز مشاهده شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

تشخیص سریع و درمان این بیماری بسیار مهم است لذا مراجعه ی زود هنگام به پزشک اهمیت ویژه ای پیدا می کند.

در موارد زیر بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

شما با یک ناحیه ق رنگ، یا یک ورم در پوست یا یک اختلال پوستی مواجه شدید که به سرعت در حال پیشرفت است.
اگر تب دارید.

اگر چنانچه شما یک راش پوستی ق، متورم، حساس به لمس و گرم دارید که به سرعت در حال پیشرفت است، حتما به صورت اورژانسی به پزشک مراجعه کنید.

علل سلولیت چه چیزهای هستند؟

سلولیت هنگامی بروز می کند که یک یا چند نوع از این باکتری از طریق یک شکاف در پوست به زیر پوست شما راه پیدا کند.

اگرچه سلولیت ممکن است در هر جای بدن شما رخ دهد اما محل شایعتر بروز این بیماری پوستی ساق پا است. باکتری خود را از طریق بریدگی ها، زخم ها، خراش ها و یا درماتیت و “پای ورزشکاران به زیر پوست می رساند.

گزش برخی از حشرات و یا عنکبوت های خاص نیز می تواند باعث انتقال عفونت به شما شود. مناطق خشک و پوسته پوسته شده ی پوست نیز می توانند مکان مناسبی برای این باکتری ها به پوست باشند.

عوامل افزایش دهنده ی خطر ابتلا به این بیماری پوستی چه چیزهایی هستند؟

عوامل متعددی می تواند شما را در معرض خطر ابتلا به این عفونت پوستی قرار دهد:

آسیب های پوستی از جمله بریدگی ها، خراش ها، ترک ها و سوختگی ها
ضعف سیستم ایمنی بدن: برخی از بیماری ها مانند دیابت، سرطان خون، ایدز، بیماری های کبد و بیماری های مزمن کلیوی و بیماری های مرتبط با گردش خون و همچنین مصرف برخی از دارو ها مانند کورتیکواستروئید ها می تواند باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن شما و در نتیجه افزایش احتمال ابتلا به عفونت ها و از جمله سلولیت شوند.
اختلالات پوستی: برخی از اختلالات پوستی مانند اگزما، پای ورزشکاران، آبله مرغان و زونا می تواند احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش دهد.
ورم مزمن دستها و پاها (لنف ادم)
داشتن سابقه ی سلولیت
استعمال مواد مخدر تزریقی
چاقی

عوارض سلولیت چه چیزهایی هستند؟

عفونت سلولیت ممکن است خود را به لایه های پایینتر پوست و از آنجا به غدد لنفاوی و سیستم گردش خون برساند و در سرتاسر بدن منتشر شود. حملات این بیماری ممکن است باعث متورم شدن اندام هایی که مورد حمله قرار گرفته اند شود.

در مواردی نادر، این عفونت می تواند به لایه های بسیار پایین پوست برسد و باعث بروز اختلالات پوستی خطرناک تری شود.

تشخیص سلولیت چگونه است؟

معاینه ی پوست شما توسط پزشک می تواند برای تشخیص این بیماری کافی باشد. ممکن است پزشک به منظور تشخیص دقیقتر برای شما آزمایش های دیگری از جمله آزمایش خون تجویز کند. اگر سلولیت در ساق پا رخ بدهد ممکن است علائمی مشابه علائم خون لخته شده در رگ های عمیق پا را از خود بروز دهد که پزشک برای رد این قضیه از آزمایش های یاد شده استفاده می کند.

درمان سلولیت چگونه است؟

برای درمان سلولیت معمولا پزشک برای شما آنتی بیوتیک خوراکی تجویز می کند. احتمالا پزشک به شما توصیه کند که به مدت 14 روز این دارو ها را مصرف کنید و معمولا علائم سلولیت بعد از چند روز ناپدید می شوند. اگر علائم بدتر شدند و یا شما با تب شدید مواجه شدید ممکن است لازم باشد که به بیمارستان رفته و بستری شوید و در آنجا آنتی بیوتیک های تزریقی دریافت کنید.

فراموش نکنید که مصرف خودسرانه ی دارو می تواند شرایط شما را بدتر کند لذا فقط داروهای تجویز شده توسط پزشک را بر طبق دستور خود پزشک مصرف کنید.

ممکن است پزشک به شما توصیه کند که ناحیه ای که مورد حمله قرار گرفته است را بالا نگه دارید. این کار ممکن است فرایند درمان را تسریع بخشد.

پیشگیری از سلولیت چگونه است؟

برای کمک به پیشگیری از ابتلا به سلولیت و یا سایر عفونت های دیگر، بعد از مواجه شدن با زخم های پوستی اقدامات احتیاطی زیر را انجام دهید:

زخم ها را به صورت روزانه با آب و صابون بشویید. این کار را به آرامی و به عنوان بخشی از استحمام روزانه انجام دهید.
یک پماد یا کرم آنتی بیوتیک استفاده کنید.
مواظب علائم عفونت باشید. اگر با هر کدام از علائم بالا مواجه شدید به پزشک مراجعه کنید.

افراد مبتلا به دیابت و افرادی که با گردش خون ضعیف مواجه هستند لازم است اقدامات احتیاطی بیشتری را انجام دهند:

پاهای خود را به منظور پیدا کردن هر گونه علائم غیر طبیعی بررسی کنید.
به طورت منظم پوست خود را مرطوب کنید.
در کوتاه کردن ناخن ها مواظب باشید که به بافت ها اطراف آسیبی وارد نکنید.
از دست ها و پاهای خود به خوبی محافظت کنید. کفش و دستکش مناسب بپوشید.
بعد از مشاهده ی هر گونه علائمی از عفونت بلافاصله به پزشک مراجعه کنید./ شفاجو

سلولیت نوع عفونت باکتریایی است که در زیر پوست بافت چربی جمع می‌شود و معمولاً در باسن، ران می‌باشد. برای درمان سلولیت با دکتر نیم همراه باشید.

سلولیت در زنان رایج‌تر است و علت آن معمولاً باکتری هی استافیلوکوک و استرپتوکوک می‌باشد، همچنین می‌تواند توسط سایر باکتری‌ها نیز ایجاد شود.

این بیامری در مناطقی رخ می‌دهد که پوست باز شده باشد مانند، خراشیدگی، نیش حشرات، زخم، سوختگی، زخم جراحی وجود داشته باشد.

به طور کلی، باکتری‌ها بر روی پوست وجود دارند اما آنها باعث آسیب نمی‌شوند مگر اینکه راهی برای به پوست پیدا کنند و موجب عفونت شوند.

از عوامل ایجاد کننده سلولیت می‌توان به سیستم ایمنی ضعیف، دیابت، چاقی، مشکل گردش خون، سؤ مصرف مواد می‌توان اشاره کرد.

در اینجا چند روش خانگی برای رفع سلولیت برای شما آورده‌ایم با ما همراه باشید.

 

 

لیست مطالب

با توجه به خواص ضد باکتری، ضد قارچ و ضد التهابی روغن درخت چای برای درمان سلولیت بسیار مفدی است.

روغن نارگیل شامل اسیدهای چرب با زنجیره متوسط به ویژه اسید لاوریک است که با مبارزه با باکتری‌ها به درمان سلولیت کمک می‌کند، همچنین روغن نارگیل دارای خاوص شفا و تسکین دهنده پوست است.

زردچوبه یک آنتی بیوتیک قوی و ضد عفونی کننده طبیعی برای درمان سلولیت است، زردچوبه دارای کورکومین است که دارای خواص ضد التهابی می‌باشد.

روغن مرزنگوش یکی دیگر از روش‌های درمان سلولیت است زیرا دارای ترکیباتی مانند کارواکرول، تیمول با ویژگی‌های ضد ویروسی، ضد باکتری، ضد قارچی و ضد التهابی است.

یک مطالعه منتشر شده در مجله داروهای درماتولوژی نشان داد که استفاده از عصاره ساقه مرزنگوش توانایی از بین بردن عفونت بعد جراحی را دارد

توجه: روغن مرزنگوش را به تنهایی مصرف یا بر روی پوست اعمال نکنید.

دانه‌های شنبلیله به صورت خارجی بر روی پوست استفاده شود می‌تواند با کاهش التهاب و عفونت به درمان سلولیت کمک کند.

 

 

سیر یکی دیگر از آنتی بیوتیک های طبیعی است که برای درمان سلویت ها و انواع عفونت‌ها مفید است زیرا دارای ترکیب آلیسین فعال با خواص ضد میکروبی قوی است، علاوه بر این دارای خواص ضد التهابی است.

اکیناسه یا مخروط سانان می‌تواند برای درمان و رفع سلولیت استفاده شود زیرا سیستم ایمنی را تقویت می‌کند و شامل فلاونوئید ها با خواص آنتی بیوتیک، ضد میکروبی، ضد التهابی و ضد آلرژی است.

توجه: اکیناسه برای کسانی که مبتلا به اختلالات خود ایمنی مانند لوپوس یا آرتریت روماتوئید هستند مناسب نمی‌باشد.

زغال چوب فعال شده می‌تواند به جلوگیری از سموم و ناخالصی‌های شیمایی کمک کند و با از بین بردن التهاب و عفونت‌های پوستی به درمان سلولیت کمک کند.

توجه: اگر عفونت گسترش پیدا کرد و علائم مانند تب، لرز، تنفس سریع یا خستگی پیدا کردید و با روش‌های بالا درمان نشدید به یک متخصص مراجعه کنید تا بیماری شما به صورت دقیق تشخیص داده شود.

 

 

 

دوره مقدماتی php

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *