گل میخک قرمز و سفید

دوره مقدماتی php
گل میخک قرمز و سفید
گل میخک قرمز و سفید

گل میخک با نام علمی دیانتوس (Dianthus) یکی از قدیمی‌ترین گل های شناخته شده‌ی دنیا است. تاریخچه‌ی این گل خوش رنگ و بو، به یونان باستان برمی گردد. در آن زمان گل بخش مهمی از هنر طراحی محسوب می شد و میخک در مراسم تاجگذاری پادشاهان یونان بسیار حضور پراهمیتی داشت. این گل جنبه مذهبی نیز دارد. مسیحیان معتقدند که غنچه‌ی آن اولین بار از اشک حضرت مریم در هنگام حمل صلیب توسط حضرت مسیح به زمین آمد.

ترجمه‌ی دقیق آن “گل خدا” یا “گل بهشتی” است. این گل بومی آسیای غربی است. میخک‌ها گل های شاد و پرانرژی هستند. شما می توانید سبد گل و یا دسته گل های میخک را همراه با تلفیقی از گل های دیگر درمراسمات و جشن های خود داشته باشید. اگر می خواهید برای خرید گل میخک اقدام کنید و احیانا حوصله پیاده روی تا اولین گل فروشی محله تان را ندارید، بین گل فروشی های آنلاین سری به به سایت گل باما بزنید. ما در این سایت تلاش کرده ایم تا خرید آنلاین گل برای ساکنان شهر تهران و کرج ساده تر شود.

میخک گل اسطوره ای است که با تحقیقی کوچک می توان رد آنرا در قصرهای یونان، در طراحی هنری رم کهن و کلیساهای بزرگ یافت. در اصل رنگ این گل صورتی کم رنگ است. اما امروزه طیف گسترده ای از رنگ های مختلف مانند زرد، قرمز، سفید، بنفش و سبز را شامل می شود.

گل میخک قرمز و سفید

دوره مقدماتی php

هر رنگ آن بیانگر نماد خاصی است؛ مثلا میخک صورتی نماد تحسین، رنگ قرمز آن نماد عشق، افتخار و جذابیت و میخک سفید نماد شانس است. با رنگ های دلربای این گل پرطرفدار می توانید سبد گل، باکس گل، دسته گل و حلقه گل برای شادباش تولد، ابراز عشق و حتی همدردی تدارک ببینید. این ها پیشنهادی ویژه برای کسانی است که می خواهند به نزدیکترین و عزیزترین فرد زندگی خود گلی زیبا و خاص هدیه دهند. 

سبدی از گل های جنگلی را تجسم کنید! سبدی که گل‌های لیلیوم، رز سفید، فریزیا، گل مومی و میخک سبز را در بر دارد. همه ی این گل ها مکمل یکدیگر هستند و سبد گل بی نظیری را خلق می کنند.

 غنچه های روشن و زیبای میخک، رز و ورونیکا ترکیبی فوق العاده است و یک هدیه ی دل فریب و رنگارنگ را تدارک می دهد.

 گل میخک جدا از این که به طور طبیعی طیف گسترده ای از رنگ های مختلف، مانند گل میخک قرمز و گل میخک بنفش را در بردارد، به راحتی هم می توان رنگ آن را توسط رنگ های خوراکی تغییر داد. با این ویژگی تم های مختلفی در میز رستوران ها و دسته گل های عروس می توان خلق کرد. میخک گیاهی خوردنی و معطر است. وجود آن هارمونی خوبی را به رنگ و بوی غذا می دهد. نوع معطر آن به نام قُرَنفُل معروف است. آن را خشک کرده و با ترکیب فلفل، دارچین و زرد چوبه برای تهیه‌ی پورد کاری استفاده می کنند. یکی از افتخارات این گل سرخ و زیبا این است که در قرن بیستم به گل رسمی روز مادر بدل شد.

در بین گونه های مختلف میخک، دو گونه ی آن با نام های میخک همیشه بهار، میخک پرچینی از سایر میخک‌ها رایج تر هستند. میخک همیشه بهار بنام قَرَنفُل تک گل، گل کوچک مخملی با پنج گلبرگ است؛ که بصورت چتر بر روی ساقه ی گیاه خودنمایی می کنند. این نوع میخک بسیار معطر و رنگ آن بین سفید، صورتی و بنفش متغیر است. میخک های سرخابی از گونه پرچینی، گونه با شکوه میخک است. معمولا دو گل می دهد و با 40 گلبرگ خود به سایر گل ها فخر می فروشد. اگر به دنبال گزینه ی مناسبی برای جشن می گردید یا اگر می خواهید سبد گل شما مرکز توجه واقع شود با این نوع میخک آنرا مزین کنید.

این گل خواص دارویی و درمانی بسیاری دارد. می توان برای کاهش استرس از دمنوش معجزه آسایش لذت برد. ماسک صورت گل میخک برای کاهش التهاب و درمان جوش توصیه می شود. استفاده رایج آن در خوش بو کردن دهان و بسیاری موارد دیگر. این گل پرخاصیت می تواند جایگزین ارگانیک مناسبی برای داروهای شیمیایی باشد. 

همچنین برای دندان درد نیز استفاده می‌شود، به این صورت که برای تسکین موضعی دندان درد، تا رسیدن به دندانپزشک در سریع‌ترین زمان، درد دندان را تسکین می‌بخشد. این گل حاوی ترکیباتی به نام اوژنول است که در دندانپزشکی سنتی، به عنوان مسکن موضعی کاربرد گسترده دارد. روغن میخک بهترین راه برای تسکین دندان درد است. معمولا این گل به سه صورت پودر، مایع و عصاره در بازار موجود است.

این گل یک گل نرینه مادینه است و به راحتی گل می دهد. نحوه ی گل دهی این گل می تواند بصورت تک شاخه باشد؛ به اینصورت که جوانه های زیر گل انتهایی را حذف کرده و تنها یک گل درشت به ثمر رسد و یا گل انتهایی را حذف کرده و جوانه ها را به صورت گل های مینیاتوری پرورش دهیم. پرچم میخک یک یا دو حلقه دارد که به روی تعداد گلبرگ های برابر یا گاهی دو برابر سوار هستند. گلبرگ های میخک دندانه دار و اغلب به هم پیچیده اند و ظاهر جذابی را به تصویر می کشند. برگ های این گیاه زیبا بسیار باریک و کشیده اند. جای شگفتی است که حتی برگ های این گل محبوب رنگارنگ هستند. سبز و خاکستری و گاهی هم بنفش. میخک ها انقدر گل می دهند که رضایت باغبان های خبره را جلب می کنند.

اگر مایلید به باغچه‌ی خود رنگ و طراوت ببخشید حتما میخک را پرورش دهید. آن ها به سرعت رشد می کنند. برخی گونه های آن حدودا تا 60 سانتی متر قد می کشند و قطر گل های آن به 8 سانتی متر هم می رسد. آنها را در پرچین یا گلدان بکارید. عطر مسحور کننده میخک همراه با رنگ های گرم آن توجه همه را به خود جلب می‌کند.

قلمه زدن این گل زیبا بهترین روش برای تکثیر آن است. بهتر است قلمه را از میخکی سالم، قوی و بدون آفت انتخاب کنید. هرچه قلمه نزدیک تر به ریشه باشد، احتمال موفقیت قوی تر است. هنگام پاییز یا زمستان قلمه را از گیاه جدا کنید. قلمه باید در شن کاشته شود سپس در گلدان قرار گیرد و تا بهار همانجا باقی بماند. در اوایل ادریبهشت دما عالی و خاک کاملا آماده کاشت این گل زیبا است. به محل کاشت گل دقت کنید چراکه این گیاه به نور زیاد و هوای خنک نیاز دارد. دقت کنید که درمعرض گرمای مستقیم آفتاب قرار نگیرد. این گل مرتب باید آبیاری شود تا جایی که رطوبت خاک قابل مشاهده باشد. اما حواستان باشد خاک ازآب اشباع نشود زیرا باعث زردی شاخ و برگ و فساد ریشه می گردد. برای بهبود رشد گیاه را مرتبا هرس و گل های پژمرده را جدا کنید.

میخک ها مانند هر گیاه دیگری مستعد آفت هستند. اگر می خواهید از میخک خود مراقبت کنید، لازم است بدانید باید انتظار چه چیزی را داشته باشید. اگر نقطه های بنفش روی برگ گیاه شما ظاهر شود و سپس به رنگ قهوه ای و زرد دربیاید، احتمالا میخک مبتلا به آفت شده است. برای حل این مشکل از قارچ کش استفاده کنید. نوعی دیگری از آفت که توسط شته ها رخ می دهد، پژمردگی تدریجی و توقف رشد گیاه است که با مرگ برگ ها نیز همراه می شود. نوع دیگری از آفت این گل سوختگی ناشی از بوتریتیس (نوعی قارچ) است که باعث قهوه ای شدن گلبرگ ها می شود و باید خیلی سریع قسمت های آلوده را از گیاه جدا کرد. آفت قارچی ساقه ظاهر آن را خشک و پژمرده و قهوه ای می کند.

گل باما تضمین میکند کالای درخواستی شما سر ساعت در محل مقرر تحویل شما گردد تا خیالتان از بابت این موضوع راحت باشد و به باقی امور برسید

ما خود را موظف میدانیم که با ارائه بهترین ها و با کیفیت ترین محصولات اعتماد شما را حفظ کنیم چرا که معتقدیم اعتماد شما بزرگترین سرمایه ی ماست

برای جلب رضایت شما عزیزان این امکان فراهم شده که پرداخت وجه پس از تحویل سفارش و اطمینان از کیفیت محصول انجام شود و در صورت عدم رضایت میتوانید سفارش خود را مرجوع نمایید

خیلی راحت سفارشت رو ثبت کن و به بقیه کارهایی که داری برس

تجربه‌‌ی خرید آسان گل همراه با خدماتی ویژه

تهران ، بازار گل شهید محلاتی ، انتهای سالن 2 شرقی

تهران ، بازار گل شهید بابایی ، غرفه شماره 1 شاخه ای فروشان

021-33686878 | 09120284787

گل میخک قرمز و سفید

تمامی فعالیت های حوزه آنلاین وب سایت گل باما تحت مدیریت و مالکیت مجموعه پارس سان است © 2017

ارسال روز

سمبل ‌گرایی گل‌ها و اهمیت مفهوم گل ها از آسیا و خاورمیانه نشأت گرفته است. در این مناطق گل‌های مشخصی مانند نیلوفر، مقدس تلقی می‌شده است.این رویکرد در اثر‌های هنری به‌ جا مانده از آن دوران نیز، منعکس شده است.مثلا در رابطه با نماد گل ها استفاده از بامبو در هنر چینی نشان‌ دهنده‌ طول‌ عمر و ابدیت است.معنی گل ها نیز متفاوت است، با ما همراه باشید تا هنگام خرید گلها مناسب ترین گل را انتخاب کنید.

اگر هنوز با گلهای شاخه بریده آشنایی ندارید مطلب اسم انواع گل طبیعی شاخه بریده با عکس را مطالعه نمایید.

زبان گل‌ها در اوایل قرن هجدهم میلادی توسط ماری ورتلی (Mary Wortley) که همسرش سفیر ترکیه بود، وارد انگلستان شد.به نحوی که تا دوره‌ ویکتوریا، تقریبا هر گلی یک معنی مخصوص به خود را پیدا کرده بود و هر نماد گل ها برای آنها از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. به عنوان مثال دسته ‌گل ممکن بود شامل گل‌‌های بابونه باشد که منظور یک زن از ارسال دسته گل بابونه می‌توانست «صبر داشتن» بوده باشد.

اگر چه قبلا در پستی به طور مفصل در مورد معانی و مفهوم گل رز در دوره‌های مختلف تاریخ توضیح دادیم اما در این مطلب سعی داریم تا شما را با معنی و زبان برخی از گل‌های رایج آشنا کنیم.

گل میخک قرمز و سفید

قطعا با دانستن پیام و معنی گل ها می‌توانید راحت‌تر و با دقت بیشتری گل‌های دلخواه تان را انتخاب کنید و  پیام خود را به طرف مقابلتان ارسال کنید.

با شناخت نماد گل ها و معنی گل ها برای تاثیر گذاری بیشتر می توانید از میان نمونه متن کارت پستال های تهیه شده یکی را انتخاب کنید و همراه گل های خود هدیه دهید..

این گل نماد زندگی طولانی و شاد، احترام و افتخار به شخص مقابل و نشان وفاداری نسبت به معشوق است. به همین دلیل آفتابگردان انتخاب مناسبی برای گل مراسم سالگرد ازدواج، جشن تولد و عروسی است و می توانید آن را در کنار گل های دیگر در یک دسته گل استفاده کنید.

مشاهده گل‌های آفتابگردان◄

این گل زیبا در رنگ های زیادی وجود دارد و مهم ترین پیام آن شادی و نیت خیر است. همچنین رنگ زرد آن به معنی گل آلاله شروع دوباره و دوستی است. اگر می خواهید شخص مقابل تان از نیت خوبتان باخبر شود، دسته گلی از آلاله برای او بفرستید.

نماد ثروت، خوشبختی، شانس و دوستی است. رنگ صورتی و قرمزآن نشان گرمی و ابراز محبت نسبت به گیرنده ی گل است و رنگ نارنجی آن به معنای سخت کوشی در راه رسیدن به هدف است. ترکیب آلسترومریای زرد و سفید نشان دهنده ی اهمیت و نگرانی شما نسبت به یک بیمار است.

مشاهده گل‌های آلسترومریا◄

این گل به طور کلی نماد اعتماد به نفس، قدرت و زیبایی است. رنگ قرمز آن نماد عشق و احساسات قوی و رنگ نارنجی نشان سلامتی و شادی است. ‌آماریلیس سفید هدیه ی مناسبی برای خانم هاست چون مفهوم زنانگی و پاکی را با خودش دارد.

همچنین از رنگ صورتی آن می توانید برای نشان دادن محبت به همه ی آدم ها بدون در نظر گرفتن سن و جنسیت شان استفاده کنید.

با گل های قلبی شکلش نماد مهمان نوازی، شادی و فراوانی است. رنگ سفید نشان دهنده ی پاکی و بی گناهی، رنگ قرمز نشان دهنده ی عشق و علاقه و رنگ صورتی نشان دهنده ی عشق مادرانه و اشتیاق است. مفهوم گل های آنتوریم به گونه ای است که می توانید از این گل در میهمانی هایتان و برای تبریک در موقعیت های ارتقای شغلی و فارغ التحصیلی استفاده کنید.

مهم ترین پیام آنمون،‌ شکوفایی و پیش بینی مثبت برای آینده است چون این گل در هنگام شب بسته و صبح دوباره باز می شود. پس برای کسی که در شرف ازدواج است یا به تازگی دارای فرزندی شده است، این گل انتخاب خوبی است. همچنین آنمون سفید نماد پاکی و یادبود درگذشتگان و آنمون قرمز و صورتی نماد عشق فراموش شده است.

این گل زیبا با رنگ های متفاوتش، پیام های خاصی با خود دارد. ادریسی بنفش نماد ثروت و فراوانی است، ادریسی صورتی  انتخاب مناسبی برای دسته گل ازدواج و نشان دادن احساسات قلبی به طرف مقابل است و ادریسی آبی برای رد کردن درخواست ازدواج استفاده می شود و همچنین نماد پشیمانی و درخواست بخشش است.

تمام رنگ های ارکیده نماد عشق و زیبایی اند اما هر رنگ آن معنای خاصی هم دارد. ارکیده ی قرمز نماد عشق، ارکیده ی سفید نشان فروتنی، ارکیده ی بنفش نماد تحسین، احترام و وفاداری و ارکیده ی زرد نماد شادی و شروع دوباره است.

پس اگر به دنبال آشتی و از سرگرفتن رابطه تان هستید، می توانید از ترکیب ارکیده ی زرد و قرمز در میان گل هایتان استفاده کنید. 

این گل به طور کلی نماد خاطرات، یادبود و موفقیت است و در کنار گل های دیگر به عنوان مکمل استفاده می شود. پیامی که این گل به همراه دارد، با توجه به مناسبت و دیگر گل های استفاده شده، متقاوت خواهد بود.

می توانید از استاتیس در دسته گل های جشن تولد، میهمانی های دوستانه یا مراسم فارغ التحصیلی استفاده کنید.

معنی گل های استرلیتزیا شادی و وفاداری است و دو رنگ متضاد این گل پیام اشتیاق و انرژی را به همراه دارد. می توانید از این گل برای ابراز هیجان و داشتن آرزوهای خوب برای شخص مقابل استفاده کنید.

مشاهده گل‌های پرنده بهشتی◄

گل پیونی نماد افتخار، ثروت و عشق رمانتیک است. پیونی صورتی رمانتیک ترین رنگ آن است و برای دسته گل عروس و تزیین میزهای عروسی بسیار مناسب است.

پیونی سفید یا صورتی کم رنگ به معنای شرمندگی و پشیمانی است و رنگ قرمز پررنگ پیام آور افتخار، احترام زیاد و ثروت است.

این گل نماد مثبت بینی، شادی و زندگی طولانی است. رنگ سفید آن نماد وفاداری به معشوق و نماد غم و اندوه در فرهنگ ایرانی، رنگ قرمز نماد عشق و رنگ زرد آن نماد عشق یک طرفه است.

از این گل از دیرباز برای ابراز عشق  استفاده شده و هر رنگ آن معنای خاص خودش را دارد؛ گل رز قرمز نماد عشق و احساسات زیاد است؛ رز سفید نماد پاکی و شروع تازه، رز سیاه نماد اندوه، رز زرد نماد دوستی و شروع دوباره و رز صورتی نشان قدردانی و شادی است. غنچه ی رز هم نشان جوانی و زیبایی است.

مشاهده گل‌های رز◄

این گل نماد شادی، پاکی و مثبت نگری است. می توانید از این گل برای نشان دادن وفاداری تان به شخص مقابل استفاده کنید یا آن را به کسی هدیه کنید که در حال شروع تغییر بزرگی در زندگی اش است. رنگ صورتی این گل نماد تحسین است.

گل میخک قرمز و سفید

مفهوم گل سنبل بنفش، بخشش و ابراز تاسف است پس اگر اشتباهی کرده اید و قصد ابراز پشیمانی را دارید از سنبل بنفش استفاده کنید. سنبل سفید نماد دوست داشتنی بودن و سنبل زرد نماد حسادت است.

نماد گل شب بو، زندگی  طولانی همراه با شادی و رضایت است. شب بوی سفید گل مناسبی برای تزیین مراسم عروسی است. شب بوی بنفش نماد شادی است و می توانید از این گل برای مناسبت های مهم زندگی مانند خرید منزل جدید یا به دنیا آمدن فرزند استفاده کنید.

مفهوم گل رنگارنگ و معطر، پاکی و بی گناهی است. یک دسته گل رنگارنگ فریزیا به معنای دوستی و اعتماد است و می توانید آن را به دوستان، همکاران و اعضای خانواده هدیه دهید.

مفهوم گل های لاله در هر رنگ متفاوت است. لاله قرمز نماد عشق و رنگ صورتی آن نماد درک متقابل است. هم چنین لاله ی بنفش پیام آور قدرت، فراوانی و خوشبختی، لاله زرد نماد شادی و عشق یک طرفه و لاله سفید نماد بخشش است. این گل همیشه پیام آور شادی بوده است.

معنی گل های لیسیانتوس، براز تشکر و قدردانی است. برای دسته گل عروس یا تبریک سالگرد ازدواج می توانید از لیسیانتوس استفاده کنید چون این گل نماد زندگی طولانی دونفر با یکدیگر است.

لیسیانتوس صورتی هدیه ای مناسب برای مادری است که تازه نوزادی را به دنیا آورده است.

لیسیانتوس قرمز نماد عشق و احساسات، لیسیانتوس زرد نماد شادی و انرژی مثبت و رنگ بنفش آن نماد وفاداری و محبت است. اگر شخصی را دوست دارید، حتما در دسته گل خود از لیسیانتوس بنفش استفاده کنید.

این گل زیبا نماد پاکی، زیبایی و اعتماد است. لیلیوم سفید نماد فروتنی و نجابت، لیلیوم نارنجی نماد افتخار و اشتیاق و لیلیوم زرد نماد خوشنودی، سلامتی و بهبودی است. اگر به مراسم عروسی می روید، در دسته گل خود از گل لیلیوم صورتی استفاده کنید چون  رنگ صورتی آن نماد خوشبختی است.

مشاهده گل‌های لیلیوم ◄

این گل معطر و زیبا نماد نجابت، پاکی و صداقت در عشق است و اگر آن را به معشوق خود هدیه دهید، به این معناست که به پاکی و نجابت او ایمان دارید.

 • داستان های بسیار ترسناک جن
 • مشاهده گل‌های مریم ◄

  مفهوم گل میخک پیام آور دوستی، افتخار و زیبایی می باشد و رنگ های مختلف آن معنی متفاوتی دارند. میخک صورتی نماد راستگویی و عشق مادرانه و میخک قرمز نماد عشق و تحسین است. میخک بنفش رر فرهنگ معنی گل ها به معنای غیرقابل پیش بینی بودن است و میخک سفید به معنای خوش شانسی، پاکی و عشق خالص است.

  مشاهده گل‌های میخک ◄

  این گل در فرهنگ های مختلف تاریخ طولانی داشته است و برای همین می توانیم از آن برای موقعیت های مختلف استفاده کنیم. معنی گل های نرگس تحسین، شجاعت، امید، تولدی دوباره و زندگی طولانی و نماد عشق یک طرفه هم هست.

  هم چنین می توانید از این گل برای همدردی یا عذرخواهی استفاده کنید. در افسانه ها می گویند اگر یک شاخه نرگس بخرید، بدشانسی می آورید اما یک دسته گل نرگس با خودش خوش شانسی، شادی و خوشبختی می آورد.

  مشاهده گل‌های نرگس ◄

  گُل سِتان همیشه برای کمک کردن به شما آماده است! ما می‌توانیم دوست و یا خانواده عزیز شما را با یک دسته گل درخشان و زیبا غافلگیر کنیم. با گل‌هایی زرد و طلایی، یا ده‌ها رز آتشین زیبا! ما شخصیت و ماهیت هر گل را در نظر داریم و متناسب با هر موقعیت خاصی، بهترین گل را پیشنهاد می‌کنیم.

  آیا می‌دانستید توجه کردن به پیام مخصوص هر گل، یک هنر قدیمی است؟  ژاپنی‌ها این هنر را “هاناکوتوبا” نامیده اند. به عنوان یک ایرانی، جالب است بدانید که پادشاه جرج دوم، در قرن هفدهم، این هنر مهم را از ایران به سوئد برده است! فلوراگرافی (به معنی آراستن گل‌ها)، نام انگلیسی این هنر است که از زمان ویکتوریا رایج شده است.

  اگرچه با گذشت زمان، این علم شاخه‌های مختلفی پیدا کرده و تقریبا از مسیر اصلی خارج شده است، اما اگر بخواهیم آن را بهتر معنی کنیم، باید بگوییم که فلوراگرافی، استفاده از گل‌ها باتوجه به معانی و نماد آنها برای بیان احساسات درونی است. احتمالا شنیده اید، که مثلا گل رز به معنی ابراز عشق و علاقه است. این بخشی از هنر فلوراگرافی است. این نمادها می‌تواند برگرفته از معنی اسم گل، یا با توجه به شکل ویژه آن باشد.

   اگر شما هم تمایل دارید که از گل‌ها برای انتقال پیام خاصی استفاده کنید، ما این کار را هم برای شما آسان‌تر کرده ایم. دانشنامه معنی اسم گل‌ها را در این صفحه بخوانید، با توجه به معنی نام هر گل، راز نهفته در آن را پیدا کنید و احساسات خود را با هدیه دادن آن به دیگران نشان دهید. علاوه بر این، یک زبان دیگر هم یاد می‌گیرید، زبان زیبای گل‌ها!

  گل میخک قرمز و سفید

  حالا که با معنی گل ها و انتخاب بهترین گل برای مناسبت و فرد مورد نظر خود آشنا شدید می توانید از میان گلهای تازه گل فروشی آنلاین گل ستان با متن کارت پستال دلخواهتان هم اکنون گل سفارش دهید

  برای سفارش و خرید آنلاین گل های طبیعی و هدیه دادن آنها همراه با یک کارت تبریک با متن دلخواه خودتان از لینک زیر اقدام کنید

  هفت روز هفته، شنبه تا جمعه ساعت 9 الی 19   |  واتس اپ 09120785191  |  تماس 88823690-021

  نوشتن نظر

  استفاده از مطالب گل فروشی اینترنتی گُل‌سِتان تنها برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت ارزش آفرینان فردای روشن (گل فروشی آنلاین گُل‌ستان) است.

  اولین بار توسط یک گیاه شناس یونانی نام گذاری شد. جالب است بدانید  گل میخک با نام علمی dianthus که در یونان قدیم از حلقه های گل میخک در مراسم ورزشی برای هدیه دادن به قهرمانان استفاده می کردند از این رو گل میخک در آن زمان برای یونانی ها شناخته شده بود. اگر درباره نام این گل در اینترنت جستجو کنید به معانی تاج و تاج گذاری می رسیدکه خود اشاره به استفاده یونانیان قدیم از گل میخک دارد. این گل هم در باغچه هم در گلدان قابل استفاده است که خود نکته ی مثبتی تلقی می شود.

  گل میخک بالغ بر 300 گونه متفاوت شناخته شده دارد که از این گونه ها می توان به قرنفل و میخک باغی اشاره کرد. میخک دارای ریشه ای چند ساله است؛ اما معمولا بیشتر از یکی دو سال استفاده نمی شود؛ نکته ی دیگر این است که این گل خصوصیات نر و ماده را باهم دارد که این باعث می شود به راحتی گل دهد. اگر برایتان مهم است که بدون سختی گیاهی در باغچه خود داشته باشید که گل بدهد، گل میخک انتخاب درستی است و همچنین اگر در مناسبت های ویژه برای عزیزانتان این گل را خریدید خیالتان راحت باشد چون ماندگاری بالایی در حدود 10 روز دارد. علاوه بر این گل میخک دارای گونه هندی نیز هست؛ گل میخک هندی از دسته گیاهان همیشه سبز است. اگر مایل به نگهداری گیاهی همیشه سبز هستید می توانید از فروشگاه های اینترنتی نیز خرید گل را انجام دهید که در صرفه جویی وقت و هزینه به  شما کمک می کند.

   معنی شناخته شده از گل میخک، عشق است؛ اما گل میخک به  معنای سیاست نیز شناخته شده است. گل میخک، گل ملی سه کشور اسپانیا، اسلوانی و موناکو قرار داشته و همچنین در سال های اخیر دیده شده است که در مناسبت هایی مانند عروسی از این گل استفاده می شود که خود نمادی از عشق و ازدواج است. همانطور که در مقاله های قبلی گفته ایم رنگ گل نشان دهنده معانی متفاوتی است؛ به طور مثال در دانشگاه آکسفورد دانشجویان در روزهای اول امتحانات بر روی لباس خود گل میخک سفید می زدند که نشانگر آرزوی خوش شانسی برای خود و دیگران بود، در روزهای بعدی امتحانات گل میخک صورتی که نشانگر زیبایی و نحوه ای از نشان دادن تشکر و قدر دانیست؛ در آخرین روزهای امتحانات نیز دانشجویان از گل میخک قرمز استفاده می کردند که به معنای پیروزی و نشان دهنده احساسات عمیق افراد است. همچنین این گل در روز جهانی کارگر نیز استفاده می شود .

  گل میخک قرمز و سفید

  میخک به طور معمول به خاطر زیبایی که دارد در گلخانه ها پرورش داده می شود و به عنوان گیاه زینتی مورد استفاده قرار می گیرد؛ اما نباید از خواص دارویی و کاربرد آن به عنوان ادویه غافل شد. میخک در قدیم به عنوان ادویه ای ارزشمند و گران قیمت بود که تنها افرادی از خانواده های پادشاهان می توانستند از آن بهره ببرند. شاید برایتان سوال پیش بیاید که کدام قسمت این گیاه خاصیت دارویی دارد؟

  غنچه های گل میخک قبل از آن که به رنگ قرمز در بیایند باید چیده و خشک شوند؛ این قسمت گل پودر می شود و خواص درمانی میخک مربوط به این قسمت از گل است که در عطاری ها وجود دارد، می توانید آن را تهیه و در موارد مختلف استفاده کنید؛ البته قبل از استفاده از هر گیاه نیاز است با دکتر خود مشورت کنید.

  -اگر از مشکلات گوارشی مانند معده درد، سکسه و کمبود اشتها رنج می برید گل میخک می تواند در درمان شما موثر باشد.

  -گل میخک خشک شده برای درمان دندان درد و گوش درد موثر است. همچنین از این گل می توانید برای جلوگیری از پوسیدگی دندان هایتان استفاده کنید.

  -گل میخک حالت تهوع را برطرف می کند؛ بنابراین می تواند دارویی نجات دهنده برای رهایی از حالت تهوع و استفراغ باشد بدین منظور چند قطره از اسانس گل میخک را با آب، مخلوط و نوش جان کنید تا حالت تهوع شما برطرف شود.

  -از میخک برای رفع سردرد نیز استفاده می شود.

  در نهایت گل میخک خواص زیادی دارد؛ اما باید حواستان باشد چون طبع این گیاه خشک و گرم است، افرادی که طبع گرم دارند باید از عطاری ها مخلوطی تهیه و همراه این گیاه مصرف کنند تا برایشان مشکلی پیش نیاید.

  گل میخک، گلی نوردوست است؛ بهتر است منطقه ای که برای نگهداری گلتان انتخاب می کنید منطقه ای آفتاب گیر باشد تا حداقل روزی شش ساعت گلتان آفتاب ببیند. نور از موارد حائز اهمیت برای گل های در حال رشد است چرا که اگر نوردهی به گل کم باشد باعث ضعیف شدن ساقه های گل و در نهایت کاهش کیفیت گل می شود؛ نکته ی دیگر در مورد گل میخک آن است که این گل دوست دارد در منطقه ای خلوت و عاری از گیاهان دیگر رشد یابد.

  این گل به آبیاری هفتگی نیاز دارد و بهتر است خاکش مرطوب بماند؛ اما از غرق آب کردن گل جلوگیری کنید و همچنین آبیاری زیاد باعث زرد شدن برگ های گل می شود پس بهتر است همان هفته ای یک بار به گیاه آب دهید مگرآنکه هوا خیلی گرم باشد.

  دمای مناسب این گیاه دمایی بین 10تا 12 درجه سانتی گراد در شب و 14تا16درجه سانتی گراد در روز است.

  گل میخک نیاز زیادی به کود ندارد سالی یک بار کود برای این گل کافیست؛ اما اگر مشاهده کردید که برگ ها نازک شده اند و رشد گلتان کم شده این نشان دهنده کمبود نیتروژن است، باید کود پتاسیم یا فسفر دار به گل بدهید.

  شماره تمـاس:

  66369000 – 021 (98+)

  آدرس ایمیــل: info@gol.gift

  گل در طبیعت کاربرد خاص خود را دارد، اما نزد انسان ها بعضی از گل ها به نماد عشق و سیاست تبدیل شده اند. گل میخک نماد عشق و سیاست است.

  در این میان، گل میخک که تا 600 نوع آن در نیمکره شمالی شناخته شده، تنها گلی است که هم نماد عشق است و هم نماد سیاست.

  میخک، گل ملی سه کشور اسپانیا، موناکو و اسلوانی و همچنین نماد جزایر دریای بالئار (مایورکا، منورکا، ایبیزا، فورمنترا و کابرا) نیز است.

  میخک سفید در قرن پانزدهم میلادی و در اروپا به نمادی برای عشق و ازدواج تبدیل شد.

  میخک قرمز در دوران انقلاب فرانسه در سال 1789 به نماد مقاومت اعیان و اشرافی تبدیل شد که با گیوتین گردن زده شدند.

  گل میخک قرمز و سفید

  طبق یکی از رسوم دیرین، دانشجویان دانشگاه آکسفورد، در اولین امتحان روی لباس خود گل میخک سفید قرار می دهند. در امتحانات بعدی میخک صورتی و در امتحان آخر از میخک سرخ استفاده می کنند.

  در روز اول ماه مه، روز جهانی کارگران از نماد گل میخک استفاده می شود. برخلاف گل میخک که نماد سیاسی و عشق بوده است، گل رز قرمز نماد سنتی عشق و محبت بوده است. رز قرمز همواره نماد زیبایی و کمال بوده است.

  رز از نظر کثرت قرار گرفتن در جایگاه گل ملی مقام نخست را در میان همه گل ها دارد و در کشورهای، آمریکا، انگلستان، ایتالیا، رومانی، عراق، عربستان سعودی، مراکش، لوکزامبورگ و بلغارستان به عنوان گل ملی انتخاب شده است.

  گل لاله به گل های پیازداری گفته می شود که نام علمی آنها تولیپا و از راستهٔ سوسن سانان و از تیره سوسنیان است که در حدود 100 تا 150 گونه دارد.

  لاله، گل ملی کشورهای ایران، افغانستان، ترکیه، هلند، مجارستان و بلژیک به شمار می رود.

  در طول تاریخ ایران گرچه لاله هرگز ارزش تجارتی شایانی پیدا نکرد، اما در مینیاتور، نقش قالی، ترانه ها و اشعار ایرانی همواره مورد تحسین و توجه قرار داشته است. لاله در ایران نماد «شهادت» هم است.

  گل ارکیده نماد عشق، زیبایی، خرد ورزی و در چین نشانگر خلوص و بیگناهی کودکان است. ارکیده صورتی بیانگر عشق پاک و نوع بسیار مشهور آن کاتالیا بیانگر جذابیت بوده که بیشتر در روز مادر از آن در دسته های گل استفاده می شود.(ایرنا)

  نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

  در گفتگو با جام جم آنلاین پاسخ داده شد:


  در گفتگو با جام جم آنلاین مطرح شد

  عضو کمیسیون آموزش مجلس در گفتگو با جام جم آنلاین عنوان کرد:


  در گفتگو با جام جم آنلاین مطرح شد:

  عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با جام جم آنلاین؛

  یک کارشناس مسائل خانواده و زنان در گفتگو با جام جم آنلاین؛

  گل میخک یکی از اولین گل‌های کشت شده در تاریخ جهان شناخته می‌شود.
  گل میخک به گل خداوند مشهور است، شما می‌توانید فضای خانه خود را با گل میخک آغشته کنید و تحت تاثیر افسون این گل رویایی لحظات زندگی روزانه خود را روحانی کنید.
  گل میخک هدیه مناسبی برای فردی خاص در زندگی شماست که قصد دارید تمایز و خاص بودن ایشان را به احساس او برسانید. چه بسا هدیه‌ای به خودتان که اولین فرد خاص زندگیتان هستید.
  گل میخک قرمز پیام جذبه و عشق را به همراه دارد، این گل را به شخص جذاب زندگیتان هدیه دهید، مثل مادر یا عشق ابدی تان.
  ترکیب رنگ سفید و صورتی، احساس عشق خالص و مادرانه را برای شما یا هر مادری به ارمغان می‌آورد.
   

  میخک صورتی نماد تحسین و تشویق است و میخک قرمز عشق و علاقه را نشان می‌دهد. میخک سفید نیز عشق خالص و پاک را به نمایش می‌گذارد. شما با هدیه کردن میخک به معشوق خود، نشان می‌دهید که او را از سایر افراد متمایز می‌دانید. میخک در چین گل ازدواج است و پرکاربردترین گل در مراسم عروسیست. به دلیل نداشتن بو، این گل در طراحی ، علی الخصوص در رستوران‌ها و شرکت‌ها جایگاه ویژه‌ای دارد. این گل دارای رنگهای قرمز، صورتی، زرد، نارنجی، سفید، گلبهی و ۲ رنگ سفید صورتی و سفید قرمز است.

  در گليتال فرصتی فراهم شده تا مشتريان بتوانند بدون دغدغه و استرس خرید اینترنتی گل های مورد نظر خود را برای مناسبت های مختلف تهيه نموده و در موعد مقرر تحويل بگيرند. ماموریت ما تبدیل گل از یک کالای لوکس به محصولی در سبد خرید روزانه افراد است.

  © 2020 Golital. All Rights Reserved.

  محصولی موجود نیست

  پرداخت

  گل میخک (نام علمی:Dianthus) این گل در ابتدا توسط گیاه شناس یونانی تئوفرستوس (Theopharastus)، دیانتوس (Dianthus) نامیده شد که گل بومی منطقه خاور نزدیک است.

   

  برخی از پژوهشگران بر این باورند که نام میخک از کلمهٔ تاجگذاری یا تاج خورشید گرفته شده است؛ زیرا این گل، یکی از گل هایی بود که در مراسم تاجگذاری پادشاهان یونان استفاده می شد. این گل، امروزه بیشتر نشانه عشق، افتخار، برتری و جذابیت می باشد. میخک قرمز کم رنگ، نشانگر تحسین و میخک قرمز پر رنگ نشانگر عشق و احساسات بسیار عمیق است.

  گل میخک قرمز و سفید

   

  میخک گل کاران گیاهی چندساله نیمه مقاوم با ساقه های منشعب است. رقم های مدرن میخک گل کاران دائم گل بوده و برای تولید گل بریدنی در گلخانه پرورش داده می شود. محل اتصال برگ ها به ساقه که در واقع همان گره است در میخک کاملا متورم و برجسته است. اولین گره در پایین ساقه گیاه، نسبت به گره بالاتر رشد رویشی بیشتری دارد. شاخساره های رویشی محوری از نظر تعداد برگی که پیش از گل آغازی تشکیل می دهند، متفاوتند. شاخساره هایی که در گـره های زیر گـل تشکیـل می شوند تعداد برگ کمی پیش از گل آغازی تولید می کنند ولی شاخساره های حاصل از گره های پایین، برگ بیشتری تولید کرده و گل با ساقه طویل تر تولید می کنند. گل ها به صورت منفرد در انتهای ساقه ها قرار دارند.دارای رقم های کم پر و پر پر است. لبه گلبرگ ها دندانه دار و اغلب به هم پیچیده است. دارای رنگ های قرمز، سفید، صورتی، زرد و نارنجی می باشد. برخی نیز دو رنگ هستند. این گل اغلب به عنوان گل بریدنی استفاده می شود. گرچه به عنوان گل حاشیه ای و گل گلدانی و نیز در باغ صخره ای هم مورد استفاده قرار می گیرد.از نظر تیپ گل آذین، میخک به دو فرم استاندارد و اسپری یا مینیاتور دیده می شود. در تیپ استاندارد، جوانه های گل زیر گل انتهایی را حذف می کنند تا فقط یک گل درشت به دست آید.

   

  در تیپ اسپری یا مینیاتور جوانه انتهایی حذف می شود و جوانه های جانبی روی ساقه طویل حفظ می شود تا تعداد زیادی گل حاصل شود. تا 2 –3 سال می توان به طور مداوم از آن گل گرفت ولی با پیر شدن، گلدهی کم شده و کیفیت گل ها کاهش می یابد. به طور معمول در بهار پس از دومین برداشت گل گیاهان را حذف می کنند. گل میخک یک گل مناسب برای کاشت در گلدان می باشد. با این گل می توان فضای زیبایی را در خانه و بالکن به وجود آورد. گل میخک در رنگ های زیادی وجود دارد. رنگ های گل میخک عبارتند از :قرمز، صورتی، بنفش، سفید و گاهی اوقات به رنگ زرد هم دیده می شود. گل میخک دو رنگ هم وجود دارد. ارتفاع گل میخک از 15 سانتی متر تا 90 سانتی متر می باشد و قطر گل های میخک 3 تا 5 سانتی متر است و یک گل معطر می باشد. گل میخک بسیار زیباست و گلکاران و باغبانان به این گل علاقه زیادی دارند.

   

  درخت میخک بومی جزایر اندوزی و اقیانوسیه است و به علت زیبایی خاصی که دارد امروزه در بشتر نقاط دنیا به عنوان درخت زینتی پرورش داده می شود. میخک درختی است کوچک و مخروطی شکل که برگهای آنها هیچ وقت زرد نمی شود و در تمام طول سال سبز است.

   

   

   

  غنچه های گیاه میخک پس از باز شدن یعنی قبل از این که رنگ خاکستری و ارغوانی آن تبدیل به قرمز شود، باید چیده و خشک شوند، میخک که به عنوان ادویه و دارو به کار می رود، پودر این غنچه ها است.غنچه میخک دارای 16 درصد و ساقه های درخت در حدود 5 درصد و برگ های آن دارای 2 درصد اسانس روغنی است که از تقطیر این قسمت ها به دست می آید.اسانس میخک دارای بویی قوی و طعمی سوزاننده است و این اسانس سفید رنگ است و اگر در مجاورت هوا قرار گیرد رنگ آن تیره و غلیظ می شود.اسانس میخک دارای اوژنول، اربوفیلین، الکل بنزیلیک، بنزوات دو متیل، فورفوول و اتیلن است.اوژنول که ماده اصلی میخک است آرام کننده و ضد عفونی کننده است و از آن در دندان پزشکی برای آرام کردن درد دندان استفاده می شود.

   

  از جمله نیازهای گل میخک می توان به نور کامل اشاره کرد. همچنین، در فصل زمستان هر دو هفته یکبار و در تابستان هر 2 الی 3 روز یکبار می بایست آبیاری شود.

   

  گل میخک بسیار مناسب جهت کاشت و نگهداری در گلدان می باشد و نگهداری از آن در بالکن و در منزل می تواند فضایی بسیار زیبا را پدید آورد. این گل زیبا معطر بوده و در رنگ های متنوعی موجود می باشد که به همین علت توجه و علاقه باغبانان و زراحان فضای باز را به خود جلب کرده است.

   

   میخک در باغچه در تابستان گل می دهد ولی در گلخانه در تمام طول سال می تواند گل بدهد. میخک گیاهی روزبلند اختیاری است و در شرایط روز بلند، گل انگیزی تسریع می شود. وقتی ۶ –۸ برگ تشکیل شده فتوپریود نقش خود را در گل انگیزی ایفا می کند. اگر گیاه به طور مداوم در شرایط روز بلند قرار گیرد، فاصله میانگیره ها بیش از حد طویل می شود. اگر در مرحله ۴ –۷ برگی طول روز بلند در یک دوره کوتاه ۶ –۷ هفته ای فراهم شود، کیفیت گل افزایش می یابد. دمای ۵ درجه سانتی گراد باعث تسریع گل انگیزی می شود ولی دمای ۱۰ درجه آن را به تأخیر می اندازد. این اثر بهارش فقط در میخک های استاندارد دیده می شود.

   

  مراحل نمو گل میخک استاندارد (تک شاخه) به ۷ مرحله تقسیم می شود که به ترتیب عبارتند از:

  ۱. مرحله نخود سبز

  ۲. فندقی

  ۳. مرحله جوانه سفت

  ۴. مرحله صلیب

  ۵. مرحله ستاره ای

  ۶. مرحله قلم مویی

  ۷. گل های کاملا باز

  گل میخک قرمز و سفید

   

  به طور کلی، میخک به هوای خنک و نور زیاد احتیاج دارد اما چندان به سرما مقاوم نیست. در واقع در درجه اول نور و پس از آن دما از جمله مهمترین عوامل مؤثر بر سرعت رشد و گلدهی میخک می باشند. دما، سرعت گل انگیزی و نیز نمو گل را تحت اثر قرار می دهد. دمای بهینه برای تولید گل، °C10 در شب و ۱۳ تا °C16 در روز است. دماهای بالا باعث کاهش قطر گل می شود.

   

   شدت نور، تعیین کننده سرعت گل انیزی است. وقتی میزان نور کم است گل انگیزی کند بوده و برگ بیشتری تولید می شود. در نور زیاد،گل انگیزی سریع بوده و ساقه ها در زمان برداشت برگ کمتری دارند. ولی سرعت نمو گل تحت تأثیر میزان تابش نور قرار نمی گیرد. نور کم باعث ایجاد ساقه های ضعیف و در نتیجه کاهش کیفیت گل می شود. فتوپریود اثری مستقیم روی گلدهی و وضعیت ساقه دارد. گیاهانی که در شرایط نوری زیر ۸ ساعت رشد می کنند دارای ساقه های بلندتر، گل های کمی درشت تر و شاخه های جانبی بیشتر هستند. ولی آن هایی که در فتوپریود زیر ۱۶ ساعت رشد می کنند ساقه های کوتاه تر و شاخه های جانبی کمتری دارند.

   

  گرچه میخک در خاک های به نسبت سنگین بهتر از گل های دیگر مقاومت می کند ولی کیفیت و میزان محصول آن دراین شرایط کاهش می یابد. خاک باید دارای زه کشی خوب باشد، بنابراین خاک های شنی لومی که با مواد آلی اصلاح شده اند بسیار مناسب هستند، ترکیب خاک مناسب شامل ۱۰% رس، ۴۰% ماسه و ۵۰% پیت است. خاک های اسیدی را دوست ندارد و pHخنثی و یا ۶ –۷ برای آن مطلوب است.

   

  خاک میخک باید همیشه مرطوب باشد. بنابراین بسته به عوامل مختلف مانند بافت خاک، طول روز، دما و رطوبت هوا، تناوب آبیاری متفاوت است. زمانی که شدت نور کم باشد، با کاهش مقدار آب در دسترس گیاه می توان از ایجاد شاخه های ضعیف جلوگیری کرد.

   

  کمبود نیتروژن باعث می شود رشد میخک کم شده، برگ ها نازک و باریک شوند و انحناء طبیعی آن ها از بین برود. باید کودهای پتاسیم دار و فسفره به خاک اضافه شود که میزان نیاز این کودها به تقریب ۴ برابر کودی است که برای بستر کاشت گل های یک ساله توصیه شده است. محلول پاشی آهن نیز توصیه شده است. میخک به کمبود بُر حساس است و علائم آن شامل: ۱- گل ها و غنچه های بدشکل ۲- تولید شاخه های کوتاه ۳- انشعابات زیاد در انتهای ساقه است.

 • عکس ماشین برلیانس h230 اتوماتیک
 •  

   در میخک به دو روش سرزنی انجام می شود. یکی روش یک مرحله ای است که در آن ۳ –۴ هفته بعد از استقرار قلمه و آغاز رشد شاخه ها زمانی که شاخه های جانبی در کنار جفت برگ های پایینی به بلندی حدود ۵ سانتی متر رسیدند، از بالای پنجمین یا ششمین گره با دو انگشت ساقه را چیده و حذف می کنند به طوری که ۴ –۵ جفت برگ حفظ شود، و پس از آن از چهار شاخه ایجاد شده سه تای درونی حفظ و بقیه حذف شوند.

   

   روش دیگر روش دو مرحله ای است که در آن مرحله اول شبیه یک مرحله ای است و در مرحله دوم ۵ –۷ هفته پس از سرزنی اول، نیمی از شاخه های جدید دوباره سرزنی می شوند.

   

  در گلدان از قیم های مفتولی دو پایه استفاده می شود و به وسیله بستن نخ، ساقه را هدایت می کنند.

   

   در کشت وسیع در زمین از تورها یا شبکه های فلزی افقی که به صورت چند طبقه قرار می گیرند، استفاده می شود که این کار را توربندی گویند.

   

   غنچه گیری عمل مهمی در ارقام استاندارد میخک است که در آن جوانه های جانبی بعد از ظهور و بدون آسیب به برگ ها و ساقه ها حذف می شود. در میخک های خوشه ای (اسپری) جوانه مرکزی حذف می شود.

  گل میخک قرمز و سفید

   

   حذف جوانه های جانبی به منظور بزرگتر شدن گل انتهایی، بهتر شدن کیفیت آن و طویل شدن ساقه انجام می شود. زمانی انجام می شود که بوته به اندازه کافی رشد کرده باشد. در این عمل جوانه های گل جانبی پایینی تا ۶ گره زیر جوانه انتهایی حذف می شوند. بهترین زمان حذف جوانه ها وقتی است که جوانه گل انتهایی به قطر ۱۵ میلی متر رسیده باشد و اولین جوانه زیر جوانه انتهایی، به حدی رشد کرده باشد که به سادگی حذف شود.

   

  میخک به طور معمول پس از تولید شش جفت برگ، آمادگی انتقال از مرحله رویشی به زایشی را پیدا می کند. پس از تشکیل جوانه گل، شـاخه به سـرعت رشد می کند و فواصـل میانگیره ها زیـاد می شود. فتوپریود تأثیر مستقیم بر سرعت گلدهی در وضعیت ساقه دارد. میخک به عنوان یک روزبلند اختیاری طبقه بندی می شود چون در شرایط روز بلند گل انگیزی سریع تر از شرایط روز کوتاه است. در شرایط روز بلند، تعداد برگ کمتری در مقایسه با روز کوتاه تولید می شود. بنابراین، می توان با استفاده از نوردهی مصنوعی، گلدهی را کنترل کرد. روش دیگر کنترل گلدهی، هرس گیاه است که بسته به مرحله رشد گیاه آن را از ارتفاع معینی قطع می کنند تا برگ های فعال حذف شوند و با این کار گلدهی به تأخیر می افتد.

   

   میخک به روش های گوناگون مانند قلمه، بذر، خواباندن و تقسیم بوته قابل افزایش است. ولی در سطح تجاری بیشتر به وسیله قلمه زیاد می شود و بهتر است قلمه ریشه دار از افزایشگران که قلمه های بدون ویروس و ایندکس شده تولید می کنند خریداری شود.

   

  یک قلمه خوب میخک ساقه ای با قابلیت رویش بالا و قوی به طول cm10 –۱۵ با ۴ –۵ جفت برگ به وزن ۱۰ گرم است. قلمه ها از نوع انتهایی است. قسمت های انتهایی ساقه چون میانگره های کوتاه دارند و برگ ها به هم نزدیک هستند مناسب است. حذف برگ در قلمه ضروری نیست. گیاهی که برای قلمه گیری استفاده می شود باید سالم بوده، گل های درشت داشته و دارای ساقه های صاف و بلند باشد. ساقه ای که برای قلمه در نظر گرفته می شود مهم نیست که شاخه گلدهنده بوده و یا شاخه ای که گل تولید نکرده است، باشد. برای تهیه قلمه بهتر است از چاقوی باغبانی یا هر وسیله تیز دیگر استفاده نشود، چون سبب انتقال و انتشار بیماری ها می شود. بهتر است قلمه با دست از زیر محل گره چیده شود.

   

   زمان قلمه گیری از اوایل پائیز و یا اوایل بهار پس از اولین برداشت گل می باشد و اگر شایط لازم در گلخانه فراهم باشد در هر موقع از سال می توان به این کار اقدام نمود. در سطح تجاری برنامه تولید بدین نحو است که قلمه ها را طوری ریشه دار می کنند که در بهار کشت شوند. در پائیز اولین گل برداشت شده و در بهار پس از دومین برداشت، گیاهان حذف می شوند.

   

   با توجه به اینکه زمان های مختلف گلدهی با توجه به زمان های مختلف کاشت قلمه تعیین می شود، برنامه کاشت میخک ابزار اصلی تولید در پاسخ به تقاضای بازار است.

   

   قلمه در ماسه مرطوب کشت می شود که استفاده از مه پاش و کاهش نور به ریشه دهی آن کمک می کند. دمای بستر قلمه °C15 –۱۸ و دمای هوای محیط °C10 –۱۳ مناسب است. در شرایط بهینه، قلمه ها پس از ۳ –۴ هفته ریشه دار می شود. چگونگی کاشت قلمه های زیشه دار میخک از جمله عوامل حساس در تعیین موفقیت یا شکست محسوب می شود. میخک ها نسبت به کاشت عمیق بسیار حساس بوده و دچار پوسیدگی می شوند. بنابراین قلمه ها را معمولا در همان عمقی که از پیش کاشته شده اند می کارند.

   

   

   

  از آنجا که گیاهان حاصل از بذر شبیه والدین خود نیستند، کمتر جهت افزایش استفاده می شود. برای افزایش با بذر، بذرها در خزانه کشت می شوند و زمانی که بوته ها ۳ –۴ برگه شدند به خزانه دوم و یا گلدان منتقل و در زمان مناسب که شاید بهار سال آینده باشد به محل اصلی منتقل می شوند. بدین ترتیب گلدهی بوته ها از سال دوم شروع می شود. بذر گل میخک را می توان مستقیم در زمین اصلی کشت کرد ولی از آنجا که قیمت بذر آن بالا است و از طرف دیگر در مناطق سرد، بوته ها در زمستان به طور شدید آسیب می بینند، کمتر به صورت مستقیم کاشت می شود.

   

  این روش زیاد مرسوم نیست و فقط برای گونه هایی که دارای ساقه های بلند می باشند، استفاده می شود. برای این کار ساقه های بلند را از نزدیک نوک آن (جوانه انتهایی) روی ماسه مرطوب قرار داده و روی ساقه را باماسه مرطوب می پوشانند. به منظور تسریع در ریشه دهی، توصیه می شود محل تماس ساقه با خاک زخمی شود.

   

   زیاد مرسوم نیست. زمان آن اواخر تابستان است.

   

  در این ناهنجاری فیزیولوژیک، کاسبرگ شکاف خورده و گلبرگ از یک سمت بیرون می زنند و تقارن گل از بین رفته و بازار پسندی آن کاهش می یابد. علت این پدیده اغلب ناشی از نوسانات دمایی و اختلاف زیاد بین دمای شب و روز می باشد که باعث تغییر سرعت رشد می شود. کاهش نوسانات دمایی، ازروش های کنترل این ناهنجاری است. شکافتن کاسه در دماهای خنک و در روزهای روشن افزایش می یابد. وقتی جوانه ها در شرایط خنک تشکیل شوند ردیف بیرونی گلبرگ ها شکل می گیرد. این جوانه های فربه و متورم به نام کله گاوی خوانده می شوند و به کاسبرگ شکافی خیلی حساس هستند.

   

   گاهی تغییر در شرایط رشد مانند کوددهی و آبیاری نامنظم نیز می تواند به ایجاد این پدیده کمک کند. رقم هایی که گلبرگ های زیادی دارند به این بیماری حساس تر هستند و آن هایی که دارای کاسه پهن و تعداد گلبرگ های مناسب هستند به این عارضه مقاوم ترند. پتاسیم زیاد، باعث کمبود منیزیوم و بُر در میخک می شود. میخک به کمبود بُر خیلی حساس است و ممکن است باعث افزایش کاسبرگ شکافی و باز شدن نابهنجار جوانه های گل شود.

   

   کاهش مصرف نیتروژن آمونیومی و استفاده از کود نیتراته به جای آن و نیز به کار بردن مقدار کافی بُر باعث کاهش این مشکل می شود. راه حل دیگر این است که دور هر کاسه گل به وسیله نوار پلاستیکی بسته شود.

   

   ناهنجاری فیزیولوژیک دیگری در میخک است که در این حالت گل به صورت یکنواخت باز نمی شود چون گلبرگ ها در یک طرف برآمده بوده و گل نامتقارن است. گرم کردن تدریجی گلخانه تا رسیدن به دمای بهینه می تواند این نابسامانی را کاهش دهد.

   

   از بیماری های مهم میخک، زنگ است که به شدت به محصول آسیب رسانده و باعث نامرغوبی گل می شود.

   

  از معضلات جهانی میخک محسوب می شود و برای کنترل آن باید از خاک ضدعفونی شده یا ارقام مقاوم به بیماری استفاده کرد.

   

  رقم های استاندارد (تک گل) زمانی که گلبرگ های بیرونی، از کاسبرگ خارج شده و شروع به پیچیدن به دور خود می کنند و گلبرگ های میانی شروع به باز شدن کردند، که در این حالت گل نیمه باز و حالت ربع کره دارد و به نام مرحله قلم مویی معروف است، باید برداشت شود. رقم های خوشه ای وقتی ۲ عدد گل به طور کامل باز شده روی ساقه باشد، باید برداشت شود. بهتر است در صبح که هوا خنک است برداشت انجام شود.

   

   برداشت صحیح گل در میخک، تولید گل در آینده را تحت تأثیر قرار می دهد. برداشت به گونه ای باید انجام شود که در ارقام استاندارد ۲ –۳ گره روی گیاه باقی بماند.

   

  بعد از برداشت براینکه گل های برداشت شده از تاثیر عوامل سوء محیطی مثل دمای بالا ، اتیلن ، رطوبت کم ، نبود مواد غذایی و عوامل آلوده کننده در امان باشند، لازم است در شرایط خاصی نگهداری شوند، ارقام مختلف میخک از لحاظ حساسیت به اتیلن محیطی و درونی با هم فرق می کنند. ارقامی که از لحاظ تولید اتیلن فراز گرا هستند، سریعتر پیر شده و عمر ماندگاری کمتری دارند، در صورتیکه ارقام فاقد چنین خصوصیتی دیرتر پیر شده و عمرشان طولانی تر است. تحقیقات نشان داده است که در انتخاب ارقام، بهتر است ارقامی که از لحاظ تولید اتیلن نافرازگرا هستند ، انتخاب شوند چون عمر بعد از برداشت آنها حتی از ارقام غیر حساس به اتیلن بیشتر است . اتیلن باعث خمیدگی گلبرگ ها به طرف پایین و قهوه ای شدن آنها شده و از کیفیت و بازار پسندی گل ها بشدت می کاهد . برای کاهش اثرات زیان بخش اتیلن از ترکیبات بازدارنده تولید اتیلن و یا از ترکیبات بازدارنده عمل اتیلن استفاده می شود. ترکیبات دارای نقره ، مثل تیوسولفات نقره و یا نیترات نقره از عمل اتیلن جلوگیری می کنند، بطوریکه در حال حاضر به میزان زیادی از این ترکیبات در محلولهای دوام بخش گل استفاده می گردد. بدلیل اثرات سمی نیترات نقره ، تیو سولفات نقره بیشتر ترجیح داده می شود. گل های تیمار شده با (STS) دارای طول عمر حدود 30 روز هستند در صورتیکه گل های تیمار نشده تنها بمدت 6 تا 9 روز عمر کردند. افزودن ساکارز (10 % ) به محلول نگهدارنده حاوی (STS) عمر گل ها را بیشتر افزایش داده و بر کیفیت آنها نیز می افزاید . ساکارز بعنوان یک منبع غذایی استفاده شده و ساختمان و وظیفه غشاء سلولی را همچنان حفظ کرده و پتانسیل اسمزی را فراهم می کند.

   

  میخک از نظر طب قدیم ایران خیلی گرم و خشک است و دارای خواص بسیاری است.

   

  برای رفع دندان درد و گوش درد یک قطره از اسانس میخک و یا روغن آن را روی دندان بمالید و یا در گوش بچکانید.

   

  میخک تقویت کننده مغز است و کسانی که حافظه ضعیف دارند باید از دم کرده میخک استفاده کنند.

   

  این گیاه برای رفع سردرد مفید است، ضعف اعصاب را درمان می کند و برای رفع تنگی نفس موثر است.

   

  کسانی که مبتلا به بیماری وسواس هستند برای درمان آن باید میخک بخورند. میخک جریان آنزیمی را افزایش داده و در نتیجه فعالیت گوارشی را تقویت می کند. به علاوه میخک تأثیر بی حسی موضعی دارد و به همین دلیل برای درمان معده درد و حالت تهوع مفید است

   

  مقوی معده و جهاز هاضمه است، کبد و کلیه را تقویت می کند، سکسکه را برطرف می کند.

   

  کسانی که قطره قطره ادرار می کنند برای درمان آن باید چای میخک بنوشند.

   

  میخک اشتها آور است و بدن را تقویت می کند.

   

  برای ترمیم قرنیه چشم و برطرف کردن لکه در چشم، می توان چند قطره از محلول آبی میخک در چشم چکاند.

   

  میخک تب بر و برای گردش خون و قلب مفید است.

   

  برای درمان کمردرد، چای میخک و یا دو قطره اسانس میخک را با آب گرم و یا چایی مخلوط کنید و بنوشید.

   

  نوشیدن یک فنجان چای میخک بعد از غذا، گاز و درد معده را از بین می برد.

   

   

   

  برای تهیه چایی یا دم کرده میخک مقدار 10 گرم میخک را با یک لیتر آب جوش مخلوط کرده و بمدت 5 دقیقه دم کنید.

   

  1- تحریک دستگاه گوارش و کمک به هضم غذا و متابولیسم:در طب سنتی چین از این چاشنی برای درمان حالت تهوع و مشکلات گوارشی استفاده می شود. میخک جریان آنزیمی را افزایش داده و در نتیجه فعالیت گوارشی را تقویت می کند. به علاوه میخک تأثیر بی حسی موضعی دارد و به همین دلیل برای درمان معده درد و حالت تهوع مفید است.

   

  2- کاهش درد دندان:استفاده از میخک برای کاهش دندان درد موثر است و همچنین به کاهش عفونت های دهانی کمک می کند. آغشته کردن محل پوسیدگی دندان به روغن میخک در تسکین درد دندان موثر است. میخک تقویت کننده مغز است و کسانی که حافظه ضعیف دارند باید از دم کرده میخک استفاده کنند.

   

  اوژنول همانند بی حس کننده های موضعی موجب مهار هدایت پیام ها از گیرنده های حس درد به طور محیطی می شود و با مهار التهاب و تاثیر بر مسیر درد به صورت مرکزی موجب تسکین درد مزمن نیز می گردد. میخک در حدود 20 برابر قدرتمندتر از اوژنول و دیگر ترکیبات ضد درد می باشد.

   

  3- درمان سرفه:جویدن میخک به همراه یک تکه کوچک از نمک معمولی به تولید بیشتر آب دهان کمک کرده و در نتیجه تحریک پذیری در گلو را کاهش می دهد.

   

  4- کاهش استرس و آرام کردن تنش های روانی:اگر احساس می کنید استرس دارید مقداری آب را به همراه کمی برگ ریحان ، برگ نعنا و میخک بجوشانید سپس از این جوشانده برای تهیه چای سیاه استفاده کنید. این نوشیدنی را همراه با کمی عسل مصرف کنید. معجون گیاهی به دست آمده، تنش های شما را تسکین می دهد.

   

  5- میخک درمان کننده ی سرطان است و حتی از ابتلا به سرطان نیز جلوگیری می کند.

   

  در مقایسه با سایر گل های بریده میخک هابمدت طولانی تری بدون کاهش در کیفیت قابل انبار کردن هستند. انبارداری خشک در دمای پایین یک روش معمول در نگهداری گل های میخک می باشد، هر چند که از انبار های کم فشار نیز برای نگهداری استفاده می کنند. در طول انبارداری سرد و یا حمل ونقل دما باید بین صفر تا 5/1 درجه سانتیگراد حفظ شودو رطوبت نسبی انبار در حد 95-90 درصد تنظیم شود. در چنین شرایطی تولید اتیلن به حداقل رسیده و سرعت پیر شدن کاهش می یابد. جریان مناسبی از هوا نیز جهت تهویه و خروج گاز اتیلن تولید شده لازم است. برای بسته بندی از جعبه های کارتونی استفاده می گردد. بخش داخلی جعبه ها با لایه های پلی اتیلن و روزنامه پوشانده می شود. روزنامه ها در ته جعبه ها ، بین طبقات گل و روی جعبه ها قرار داده می شوند تا قطرات آب تشکیل شده را جذب نماید. گل ها نباید با لایه های پلی اتیلن تماس داشته باشند و به طور کامل پوشانده شوند. ته جعبه ها بهتر است برای جلوگیری از حرکت گل ها در حین حمل ونقل ، دارای بر جستگیهای عرضی باشد. کارتونها قبل از بسته شدن تا دمای صفر درجه سانتیگراد پیش سرما دهی می شوند. جعبه ها باید به گونه ای چیده شوند که بین آنها فضای کافی جهت جریان هوای سرد وجود داشته باشد. علاوه بر این وجود منافذ و سوراخ کافی در دیواره جعبه ها جهت اطمینان از حرکت کافی و راحت هوا از درون بسته ها لازم و ضروری است. تعادل رطوبتی در داخل بسته ها از اهم موارد مورد توجه است ، کمبود رطوبت و تنش آبی باعث کاهش عمر انباری گل ها شده و بر عکس ، رطوبت بالا و تجمع آب بر روی شاخ و برگ و گل ها موجب شیوع بیماری قارچی کپک خاکستری (Botrytis) و سایر بیماری های بلایت گلبرگی می شود. یکی از روش های موثر در جلوگیری از گسترش این نوع بیماری ها ، جلوگیری از نوسانات دمایی و تشکیل قطرات آب در داخل بسته ها است. چون گلبرگ های آلوده نه تنها کیفیت پایینی خواهند داشت ، بلکه عاملی جهت تولید اتیلن خواهند بود.

   

  همه گیاهان تصفیه کننده هوا که مورد تأیید ناسا هستند!

  بیشتر زمان زندگی روزمره انسان‌ها در خانه و محل کار می‌گذرد. بنابراین حصول اطمینان از استانداردهای مورد قبول هوایی که…

  بهترین گل برای عیادت بیمار چیست؟

  بهترین گل برای عیادت بیمار می‌تواند شاخه‌هایی از رز صورتی یا ترکیبی از گل‌های رنگارنگ و شاد باشد. اگر قصد دارید برای…

  معنا و مفهوم گل ها

  سمبل ‌گرایی گل‌ها و اهمیت مفهوم گل ها از آسیا و خاورمیانه نشأت گرفته است. در این مناطق گل‌های مشخصی مانند نیلوفر،…

  همه چیز درباره گیاه آنتوریوم

  آنتوریوم گیاهی است بومی گواتمالا و کوشاریکا این گیاه مانند ساقه اصلی بوده و ارتفاع آن به بیش از ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر می…

  فروشگاه آنلاين گل و گياه «گلگونه» بزرگترین مجموعه فروش آنلاین گل و گیاه و ملزومات مربوط به آنها و نگهداریشان، با پرسنل مجرب و کارشناسان خبره در زمینه گل و گیاه در خدمت شهروندان تهراني مي باشد.

  در حال حاضر به دلیل محدودیت های جابجایی مرسولات، خدمات وبسایت «گل گونه» محدود به شهر تهران می باشد و تلاش ما این است تا خدمات خود را به سراسر کشور توسعه دهیم. 

  هیچ محصولی در حراج نیست.

  با عضویت در خبرنامه، زودتر از دیگران از تخفیفات و جشنواره های گلگونه خبردار شوید.

  بدون محصول

  52,800 تومان

  موجود در انبار

  🌿 بذر گل میخک سفید با رگه‌های قرمز صد پَر معطر( گل درشت) یکساله
  📖 نام علمی Dianthus caryophyllus
  📖 خانواده Caryophyllaceae
  🌷 این واریته از میخک یکساله میباشد. گلبرگها صد پَر هستند و گل‌هایی معطر دارد. مناسب کاشت در گلدان و باغچه. قابل نگهداری در بالکن و حیاط خانه. جوانه زنی بذر این واریته از میخک احتیاج به نور خورشید دارد بنابراین نیازی به کاور کردن بستر کشت برای جوانه زنی بذرها نیست.
  📅 زمان کاشت از اوایل بهمن ماه تا اواخر خرداد ماه.
  ☀️ آفتاب مستقیم
  🌥️آب و هوا گرم و معتدل.
  🌱 عمق کاشت بذر ۶ میلیمتر.

  🌡️دمای مناسب جوانه زنی ۱۶ الی ۲۰ درجه سانتیگراد
  🌿بستر مناسب کاشت خاک های شنی و آهکی مناسب است. البته کوکوپیت و پیت ماس نیز امکان پذیر است.
  🕰️مدت زمان جوانه زنی بذر ۱۰ الی ۱۴ روز

  🌷گلدهی بعد از گذشت ۲۶ هفته از جوانه زنی بذر.

  گل میخک قرمز و سفید

  🌺قد ساقه گل ۵۰ سانتیمتر
  🌾تعداد بذر در یک بسته ۵۰۰ عدد

   

  ۱_ابتدا بذر میخک را تهیه کنید.
  ۲_بستر مناسب کاشت تهیه کنید. در فیلم بستر پیت ماس میباشد. البته میتوانید از کوکوپیت ترکیب با پرلیت و یا خاک باغچه مرغوب استفاده نمایید.
  ۳_ابتدا خاک را داخل سینی کشت یا گلدان منتقل میکنیم.
  ۴_خاک را آبیاری کنید و مطمئن شوید که خاک به خوبی خیس و مرطوب باشد.
  ۵_بذرهای میخک ریز هستند پس باید سطحی کاشته شوند.
  ۶_مقدار خیلی کمی خاک در حد ۲ الی ۳ میلیمتر روی بذرها ریخته و دوباره آب اسپری کنید .
  ۷_بهتر روی خاک را با پلاستیک شفاف و درب پلاستیکی شفاف پوشش بدهید تا رطوبت و دما دائماً تغییر نکند و تا زمان جوانه زنی مجبور نشوید دوباره آبیاری کنید.
  ۸_صبر میکنید تا بذرها جوانه بزنن ممکن است ۱۴ الی ۲۰ روز زمان ببرد.بعد از جوانه زنی بذرها، پوشش شفاف را برمی‌داریم و آنها را به گلدان و یا باغچه منتقل کنید.

  هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  نام *

  ایمیل *

  دیدگاه شما *

  فروشگاه آنلاین بذر و محصولات کشاورزی واردکننده بذرهای کمیاب و خاص از کمپانی روکالبا اسپانیا دارای گواهی استاندارد از اروپا.
  شما میتوانید انواع بذر گیاهان زینتی ، سبزیجات و صیفیجات ، بذر چمن و درختان زینتی و همچنین انواع کود را با مناسبترین قیمت و اطمینان خاطر تهیه نمایید.

  آدرس فروشگاه: میرداماد بعد از بانک مرکزی کوچه حصاری پاساژ راز مغازه شماره ۲ فروشگاه روکالبا

  تلفن : ۰۲۱۲۲۲۲۵۲۳۱

  موبایل: 09194122530

  **زمان پاسخگویی : 10 الی 17 همه روزه به غیر از روزهای تعطیل**

   

   

   

  گل میخک قرمز و سفید
  گل میخک قرمز و سفید
  0

  دوره مقدماتی php

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *