خواص سوياي ماکاروني

دوره مقدماتی php

خواص دارویی و گیاهی :

از دانه های سویا این روزها به عنوان عاملی برای مبارزه با بیماری ها استفاده می شود.دانا جاکوبی، نویسنده کتاب آشپزی می گوید: من عادت داشتم دانه های سویا را تقریباً در هر چیزی استفاده کنم. این باعث می شد که غذاها، فوق العاده خوشمزه شوند به طوریکه تا به حال کسی چنین غذاهایی را نخورده است.

خبرهای خوبی در مورد دانه های سویا دارم. مردم خوشحال هستند می توانند سویا را به برنامه رژیمشان اضافه کنند.

 

▪ فواید سویا در پایین آوردن کلسترول

دیگر در یافتن دانه های سویا مشکلی وجود ندارد. فرآورده های جدید آن، انتخاب های متنوعی از غذاهای صبحانه گرفته تا غذای قبل از خواب را ارائه می دهند. سوپر مارکت ها، هم اکنون شیرهایی با طعم سویا، دانه های ترد و خشک سویا، چیپس سویا همراه با غلات و همبرگرهای سویا را عرضه می کنند. دلیل آن این است که شواهدی نشان می دهد فرآورده های سویا می تواند، قسمتی از رژیم کم چربی باشد که با پایین نگه داشتن سطح کلسترول، خطر سکته قلبی را کاهش می دهند. اخیراً FDA برای جلب مشتری به فروشگاه های مواد غذایی روی خوش نشان داده .

 

دوره مقدماتی php

 

▪ فواید این دانه ها را روی برچسب هایی نوشته است.

 

نوامبر گذشته، انجمن سلامتی آمریکا اعلامیه ای منتشر کرده که طی آن آمریکایی های مبتلا به کلسترول بالا را به استفاده از سویا، تشویق کرده است.

 

 

 

 

هم اکنون فروشگاه ها و موسسات مهم، در حال تولید قرص های محتوی سویای خالص هستند. این مواد شبه استروژن با توجه به اثرات مفید دانه های سویا تهیه می شوند. اما اگر مقدار کمی سویا بتواند شما را سالم نگه دارد، مصرف زیاد آن به ویژه نوع فشرده آن به شکل قرص، شاید آن خاصیت را نداشته باشد، کسی نمی داند که آیا استفاده از دوز بالاتر، مطمئن است یا خیر.

 

علاوه بر آن استفاده از سویا در غذاها، مانند دانه های پروتئین دار سویا می تواند کلسترول شما را پایین آورد. تحقیقات همچنین نشان داده است فواید سلامتی سویا، از دانه های پروتئین دار سویا که به طور طبیعی شامل «شبه فلاون ها» هستند، نشات می گیرد (سس سویا، اگرچه از دانه های سویا گرفته می شود، اما شبه فلاون ندارد). تحلیلی که در سال انجام شد، حاکی است افرادی که دارای کلسترول فزاینده بوده اند و به طور متوسط روزانه گرم پروتئین سویا مصرف کرده اند حدود درصد کلسترولشان پایین آمده و کلسترول LDL آنها (انسداد شریانی) حدود درصد کاهش داشته و این خیلی خوب است چون هر یک درصدی که کلسترول پایین بیاید خطر بیماری های قلبی درصد کاهش پیدا می کند.

حتی اگر کلسترول شما در حد نرمال و طبیعی است، با اضافه کردن سویا به رژیم غذایی تان به ثابت نگه داشتن آن کمک کنید.

 

 

▪ مصونیت در برابر سرطان

در چین و ژاپن که غذاهای سویادار، تقریباًَ جزو غذاهای روزانه شان محسوب می شود، میزان مرگ ومیر در اثر سرطان سینه و پروستات خیلی پایین تر از ایالات متحده است. وقتی محققان ژاپنی زن مبتلا به سرطان سینه را با هزار داوطلب سالم مقایسه کردند، دریافتند زنانی که قبل از یائسگی حداقل سه بار در هفته خمیر سویا مصرف می کنند، خطر ابتلا به سرطان سینه در آنها کاهش یافته است. طبق بررسی که در سنگاپور انجام شده، زنانی که هنوز به دوران یائسگی نرسیده اند، آنها که از دانه های سویا بیشتر استفاده کرده اند، به طور چشمگیری کمتر مبتلا به سرطان می شوند.

 

 

▪ مسکن گُر گرفتگی

بعضی از بررسی ها اشاره به این دارد که سویا ممکن است ناراحتی های دوران یائسگی را کاهش دهد. این نظریه نشان دهنده این موضوع است که شبه فلاون های سویا استروژن گیاهی هستند. در دوران یائسگی چنین تصور می شود که این ترکیبات در استروژن طبیعی زنان دخالت دارند. در سال ، محققان دانشگاه پزشکی ویک فورست، بر روی گروهی از زنان یائسه آزمایش هایی کردند و دو بار در روز در وعده های غذایی شان گرم پروتئین سویا افزودند. این رژیم باعث شده که شدت گُر گرفتن و عرق ریزی شبانه آنها بهبود یابد. در بررسی های اخیر، محققان کلینیک مایر دریافته اند که رژیم سویا نسبت به استروژن، تاثیر کمتری دارد اما در بهبودی گُرگرفتگی به کار می آید. متخصصان معتقدند که برای مشخص کردن نقش سویا در کاهش علائم یائسگی، به بررسی های بیشتری نیاز است.

 

قدرت سویا علیه کلسترول و این نظریه قوی که دانه های سویا می تواند خطر بروز سرطان را کاهش دهد، کافی است تا سویا مرتباً مهمان میز غذای شما باشد. چند بار؟ اگر میزان کلسترول شما خوب است و علاقه مندید که آن را پایین نگه دارید. فقط مقداری سویا در غذای روزانه تان استفاده کنید. اگر کلسترول شما تقریباً بالاست و ترجیح می دهید که دارو نخورید، سعی کنید روزانه گرم سویا بخورید. (طبق توصیه FDA، اما این کار را با موافقت پزشکان انجام دهید) شما نباید از کتاب آشپزی جاکوبی پیروی کنید. فقط گرم آن می تواند تا گرم پروتئین سویا را به بدن شما برساند که البته به نوع آن بستگی دارد.

 

 

● اهمیت « سویا»

بررسی پژوهشگران کانون ملی سرطان حاکی است محصولات ساخته شده از دانه سویا برای پیشگیری از سرطان سینه مفید است.

این موضوع پس از بررسی بیش از هزار زن بین سنین تا سال به دست آمده است.

این پژوهش نشان داده است که نسبت ابتلا به سرطان سینه در زنانی که هر روز در غذاهای خود از سویا استفاده نمی کنند، نسبت به زنان دیگری که از آن استفاده می کنند، حدود دو برابر بیشتر است.

 

وی افزود نتیجه این بررسی بیانگر این است که در زنانی که روزانه سه وعده سوپ سویا خورده اند، میزان ابتلا به سرطان سینه درصد کاهش یافته است و به نظر می رسد وجود هورمون گیاهی « ایسوفلاون» در دانه سویا موجب پیشگیری از سرطان سینه در زنان می شود به گونه ای که احتمال ابتلا به سرطان سینه در زنانی که روزانه از طریق خوردن غذاهای تهیه شده از سویا حدود میلی گرم « ایسوفلاون» جذب بدنشان می شود، نسبت به زنانی که از این مورد غذا ها استفاده نمی کنند، درصد کمتر است.

 

این پژوهش همچنین حاکی است در منطقه شرق آسیا، استفاده از محصولات غذایی سویادار، بسیار رایج است به طوریکه در ژاپن، ماده اولیه سوپی که معمولاً با هر غذا می خورند یا سس پر استفاده « شویو» را تشکیل می دهد، سویا است.

 

آمار کانون ملی سرطان ژاپن حاکی است سرطان سینه یکی از رایج ترین سرطان ها میان زنان این کشور است و سالانه حدود هزار تن به آن مبتلا می شوند.


خوراکی های پرخاصیت

سعیده نام آور- سویا دانه ای روغنی ست که از نظر گروه بندی مواد غذائی ، در گروه چربی ها قرار می گیرد . از این دانه ، همچون دانه های دیگری مانند دانه آفتابگردان ، دانه کانولا ، کلزا ، هسته انگور ، زیتون و … روغن گرفته می شود که دارای خواص بسیار زیادی ست .سویا دانه ای ست که از چند هزار سال پیش ، در چین استفاده می شده و دانه اش از این کشور، به دیگر کشورها صادر شده است . به دلیل شباهت شکل دانه سویا به لوبیا ، به آن لوبیا روغنی و به دلیل منشأ آن ، لوبیا چینی هم به آن گفته می شود .دانه سویا ، پس از روغن کشی ، به شکل تفاله ای در می آید که ساختمان آن از پروتئین گیاهی ست . مواد مغذی موجود در دانه سویا ( آجیل سویا ) و پروتئین گیاهی (دانه روغن گرفته شده ) بسیار زیاد است که شامل :مقدار کمی قند ، پروتئین ، چربی های غیر اشباع امگا- 3 و امگا -6 ( در دانه کامل ) ، مقدار زیادی فیبر غذائی، انواع ویتامین ب، ویتامین آ ، ویتامین ای، ث ، د ، آهن ، فسفر ، منیزیوم ، کلسیم ، روی ، رنگدانه کلروفیل و کاروتن  و آنتی بیوتیک های قوی می باشد .در حال حاضر بسیاری از مردم ، دانه سویا را به عنوان یکی از اجزاء سبد آجیل خود مصرف می کنند و بسیاری از افراد نیز استفاده عام تری از پروتئین سویا دارند . از زمانی که علم تغذیه در سال های اخیر پیشرفت کرد ، تعدادی از مردم به مصرف سویا به جای گوشت چرخ کرده روی آوردند . اما درصدی از مردم ، هنوز بر این باورند که پروتئین سویا یک تفاله به درد نخور است و تمام خواص خود را ، در هنگام روغن کشی از دست داده است .در تحقیقات میدانی ، مشخص شده که سویا در قشر کم در آمد بیشتر استفاده می شود و اقشاری که توان خرید گوشت را بیشتر دارند ، کمتر از سویا استفاده می کنند . در حالی که افرادی که حتی به دلیل محدودیت مالی به استفاده از سویا روی آورده اند، چیزی را از دست نداده اند !  جنبه دیگر درصد مصرف سویا در اقشار مختلف مردم ، به طعم و مزه و بوی سویا بر می گردد که بسیاری معتقدند ، غذا با پروتئین سویا خوشمزه نمی شود و یا بوی آن را نمی پسندند ( بی توجه به خواص زیاد آن ) .


با نوجه به خواص بی شمار سویا ، تأثیرات  مصرف آن در سلامتی  و کاهش بیماری ها را برمی شمریم : سویا با داشتن قدرت ملین بودن ، می تواند به دفع راحت تر مدفوع  کمک کند و همین موضوع بر دفع سریع تر سموم از بدن نیز تأثیر دارد . در نتیجه کسانی که دچار یبوست هستند ( جانبازان قطع نخاع گرامی ) می توانند ازاین خاصیت جهت بهبود شرایط دفع و سلامت روده بزرگ بهره مند شوند . از طرف دیگر ، سویا مدر نیز هست (ادرار آور ) و در نتیجه با جریان پیدا کردن آب در نفرون کلیه ها و داشتن مقداری آب در خود ، می تواند به سلامت کلیه ها کمک کند . سویا دارای آنتی بیوتیکی ست به نام کاناوالین  که در بهبود بیماری های عفونی و سرماخوردگی بسیار مؤثر است . ویتامین ث موجود در سویا ، خود می تواند سیستم ایمنی را افزایش داده و از بروز انواع بیماری ها در بدن به خصوص ابتلا به باکتری و ویروس جلوگیری کند . سویا باداشتن آهن و اسید فولیک که دو عامل مهم خون سازی هستند ، در رفع کم خونی و جلوگیری از تشدید آن نفش مهمی دارد . بر خلاف افکار برخی که معتقدند اگر گوشت چرخ کرده را با سویا جاگزین کنند ، از نظر آهن دچار کمبود می شوند ، این گونه نبوده و تنها نوع آهن، گیاهی ست و بدن فرد از این نوع آهن نیز بهره کافی خواهد برد . تأمین پروتئین روزانه بدن ، یکی دیگر از کاربردهای مصرف سویا می باشد . در این جا نیز این نکته قابل ذکر است که استفاده بدن از پروتئین گیاهی ، مناسب و کافی بوده و جایگزینی گوشت با آن ، انتخاب بدی نیست . مقدار زیاد ویتامین های ب موجود در سویا ، در افزایش اشتها ، سلامت پوست و مو و ناخن ها بسیار مؤثر است . ویتامین ب6 و منیزیوم  داخل سویا، در رفع افسردگی و نشاط بخشی نقش مهمی دارد و اثر مصرف سویا در بهبود بیماری های روحی به اثبات رسیده است . فیبر غذائی موجود در سویا قادر است چربی خون ، کلسترول ،LDL  ، قند خون و فشارخون را کاهش دهد و در نتیجه مصرف آن به بیماران دیابتی و دچار فشار و چربی بالا کمک مهمی می کند . فیبر سویا تری گلیسیرید را نیز کاهش داده و دربهبود بیماری کبد چرب مؤثر است . آنتی اکسیدان های فراوان سویا با جلوگیری از بروز عوارض قلبی و عروقی مثل سکته یا نارسائی قلبی می تواند نقش مهمی را در سلامت قلب ایفاء کند . از طرف دیگر با کاهش چربی ، قند و فشار نیز به بهبود این مسئله کمک می کند . یکی از فواید جایگزینی سویا با گوشت چرخ کرده ، این است که گوشت ق دارای چربی اشباع بوده که میزان چربی ، بیماری قلبی و انسداد عروق را افزایش می دهد . درعوض پروتئین سویا، نه تنها دارای چربی نیست ، بلکه باعث انبساط عروق نیز می شود . تأثیرات آنتی اکسیدانی سویا ، در جلوگیری از بروز سرطان به خصوص سرطان کولون (روده بزرگ) به اثبات رسیده است . تحقیقات ثابت کرده اند که افرادی که در طول عمرخود سویا مصرف می کنند ، کمتر به سرطان دچار می شوند و عمر طولانی تری دارند. سویا تنها دانه ای ست که دارای استروژن طبیعی بوده و به خصوص در خانم ها در جلو گیری از پوکی استخوان بسیار مؤثر است . ویتامین ای  داخل سویا می تواند به جوان ماندن پوست و جلوگیری از پیری زودرس کمک کند . کاهش خستگی و افزایش روحیه و قدرت بدنی به دلیل تأمین پروتئین بدن و عضله سازی ، رفع کم خونی و ضعف ناشی از آن و افزایش تمرکز نیز مؤثراست .بنابراین توصیه می شود افراد به دلیل نقش مهم مصرف سویا در سلامت تا حد امکان به خصوص در بیماران قلبی یا دچار دیابت ، چربی خون و فشار خون و یبوست ، جایگزین گوشت چرخ کرده شود . اگر افراد سویا را به شکل دانه و پروتئین ، وارد سبد غذائی خود کنند ، بسیار انتخاب خوبی را انجام داده اند . سویا را می توان به شکل دانه ، پروتئین و شیر سویا استفاده کرد .


به گزارش خبرگزاری فارس از آمل، هاشم جعفرزاده صبح امروز در همایش اصلاح تغذیه در این شهرستان بیان داشت: با روی آوردن به تغذیه گیاهان می‌توان از مبتلا شدن به بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری کرد.


وی ادامه داد: باید بدانیم که در این دنیا برای زندگی کردن غذا نمی‌خوریم بلکه غذا می‌خوریم تا در کنار آن زندگی کنیم.


جعفرزاده با اشاره به خواص بی‌شمار گیاه سویا متذکر شد: از 11 سال پیش به این فکر افتادیم تا چهار نوع بیماری موجود در کشور را از بین ببریم.


وی متذکر شد: خوشمزه‌ترین شیر سویا جهان را ابداع کردیم البته باید گفت که حدود 5 درصد مردم جهان نیز نمی‌دانند که سویا لوبیا است.


این کارآفرین کشور خاطرنشان کرد: سویایی که در ماکارونی‌ها استفاده می‌شود سویای واقعی نیست بلکه این حرکت به نوعی سوءاستفاده صنعتگران بوده زیرا سویا نوعی لوبیا است.


جعفرزاده با اعلام اینکه سویا به عنوان دانه بهشتی به ثبت رسیده است، متذکر شد: این دانه تمام لبنیات را به ما می‌دهد و می‌توان از آن شیر تولید کرده و با شیر حاصل از آن ماست و پنیر درست کرد.


وی با اشاره به اینکه دوغ رژیمی سویا که به صورت 100 درصد گیاهی است را تولید کردیم، ادامه داد: این حرکت برای نخستین بار در کشور اتفاق افتاده است.


جعفرزاده با اعلام اینکه باور تولید شیر از سویا سخت است، گفت: نباید زیاد به شیر گاو عادت کنیم.


وی در پایان با بیان اینکه دانشمندان استفاده شیر گاو را برای برخی افراد ممنوع کردند، اضافه کرد: شیر گاو برای دیابتی‌ها از سوی انجمن دیابت منع شده ولی شیر سویا بدون گلوکز بوده و قند و پروتئینی دو برابر و همچنین آهنی به میزان 12 برابر نسبت به شیر حیوانات دارد.

دوره مقدماتی php

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *