خواص دوغ شتر براي زن باردار

دوره مقدماتی php

خواص دارویی و گیاهی :


با وجودى كه ممكن است شتر در شرايط سخت و طاقت فرساى بيابان چندين روز موفق به نوشيدن آب نشود اما به قدرت و حكمت الهى و به كمك تابش نور آفتاب بازهم قادر است شير توليد كند و حداقل متوسط توليد روزانه شير در شرايط سخت را داشته باشد. محصولات شتر كه به صورت  (پرورش صحرا) حاصل مي شود داراي خواص عالي و بهتر از پرورش صنعتي مي باشد.


خواص درمانى و دارويى شير شتر


خواص دارويى و درمانى شير شتر: تأثيرات شگفت انگيز و خواص درمانى شير شتر آنچنان قوى و آشكار است كه در برخى كشورها انواع كلينيك هاى تخصصي براى درمان انواع بيماريها با شير شتر تأسيس شده است من جمله كلينيك هاى تخصصى در كشورهاى عربى مانند عمان و غيره. رنگ روي را روشن و بلغم و اخلاط را دفع، ضد يبوست است و براي فرو نشاندن دَوَران مفيد است.


شیر شتر براى درمان بيماريهاى كبد و كم خونى و سل و بيماريهاى هنگام پيرى و شكنندگى استخوانها و نرمى استخوان در كودكان و براى درمان سرماخوردگى، تب و آنفولانزا و همچنين درمان هپاتيت ب مفيد است.


شیر شتر همچنين در درمان بيماريهاى تنفسى از جمله سل و آسم و بيماريهاى معده و روده بزرگ و اختلالات گوارشى و كاهش قند و فشار خون و تنظيم ضربان قلب و تنفس و گرمازدگى مفيد مى باشد.
با توجه به تحقيقاتى كه اخيراً درباره مصرف شير شتر براى مادران باردار انجام داده اند متوجه شدند كه مصرف شير شتر براى نوزاد و مادر مفيد و در سلامتى آنها موثر است.


تحقيق يك دانشجوى كارشناسى ارشد در دانشگاه سودان در خصوص درمان قند خون بوسيله شير شتر: براى انجام اين آزمايش افراد مبتلا به قند خون را به 2 گروه تقسيم كرد. گروه اول روزانه مقدار نيم ليتر شير شتر با شكم خالى ميخوردند و اما دسته دوم خير. پس از مدتى از هر دو گروه آزمايش بعمل آمد و مشاهده شد كه ميزان قند خون در گروه اول كه روزانه شير شتر مصرف مى كردند بمقدار قابل توجهى كاهش يافته است. پس به اين نتيجه رسيدند كه مصرف مداوم و منظم شير شتر در برنامه غذايى سبب كاهش و چه بسا درمان قند خون مى شود.

دوره مقدماتی php


در آزمايشات و مطالعاتى كه اخيراً در كشور هندوستان توسط محققان عربستانى بعمل آمد موشهاى آزمايشگاهى مبتلا به سرطان را همزمان تحت درمان با مواد دارويى(شيمى درمانى) و شير شتر قرار دادند در پايان مشخص شد كه موشهاى سرطانى كه تحت درمان با شير شتر قرار داشتند درمانشان بمقدار قابل توجهى موفقيت آميز و حتى در برخى موارد از شيمى درمانى هم موفقتر بوده است.


در برخى از كشورهاى عربى بصورت رسمى و عمومى براى درمان برخى بيماريهاى سخت و مزمن در بين بيماران بصورت عمومى شير شتر توزيع مى شود. مانند: اخيرا در ابوظبى در كشور امارات توسط شهردارى اين شهر بين افراد مبتلا به زخم معده بصورت عمومى شير شتر توزيع شد.


شیر شتر به صورت خام و به صورت محصولات تخمیری برای درمان زخم معده، بی نظمی های بدن، اسهال، یبوست، زخم ها و حتی برای افزایش قدرت باروری تخمدان هم به کار رفته است.


همچنین درمان بیماری های سخت معده ای هم با استفاده از شیر شتر گزارش شده است.


بیماران دارای هپاتیت نیز بعد از خوردن شیر شتر عملکرد بدنشان بهبود پیدا می کند.

در کشورهای آفریقایی (مصر، سودان، کنیا و سومالی) این اعتقاد در بین شتربانان وجود دارد که مردانی که شیر شتر می نوشند، قوی تر، تنومندتر و سریع تر هستند.


محققان از شیر شتر برای درمان بیماران مبتلا به ایدز هم در سطح دنیا استفاده کرده و به پیشرفتهای خوبی هم دست یافته اند.


ویتامین ها


ویتامین های B1، B2، اسید فولیک و اسید پانتوتنیک در شیر شتر، پایین و محتوای B6 و B12 شیر شتر مشابه مقادیر موجود در شیر گاو می باشد، اما نسبت به شیر انسان بالاتر است. شیر شتر، نیاسین و ویتامین C بیشتری نسبت به شیر گاو دارد(ویتامین C در شير شتر 3 برابر بيشتر از شير گاو است).
استفاده از شير شتر 70 تا 80 درصد از ويتامين ها و پروتئين هاى مورد نياز بدن را تأمين مى نمايد. تحقيقات نشان ميدهد كه ويتامين شير شتر 3 برابر شير گاو است.


شیر شتر بدليل اينكه حاوى مقادير بالاى ویتامین ث مى باشد در پيشگيرى و درمان بيماريهاى دهان و دندان و همچنين محافظت از لثه ها و تقويت دندان بسيار مفيد مى باشد.


پروتئين ها


برخى پژوهش ها و بررسى ها نشان ميدهد كه چربى ها و مواد موجود در شير شتر نسبت به ساير شيرها راحتر و سريعتر هضم و جذب مى شود.


اخيرا پروتئينى در شير شتر كشف شده است كه عملكرد آن همانند انسولين مى باشد و در درمان بيمارى ديابت بسيار مفيد و كارساز است.


پروتئین های شیر شتر اسیدهای آمینه ی ضروری برای انسان را به میزان رضایت بخش و حتی بالاتر از میزان تعیین شده توسط مؤسسات FAO/WHO/UNU تأمین می کنند. شیر شتر می تواند حداقل پروتئین های ضروری روزانه ی انسان مخصوصاً اسیدهای آمینه را تأمین کند، چون نیازهای انسان در محیط های گرم و خشک بر پایه ی کالری کمتری است و پروتئین و آب نقش مهمی دارند، مقادیر کمی شیر شتر می تواند نیاز انسان را در این مناطق تامین کند.


املاح و مواد معدنى


شير شتر آنچنان منبع سرشارى از ماده معدنى بنام آهن است كه برخى معتقدند مصرف مناسب و مداوم آن انسان را از هر نوع شيرى بى نياز مى كند حتى نوزادان را از شير مادر!!!.
طبق تحقيقات شير شتر 10 برابر شير گاو؛ عنصر آهن و كلسيم دارد.


شیر شتر سرشار از اسیدهای مهمى بنام اسيد آمینه است: مانند والین و متیونین و لیزین و آرژنین و فنیل آلانین. همچنین شير شتر دارای مقادير نسبتاً بالای آلبومین و گلوبولین نيز مى باشد.
کمترین مقدار مورد نیاز مواد معدنی کلسیم و فسفات در بدن، 800 میلی گرم در روز است که با خوردن 2.5 تا 4 فنجان شیر شتر، اين مقدار کلسیم و فسفات تأمین می شود. همچنین شیر شتر حاوی مواد معدنی کم مقدار مثل روی، مس و منگنز می باشد.


ويژگى هاى منحصر به فرد شير شتر


الف) نكته بسيار عجيب و جالب درباره شير شتر اين است كه اين ماده گرانبها قادر است بدون استفاده از لوازم امروزى كيفيت خود را در دماى 4 درجه سانتيگراد بمدت 12 روز و در دماى معمولى اتاق بمدت    48 ساعت و حتى بيشتر حفظ نمايد و اين در صورتى است كه بطور مثال شير گاو در دماى عادى اتاق ظرف 12 ساعت ترش ميشود. كه علت آن مربوط ميشود به اينكه سرعت تخمير قند لاكتوز در شير شتر بسيار كم است و از طرفى ناگفته نماند كه افزايش ميزان اسيديته در شير شتر آرام و به كندى است.


ب) تحقيقات نشان مي دهد که شیر شتر بخاطر وجود برخى مواد از جمله انواع پروتئينها مانند پروتئين كازئين؛ در برابر سموم، باکتری ها، قارچ ها، و بسيارى از خطرات احتمالى آنها بويژه براى نوزادان مقاوم و سبب مصونيت در برابر آنها مي شود.


ج) در مقايسه شير شتر با شير گاو از نظر ويتامين ها و ساير مواد بايد به اين نكته توجه داشت كه شير شتر حاوى ماده اى بسيار مهم در تغذيه انسان بنام اسيدهاى چرب لينولئيك است كه اين موضوع شير شتر را از ساير شيرها متمايز و متفاوت مي كند.


بین خواص شیر شتر و شیر گاو تفاوت های قابل توجه زیادی وجود دارد. شیر شتر حاوی مواد معدنی زیادی از جمله آهن، روی، پتاسیم، مس، سدیم و منیزیم در مقادیر زیاد می باشد. همچنین دارای مقادیر زیادی ویتامین A و ویتامین B می باشد. در این نوع شیر نسبت به دیگر شیر ها پروتئین بیشتری وجود دارد.

خواص شیر شتر نسبت به دیگر شیرها بیشتر می باشد، پژوهش ها نشان داده اند که شیر شتر نسبت به شیر گاو سالم تر است. مصرف شیر شتر برای زنان شیرده باعث افزایش شیر آن ها شده و همچنین هضم آن برای این مادران راحت تر می باشد. این شیر دارای مواد مغذی بسیاری از جمله ویتامین C، اسید های چرب اشباع نشده و ویتامین های گروه B است.

    

خواص شیر شتر برای بدن بسیار شگفت انگیز و حیرت آور می باشد، این شیر به صورت فراوان در کشور های مختلف در سراسر دنیا به ویژه در اروپای میانی و آفریقا و خاورمیانه در دسترس است. فواید دارویی نوشیدن شیر شتر را برای بدن در ادامه بیان خواهیم کرد.

شیر شتر برای زنان باردار سالم و ایمن می باشد، محتوی فولات در این شیر یکی از مهمترین خواص شیر شتر برای زنان باردار است. فولات همانطور که همه ما آن را به نام اسید فولیک می شناسیم یک ماده مغذی حیاتی برای رشد جنین بطور سالم در زنان حامله است. این شیر در مقایسه با خواص شیر دیگر حیوانات دارای مقادیر زیادی کلسیم می باشد. وقتی شما حامله هستید برای رشد کلی جنین به کلسیم بیشتری نیاز خواهید داشت. به جای خوردن مکمل های کلسیم در طول بارداری تمام کلسیم مورد نیاز بدن را از طریق مصرف غذاهای حاوی کلسیم فراوان دریافت کنید. بنابراین شیر شتر را باید در رژیم غذایی بارداری خود قرار دهید. با مصرف شیر شتر در دوران بارداری از فواید این شیر بهره مند خواهید شد و قدرت بدنی شما در طول این دوره افزایش خواهد داشت. از دیگر خواص شیر شتر در دوران بارداری می توان به پیشگیری از عفونت ها، درمان دیابت و کنترل دیابت در این دوران اشاره کرد.

فولات به رشد دستگاه عصبی نوزاد کمک می کند. فولات موجود در شیر شتر می تواند از عدم تکامل دستگاه عصبی، شکاف لب و کام پیشگیری کند. از آنجا که فولات بطور طبیعی در شیر شتر وجود دارد، به پیشگیری از بیماری های مرتبط با کمبود فولات در بدن بیماری لثه، بیماری های مزمن کودکانه، عفونت های مخاطی و کم خونی کمک می کند.

شیر شتر درمانی خانگی برای کودکانی است که از انواع حساسیت های شدید یا خفیف به انواع غذاها رنج می برند. پژوهش های علمی در مورد گروه کوچکی از کودکان که شامل 8 کودک بودند و به شیر و دیگر غذاها حساسیت های شدید داشتند نشان دادند که آن ها بطور موفق قادر به غلبه بر حساسیت ها با پیروی از رژیم غذایی شامل شیر شتر می باشند خواهند بود. هر هشت کودک بدون عوارض جانبی بر حساسیت های خود غلبه کردند. در شیر شتر پادتن هایی برای مقابله با بیماری ها وجود دارد که حساسیت ها و دیگر علایم را کاهش می دهند.

شیر شتر یک داروی ضد دیابتی موثر است. حاوی موادی می باشد که به کنترل و پیشکیری از دیابت کمک می کند. در شیر شتر پروتئینی همانند انسولین وجود دارد که می تواند تاثیرات دیابت را کاهش دهد. انسولین موجود در شیر شتر جذب خون را آسانتر می سازد.

مقدار زیاد ویتامین C موجود در شیر شتر برای سلامت پوست عالی می باشد. این ویتامین مسوول حفظ کولاژن است که قابلیت ارتجاعی پوست را حفظ می کند. اسید آلفا هیدروکسیل از ایجاد چروک روی پوست پیشگیری می کند که در این شیر به مقدار زیاد یافت می شود. دیگر مشکلات پوستی مثل آکنه می تواند به راحتی با استفاده از این شیر درمان شود.

یکی دیگر از خواص شیر شتر همانند خواص ماست درمان فشار خون بالا می باشد. آنزیم ACE مسوول مشکلات فشار خون بالا می باشد. مصرف شیر شتر باعث می شود فعالیت این آنزیم محدود شود و این شرایط را درمان می کند.

خواص ضد سرطانی شیر شتر مثل سویا رشد تومور ها را کاهش می دهد. سرطان هایی مثل سرطان روده بزرگ با استفاده از شیر شتر که دارای ویژگی های ضد تورمی می باشد قابل درمان هستند.

خواص شیر شتر مانند خواص کشک برای کاهش وزن بسیار شگفت انگیز می باشد. شیر شتر دارای مقادیر کمی از چربی می باشد. نوشیدن یک لیوان شیر شتر بطور منظم 10 تا 15 روز بطور قابل توجه باعث جذف چربی های اضافه بدن می شود. مقدار زیاد مواد معدنی و کالری کم و مقدار چربی کم موجود در این شیر آن را به غذایی ایده آل برای کاهش وزن تبدیل می کند. شیر شتر غنی از مواد مغذی، مواد معدنی و انسولین می باشد. انسولین قند خون را تنظیم می کند و آن را متعادل نگاه می دارد. افراد مبتلا به اوتیسم یا افرادی که نمی خواهند در رژم غذایی خود مقدار چربی زیادی وجود داشته باشد می توانند شیر شتر را به عنوان محلول کامل و مغذی برای رفع این مشکل خود انتخاب کنند.

شیر شتر برای درمان ناراحتی ها و اختلالاتی مثل هپاتیت، تصلب بافت ها این شیر را به ماده غذایی عالی برای مصرف تبدیل کرده است. با مصرف منظم شیر شتر می توانید سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کرده و بیماری های خودایمنی را درمان کرد.

علاوه بر خواص شیر شتر که در این مطلب گفته شد جالب است بدانید شیر شتر برای درمان بیماری هایی مثل طحال، بواسیر، ادرار، تقویت نیروی جنسی، کبد چرب، اگزما، چربی زیر پوست، بی اشتهایی عالی می باشد. یکی دیگر از ویژگی های این شیر این است که سرعت فاسد شدن آن بسیار کم می باشد. این شیر را می توان بدون استفاده از وسایل سرمایشی برای 48 ساعت و یا بیشتر در دمای اتاق نگاه داری کرد.

 

برای رهایی از اضطراب و استرس و رسیدن به آرامش دمنوش به لیمو را امتحان کنید!

دوره مقدماتی php

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *