خواص شيره خرما و انگور

دوره مقدماتی php

خواص دارویی و گیاهی :

سلام عزیزان
شیره خرما یا شیره انگور؟
شیره ها در گروه مواد غذایی انرژی زا قرار دارند و در مواقعی که بدن به انرژی بیشتری احتیاج دارد مصرف آن بسیار مفید است.شیره خرما همان خواص خرما را دارد. حاوی فسفر و آهن است که  مصرف آن در وعده صبحانه باعث فعال شدن سلول های عصبی و مانع ایجاد کم خونی در افراد می شود. شیره ی خرما و شیره انگور تسکین دهنده ی دردهای روماتیسمی و امراض شریانی و وریدی می باشند.
در بسیاری از شهرهای کشور ما از شیره به جای شکر در حلوا استفاده می کنند. همچنین خوردن «برف با شیره»،«شیر برنج با شیره»،«شیر با شیره» و «ارده با شیره» در زمستان از عادت های غذایی  مرسوم مردم ایران از جمله اردبیل ، همدان ، تبریز و می باشد.


شیره ی خرما به دو روش سنتی و صنعتی تهیه می شود. در روش سنتی سه شیوه وجود دارد:
۱_شیوه جوشاندن(روش گرم): در این شیوه تولید،خرما را در دیگ ها ی در باز قرار داده و به اندازه وزن خرما به آن آب اضافه می کنند. مخلوط آب و خرما حرارت داده شده تا شیره در آب حل گردد.حرارت را تا زمانی که شیره به غلظت مورد نظر برسد حرارت را ادامه می دهند و در نهایت با قطع حرارت مخلوط را صاف کرده و شیره را در ظرف های پلاستیکی یا حلب های فلزی ریخته و تفاله های باقی مانده به مصرف دام می رسد.
۲_تهیه شیره در حوضچه های سیمانی(روش سرد):خرما را در حوضچه هایی که ۱ الی ۱/۵متر از سطح زمین بلند تر است و مخصوص عملیات شیره گیری ساخته می شود می ریزند. این حوضچه ها مدبسه نام دارد.اثر نیروی وزن به هم فشار می آورند و شیره از سوراخی که در ته ظرف تعبیه شده است خارج می شوند. این نوع شیره خرما طبیعی بوده و به آن شیره خرمای طبیعی می گویند.
۳_تولید شیره خرما به روش حصیر:در برخی از نواحی جنوب کشور مانند میناب به جای حوضچه های سیمانی از محفظه هایی که از برگ خرما به صورت حصیری ساخته شده است می ریزند و در اثر نیروی فشار ،خرماها به روی هم فشار آورده و شیره آن از منافذ حصیر خارج می شود.
شیره ای که به روش سنتی تهیه می شود دارای معایبی از جمله :عدم رعایت اصول بهداشتی در تولید و بسته بندی، تیره بودن رنگ محصول، پایین بودن غلظت شیره، مناسب نبودن طعم شیره به دلیل وجود املاح ناخواسته در آن و پایین بودن درصد قند شیره به  علت حرارت دادن آن می باشد.
شیره انگور
شیره انگور بسیار قوی است و مانند خود انگور دارای مقدار قابل توجهی ویتامین «آ»،«ب»و «ث»دارد و ضد نفخ می باشد. شیره طبیعت گرم دارد و مصرف آن برای گرم مزاج ها موجب غلیظ شدن صفرایشان می شود و در نتیجه باعث جوش زدن صورت و بدنشان می شود که راه درمان آن هم خوردن میوه های تازه با طبع سرد است.این ماده به غیر از انرژی زا بودن درصد بالایی هم کالری دارد و اگر شما فرد کم تحرکی هستید اضافه وزن و چاقی انتظارتان را می کشد. شیره برای افراد دیابتی مضر است؛اگرچه شیره خرما به دلیل داشتن مواد قندی کم ضرر(گلوکز و ساکاروز)،برای بیماران دیابتی ضرر کم تری دارد ولی خوردن شیره به آنها توصیه نمی شود.


برای پختن شیره انگور ابتدا انگور را له کرده و سپس آب آن را می گیرند و به آن خاک سفید  حرارت داده شده اضافه کرده و آن را صاف می کنند تا خاکش جدا شود.( خاک سفید را می توان از عطاری ها تهیه کرد) و یک روز به همین صورت گذاشته آن را می جوشانند تا قوام پیدا کند.( ریختن خاک سفید در شیره باعث می شود تا آب انگور به شراب تبدیل نشود و به دلیل مخلوط نشدن و گل آلود نکردن آن را حرارت می دهند تا ته نشین شود)
شیره انگور برای درمان یرقان(زردی) به کار می رود .آن را با سرکه مخلوط کرده و به بیمار می دهند.شیره انگور را با کمی گل ختمی پخته مخلوط کرده و بر روی آبسه(دمل) قرار دهید تا باز شود ؛علاوه بر آن برای از بین بردن جای ضربه که ورم کرده ممفید است.شیره انگور محرک اعمال کبدی می باشد و به خون سازی کمک می کند و به بیمارانی که با عمل جراحی ضعیف شده اند بسیار مفید است.برای درمان کک و مک شیره انگور را با نمک مخلوط کرده و بر روی لکه بمالید. و شیره انگور با کمی پودر زعفران برای رفع هم وغم ، غضب شدید و ضعف اعصاب بسیار مفید است و معالجه تا بهبودی باید ادامه داشته باشد.
منتظر نظرهای شما عزیزان هستم.

.

معجون سه شیره ترکیبی از شیره انگور، خرما و توت سفید است. خواص سه شیره شامل پیشگیری و درمان کم خونی، افزایش قدرت یادگیری، تسکین دردهای مفصلی، تقویت سیستم ایمنی بدن، رفع خستگی، ضعف و بی حسی است.

یکی از مواد غذایی مفید شیره های گرفته شده از میوه هاست. مخلوط سه شیره انگور، خرما و توت سفید دارای انواع ویتامین ها نظیر ویتامین آ، ای، ث، ویتامینهای گروه ب و همچنین میزان فراوانی از مواد معدنی مانند فسفر، کلسیم، آهن و منیزیم هستند. مصرف این ماده غذایی موجب تقویت عمومی بدن می شود و یک معجون فوق العاده برای درمان کم خونی، تیروئید، بی حالی و بی حسی بدن است. برای آشنایی بیشتر با خواص سه شیره، میزان مصرف و طرز تهیه آن با ستاره همراه شوید.

دوره مقدماتی php

خواص سه شیره در درمان بیماری ها
طبع مخلوط سه شیره گرم است و برای فصل زمستان که بدن به انرژی بیشتری برای گرم کردن خود نیاز دارد، بهترین و مفیدترین ماده غذایی محسوب می شود . برخی از مهمترین خواص سه شیره به شرح زیر است :
درمان کم خونی و فقر آهن
مهمترین ویژگی درمانی سه شیره استفاده از آن به منظور پیشگیری و درمان کم خونی است. فولات و آهن موجود در ترکیب این مواد از مهمترین مواد خون ساز میباشند. جالب است بدانید جذب آهن موجود در این ترکیب غذایی بسیار بالاتر از قرص آهن است چراکه آهن موجود در قرصها ظرف 24 ساعت از بدن دفع میشود ولی این آهن گیاهی به خوبی جذب سلولهای بدن میگردد و مصرف آن برای درمان کم خونی به ویژه برای زنان باردار و کودکان بسیار مفید است.
انرژی زا و مقوی بدن
میران کالری بالای موجود در ترکیب سه شیره آن را به یک ماده غذایی مفید برای تامین انرژی و کالری مورد نیاز بدن تبدیل کرده است. مصرف سه شیره انرژی مورد نیاز کودکان و دانش آموزان را تامین کرده و از همین رو قدرت یادگیری و فعالیت آنها را افزایش میدهد. همچنین خواص سه شیره در تامین انرژی نیز باعث رفع بی حسی و کرختی در افراد بزرگسال و سالمند میگردد.
تسکین دردهای مفصلی، روماتیسم و آرتروز
به دلیل طبع گرم و خاصیت ضد التهابی این معجون استفاده از آن باعث تسکین دردهای مفصلی و آرتروز میشود. مواد معدنی موجود در این شیره های گیاهی نظیر کلسیم، منیزیم و فسفر به استحکام و سلامت استخوانها کمک میکند.
کمک به رشد کودکان و نوجوانان
تمامی املاح، مواد معدنی و ویتامینهای ضروری برای رشد بهتر و سالمتر کودکان و نوجوانان در این ماده غذایی وجود دارد. همچنین به دلیل فعالیت و تحرک بالای کودکان، مصرف سه شیره در وعده صبحانه، علاوه بر رساندن انرژی لازم به آنها، باعث تقویت حافظه و افزایش قدرت یادگیری آنها نیز می شود .

طرز تهیه سه شیره
به طور کلی طرز تهیه همه انواع شیر ه میوه ها از شیره انگور و خرما گرفته تا انجیر، سیب و توت سفید تقریبا مشابه یکدیگر است. به این منظور برای استخراج شیره از میوه ها که حتماً باید شیرین باشند ابتدا آب آن ها را می گیرند و سپس این آب را با کمک حرارت، کم کم غلیظ می کنند. عمل حرارت دهی و تغلیظ تا زمانی که قوام شیره به اندازه دلخواه درآید، ادامه پیدا می کند.
برای تهیه سه شیره که ترکیبی از شیره خرما، انگور و توت سفید است به مقدار مساوی از هر سه شیره را با یکدیگر مخلوط کنید. درب شیشه را ببندید و داخل یخچال نگهداری کنید. همچنین بهتر است سه شیره را داخل ظرف های شیشه ای (ترجیحاً با رنگ تیره) نگهداری کنید. این معجون مقوی و خوشمزه برای ماهها ماندگاری دارد.
توجه داشته باشید که بهتر است برای حرارت دهی از حرارت پایین استفاده کنید. چرا که هرچه درجه حرارت بالاتر و مدت زمان حرارت دهی نیز بیشتر باشد، ارزش تغذیه ای ماده غذایی هم کمتر می شود پس تقریباً تمام ویتامین های موجود در آب میوه با حرارت دادن از بین می روند و فقط قندها یا کربوهیدرات ها باقی می مانند .
برای آشنایی با روش تهیه شیره انگور، خرما و شیره توت مطالعه لینکهای زیر را پیشنهاد میکنیم.

طرز تهیه شیره توت سفید در منزل

طرز تهیه شیره خرما در منزل (شیره خرما خانگی)

طرز تهیه شیره انگور خانگی (دوشاب انگور)

نکات احتیاطی
انواع شیره به ویژه مخلوط سه شیره از انرژی و کالری بالایی برخوردار است و بسیار شیرین است. از این رو افراد مبتلا به دیابت، فشار خون، کلسترول و تری گلیسیرید بالا و همچنین افرادی که دارای اضافه وزن هستند بایستی از زیاده روی در مصرف سه شیره پرهیز کنند. زیاده روی در مصرف سه شـیره برای افراد دارای مزاج گرم مناسب نبوده، موجب غلیظ شدن صفرا و بروز جوش در صورت و بدن آنها میشود . میزان مناسب برای مصرف این ماده غذایی برای بزرگسالان روزی یک قاشق غذاخوری و برای کودکان هر 8 ساعت یک قاشق مرباخوری است.

نکته آخر اینکه با وجود گسترده بودن خواص سه شیره مصرف آن برای افراد عادی و دارای وزن طبیعی نیز بایستی با اعتدال همراه باشد.
گروه سلامت ستاره

دوره مقدماتی php

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *