خواص ذکر يونسيه

دوره مقدماتی php

خواص دارویی و گیاهی :

خواص شگفت انگیز ذکرها جهت برآورده شدن حوائج

یک شنبه 27 مرداد 1392  01:11 ب.ظ


خواص شگفت انگیز ذکرها جهت برآورده شدن حوائج

دوره مقدماتی php


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


اذکار وارد شده در منابع اسلامی از آن جهت كه ذكر خداوند متعال هستند داراى فضیلت مى باشند و موجب پاکی دل و جلای روح می شوند و بعضی از آنها بر بعضی دیگر برتری داده شده اند


هدف از ایجاد این تاپیک این بود که دوستان مشارکت کنن و ذکرهایی رو که جهت براورده شدن حوایج میدونن در اینجا ذکر کنند تا دوستان دیگه از ان استفاده کنن


یادآوری : از دوستان عزیز خواهشمندم در موقع گفتن این ذکرها من و همه دوستان  رو از دعای خیرشون محروم نکنند


التماس دعا 

دستورالعمل قرآنی و ذکر نجات بخش

یک شنبه 27 مرداد 1392  01:11 ب.ظ


این ذکر قرآن کلیدی است که می توان با آن دربها را گشود و گرفتاریها را زدود. درختی است که میوه دادن آن مخصوص به فصلی و چیدن آن هم مربوط به شخصی نیست، همیشه سرسبز است و پربار و در تمام زمانها و مکانها و برای همه افراد آرمانی ترین محصول را دارد. البته همراهی و انس دایم می خواهد.
 


در سال 1346 شمسی به امید گشایش در کار و بار زندگی از روستا به شهر مشهد مهاجرت کردیم من که فرزند ارشد خانواده بودم برای کمک به معاش خانواده به کار قالی بافی پرداختم با اینکه فقط نه سالم بود به سرعت مراحل یادگیری و استادی را به پایان رساندم و پس از سه سال، دستمزد استاد کامل را دریافت می کردم. از طلوع آفتاب تا غروب کار کرده پس از مراجعت به منزل و ادای فریضه مغرب و عشاء در مسجد محل، به مدرسه می رفتم و تا پاسی از شب به تحصیل دوره ابتدایی مشغول بودم و از آنجا که علاقه وافری نیز به درس عربی و یادگیری معارف دینی داشتم، پس از اتمام دوره ابتدایی و فراغت از کار روزانه، به مدرسه علوم دینی می رفتم.


در یکی از همین شب ها امام جماعت مسجد حدیثی از حضرت امیر(علیه السلام) نقل کرد که می فرماید: عجب دارم از کسی که این ذکر را بگوید:« لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین» و از غصه نجات پیدا نکند. استماع این حدیث غوغایی در دل من بوجود آورد، من که در این سن سال باید درس بخوانم، بخاطر نیاز خانواده دچار کاری طاقت فرسا و ملال آور شده بودم این حدیث روزنه ای را در برابرم گشود و از آن شب به بعد همواره این ذکر قرآنی را هنگام کار تکرار می کردم و انتظار فرجی داشتم، تا اینکه یک شب یکی از نماز گذاران به من گفت: تو با این روحیه ای که داری سزاوار است در حوزه درس بخوانی و طلبه شوی. من جوابی ندادم، زیرا تحقق این پیشنهاد را با توجه به حال و وضع خانواده ام غیر ممکن می دانستم. روزها سپری می شد و من همچنان به قرائت این ذکر ادامه می دادم تا اینکه یک روز صبح در حین کار گویا به من الهام شد که خوب است پیشنهاد آن نماز گذار را تجربه کنم شاید فرجی حاصل شود، ساعت ده صبح برای نخستین بار کارم را ترک کردم و مستقیم به مدرسه علمیه رفتم و به مدیر گفتم: آمده ام تا طلبه شوم با اینکه زمان پذیرش تمام شده بود و مقررات نیز خیلی دشوار بود، با کمال تعجب دیدم مسؤول مدرسه به راحتی مرا پذیرفت و گفت: به همراه پدرت به مدرسه بیا! تا این جای کار درصدی از مشکل حل شده بود، ولی مشکل عمده طرح این موضوع با خانواده ام بود که زندگی آنها وابسته به کار من بود، به هر حال به خدا توکل کردم و موضوع را با احساس آمیخته از بیم و امید با پدرم در میان گذاشتم، در نهایت نا باوری پدرم از این پیشنهاد با بی اعتنایی به عواقب آن استقبال کردو با هم نزد مدیر مدرسه رفتیم و او در جواب پرسش مدیر مبنی بر رضایتش برای تحصیل در مدرسه علمیه با چشمان پر از اشک گفت: این آرزو و افتخار من است که فرزندم در این راه قدم بردارد و سرباز امام زمان باشد.


 


زندگی ما پس از این پیش آمد تا حدودی دشوار شد ولی بر اثر گذشت و فداکاری خانواده پس از مدتی خداوند شغل شریف و با برکت خادمی حضرت رضا(علیه السلام) را نصیب پدرم کرد که هرگز تصور آن را نمی کرد.


خداوند هر فردی را به گونه ای به سوی خویش فرا می خواند ما را نیز از طریق آشنایی و تکرار این ذکر به درگاه و بساط خیر و برکت قرآن کریم هدایت کرد که البته الطاف، راهنمایی، دستگیری و بنده پروری، مهربانی،عنایت و حمایت خداوندی بیش از آن است که بتوان آن را به زبان آورد. آنچه گفته شد مشتی بود از خروار و یکی از هزارکه می توان آن را غنیمت روزگار نامید.


این ذکر قرآن کلیدی است که می توان با آن دربها را گشود و گرفتاریها را زدود. درختی است که میوه دادن آن مخصوص به فصلی و چیدن آن هم مربوط به شخصی نیست، همیشه سرسبز است و پربار و در تمام زمانها و مکانها و برای همه افراد آرمانی ترین محصول را دارد. البته همراهی و انس دایم می خواهد.


 


1- پیامبر گرامى صلى الله علیه و آله وسلم : هر بیمار مسلمانى که این دعا را بخواند، اگر در آن بیمارى (بهبودى نیافت و) مرد پاداش شهید به او داده مى شود و اگر بهبودى یافت خوب شده در حالى که تمام گناهانش آمرزیده شده است .


2-. رسول خدا صلى الله علیه و آله وسلم : آیا به شما خبر دهم از دعایى که هرگاه غم و گرفتارى پیش آمد آن ادعا را بخوانید گشایش ‍ حاصل شود؟ اصحاب گفتند: آرى اى رسول خدا. آن حضرت فرمود: دعاى یونس که طعمه ماهى شد: «لا اله الا انت سبحانک انى کنت من الظالمین»


3- امام صادق علیه السلام : عجب دارم از کسى که غم زده است چطور این دعا را نمى خواند «لا اله الا انت سبحانک انى کنت من الظالمین» چرا که خداوند به دنبال آن مى فرماید: ما او را پاسخ دادیم و از غم نجات دادیم و این چنین مؤ منان را نجات مى دهیم .


4- مرحوم کلینى نقل مى کند: مردى خراسانى بین مکه و مدینه در ربذه به امام صادق علیه السلام برخود و عرضه داشت : فدایت شوم من تا کنون فرزند دار، نشده ام ، چه کنم ؟حضرت فرمود: هرگاه به وطن برگشتى و خواستى به سوى همسرت روى آیه ( 78 سوره انبیا) را بخوان انشاء الله فرزند دار خواهی شد.


ختم های این ذکر شریف 400 /700/7000/4000/3000/1001/  بار گفته اند که بستگی به دستور استاد و قابلیت طالب دارد . اما عدد 400 برای همه  آن هم شب ها بعد از نماز عشاء تا هر وقت شب در سجده نافع است .


چون این ذکر به معنی استغفار است در آن هیچ عوارضی نیست . برای دیدن حالات برزخی مؤثر است،


برای تقویت نفس و قلب و مکاشفات بسیار خوب است وبرای رفع حجب و نورانیت موثر است و استجابت دعا و نجات مؤمنین از طرف خدا شامل گوینده آن می شود.


مرحوم آخوند ملا حسنقلی همدانی: هر قدر  در هر وقت بتوانید  این ذکر را بگوئید.


مرحوم سید هاشم حداد نقل کردند که ذکر یونسیه برای معرفت نفس و معرفت رب مؤثر است  و خودش به ذکر یونسیه مشغول بود .


از وی سئوال شد در ایام فراغت همانند راه رفتن و نشستن چه ذکری برای نورانیت قلب و رفع حجب خوب است ؟ فرمود: ذکر یونسیه


می فرمود : عدد 3000 به بعد برای کاملین سالکینی که از مراحلی و منازلی عبور کرده اند می باشد .جناب استاد مدت زیادی در نجف 3000 مرتبه این ذکر را در سجده می گفتند.


از بسیاری از بزرگان این ختم با عدد 400 مرتبه در سجده خصوصا در میان نماز مغرب و عشاء و یا قبل از اذان صبح و یا بین الطلوعین جهت افاضات روحانی نقل شده است و این یکی از ختوماتی است که معمولا اساتید در ابتدای سلوک به شاگردانشان توصیه می کنند . ناگفته نماند که این ختم به منزله توبه ای حقیقی است اگر خالصانه برای خدا بجای آورده شود اثر شگرفی در پیشبرد انسان دارد .


وقتی از مرحوم آیت الله کشمیری پرسیدند بهترین کار برای سالک در کدام یک از اعمال عبادی است؟ فرمودند : بهترین آن سجده است که ذکر یونسیه در آن گفته شود . و فرمودند : امان ذکر یونسیه موجب اتصال به ارواح و باز شدن چشم برزخی می گردد.


  

اسراری از یک تسبیح اعجاب انگیز

یک شنبه 27 مرداد 1392  01:51 ب.ظ


 


با اینکه اذکار وارد شده در منابع اسلامی از آن جهت كه ذكر خداوند متعال هستند داراى فضیلت مى باشند و موجب پاکی دل و جلای روح می شوند اما بعضی از آنها بر بعضی دیگر برتری داده شده اند. در این میان تاكید شیعه بر افضل بودن تسبیح حضرت فاطمه علیهاالسلام دلیل دیگرى دارد و آن این است كه این تسبیح منسوب به دختر گرامى پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله یعنى حضرت فاطمه علیهاالسلام مى باشد و آن حضرت تا آخرین لحظات حیات بر انجام آن مداومت داشته و در هیچ حال آن را ترك نمى كرده است. در این نوشتار به برخی از اسرار و برکات این ذکر ملکوتی خواهیم پرداخت.


امام على علیه السلام فرمود: او (فاطمه علیهاالسلام) با وجود اینكه از محبوبترین اشخاص در نزد رسول خدا صلى الله علیه و آله بود ولى خدمتكارى نداشت و خود كارهاى منزل را انجام مى داد، او با مشك آب مى آورد تا آنجا كه اثر بند آن در شانه و سینه او باقى مانده بود و آنقدر خانه را جارو كرد كه غبار، تمام لباسهایش را در بر گرفته بود، و آنقدر در زیر دیگ غذا آتش افروخته بود كه لباسهایش رنگ عوض‍ كرده و بوى دود مى داد؛ هنگامى كه سختى هاى او بیشتر شد، به او گفتم: چرا نزد پیامبر صلى الله علیه و آله نمى روى و از او كنیزى نمى خواهى تا در كارهاى خانه به تو كمك كند؟


فاطمه به نزد رسول خدا صلى الله علیه و آله رفت تا در این باره با وى سخن بگوید، ولى از آن جهت كه اشخاصى نزد پیامبر بودند، چیزى نگفته به خانه بازگشت .


پیامبر كه دریافته بود فاطمه براى عرض حاجتى به نزد وى آمده ، صبح روز بعد به نزد ما آمد و از فاطمه درباره علت مراجعه روز گذشته اش سۆ ال نمود. و من آنچه را كه بین خودم و فاطمه صحبت شده بود، به رسول خدا صلى الله علیه و آله عرض كردم .


امام باقر علیه السلام مى فرماید: به خداوند سوگند اگر چیزى بهتر از این تسبیح وجود داشت ، همانا رسول خدا صلى الله علیه و آله او را به فاطمه علیهاالسلام مى آموخت


رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود: اى فاطمه ! به تو چیزى را عطا كنم كه از خدمتكار و دنیا با آن چه در آن است بهتر باشد. بعد از نماز سى و چهار مرتبه الله اكبر، سى و سه مرتبه الحمدلله و سى و سه مرتبه سبحان الله بگو. این كار براى تو بهتر است از آن چه در دنیا مى خواهى و آن چه در آن است. در این حال فاطمه سه بار گفت: از خدا و رسولش راضى شدم و چنین خواهم كرد. (1)


امام باقر علیه السلام مى فرماید:


به خداوند سوگند اگر چیزى بهتر از این تسبیح وجود داشت، همانا رسول خدا صلى الله علیه و آله او را به فاطمه علیهاالسلام مى آموخت .(2)


تسبیح حضرت زهرا علیهاالسلام از آثار و بركات بسیاری برخوردار است که با توجه به روایات اسلامی به پاره ای از آن اشاره می شود.


1. آمرزش گناهان


امام صادق علیه السلام می ‏فرماید:


هر كس پس از اتمام نماز واجب و قبل از آنكه حالت نماز را بر هم زند – در همان حالت نشسته و رو به قبله – تسبیح حضرت فاطمه علیهاالسلام را به جاى آورد گناهان او بخشیده مى شود. (3)


2. نجات از بدبختی


امام صادق علیه السلام می ‏فرماید:


ای اباهارون! ما بچّه‏‌های خود را همان‌طور كه به نماز امر می‌‏كنیم، به تسبیح حضرت فاطمه علیهاالسلام نیز امر می‏‌ كنیم. تو نیز بر آن مداومت كن؛ زیرا هرگز به شقاوت نیفتاده است، بنده‏ای كه بر آن مداومت نموده است.(4)


3. پاداش بهشت  


امام صادق علیه السلام مى فرماید:


هر كس تسبیح فاطمه علیهاالسلام را در نماز واجب و قبل از این كه از حالت جلوس تشهد و سلام خارج شود به جا آورد، خدا بهشت را بر او واجب كند. (5)


4. بسیار به یاد خدا  


امام صادق علیه السلام درباره آیه «اذكروا الله ذكرا كثیرا» مى فرماید:


كسى كه تسبیح حضرت فاطمه علیهاالسلام را بگوید، خدا را به ذكر كثیر یاد كرده است.(6)


و نیز مى فرماید: هر كس شب را با تسبیح حضرت فاطمه علیهاالسلام سپرى كند (و هنگام خواب تسبیح گوید) از مردان و زنانى باشد كه خدا را زیاد یاد مى كنند.(7)


5. سپری در برابر شیطان


امام باقر علیه السلام می‏ فرماید:


هر كس تسبیح حضرت فاطمه علیهاالسلام را به جا آورد و پس از آن استغفار كند، مورد مغفرت قرار می‏‌گیرد و آن تسبیح به زبان صد است و در میزان (اعمال) هزار (ثواب) دارد و شیطان را دور كرده و خدای رحمان را خشنود می‏نماید.(8)


همچنین از امام صادق علیه السلام منقول است كه:


هرگاه یكى از شما به بستر رود، فرشته اى بزرگوار و شیطانى سركش به سرعت به سوى او آیند. آن فرشته به او گوید: روزت را به خوبى ختم كن، و شبت را به خوبى بگشا. و شیطان به او گوید: روزت را به گناه ختم كن، و شبت را به گناه بگشاى .


پس اگر شخص از فرشته بزرگوار اطاعت كند و روزش را به یاد خدا ختم نماید و شبش را هنگامى كه به بستر رود به یاد خدا آغاز كند و سى و چهار مرتبه الله اكبر و سى و سه مرتبه سبحان الله و سى و سه مرتبه الحمد لله بگوید، آن فرشته ، شیطان را از او مى راند و شیطان دور مى شود.


و آن فرشته تا زمانى كه وى از خواب بیدار شود، او را محافظت نماید. و هنگامى كه شخص از خواب بیدار شود، (باز هم ) آن شیطان به سوى او بشتابد و مانند آنچه قبل از خواب وى را گفته بود، به او بگوید. و آن فرشته نیز مانند آن چه قبل از این كه بخوابد به او گفته بود، به وى بگوید. پس اگر آن بنده خداى عز و جل را همانسان كه اول (در شب گذشته و قبل از خواب ) یاد كرده بود، (مجددا) یاد كند، آن فرشته شیطان را از او براند و شیطان از وى دور شود، و خداوند عزوجل ثواب عبادت شب را براى او بنویسد. (9)


او با وجود اینكه از محبوبترین اشخاص در نزد رسول خدا صلى الله علیه و آله بود ولى خدمتكارى نداشت و خود كارهاى منزل را انجام مى داد، او با مشك آب مى آورد تا آنجا كه اثر بند آن در شانه و سینه او باقى مانده بود و آنقدر خانه را جارو كرد كه غبار تمام لباسهایش را در بر گرفته بود، و آنقدر در زیر دیگ غذا آتش افروخته بود كه لباسهایش رنگ عوض ‍ كرده و بوى دود مى داد


در تسبیح حضرت فاطمه علیهاالسلام شایسته است به نکاتی که در روایات بیان شده است، توجه نماییم. از قبیل:


ابتدا از الله اكبر آغاز كنیم و سپس الحمدلله و در آخر ذكر سبحان الله به جاى آوریم .(10)


اذکار آن را متصلا انجام داده و قطع نکنیم.(11)


بلافاصله پس از سلام نماز گفته شود(12)


بعد از اتمام تسبیح ، ذكر لا اله الا الله نیز گفته شود.(13)


در این میان چنانچه پس از اتمام تسبیح شك كردیم كه آیا تعداد اذكار را درست گفته ایم یا نه ، طبق نظر بزرگان دین با توجه به «قاعده فراغ» به شك مذكور توجه نكرده و بنا را بر صحت مى گذاریم.


شایان ذکر است که تسبیح حضرت فاطمه علیهاالسلام از ذكرهاى مجرب و مشهور است كه به جاى آوردن آن در همه حال و همه جا مطلوب است و اینكه در برخى از موارد خاص مانند بعد از اقسام نمازها(14)، قبل از خواب(15)، به هنگام سفر(16)، بعد از نمازهاى نافله (17) و غیره توصیه شده است مانع از آن نمى شود كه با به جاى آوردن آن در سایر مواقع و در همه حال، از فواید و آثار مترتب بر آن بهره مند نباشیم .


همانطور که در روایات مشاهده شد، نباید چنین پنداشت كه این تسبیح به لحاظ اینكه ظاهری بسیار خلاصه دارد و انجام دادن آن بسیار آسان است، چگونه می‏‌شود از چنین آثار و بركاتی برخوردار باشد؟! آری! این تسبیح به ظاهر بسیار خلاصه است؛ امّا در نزد آگاهان و عارفان آشنا، دریایی از حقایق و اسرار توحید را در بر دارد و نیز انجام آن به ظاهر خیلی آسان است؛ ولی اگر خوب به جا آورده شود، کلید باز نمودن بسیاری از دربهای بسته است. 

توصیه اذکاری از آیة الله بهجت(ره)

یک شنبه 27 مرداد 1392  01:52 ب.ظ


رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرموده است: ذکر «سبحان الله و الحمد الله و لا اله الاّ الله و الله اکبر» را زیاد بگویید.چون در قیامت این اذکار با گروهی از فرشتگان و محافظ از پیش رو و پشت سر خواهند آمد. و این اذکار باقیات و صالحات می‌باشند.


ذکر خدا در هر حال و به هر شکل و لفظ ، سازنده و هدایتگر و نورانی کننده جان و دل مؤمن است .


ذکر باید متناسب با حال و شرایط روحی و معنوی ذاکر باشد . برای برخی افراد تهلیل (لا اله الا الله) و برای برخی تسبیح ( سبحان الله) و برای برخی تحمید (الحمد لله) و برای عده ای استغفار (استغفرالله ربی و اتوب الیه) و برای دیگران صلوات مناسب و مفید است .


علما در دستورالعمل‌هایی که داده‌اند اذکار مختلف را برای افراد مختلف توصیه کرده‌اند. به عنوان نمونه ، حضرت آیة الله بهجت (ره) در علاج برخی بیماری‌های روحی ذکر های ذیل را معرفی می‌کردند.


اِکثار حوقله (زیاد گفتن: لا حَولَ وَ لا قُوَّةَ إلاّ بِالله العَلیِّ العَظیم) جهت علاج غرور سودمند است.


اِکثار تهلیل (زیاد گفتن: لا إله إلاّ الله)، علاج وسواس است.


همچنین زیاد گفتن (لا إله إلاّ الله) جهت جمع شدن فکر مناسب است.


با عقیده کامل، زیاد صلوات فرستادن (أَللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّد) علاج عصبانیت است.


با عقیده کامل، اِکثار حوقله (یعنی زیاد بگوید: لا حَولَ وَ لا قُوَّةَ إلاّ بِالله) جهت دوری از ریا مفید است.


نتیجه ذکر یونسیه در خود قرآن منصوص است: وَ نَجَّینَاهُ مِنَ الغَمِّ وَ کَذلِکَ نُنجِی المُومِنین و او را از اندوه رهانیدیم و مؤمنان را چنین نجات می‌دهیم


ذکر ایام هفته، از اذکار معتبر است که می‌توانید هر روز بگویید :


شنبه : 100 مرتبه یارب العالمین


یکشنبه : 100 مرتبه یا ذاالجلال والاکرام


دوشنبه : 100 مرتبه یا قاضی الحاجات


سه سنبه : 100 مرتبه یا ارحم‌الراحمین


چهار شنبه : 100 مرتبه یا حی یا قیوم


پنجشنبه : 100 مرتبه لا اله الا الله الملک الحق المبین


جمعه : 100 مرتبه اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم


 


لا إلهَ إلاّ اَنت سُبحانَکَ اِنّی کُنتُ مِنَ الظّالِمین. (انبیاء/ 87)


معبودی جز تو نیست، منزهی تو، راستی که من از ستمکاران بوده‌ام.


نتیجه ذکر یونسیه در خود قرآن منصوص است:


وَ نَجَّینَاهُ مِنَ الغَمِّ وَ کَذلِکَ نُنجِی المُومِنین.(انبیاء/ 88)


و او را از اندوه رهانیدیم و مؤمنان را چنین نجات می‌دهیم.


در روایت است که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به اصحابشان فرمودند: آیا می‌خواهید شما را به بهترین و پاکیزه‌ترین کارهایتان نزد پروردگارتان، و رفعت دهنده‌ترین اعمال در درجات معنویات، و آنچه برای شما بهتر از درهم و دینار است، و آنچه بهتر از روبرو شدن با دشمنان و مقابله با آن‌هاست، راهنمایی کنم؟ همگی گفتند: آری‌ای رسول خدا صلی الله علیه و آله، ایشان فرمودند: آن ذکر کثیر خداوند متعال است. (سفینة البحار ج 3/ص 200)


ذکر تسبیحات اربعه


رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: پنج چیز است که چقدر در میزان سنگین اند؛ گفتن سبحان الله و الحمد الله و لا اله الاّ الله و اللّه اکبر و فرزند شایسته ای است که از مسلمانی بمیرد و او در مرگ آن فرزند دامن صبر از دست ندهد و به حساب خداوند منظور بدارد. (خصال،شیخ صدوق،ص 295,)


امام صادق علیه‌السلام فرمودند: رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرموده است: ذکر «سبحان الله و الحمد الله و لا اله الاّ الله و الله اکبر» را زیاد بگویید. چون در قیامت این اذکار با گروهی از فرشتگان و محافظ از پیش رو و پشت سر خواهند آمد. و این اذکار باقیات الصالحات می‌باشند.( ثواب الاعمال ،شیخ صدوق،ص 9)


 


شخصی از امام علی علیه‌السلام درباره تفسیر «سبحان الله» پرسید. امام فرمودند: این ذکر تعظیم و منزه دانستن خداوند است از آنچه مشرکین می‌گویند. و اگر بنده ای آن را بگوید؛ تمام ملائکه بر او صلوات می‌فرستند.


امام صادق علیه‌السلام فرمودند: ابلیس گفت: پنج کار است که در آن‌ها من هیچ حیله ای ندارم و سایر مردم در قبضه من هستند:و کسی که زیاد در روز و شب تسبیح سبحان الله می‌گوید و ( خصال،شیخ صدوق،باب خصلت‌های پنج‌گانه)


امیرالمؤمنین علیه‌السلام: هرکس روزی سی مرتبه تسبیح (سبحان الله) بگوید: خداوند هفتاد نوع بلا که کمترین آن‌ها فقر است را از وی دفع می‌نماید.( سفینة البحار،ج 3 ،ص 202)


پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: خداوند فرمود: (لا اله الاّ الله) قلعه من است و هرکس در آن داخل شود، از عذاب من در امان است.( همان)


پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: کلمه (لا اله الاّ الله)بهاء و قیمت بهشت است.( ثواب الاعمال،شیخ صدوق،ص 3)


امام صادق علیه السلام فرمودند: ذکر (لا اله الله و الله اکبر) را زیاد بگوئید، چون در نزد پروردگار چیزی از این دو ذکر محبوب‌تر نیست.( همان،ص 5)


 


از ائمه سفارش به زیاد گفتن (الحمد الله) در همه حالات اعم از نعمت یا مصیبت شده است.( سفینة البحار،ج 3،ص 205ـ 207)


امام باقر و صادق علیهماالسّلام فرمودند: هر کس(الحمد الله کما هو اهله) بگوید، نویسندگان آسمان‌ها مشغول می‌گردند.( همان)


در فضیلت این ذکر آمده است که آن از گنج های بهشت است. و شفای از نود و نه بیماری و درد است که کمترین آن‌ها همّ و گرفتاری است.


امام صادق علیه السّلام فرمودند: اگر غم‌ها پیوسته به تو روی آورد، پس بگو (لا حول و لا قوّة الاّ بالله). و نیز روایت شده است فرزند یکی از اصحاب رسول خدا صلی الله علیه و آله به اسارت دشمن در آمد. وی نزد رسول خدا صلی الله علیه و آله آمد و از این غم شکایت نمود. رسول خدا صلی الله علیه و آله به او امر کردند که زیاد و در همه حال ذکر (لا حول و لا قوّة الاّ بالله) بگوید او نیز اطاعت کرد و پس از مدّتی پسرش به همراه صد شتر در هنگامی که مشرکان از وی غافل شده بودند، بازگشت .( سفینة البحار،ج 3 ،ص 207)


یکی دیگر از ذکرهای بسیار مهم استغفار است که مشهورترین صیغه آن (استغفر الله ربی و اتوب الیه) که از آثار آن بخشش گناهان، گشایش در رزق و حتّی سبب بچه دار شدن است.( مفاتیح الجنان و باقیات الصالحات)


نکته قابل توجه این که آنچه در بحث ذکر مهّم و در درجه بالاتری از نظر کیفیت است ذکر قبلی است نه ذکر لسانی بدون توجّه. و دیگر آن که این ذکر گفتن لطمه ای به سیر طبیعی زندگی ما نزند و ما تنها برای قرب الهی و زنده نگه داشتن یاد خدا در تمام ساعات و حالات عمر خویش به آن بپردازیم نه کسب قدرت‌ها و ارضای هواهای نفسانی که امری ناپسند و مذموم است. 

بهترین ذکرها چیست؟

یک شنبه 27 مرداد 1392  03:13 ب.ظ


ذكر، بر زبانى، قلبى و عملى تقسیم مى شود هرگز نباید تصور كرد كه منظور از ذكر پروردگار با این همه فضیلت تنها ذكر زبانى است، بلكه در روایات اسلامى تصریح شده است كه منظور علاوه بر این ذكر قلبى و عملى است، یعنى هنگامى كه انسان در برابر كار حرامى قرار مى گیرد به یاد خدا بیفتد و آن را ترك گوید.


هدف این است كه خدا در تمام زندگى انسان حضور داشته باشد و نور پروردگار تمام زندگى او را فرا گیرد، همواره به او بیندیشد و فرمان او را نصب العین سازد.


مجالس ذكر مجالسى نیست كه گروهى بى خبر گرد هم آیند و به عیش و نوش پردازند و در ضمن مشتى اذكار اختراعى عنوان كنند و بدعتهایى را رواج دهند و اگر در حدیثى میخوانیم كه پیامبر(صلى الله علیه وآله) فرمود: «بادِرُوا اِلى ریاضِ الْجَنَّةِ؟; به سوى باغهاى بهشت بشتابید» یاران عرض كردند: وَ ما رِیاضُ الْجَنَّةِ؟; باغهاى بهشت چیست؟ فرمود: «حَلْقُ الذِّكْرِ; مجالس ذكر است».1


منظور جلساتى است كه در آن علوم اسلامى احیاء شود و بحثهاى آموزنده و تربیت كننده مطرح گردد، انسانها در آن ساخته شوند و گنهكاران پاك گردند و به راه خدا آیند.2


بهترین اذكار:


1 – اذكارى در صبح و شام:


در تفسیر قرطبى،3 و تفسیر ابوالفتوح رازى،4 در ذیل آیه 64 سوره زمر، حدیثى از امیرمؤمنان على(علیه السلام) آمده است كه از رسول خدا(صلى الله علیه وآله) تفسیر «مقالید» را پرسیدم، فرمود: «یا على! لَقَدْ سَئَلْتَ عَنْ عَظیمِ الْمَقالیدِ، هُوَ اَنْ تَقُولَ عَشْراً اِذا اَصْبَحْتَ، وَ عَشراً اِذا اَمْسَیتَ، لاْ اِلهَ اِلاَّ اللّه وَ اللّه اَكْبَر، وَ سُبْحانَ اللّهِ وَ الْحَمْدُلِلّهِ، وَ اَسْتَغْفِرُاللّهَ وَلا قُوةَ اِلاّ بِاللّهِ (هُوَ) اَلاْوَّلُ وَ الاْخَرَ وَ الظّاهِرُ وَ الْباطِنُ لَهُ اَلْمُلْكُ وَ لَهُ الْحَمْدُ (یُحْیى وَ یُمیتُ) بِیَدِهِ الْخَیْرِ وَ هُوَ عَلى كُلِّ شَىْء قَدیر; از كلیدهاى بزرگى سؤال كردى آن این است كه هر صبح و شام ده بار این جمله ها را تكرار كنى لا اله الا الله… تا آخر حدیث.


سپس افزود «كسى كه هر صبح و شام ده بار این كلمات را تكرار كند خداوند شش پاداش به او مى دهد كه یكى از آن ها را این مى شمارد كه خداوند او را از شیطان و لشكر شیطان حفظش مى كند تا سلطه اى بر او نداشته باشند».


ناگفته روشن است كه گفتن این كلمات به صورت لقلقه لسان براى این همه پاداش نیست بلكه ایمان به محتوى و تخلّق به آن نیز لازم است.


این حدیث ممكن است اشاره لطیفى به اسماء حسناى خداوند بوده باشد كه مبدأ حاكمیت و مالكیت او بر عالم هستى است. (دقت كنید)5


2ـ ذكر یا فتّاح:


در بعضى از روایات روى ذكر (یا فتّاح) براى حل مشكلات تكیه شده است، چرا كه این صفت بزرگ الهى كه به صورت صیغه مبالغه از «فتح» آمده بیانگر قدرت پروردگار بر گشودن هر مشكل و از میان بردن هر اندوه و غم، و فراهم ساختن اسباب هر فتح و پیروزى است در واقع جز او فتاح نیست و «مفتاح» و كلید همه درهاى بسته در دست قدرت او است».


واژه «فتح» به طورى كه «راغب» در «مفردات» مى گوید: در اصل به معنى از بین بردن پیچیدگى و اشكال است، و آن بر دو گونه است: گاهى با چشم دیده مى شود، مانند گشودن قفل، و گاه با اندیشه درك مى شود مانند گشودن پیچیدگى اندوه ها و غصه ها، و یا گشودن رازهاى علوم و همچنین داورى كردن میان دو كس و گشودن مشكل نزاع و مخاصمه آن ها.6


3ـ ذكر یونسیّه:


وقتى حضرت یونس(علیه السلام) خیلى زود متوجه ماجرا شد، و با تمام وجودش رو به درگاه خدا آورد، و از ترك اولى خویش استغفار كرد و در پیشگاه مقدسش تقاضاى عفو نمود.


در اینجا ذكر معروف و پر محتوایى از قول یونس(علیه السلام) نقل شده كه در آیه87 سوره انبیاء آمده، و در میان اهل عرفان به ذكر «یونسیّه» معروف است: «فَنادى فِى الظُّلُماتِ اَنْ لا اِلهَ اِلاّ اَنْتَ سُبْحانَكَ اِنّى كُنْتُ مِنَ الظّالِمینَ; او در میان ظلمت هاى متراكم فریاد زد كه معبودى جز تو نیست، منزهى تو، من از ظالمان و ستمكاران بودم بر خویشتن ستم كردم و از درگاهت دور افتادم، و به عتاب و سرزنش تو كه جهنم آتش سوزانى براى من است گرفتار شدم.


این اعتراف خالصانه و این تسبیح توأم با ندامت كار خود را كرد و همان گونه كه در آیه88 سوره انبیاء آمده «فَاسْتَجَبْنالَهُ وَ نَجَّیْناهُ مِنَ الْغَمِّ وَ كَذلِكَ نُنْجِى الْمُؤْمِنینَ; ما دعاهاى او را اجابت كردیم و از غم و اندوه نجاتش دادیم و اینگونه مؤمنان را نجات مى دهیم»7


4 – ذكر لا حَوْلَ وَ لا قُوَّةَ اِلاّ بِاللّهِ:


در تفسیر مجمع البیان،8 آمده است كه: یكى از یاران پیامبر(صلى الله علیه وآله)بنام «عوف بن مالك» بود، دشمنان اسلام فرزندش را اسیر كردند او به محضر پیامبر(صلى الله علیه وآله) آمد و از این ماجرا و فقر و تنگدستى شكایت كرد، فرمود: تقوا را پیشه كن و شكیبا باش و بسیار ذكر لاحَوْلَ وَ لا قُوَّةَ اِلاّ بِاللّهِ، را بگو، او این كار را انجام داد، ناگهان در حالى كه در خانه اش نشسته بوده فرزندش از در، درآمد، معلوم شد كه از یك لحظه غفلت دشمن استفاده كرده و فرار نموده، و حتى شترى از دشمن را نیز با خود آورده بود.9


و حقیقت ذكر:


در یاد خدا بودن و پیوسته در قدم ها و حركات و اعمال خود خدا را فراموش نكردن است، و اثر این گونه ذكر، اطاعت پروردگار و از صراط عقل و دین بیرون نرفتن و از تكالیف الهى و از اوامر و نواهى پیروى كردن و وعد و وعید و ثواب و عقاب را در نظر گرفتن و از معاصى و راههاى خلاف دورى كردن است. 


تمامی حقوق این پایگاه متعلق به
معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه می‌باشد.


آثار و بركات ذكر يونسيه
1-پیامبر گرامى(ص): هر بیمار مسلمانى كه این
دعا را بخواند، اگر در آن بیمارى (بهبودى نیافت و) مرد پاداش شهید به او
داده مى شود و اگر بهبودى یافت خوب شده در حالى كه تمام گناهانش آمرزیده
شده است .


3- امام صادق(ع): عجب دارم از كسى كه غم زده است چطور این دعا
را نمى خواند لا اله الا انت سبحانك انى كنت من الظالمین چرا كه خداوند به
دنبال آن مى فرماید: فاستبجنا له و نجیناه من الغم و كذلك ننجى المؤ منین
(ما او را پــاسـخ دادیم و از غم نجات دادیم و این چنین مؤ منان را نجات مى
دهیم )


حضرت فرمود: هرگاه به وطن برگشتى و خواستى به سوى همسرت روى آیه ، و
ذالنون إذ ذهب مغاضبا فظنّ أن لن نقدر علیه فنادى فى الظلمات ان لا اله الا
أنت سبحانك إنّى كنت من الظالمین را تا سه آیه بخوان إنشاء الله فرزنددار
خواهى شد.


ختم هاي اين ذكر شريف «400» «700» «1001» «3000» «4000» «7000» بار گفته
اند؛ كه بستگي به دستور استاد و قابليت طالب دارد، اما عدد 400 براي همه،
آن هم شبها بعد از نماز عشاء تا هر وقت شب در سجده، نافع است.


براي تقويت نفس و قلب و مكاشفات بسيار خوب است و براي رفع حجب و نورانيت
مؤثر است و استجابت دعا و نجات مؤمنين، از طرف خدا شامل گوينده آن مي شود.مرحوم آخوند ملا حسنقلي همداني: هر قدر، در هر وقت بتوانيد؛ اين ذكررا بگوئيد.


حضرت استاد از قول مرحوم سيدهاشم حداد نقل كردند كه ذكر يونسيه براي معرفت
نفس و معرفت ربّ مؤثر است، و خودش به ذكر يونسيه مشغول بود.


فرمود: ذكر يونسيه.


جناب استاد مدت زيادي در نجف 3000 مرتبه اين ذكر را در سجده مي گفتند.


وقتي از مرحوم آيةالله كشميري پرسيدند بهترين كار براي سالك در كدام يك از
اعمال عبادي است؟ فرمودند: بهترين آن سجده است كه ذكر يونسيه در آن گفته
شود. و فرمودند: امان ذكر يونسيه موجب اتصال به ارواح و باز شدن چشم برزخي
ميگردد.


امام صادق (ع) فرمودند: تعجب مي كنم از چهار كس كه چهار نوع
گرفتاري دارند چگونه به اين چهار چيز پناه نمي برند. از جمله اينها
فرمودند: تعجب مي كنم از كسي كه دچار غم و اندوه شده است اما به اين سخن
پناه نمي برد، زيرا كه حق تعالي در دنباله آن فرموده: «و نجيناه من الغم و
كذلك ننجي الموءمنين» يعني ما او را «حضرت يونس را به سبب اين سخن» از غم و
اندوه نجات داديم و اينگونه ما مؤمنان را نجات مي بخشيم.

منبع:جام

211008

محمدجواد آذری جهرمی یکی از وزیران جوان ایران است که وزیر ارتباطات است. حال شایعه ای درمورد این وزیر مبنی بر ممنوع التصویر شدنش منتشر شده است


حضرت آيت الله العظمی روحانی از شاگردان برجسته حضرت آيت الله العظمی خويی در سن 14 سالگی و به تائيد مكتوب اساتيدشان به درجه اجتهاد نائل شدند. زمان اولین دوره تدریس دروس خارج فقه و اصول ایشان به سال 1330 (ه.ش) برمی‌گردد و اولین چاپ رساله توضيح المسائل معظم له نیز مربوط به سال 1340 (ه.ش) می‌باشد.


از نظر اهل دل، از ميان دو مصيبت حضرت زهرا عليها السلام و حضرت امام حسين‏ عليه السلام كداميك سخت‏ تر مى ‏باشد؟


به چه دليل است كه حضرت عباس‏ عليه السلام از آشاميدن آب خوددارى نمودند در حالى كه اين كار مقدمه يك عمل واجب يعنى نجات جان خود و ديگران مى‏ باشد؟


مفهوم و مقصود امام حسين‏ عليه السلام از منع نمودن خواهر گرامى اش زينب كبرى‏ عليها السلام در اين فرموده ايشان چيست: «خواهرم تو را سوگند مى دهم و از تو مى خواهم كه سوگند مرا نشكنى، چون به شهادت رسيدم بر [مصيبت‏] من گريبان چاك نكن و صورت خود را خراش مده و ناله و شيون ننما» (1)؟


عده‏ اى بر اين عقيده‏ اند كه اگر امام حسين‏ عليه السلام مى دانست در كربلا به شهادت می ‏رسد اقدام به سفر نمى كرد، زيرا اين كار قتل نفس است و آن را حرام مى دانند. در قبال اين طرز تفكر چه مى توان گفت؟


نقش امام حسين ‏عليه السلام در جنبش‏ هاى آزادى بخش و اصلاح طلب را چگونه ارزيابى مى ‏كنيد؟


عده‏ اى اين گونه مى ‏انديشند كه حادثه كربلا در مقطعى از زمان اتفاق افتاده و امروزه چه نيازى به احياى آن است. نظر جنابعالى در اين زمينه چيست؟


جدای از بحث احترام پدر و مادر، لطفا ميزان ولايت و اختيار داری پدر بر فرزند را بيان فرموده و والدين تا چه ميزان می توانند به فرزندان خود بر انجام يا نهی كاری دستور دهند؟ آيا در ولايت بر فرزندان بين پدر و مادر تفاوتی هست؟


رفت و آمد به منزل كسانى كه نماز نمى ‏خوانند و خمس و زكات‏ نمى ‏پردازند، چه حکمی دارد؟


اگر شخصی متدين و مذهبی صله رحم نمايد و مورد تمسخر و يا اذيت و آزار و ظلم قرار بگيرد لازم است به صله رحم ادامه دهد یا خیر؟ اگر پدر و مادرش باشند چطور؟


حكم صله ارحام با افراد زير چگونه مى باشد؟


الف) اقوامى كه از اهل سنت هستند.
ب) اقوامى كه علناً احكام شرعى را به سخره مى گيرند.
ج) اقوامی كه پدر و مادر امر كرده اند كه بايد با آن ها قطع رابطه كنيم.


آیا رفت و آمد و دید و بازدید به مصداق صله رحم با افراد فامیل که کم حجاب و بدحجاب هستند، مشکل شرعی دارد؟


نشانی دفتر: ايران ، قم ، خيابان إرم ، حسينيه امام صادق (ع)


تلفن: 37743538-25-0098


فاكس: 37747557-25-0098


صندوق پستی:  قم 37185/4343


تماس با مدیریت سایت : Info@rohani.ir


پست الکترونیکی ویژه ی تماس سایت ها و خبرگزاری ها : imamrohani@gmail.com

ذکر یونسیه همانطور که از نامش بر میاد مرتبط با حضرت یونس علیه السلام ست. حضرت یونس سال های زیادی در قومش مردم را به پرستش خدای یگانه دعوت کرد ولی فقط ۲ نفر به خدا ایمان آورند. پس از گذشت ۳۳ سال حضرت یونس قومش را نفرین کرد.

در تاریخ مشخصی قرار بود که عذاب الهی نازل شود ولی مردم با توصیه های یکی از اصحاب حضرت یونس و دیدن نشانه های عذاب از ترس خدا توبه کردند و خداوند متعال عذابشان را متوقف کرد. وقتی حضرت یونس به شهر بازگشت و متوجه شد قومش عذاب نشده اند

عصبانی شد و سوار بر یک کشتی بدون اینکه از خداوند اجازه بگیرد از شهر خارج و راهی دریا شد. در دریا ماهی غول پیکری او را بلعید ( به طوری که به او آسیبی نرسید ) و زمانی که متوجه اشتباه خود شد با ناله و تضرع توبه کرد که توبه او در قرآن آمده است و به ذکر یونسیه مشهور شده است.

ذکر یونسیه : لَّا إِلَهَ إِلَّا أَنتَ سُبْحَانَکَ إِنِّی کُنتُ مِنَ الظَّالِمِینَ ( آیه ۸۷ سوره انبیا )

معنی ذکر یونسیه به فارسی : هیچ خدایی جز تو نیست ، تو منزه هستی و من از ستمکاران هستم.

ختم های ذکر یونسیه از ۴۰۰ مرتبه شروع می شود و در رقم های مختلفی ( ۷۰۰ ، ۱۰۰۱ ، ۳۰۰۰ ، ۴۰۰۰ ، ۷۰۰۰ ) ادامه پیدا می کند. توصیه شده است برای ختم ذکر یونسیه بعد از نماز عشاء تا هر زمان از شب در حالت سجده انجام شود.

پیامبر اکرم (ص) :

آیا به شما خبر دهم از دعایی که هرگاه غم و گرفتاری پیش آمد آن دعا را بخوانید گشایش حاصل شود؟

اصحاب گفتند : آری ای رسول خدا

آن حضرت فرمود : دعای یونس که طعمه ماهی شد « لا اله الا انت سبحانک إنّی کنت من الظالمین »

امام صادق (ع) :

عجب دارم از کسی که غم زده است چطور این دعا را نمی خواند « لَّا إِلَهَ إِلَّا أَنتَ سُبْحَانَکَ إِنِّی کُنتُ مِنَ الظَّالِمِینَ »

چرا که خداوند به دنبال آن می فرماید : فَاسْتَجَبْنا لَهُ وَ نَجَّیْناهُ مِنَ الْغَمِّ وَ کَذلِکَ نُنْجِی الْمُؤْمِنینَ « ما او را پــاسـخ دادیم و از غم نجات دادیم و این چنین مؤمنان را نجات می دهیم »


وبلاگ > مؤذن جامی، محمدهادی – شایسته است که انسان نازل در منزل یقظه و عارف به منطق وحى یکدوره قرآن کریم را به دقت به این عنوان قرائت کند که اسمایى را که خداوند سبحان بدانها خویشتن را وصف مى فرماید، و نیز آنچه را ملائکه او را بدانها نداء مى کنند، و نیز دعاى انبیاء و اولیا را که خداوند سبحان در پیش آمد شدائد اوضاع و احوال آنان از زبانشان نقل فرموده است که در آن شدائد احوال و اوضاع خداى تعالى را به اسمى خاص و دعائى مخصوص خوانده اند، انتخاب کند.بدیهى است که نمونه آن شدائد احوال براى دیگران به فراخوار قابلیت و شرائط زمانه آنان پیش مى آید و کأن هر یک از آن اشخاص و حالات عنوان نوعى دارد که در هر کوره و دوره و درهرعصر و زمان در دیگران طورى ظهور و بروز مى نماید، این کس نیز در پیش آمدهاى زندگى خود که مشابه با آن حالات است خداوند را بدان اسم و دعا و ذکر و مناجات بخواند و آن را وسیلت نجات و سعادت خود قرار دهد مانند ذکر بونسیه….

رساله  نور على نور در ذکر و ذاکر و مذکور (اینجا)

شایسته است که انسان نازل در منزل یقظه و عارف به منطق وحى یکدوره قرآن کریم را به دقت به این عنوان قرائت کند که اسمایى را که خداوند سبحان بدانها خویشتن را وصف مى فرماید، و نیز آنچه را ملائکه او را بدانها نداء مى کنند، و نیز دعاى انبیاء و اولیا را که خداوند سبحان در پیش آمد شدائد اوضاع و احوال آنان از زبانشان نقل فرموده است که در آن شدائد احوال و اوضاع خداى تعالى را به اسمى خاص و دعائى مخصوص خوانده اند، انتخاب کند.بدیهى است که نمونه آن شدائد احوال براى دیگران به فراخوار قابلیت و شرائط زمانه و روزگار آنان پیش مى آید و کأن هر یک از آن اشخاص و حالات عنوان نوعى دارد که در هر کوره و دوره و در هر عصر و زمان در دیگران طورى ظهور و بروز مى نماید، این کس نیز در پیش آمدهاى زندگى خود که مشابه با آن حالات است خداوند را بدان اسم و دعا و ذکر و مناجات بخواند و آن را وسیلت نجات و سعادت خود قرار دهد چنانکه از تدبر و غور در بسیارى از آیات و تامل و دقت در بسیارى از روایات حث و تحریص بدین دستور العمل استفاده مى شود. و ما در این مطلب مهم به تمسک یک آیت و یک روایت تبرک مى جوییم که خردمند را بسند است :مثلا خداوند سبحان در فضیلت ذکر یونسى در سوره مبارکه انبیاء فرموده است : و ذاالنون اذ ذهب مغاضبا فظن ان لن نقدر علیه فنادى فى الظلمات ان (( لا اله الا انت سبحانک انى کنت من الظالمین )) فاستجبنا له و نجیناه من الغم و کذلک ننجى المؤمنیندر تأثیر این ذکر شریف یعنى لا اله الا انت سبحانک انى کنت من الظالمین به سه جمله فاستجبنا له ، و نجیبناه من الغم ، و کذلک ننجى المؤمنین دقت بسزا اعمال گردد، به خصوص به جمله اخیر که مفاد آن عام است که وعده فرموده است شامل همه مؤمنان مى باشد، و با جمع محلى به الف و لام و فعل مضارع که دال بر تجدد زمان و حصول تدریجى آن براى ابد است تعبیر فرموده است ، فتبصر.و نیز به عنوان مثال در این روایت شریف که جدا از غرر روایات است دقت لازم بعمل آید: شیخ صدوق – رضوان الله تعالى علیه – در مجلس دوم ((امالى ))، حدیث دوم آن را به اسنادش روایت کرده است عن هشام بن سالم و محمد بن حمران عن الصادق (علیه السلام ) و نیز در تفسیر ((مجمع البیان )) طبرسى – قدس سره – آمده است که روى هشام بن سالم و ابان بن عثمان عن الصادق (علیه السلام ) قال :عجبت لمن فزع من اربع کیف لایفزع الى اربع ؟! عجبت لمن خاف کیف لایفزع الى قوله : ((حسبنا الله و نعم الوکیل ))، فانى سمعت الله عزوجل یقول بعقبها: فانقلبوا بنعمه من الله و فضل لم یمسسهم سوء.

و عجبت لمن اغتم کیف لایفرع الى قوله : ((لا اله الا انت سبحانک انى کنت من الظالمین ))، فانى سمعت الله عزوجل یقول بعقبها: فنجیناه من الغم و کذلک ننجى المومنین .و عجبت لمن مکربه کیف لا یفرع الى قوله : ((افوض امرى الى الله ان الله بصیر بالعباد))، فانى سمعت الله عزوجل یقول بعقبها: فوقیه الله سیئات مامکروا.و عجبت لمن اراد الدنیا و زینتها کیف لا یفزع الى قوله : ((ماشاء الله لا قوه الا بالله ))، فانى سمعت الله عزوجل یقول بعقبها: ان ترن انا اقل منک مالا و ولدا فعسى ربى ان یوتین خیرا من جنتک . و عسى موجبه .چنانکه ملاحظه مى فرمایید امام (علیه السلام ) از آیات یاد شده استنباط گسترش تأثیر اذکار مذکور براى ابد مى فرماید که اختصاص به مقام خاص و مورد مشخص ندارند. هر کس ‍ براى نجات از غم به ذکر یونسى ذاکر باشد مشمول رحمت و کذلک ننجى المؤمنین مى شود، و به همین وزان در رهائى از خوف و مکر سوء و در روى آوردن دنیا و زینت آن به کریمه هاى یاد شده .تبصره : نکته دیگرى در این حدیث شریف است که چرا امام (علیه السلام ) نفرموده است قال الله عزوجل بلکه مکرر فرموده است فانى سمعت الله عزوجل ، سر آن چیست ؟ در حدیث کب از چهل حدیث نکته 717 ((هزار و یک نکته )) (ص 565 – 567 ط 1) اشاراتى در بیان این سر مستسر آورده ایم شاید ممدى باشد. و بالاخره در نیل به اینگونه حقایق صادره از بیت عصمت و وحى به لسان انسانهاى کامل ، استاد زبان فهم باید زیرا که بیان اسرار به گفتار نیاید و اگر پاره اى به زبان آید زیان به بار آرد لذا فرموده اند: عارف سَر مى دهد و سِرّ نمى دهد.به موضوع بحث برگردیم : این کمترین وقتى توفیق یافته است که به قرائت یک دوره قرآن کریم ، آیاتى را به همان نحوه که گفته شده است استخراج کرده است که به ذکر برخى از آنها که یک اربعین است با اشارات به بعضى از لطائف نکات در ضمن بعضى از آیات به عنوان تبصره در این صحیفه تبرک مى جوید هر چند قرآن تمامى آن ذکر است چنانکه یکى از نامهاى شریف آن ذکر است : ص ، و القرآن ذى الذکر.1- و علم آدم الاسماء کلها ثم عرضهم على الملائکه فقال انبئونى باسماء هولاء ان کنتم صادقین # قالوا ((سبحانک لا علم لنا الا ما علمتنا انک انت العلیم الحکیم )) (بقره : 23)2- فتلقى آدم من ربه کلمات فتاب علیه انه هو التواب الرحیم (بقره : 28) و یا آدم اسکن انت و زوجک الجنه – الى قوله سبحانه – قالا ((ربنا ظلمنا انفسنا و ان لم تغفرلنا و ترحمنا لنکونن من الخاسرین )) (اعراف : 23)تبصره : فیض در ((تفسیر صافى )) در آیه نخستین آورده است که :فى الکافى عن احدهما (علیه السلام ): ان الکلمات :لا اله الا انت سبحانک اللهم و بحمدک عملت سوءا و ظلمت نفسى فتب على فاغفرلى و انت خیر الغافرین .لا اله الا انت سبحانک اللهم و بحمدک عملت سوءا و ظلمت نفسى فاغفرلى و ارحمنى انک انت ارحم الراحمین .لا اله الا انت سبحانک اللهم و بحمدک عملت سوءا و ظلمت نفسى فتب على انک انت التواب الرحیمو روایات دیگر نیز در تفسیر آن آمده است به موضوع یاد شده ((تفسیر صافى )) و مجلد 14 ((وافى )) ص 86 و به ((تحف العقول )) رجوع شود.

سیوطى در ((جامع صغیر)) از حضرت رسول (صلى الله علیه وآله ) روایت کرده است : دعوه ذى النون اذ دعا بها و هو فى بطن حوت ((لا اله الا انت سبحانک انى کنت من الظالمین )) لم یدع بها رجل مسلم فى شى ء قط الا استجاب الله له .تبصره : شیخ عارف محیى الدین عربى فص یونسى ((فصوص الحکم )) را به حکمت نفسیه در کلمه یونسیه عنوان داده است . و فص یونسى به مناسبت ذکر یونسى در ذکر و ذاکر و مذکور است . شارح قیصرى در بیان اختصاص حکمت نفسیه به کلمه یونسیه مطلبى شریف دارد که مضمون آن به ترجمه این کمترین چنین است :نفس ناطقه انسانى چون حاوى صفات الهى و صفات کونى و معناى کلى و جزئى است مظهر اسم شریف جامع الهى است ، و چون نفس ناطقه انسانى به این لحاظ مظهر اسم جامع است برزخ صفات مذکور است و از این جنبه برزخیت تعلق به ابدان گرفته است چه برزخ آنى است که در او صفت طرفین جمع است طرفى که روحانى محض است و طرفى که جسمانى صرف ، لذا خلیفه الله است .کلمه یونسیه را با حکمت نفسیه از این رو مقارن کرده است که نفس را با یونس (علیه السلام ) شباهت ها است : چنانکه خداوند یونس را در دریا به حوت مبتلا کرد نفس را به تعلق در جسم مبتلا نمود است چنانکه یونس در ظلمات ندا کرد که : لا اله الا انت سبحانک انى کنت من الظالمین و خداوند در حق او فرمود: و نجیناه من الغم و کذلک ننجى المومنین ، همچنین نفس در عین ظلمات طبیعت و بحر هیولانى و جسم ظلمانى به رب خود توجه نموده است ، پس وحدانیت و فردانیت حق براى او منکشف شده است و به آن اقرار نموده است و به عجز و قصور خود اعتراف کرده است ، پس خداوند او را از مهلک طبیعت نجات داده و در انوار شریعت و طریقت و حقیقت داخل نموده است که این سه در مقابل آن ظلمات ثلاث که ظلمات طبیعت و بحر هیولانى و جسم ظلمانى مى باشند مقابله کرده است – حدیث رسول الله (صلى الله علیه وآله ) است که : الشریعه اقوالى ، و الطریقه افعالى ، و الحقیقه احوالى – و خداوند به نفس ناطقه نعیم روحانى را در عین جحیم جسمانى روزى کرده است .و نیز مقارنه کلمه یونسى با حکمت نفسى از مناسبات دیگر بین نفس و یونس است که حوت رحم ، نطفه مشتمل بر روحانیت نفسى که انوار آن مجرد است را مى بلعد، و در ظلمات ثلاثى که یکى رحم و دیگر مشیمه و دیگر پوست نازکى است که در آن جنین قرار مى گیرد. و نیز از جهت دیگر مناسباتى که آن را راسخون در علم مى دانند.

*****************************************************فقد قالها نبی الله یونس ذا النون وهو فی بطن الحوت{وَذَا النُّونِ إِذْ ذَهَبَ مُغَاضِبًا فَظَنَّ أَنْ لَنْ نَقْدِرَ عَلَیْهِ فَنَادَى فِی الظُّلُمَاتِ أَنْ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحَانَکَ إِنِّی کُنْتُ مِنَ الظَّالِمِینَ} [الأنبیاء : 87]

والنتیجة کانت

(فَاسْتَجَبْنَا لَهُ وَنَجَّیْنَاهُ مِنَ الْغَمِّ وَکَذَلِکَ نُنجِی الْمُؤْمِنِینَ)سورة الانبیاء،ایة 88

فنجاه الله من ثلاث ظلمات و هى ظلمة اللیل وظلمة البحر وظلمة بطن الحوت

وفما ورد من الأثر

عن سعد بن أبی وقاص رضی الله عنه عن النبی علیه الصلاة والسلام قال دعوة ذی النون إذ هو فی بطن الحوت ( لا إله إلا أنت سبحانک إنی کنت من الظالمین ) لم یدع بها مسلم ربه فی شیء قط إلا استجاب له

الراوی: سعد بن أبی وقاص المحدث:الألبانی – المصدر: صحیح الجامع – الصفحة أو الرقم: 3383خلاصة حکم المحدث: صحیح

وهذه العبارة العظیمة تحوی ثلاثة أقسام

1. توحید : لا إله إلا أنت2. تنزیه لله جل جلاله : سبحانک3. إستغفار وتوبة وندم : إنی کنتُ من الظالمین (اینجا)

لها فائدة کبیرة فی إجابة الدعاء و تفریج الکروب لکل من حافظ علیهافاجعلها من أذکارک الیومیة

واجعل لسانک رطباً بذکر هذه العبارة فی البیت / فی المواصلات / وانت تتصفح الشبکة أو الفیس بوک / فی منامک .. فی کل وقت وحین

اسأل الله العلی العظیم ان یفرج هم کل مکروب ،،

*********************************************************

آثار و برکات ذکر یونسیه (اینجا)

1- پیامبر گرامى صلى الله علیه و آله وسلم : هر بیمار مسلمانى که این دعا را بخواند، اگر در آن بیمارى (بهبودى نیافت و) مرد پاداش شهید به او داده مى شود و اگر بهبودى یافت خوب شده در حالى که تمام گناهانش آمرزیده شده است .

2-. رسول خدا صلى الله علیه و آله وسلم : آیا به شما خبر دهم از دعایى که هرگاه غم و گرفتارى پیش آمد آن ادعا را بخوانید گشایش ‍ حاصل شود؟ اصحاب گفتند: آرى اى رسول خدا. آن حضرت فرمود: دعاى یونس که طعمه ماهى شد: «لا اله الا انت سبحانک انى کنت من الظالمین»

3- امام صادق علیه السلام : عجب دارم از کسى که غم زده است چطور این دعا را نمى خواند «لا اله الا انت سبحانک انى کنت من الظالمین» چرا که خداوند به دنبال آن مى فرماید: ما او را پاسخ دادیم و از غم نجات دادیم و این چنین مؤ منان را نجات مى دهیم .

4- مرحوم کلینى نقل مى کند: مردى خراسانى بین مکه و مدینه در ربذه به امام صادق علیه السلام برخود و عرضه داشت : فدایت شوم من تا کنون فرزند دار، نشده ام ، چه کنم ؟حضرت فرمود: هرگاه به وطن برگشتى و خواستى به سوى همسرت روى آیه ( 78 سوره انبیا) را بخوان انشاء الله فرزند دار خواهی شد . ختم های ذکر یونسیه

ختم های این ذکر شریف 400 /700/7000/4000/3000/1001/ بار گفته اند که بستگی به دستور استاد و قابلیت طالب دارد . اما عدد 400 برای همه آن هم شب ها بعد از نماز عشاء تا هر وقت شب در سجده نافع است .

چون این ذکر به معنی استغفار است در آن هیچ عوارضی نیست . برای دیدن حالات برزخی مؤثر است،

برای تقویت نفس و قلب و مکاشفات بسیار خوب است وبرای رفع حجب و نورانیت موثر است و استجابت دعا و نجات مؤمنین از طرف خدا شامل گوینده آن می شود.

تجرد، با مداومت این ذکر حاصل میشود ، چنانکه برای مرحوم سید هاشم حداد سه روز حالت تجرد برزخی اتفاق افتاد که البته مکاشفه این طول زمانی را ندارد.

مرحوم آخوند ملا حسینقلی همدانی: هر قدر در هر وقت بتوانید این ذکر را بگویید.

مرحوم سید هاشم حداد نقل کردند که ذکر یونسیه برای معرفت نفس و معرفت رب مؤثر است و خودش به ذکر یونسیه مشغول بود .

از وی سؤال شد در ایام فراغت همانند راه رفتن و نشستن چه ذکری برای نورانیت قلب و رفع حجب خوب است ؟ فرمود : ذکر یونسیه

می فرمود : عدد 3000 به بعد برای کاملین سالکینی که از مراحلی و منازلی عبور کرده اند می باشد .جناب استاد مدت زیادی در نجف 3000 مرتبه این ذکر را در سجده می گفتند.

از بسیاری از بزرگان این ختم با عدد 400 مرتبه در سجده خصوصا در میان نماز مغرب و عشاء و یا قبل از اذان صبح و یا بین الطلوعین جهت افاضات روحانی نقل شده است و این یکی از ختوماتی است که معمولا اساتید در ابتدای سلوک به شاگردانشان توصیه می کنند . ناگفته نماند که این ختم به منزله توبه ای حقیقی است اگر خالصانه برای خدا بجای آورده شود اثر شگرفی در پیشبرد انسان دارد .

وقتی از مرحوم آیت الله کشمیری پرسیدند بهترین کار برای سالک در کدام یک از اعمال عبادی است؟ فرمودند : بهترین آن سجده است که ذکر یونسیه در آن گفته شود . و فرمودند : ذکر یونسیه موجب اتصال به ارواح و باز شدن چشم برزخی می گردد. (آفتاب خوبان اثر استاد علی اکبر صداقت).

این ذکر شریف اثر بسیار عجیبی در رفع غم و اندوه دارد

امام صادق علیه السلام فرمودند : تعجب می کنم از چهار کس که چهار نوع گرفتاری دارند چگونه به این چهار چیز پناه نمی برند.

از جمله اینها فرمودند : تعجب می کنم از کسی که دچار غم و اندوه شده است اما به این سخن پناه نمی برد، زیرا که حق تعالی در دنباله آن فرموده: و نجیناه من الغم و کذلک ننجی المؤمنین یعنی ما او را حضرت یونس را به سبب این سخن از غم و اندوه نجات دادیم و اینگونه ما مؤمنان را نجات می بخشیم.

منبع: اقتباس از کتاب راهنمای گرفتاران

****************************************************************

فردی از قول یکی از روحانیان معتبر شهرمان بافق (یزد) طریقه زیر را گفته:

شب جمعه وضو بگیرید و بعد به سجده بروید و به مدت 45 دقیقه فقط بگویید لااله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین  و اضافه کرده :خیلی مجرب است من تجربه کردم سخت است ولی ارزش داره و حاجتم را گرفتم.

*****************************************************************

جمله پرمعنى کذلک ننجى المؤمنین نشان مى دهد آنچه بر سر یونس آمد از گرفتارى و نجات یک حکم خصوصى نبود، بلکه با حفظ سلسله مراتب ، جنبه عمومى و همگانى دارد، بسیارى از حوادث غم انگیز و گرفتاریهاى سخت و مصیبت بار، مولود گناهان ما است ، تازیانه هایى است براى بیدار شدن ارواح خفته ، و یا کوره اى است براى تصفیه فلز جان آدمى ، هر گاه انسان در این موقع به همان سه نکته اى که یونس توجه کرد توجه پیدا کند، نجات و رهایى حتمى است :1- توجه به حقیقت توحید و این که هیچ معبود و هیچ تکیه گاهى به جز الله نیست .2- پاک شمردن و تنزیه خدا از هر عیب و نقص و ظلم و ستم و هر گونه گمان سوء درباره ذات پاک او.3- اعتراف به گناه و تقصیر خویش .حدیثى است در درالمنثور، از پیامبر اسلام (ص ) نقل شده است که فرمود: یکى از نامهاى خدا که هر کس او را با آن بخواند به اجابت مى رسد و هر گاه با آن چیزى را طلب نماید، به او مى دهد، دعاى یونس است . شخصى عرض کرد: اى رسول خدا، آیا او مخصوص یونس بود یا شامل جماعت مسلمانان نیز مى شود. فرمود: هم مربوط به یونس و هم همه مومنان ، هنگامى که خدا را به آن مى خوانند. آیا گفتار خداوند را در قرآن نشنیده اى و کذلک ننجى المومنین . این دلیل بر آن است که هر کس چنین دعایى کند، خداوند اجابت آن را تضمین فرموده است .( تفسیر نمونه ، ج 13، ص 489)

مداومت در ذکر یونسیه (اینجا)عالم بزرگوار حاج میرزا جواد ملکى تبریزى گوید: مداومت ذکر یونسیه در شبانه روز ترک نشود، هر چه زیادتر، اثرش هم زیادتر. اقل اقل آن چهار صد مرتبه است ، خیلى اثرها دیدم ، بنده هم تجربه کرده ام ، چند نفر هم مدعى تجربه اند.( مجله حوزه علمیه ، شماره 4، ص 68)ذکر یونسیه در کلام عارفانمرحوم حاج میرزا جواد آقا ملکى تبریزى (ره ) مى نویسد: من استادى داشتم بزرگوار، عارف ،عامل و کامل (مراد او آخوند ملاحسینقلى همدانى است ) که نظیر او را ندیده ام ، از او درباره عملى که مجرب ، و در اصلاح قلب و تحصیل معارف مؤ ثر باشد، سؤال کردم .ایشان در پاسخ فرمودند: براى این امر، هیچ کارى مانند مداومت بر یک سجده طولانى در هر شبانه روز یک مرتبه که در آن لا اله الا انت سبحانک انى کنت من الظالمین گفته شود، نیست .انسان این ذکر را بگوید، در حالى که خود را در زندان طبیعت زندانى و مقید به قید و بندهاى این اخلاق رذیله ببیند، و اقرار داشته باشد که ((خداوندا، تو مرا گرفتار این پستى ها نکردى ، و در حق من ظلم روا نداشتى ، و تنها من به خویشتن ستم کردم .))( سیماى فرزانگان ، ص 234)ذکر بعد از نماز مغرب و عشاء در شب جمعهامام صادق (ع ) دعایى را از حضرت امام محمد باقر (ع ) و آن حضرت از امام زین العابدین (ع ) و آن حضرت از امام حسین بن على (ع ) و آن حضرت از امیرالمومنین (ع ) و آن حضرت از رسول خدا (ص ) و آن حضرت از جبرئیل – صلوات الله علیه – و جبرئیل هم از خداوند بزرگ ، گرفته است ، براى شفاى هر دردمند و گرفتارى نقل فرموده است .آن دعا این است که در شب جمعه بعد از نماز مغرب و عشاء بگوید: لا اله الا انت سبحانک انى کنت من الظالمین (خدایا، جز تو خدایى نیست ، تو از همه بدیها و عیبها منزه و پاکیزه اى . من بودم که در حق خود ستم کردم ).(بحارالانوار، ج 95، ص 10).تکرار ذکر در سجده اى طولانىیکى از بزرگان – آیت الله امینى (ره ) – مى گوید: در شبانه روز یک سجده طولانى انجام بده و به مقدارى که حال دارى و با حضور قلب این ذکر را تکرار کن : لا اله الا انت سبحانک انى کنت من الظالمین . ادامه این سجده طولانى مجرب است و آثار خوبى را در بردارد.از بعضى از سالکین نقل شده که در سجده چهار هزار مرتبه این ذکر را تکرار مى نموده است .(همراه با فرزانگان ، ص 273 )*************************************************************

امام حسین (ع ) در دعاى عرفه این گونه زمزمه مى کند:لا اله الا انت سبحانک انى کنت من الظالمین جز تو خدایى نیست ، ذات تو منزه است و من از ستمکارانم .لا اله الا انت سبحانک انى کنت من المستغفرین جز تو خدایى نیست ، ذات تو منزه است و من از آمرزش خواهانم .لا اله الا انت سبحانک انى کنت من الموحدین جز تو خدایى نیست ، ذات تو منزه است و من از یکتا پرستانم .لا اله الا انت سبحانک انى کنت من الخائفین جز تو خدایى نیست ، ذات تو منزه است و من از هراسناکانم .لا اله الا انت سبحانک انى کنت من الوجلین جز تو خدایى نیست ، ذات تو منزه است و من از وحشت زدگانم .لا اله الا انت سبحانک انى کنت من الراجین جز تو خدایى نیست ، ذات تو منزه است و من از امیدوارانم .لا اله الا انت سبحانک انى کنت من الراغبین جز تو خدایى نیست ، ذات تو منزه است و من از مشتاقانم .لا اله الا انت سبحانک انى کنت من المهلّلین جز تو خدایى نیست ، ذات تو منزه است و من از خدا گویانم .لا اله الا انت سبحانک انى کنت من المسبحین جز تو خدایى نیست ، ذات تو منزه است و من از تسبیح گویانم .لا اله الا انت سبحانک انى کنت من المکبرین جز تو خدایى نیست ، ذات تو منزه است و من از تکبیر گویانم .لا اله الا انت سبحانک ربى و رب آبائى الاولین جز تو خدایى نیست ، ذات تو منزه است ، اى خداى من و پیشینیان من .


نمیشد به زبان فارسی سلیس ترجمش کنین؟ هم عربیاش هم اون فارسیاش.


ممنون.هدیه خوبی بود اول صبحی…


اون 45 دقیقه رو من امتحان کردم نتونستم یعنی نهایتش یه ربع بیشتر نتونستم به حالت سجده بمونم خیلی سخته !
التماس دعا


سلام دوستان من هم ازیاد گرفتن این ذکر خیلی خوشحالم منم گرفتاری خیلی بزرگی دارم التماس دعا دارم


«واجعل لسانک رطباً بذکر هذه العبارة فی البیت / فی المواصلات / وانت تتصفح الشبکة أو الفیس بوک / فی منامک .. فی کل وقت وحین»

اونوقت این جمله «وانت تتصفح الشبکة أو الفیس بوک» یعنی چی… ؟!!!


روشنگری کنید لطفاً. ترجمه‌ی این‌ها یعنی چی؟ مواصلات – شبکه – فیس‌بوک


با سلام وتشکر وآرزوی موفقیت روز افزون به استحضار می رساند در قسمت ذکر بعد از نماز مغرب وعشا در شب چمعه ، قبل از کلمه سبحانک کلمه انت درج نگردیده است .


– برای سلامتی گردآورنده محترم صلواتی بفرستید – اللهم صل علی محمد و آل محمد –


اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم


عالي بود. موفق باشيد انشالله


ممنون از راهنماییتون.
من مشکل بزرگی دارم که در واقع در یک کاری گیر افتادم راه پس و پیش هم ندارم. چند ساله که درگیرشم. دیگه جدا خسته و ناامید شدم. انشاله میخوام از امروز شروع کنم به این ذکر انشالله که گشایشی در کارم صورت بگیره. خداوند گرفتاری همه رو رفع کنه.التماس دعا از همه شما و خبرآنلاینی های عزیز دارم.


خدا خیرتان دهد


ممنون از شماوهمکارانتان


سپاس


خیلی خیلی عالی بود ممنون، خدا واقعا خیرتون بده


عالی بود من ده سال است مداومت براین دعا دارم .اما استاد من ذکر 110 تا بعداز نماز عشا تا نزدیک سحر را دادند


سلام شمع عزيز من بتازگي وارد اين واديها شدم كتاب علامه حسن زاده آملي ميخونم
اگر تمايل داريد بمن كتاب معرفي كنيد براي يه مبتدي .


میشه بگین بدونه نظز استاد خوندن آیا عواقب دارد؟؟؟
از کی باید پرسید؟؟


ذکر یونسیه برای سالک همانند سوخت برای ماشین است والله العالم


عالی بود


با سلام و عرض ادب گفتن این ذکر شریف خوب است اما آیا شرایط در ما جمع هست؟آیا نمازی که میخوانیم به معنی کلمه نماز حقیقی است یا نه؟ تصور کنید نماز اول وقت نباشد یا باشد اما یاد غیر حضرت حق در نمازمان وارد شود گفتن اذکار مخصوص اثر خواهد داشت؟هستند کسانی که زیارت عاشورا میخوانند اما لعنتش به خودشان هم میرسد پناه بر خدا که در پشت پرده ظالم نباشیم آیا واقعا ما حسینی هستیم یا یزیدی؟ البته به قول عارفی هر چیزی که باعث نگفتن ذکر خدا باشد از ناحیه شیطان است و عرض بنده این بود که سعی کنیم تصمیم بر گفتن ذکری گرفتیم واقعا عزممان در ترک گناه حقیقی باشد باز به قول عارفی حتی اگر کسی چله حقیقی را گذرانده باشد اما یک نماز واجب قضا شود اثر آن همه زحمت بر باد میرود التماس دعا یا حق


فکرمیکنی خودت کاملی همه گناهکاریم حتا شما


باید تلاش کرد هرچند گناه کاریم


سلام,این ذکر اثار خوبی داره,ولی عزیزان مواظب باشند که اگه این ذکر رو گفتند دچهار عجب نشند.وبه این توجه کنند که ماهیچی نیستم,از اول خلقت تا الان,چیزی از خودمون نداریم.التماس دعا


چقدر زیبا گفتی ممنون


ممنونم


التماس دعا


تشکر فراوان


با سلام و تشکر از مطلب مفیدتون من می خوام این ذکر و بگم اما متاسفانه مشکل گردن دارم ومشکل گوش میانی که دچار سرگیجه وتهوع میشم.اگه کسی بخواد این ذکر رو بگه وسجده نکنه بی فایده ست و قابل قبول نیست؟؟؟


دوست عزیز چرا میگید بی فایده هست.وقتی انسان کاری رو از روی اخلاص انجام بده خداوند حتما قبولش میکنه…ولی اگر اخلاص در عمل یا در اینجا ذکر نداشته باشیم چطور از خدا توقع داریم؟خداوند در قرآن می فرمایند:مرا بخوانید تا اجابت کنم. حالا شما با توجه و اخلاص این ذکر مبارک رو بگید ،مطمئن باشید نتیجه خوبی خواهید گرفت.من هر وقت از گناهانم غمگینم این ذکر رو میگم تا خداوندم اقرار من رو به گناه ببینه و بدونه که من اون رو مقصر نمی دونم.بله،من بودم که گناه کردم،من بودم که از نفسم پیروی کردم و من از ستمکاران بودم و خداوندم پاک و منزه هست از اینکه تقصیری داشته باشه و ستمی بر من روا داشته باشه.


التماس دعا


ممنون. حتی اگر در ابتدا نمازمون به دلمون نشینه ولی درست میشه


سلام باران
در مورد شما نیازی به سجده نیست
مادرون را بنگریم و حال را
نی برون را بنگریم وقال را


واقعا ممنون…
امیدوارم ک کمکم کنه این ذکر..
من ب لطف و کرم خدا امید دارم..


تا الان ذهنم بیشتر مشغول سوره یاسین و واقعه بود
ممنون که این ذکر مهم رو بیان کردید


کمترین اثر این ذکر حتی اگه با حضور قلب هم نباشه جلوگیری از گناهه
واقعا جواب میده


ضمن عرض سلام به مدیر محترم سایت و همه دست اندرکاران و سلام به روح ملکوتی حضرت امام خمینی ره و تمامی شهدا و فضلا و علما. این سایت معنوی است محتوایش را غنیمت بشمارید. التماس دعا. برادر شما یه جانباز


سلام بنده زیر نظر استاد دوسال 1000مرتبه این ذکر را تجربه کردم کمترین اثرش این است که انسان فرشته صفت می شود و فکر گناه از سر انسان می رود


سلام دوستان واقعا این ذکر معجزه میکنه ب برکت این ذکر مشکلم داره حل میشه خداروشاکرم بابت همه چی


ممنونم بابت توضیحاتتون این ذکرخیلی زیباست جداازعجایب این ذکر


سلام علیک


منم به ياري خدا اين ذكر رو از امروز به مدت چهل روز شروع كردم به نيت آزادي برادرم كه صحيح وسال از زندان آزاد بشه و ميدونم كه خدا دعايم رو استجابت مي كنه
اسم زنداني بابك هست براش دعاي آزادي كنين
التماس دعا ?????


منم اين ذكر رو از امروز به مدت چهل روز شروع كردم به نيت آزادي برادرم از زندان كه انشاءالله صحيح و سالم به زودي به آغوش خانواده برگرده و ميدونت كه خدا دعايم را مستجاب مي كنه
اسم زنداني بابك هست براي آزاديش دعا كنيد ?????


سلام دوستان تو را خدا اگه پیام منو خوندید برای منم از ته قلب دعا کنید یه پسر رو دوست دارم خیلی بهش علاقه دارم دعا کنید برگرده پیشم باهام ازدواج کنه اسمش حسین به خاطر خدا دعام کنید ممنون از لطفتون ان شاءالله همگی حاجت روا بشین بحق قرآن کریم بحق سوره یس که قلب قرآن الهی آمین یا رب العالمین التماس دعا


مدتی شاید حدود یک ماه بعد از نماز درسجده تا جایی که می توانستم با حضور قلب میگفتم
شبی درخواب نزدیک اذان صبح در فضای سینه ام اذان میگفتند که از زیبایی و شدت صدا از خواب بیدار شدم
چه مبارک سحری بود و چه فرخنده شبی


لطفاطریقه صحیح ختم روبفرمایید.

نام

پست الکترونیک

آدرس و یا وبلاگ

نظر شما
0/700

9

دوره مقدماتی php

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *